Постанова від 15.08.2007 по справі 2/77-64А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" серпня 2007 р.

Справа № 2/77-64А.

за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захистуінвалідів, м. Луцьк

до Дочірнього підприємства «Телерадіокомпанія Аверс», м. Луцьк

про стягнення 11 325,90 грн.

Суддя Л. О. Черняк

При секретарі Андрусенко О. О.

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача: Дяченко С.І. - головний спеціаліст (довіреність у справі)

від відповідача: Кондратюк В.В. - представник (довіреність у справі)

Представнику позивача та відповідача у судовому засіданні роз'яснені права та обов'язки, передбачені ст. ст. 49, 51 КАС України.

В засіданні суду 15.08.2007 р. згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства було оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Суть спору: Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів просить суд стягнути з Дочірнього підприємства «Телерадіокомпанія Аверс» 11 325 грн. 90 коп. адміністративно-господарських санкцій та пені за непрацевлаштування інвалідів у 2006 році. Свої вимоги обґрунтувало тим, що статтею 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачений норматив працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. № 70 затверджений Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Згідно п.п.2,3 вказаного порядку передбачено, що роботодавці самостійно обчислюють та сплачують суму адміністративно-господарських санкцій до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Відповідачем не виконано нормативу по працевлаштуванню 1 інваліда. За не працевлаштування одного інваліда відповідачу нараховано 11 325 грн. 90 коп. адміністративно-господарських санкцій та пені. Зазначена сума санкцій самостійно відповідачем не сплачена.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, посилаючись на те, що інвалідів, які б могли працювати на підприємство на направлялося; позивачем пропущено строк на стягнення пені відповідно до статті 250 Господарського кодексу України. Також зазначив, що підприємство не заперечує проти стягнення 50 % штрафної санкції.

Крім того, представником позивача подано клопотання від 15.08.2007 р. про розстрочення стягнення суми позову строком на 6 місяців.

Із досліджених матеріалів справи, пояснень представників сторін, господарський суд -

ВСТАНОВИВ:

Згідно частини 1 статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. з подальшими змінами та доповненнями, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Статтею 20 вказаного Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Згідно частини 5 статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Разом з тим, відповідно до частини 3 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» сплату адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення працевлаштування інвалідів підприємства, установи та організації проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).

Як вбачається з листа Луцького міського центру зайнятості № 2571/03-09 від 14.08.2007р. від Дочірнього підприємства «Телерадіокомпанія Аверс» не надходила інформація про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів, а також про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватись праця інвалідів (а.с.19).

Відповідно до звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006р. середньооблікова кількість зайнятих працівників облікового складу за 2006 р. складає 38 чоловік, норматив - 2 людини-інваліда. На товаристві, як вбачається зі звіту, підписаного керівником, працював 1 інвалід (а.с.4).

Отже, відповідач не виконав нормативу по працевлаштуванню 1 інваліда і зобов'язаний сплатити адміністративно-господарські санкції в розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві відповідача, що складає 11 089,47 грн.

Частиною 2 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Дочірньому підприємству «Телерадіокомпанія Аверс» нараховано пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 236 грн. 43 коп.

Згідно пункту 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. № 70 (далі Порядок сплати…), роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Підприємством не виконано вимоги ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та Порядку сплати…, в добровільному порядку не сплачено адміністративно-господарські санкції. Тобто, позовні вимоги щодо стягнення 11 325 грн. 90 коп. адміністративно-господарських санкцій та пені підставні, доведені матеріалами справи і підлягають до задоволення в повній сумі.

У клопотанні від 15.08.2007 р. та в засіданні суду ДП «Телерадіокомпанія Аверс» просить рострочити виконання рішення суду на 6 місяців. В обґрунтування заявлених вимог підприємство посилається на скрутний матеріальний стан.

Відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Виходячи з матеріалів справи, суд вважає за необхідне клопотання відповідача задовольнити та розстрочити виконання судового рішення щодо стягнення з ДП «Телерадіокомпанія Аверс» 11 325,90 грн. штрафної санкції рівними частками на 6 місяців.

Заперечення відповідача спростовуються наявними у справі матеріалами та нормами чинного законодавства.

Керуючись Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні ст.ст.70,71,86,94,158-163,186 КАС України, господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Стягнути з ДП «Телерадіокомпанія Аверс», м. Луцьк, вул.Конякіна,19-А, ідентифікаційний код 21755180 на користь держави Держбюджет міста Луцька 50070000 номер рахунку 31213230700002, ідентифікаційний код 21741605, банк ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014 адміністративно-господарські санкції та пеню в сумі 11 325 грн. 90 коп. за непрацевлаштування інвалідів у 2006 році.

3. Рострочити виконання постанови на 6 місяців, починаючи: вересень 2007 р. - 1 887,65 грн., жовтень 2007 р. - 1 887,65 грн., листопад 2007 р. - 1 887,65 грн., грудень 2007 р.- 1 887,65 грн., січень 2008 р.- 1 887,65 грн., лютий 2008 р. -1 887,65 грн.

Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі.Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Л.О.Черняк

В повному обсязі постанову складено 16.08.2007 р.

Суддя