43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а
"08" серпня 2007 р.
Справа № 1/57/5-11А.
За позовом Ковельського міськрайонного територіального медичного об'єднання
треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Ковельська районна рада та Ковельська райдержадміністрація
до Виконавчого комітету Ковельської міської ради
третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Відділ охорони здоров'я виконкому Ковельської міської ради
про визнання нечинним рішення виконкому Ковельської міської ради №2 від 16.01.2004р. "Про створення постійно діючого тендерного комітету відділу охорони здоров'я виконавчого комітету міської ради"
Суддя Гончар М. М.
Секретар судового засідання Яцишин В.А.
За участю представників сторін:
від позивача: , Волосюк В.М., довір. №1725 від 05.06.2007 року
від відповідача: н/з
від третіх осіб: н/з
Відповідно до ст. ст. 27, 29, 30 Кодексу адміністративного судочинства України
сторонам роз'яснено право відводу судді та секретаря судового засідання.
Відводу не заявлено. На підставі ст. ст. 49, 51, 59 КАСУ роз'яснено процесуальні права та обов'язки сторін.
Суть спору:
Ковельське міськрайонне територіальне медичне об'єднання просило суд визнати недійсним рішення виконкому Ковельської міської ради № 2 від 16.01.2004 року "Про створення постійно діючого тендерного комітету відділу охорони здоров'я виконавчого комітету міської ради" як незаконне.
Свої вимоги позивач обґрунтував наступним:
- Ковельська міська рада рішенням №2/31 від 30.05.2002 року "Про ліквідацію Ковельського міськрайонного територіального медичного об'єднання" вирішила ліквідувати Ковельське міськрайонне територіальне медичне об'єднання з 02.09.2002 року та доручила виконавчому комітету міської ради провести процедуру ліквідації;
- рішенням Ковельської міської ради від 31.07.2002 року №3/24 "Про внесення змін і доповнень до рішення міської ради від 30.05.2002 року №2/31" внесені зміни та доповнення до рішення Ковельської міської ради від 30.05.2002 року "Про ліквідацію Ковельського міськрайонного територіального медичного об'єднання", яким змінено строки ліквідації міськрайонного територіального медичного об'єднання" з 01.09.2002 року на 01.01.2003 року, затверджена структура лікувально-профілактичних закладів міста, які у функціональному відношенні безпосередньо підпорядковані відділу охорони здоров'я виконавчого комітету Ковельської міської ради;
- рішенням Ковельської міської ради від 31.07.2002 року №3/25 "Про затвердження Положень" було затверджено положення про відділ охорони здоров'я виконавчого комітету Ковельської міської ради;
- рішенням господарського суду Волинської області від 22.06.2005 року визнано недійсним рішення Ковельської міської ради №2/31 від 30.05.2002 року "Про ліквідацію Ковельського міськрайонного територіального медичного об'єднання" з 02.09.2002 року та рішення Ковельської міської ради №3/24 від 31.07.2002 року "Про внесення змін і доповнень до рішення міської ради від 30.05.2002 року №2/31". Рішення вступило в законну силу відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України;
- приймаючи рішення від 16.01.2004 року №2 "Про створення постійно діючого тендерного комітету відділу охорони здоров'я виконавчого комітету міської ради" відповідач не врахував специфіки та структури медичного об'єднання, тих обставин, що об'єднання не належить виключно територіальній громаді м. Ковель;
- рішення №2 від 16.01.2004 року не відповідає вимогам статей 10, 32, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні";
- даним рішенням (п.4) виконком Ковельської міської ради визнав накази головного лікаря Ковельського МТМО в частині створення тендерного комітету та затвердження Положення про тендерний комітет Ковельського МТМО такими, що втратили чинність;
- рішенням від 16.01.2004 року №2 відповідач перевищив свої повноваження зазначені в статті 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", т. я. жодним нормативним актом не надане право виконкому відміняти накази головного лікаря Ковельського МТМО.
