Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 201
Іменем України
11.07.2007
Справа №2-26/8462-2007
11.07.2007р. № 2-26/8462-2007
За позовом ПП «Строй - Маркет» (м. Алушта, с. Ізобільне, вул.. Мирна, 3)
До відповідача Алуштинської міської ради (м. Алушта, площа Радянська, 1)
За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ТОВ «Нова Алушта» (м. Алушта, вул.. Краснофлотська, 1)
Про визнання незаконним рішення
Суддя О. Л. Проніна
Представники:
Від позивача - Ільмінська В.В., дов. від 03.05.2007р.
Від відповідачів - Баркетов О.О., дов. від 03.05.2007р.
Від третьої особи - Гончаров Ю.О., дов. від 07.05.2007р.
Сутність справи:
Позивач - ПП «Строй - Маркет» звернувся до Господарського суду АР Крим з позовною заявою до відповідача - Алуштинської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ТОВ «Нова Алушта» та просить суд визнати рішення 4-ої сесії 5 скликання Алуштинської міської ради № 4/106 від 16.08.2006р. «Про надання ТОВ «Нова Алушта» дозволу на складення проекту відводу додаткової земельної ділянки» незаконним та скасувати його, зобов'язати Алуштинську міську раду провести конкурс щодо придбання права оренди земельної ділянки, площею 0,3 га за рахунок земель Алуштинської міської ради, розташованої за адресою: вул.. Сергєєва -Ценського в м. Алушта.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що відповідачем порушена процедура щодо встановленого законом публічного порядку виділення землі, що потягнуло за собою порушення законодавчо закріплених прав позивача, у тому числі на участь в конкурсі для отримання земельної ділянки.
Відповідач під час розгляду даної справи, відзиву на позовну заяву з документальним обґрунтуванням своїх заперечень, у разі їх наявності, суду не надав.
Третя особа надала суду пояснення за позовом, відповідно до яких зазначила, що оспорюване рішення відповідає всім вимогам чинного законодавства та в позові просить відмовити.
Розгляд справи відкладався в порядку ст.. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд -
Заявою вих.. від 07.07.2006р. ПП «Строй - Маркет» звернувся до Алуштинської міської ради щодо про виділення земельної ділянки у оренду площею 0,3 га на алеї Декабристів під будівництво оздоровчо - рекреаційного центру.
Вказана заява отримана Алуштинської міською радою 10.07.2006р., Управлінням архітектури та містобудування - 14.07.2006р.
Листом вих.. № 783/01-6 від 17.08.2006р. Управління архітектури та містобудування Алуштинської міської ради повідомило позивача про те, що звернення ПП «Строй - Маркет» розглядалось постійною комісією міської ради з питань будівництва, архітектури та землекористування.
Як вказано у листі, враховуючи, що на закріплення даної території надійшло кілька заяв було прийнято рішення провести конкурс, про що був підготовлений проект рішення сесії міської ради. Однак, при вивченні даного проекту було встановлено, що на ділянці росте велика кількість дерев та кущів, складний рельєф, що буде перешкодою у возведенні на даній території яких - небудь споруд та будівель.
Отже, дана ділянка не увійшла до переліку ділянок, які пропонуються до закріплення на конкурсній основі, а рішенням сесії міської ради дана ділянка