В запереченні від 21.09.2005 року виконавчий комітет Ковельської міської ради зазначив, що :
- рішення виконкому Ковельської міської ради №2 від 16.01.2004 року "Про створення постійно діючого тендерного комітету відділу охорони здоров'я виконавчого комітету міської ради" жодним чином не пов'язане з рішенням Ковельської міської ради №2/311 від 30.05.2002 року "Про ліквідацію Ковельського міськрайонного територіального медичного об'єднання" від 31.07.2002 року №3/24 Про внесення змін і доповнень до рішення міської ради від 30.05.2002 року №2/31";
- рішенням Ковельської міської ради №2/2 від 30.05.2002 року "Про затвердження структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів" в структурі виконавчих органів Ковельської міської ради затверджено відділ охорони здоров'я виконавчого комітету, який відповідно до п. 5 Положення про відділ охорони здоров'я виконавчого комітету Ковельської міської ради, є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахункові та інші рахунки в банку, є головним розпорядником бюджетних коштів по коду функціональної класифікації.
За клопотанням позивача від 21.09.2005 року №2932 провадження у справі №1/57-А ухвалою суду від 22.09.2005 року було зупинено до розгляду господарським судом Волинської області справи №4/63-34А за позовом Ковельського МТМО до Ковельської міської ради про визнання недійсним рішення Ковельської міської ради від 31.07.2002 року № 3/25 “Про затвердження Положень», оскільки предмет спорів справ взаємопов'язаний.
Ухвалою господарського суду Волинської області від 15.05.2007 року провадження у справі №1/57/5-11А було поновлено в зв'язку з прийняття господарським судом Волинської області постанови по справі №4/63-34А, до розгляду якої була зупинена дана справа.
15.06.2007 року позивачем подана заява №1833 про уточнення позовних вимог у справі №1/57/5-11А : визнати нечинним рішення виконкому Ковельської міської ради № 2 від 16.01.2004 року "Про створення постійно діючого тендерного комітету відділу охорони здоров'я виконавчого комітету міської ради" та залучити в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача відділ охорони здоров'я виконкому Ковельської міської ради, відповідно до ст. 53 КАС України, оскільки рішення у справі може вплинути на їхні права, інтереси та обов'язки.
Ковельська райдержадміністрація листом від 08.08.2007 року підтримала позовні вимоги Ковельського МТМО та просила розглянути спір без її участі.
Ковельська районна рада листом від 26.06.2007 року №3.22-210 від 26.06.2007 року позов Ковельського МТМО до виконавчого комітету міської ради підтримала.
Відповідач у справі - виконавчий комітет Ковельської міської ради листом від 07.08.2007 року №3.14-1567 просив суд розглянути дану справу без участі представника виконавчого комітету за наявними в справі документами.
Відділ охорони здоров'я виконкому Ковельської міської ради листом від 03.08.2007 року №1.10-68 просив розглянути дану справу без участі представника по наявних в справі документах.
Представник позивача у справі, Шамова Г.Р., листом від 07.08.2007 року просила розглянути справу без її участі.
Розглянувши документи справи, заслухавши представника позивача, суд, -
16.01.2004 року виконавчий комітет Ковельської міської ради прийняв рішення №2 "Про створення постійно діючого тендерного комітету відділу охорони здоров'я виконавчого комітету міської ради".
Відповідно до п. 1 рішення виконавчий комітет вирішив створити постійно діючий тендерний комітет відділу охорони здоров'я виконавчого комітету міської ради для проведення торгів (тендерів) при здійсненні закупівель товарів (робіт, послуг) за рахунок коштів державного та міського бюджетів лікувальними установами міста.
Пунктом 4 рішення виконком вирішив вважати такими, що втратили чинність накази головного лікаря МТМО в частині створення тендерного комітету та затвердження положення про тендерний комітет МТМО.
Ковельська міська рада рішенням №2/31 від 30.05.2002 року "Про ліквідацію Ковельського міськрайонного територіального медичного об'єднання" вирішила ліквідувати Ковельське міськрайонне територіальне медичне об'єднання з 02.09.2002 року, а рішенням №3/24 від 31.07.2002 року "Про внесення змін і доповнень до рішення міської ради від 30.05.2002 року №2/31" внесені зміни і доповнення до рішення Ковельської міської ради від 30.05.2002 року в частині строків ліквідації, які змінені з 01.09.2002 року на 01.01.2003 року.
Рішенням Ковельської міської ради від 31.07.2002 року №3/25 "Про затвердження Положень" затверджено положення про відділ охорони здоров'я виконавчого комітету Ковельської міської ради.
Рішенням господарського суду Волинської області від 22.06.2005 року №01/19-3А/03/36/1/115/03/65/1/68-92 по справі за позовом Ковельського міськрайонного територіального медичного об'єднання до Ковельської міської ради, третіх осіб на стороні позивача, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Ковельської районної державної адміністрації та управління охорони здоров'я Волинської обласної державної адміністрації про визнання недійсними рішень Ковельської міської ради №2/31 від 30.05.2002 року та №3/24 від 31.07.2002 року позов задоволений та визнано недійсними рішення Ковельської міської ради №2/31 від 30.05.2002 року "Про ліквідацію Ковельського міськрайонного територіального медичного об'єднання" з 02.09.2002 року та рішення Ковельської міської ради №3/24 від 31.07.2002 року "Про внесення змін і доповнень до рішення міської ради від 30.05.2002 року №2/31 від 30.05.2005 року".
Зазначене рішення від 22.06.2005 року набрало законної сили у відповідності з ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
Отже, Ковельське міськрайонне територіальне медичне об'єднання в даний період діє відповідно до Положення та структури територіального медичного об'єднання та структури мережі ТМО Ковельського району, затверджених наказом №250-08 від 22.12.1992 року управління охорони здоров'я Волинської обласної державної адміністрації.
Дослідивши документи справи, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення позову.
Так, на час прийняття виконкомом Ковельської міської ради рішення №2 від 16.01.2004 року "Про створення постійно діючого тендерного комітету відділу охорони здоров'я виконавчого комітету міської ради" уже діяв тендерний комітет Ковельського МТМО, створений наказом Ковельського МТМО №59-а/с від 30.05.2001 року на виконання постанови кабінету Міністрів України від 27.09.2000 року №1469 "Про вдосконалення системи державних закупівель". Тендерний комітет створений для проведення торгів при здійсненні закупівель продуктів харчування, медикаментів, паливно-мастильних матеріалів, м'якого інвентаря, медичної апаратури, обладнання, робіт та послуг за бюджетні кошти і функціонує відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України №280 від 26.12.2000 року та Положення.
Бюджет Ковельського МТМО складається з коштів міського, районного та сільських, селищних рад і тендерний комітет виражає інтереси лікувальних установ всього медичного об'єднання.
Постановою господарського суду Волинської області від 26.02.2007 року у справі №4/63-34А за позовом Ковельського міськрайонного територіального медичного об'єднання, третіх осіб на стороні позивача без самостійних вимог Ковельської райдержадміністрації та управління охорони здоров'я Волинської облдержадміністрації до Ковельської міської ради та третіх осіб на стороні відповідача без самостійних вимог відділ охорони здоров'я виконавчого комітету Ковельської міської ради про визнання недійсним рішення Ковельської міської ради від 31.07.2002 року №3/25 "Про затвердження Положень" позов задоволений та визнано недійсним рішення Ковельської міської ради від 31.07.2002 року №3/25 "Про затвердження Положень" в частині затвердження Положення про відділ охорони здоров'я виконавчого комітету Ковельської міської ради.
Зазначеною вище постановою встановлено, що рішення №3/25 від 31.07.2002 року не відповідає вимогам чинного законодавства і прийняте з перевищенням повноважень, наданих статтями 10, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Згідно ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням і адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ті обставини.
Скасування рішення про створення відділу охорони здоров'я виконавчого комітету міської ради дає відповідно підставу і для скасування похідного від нього рішення №2 від 16.01.2004 року "Про створення постійно діючого тендерного комітету відділу охорони здоров'я виконавчого комітету міської ради".
Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції та Законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Керуючись ст. ст. 32, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"ст. ст. 71, 72, 160, 161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
постановив:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати нечинним рішення виконкому Ковельської міської ради № 2 від 16.01.2004 року "Про створення постійно діючого тендерного комітету відділу охорони здоров'я виконавчого комітету міської ради".
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Львівського апеляційного адміністративного суду України.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя М.М. Гончар
Постанова у повному обсязі
складена 13.08.2007 року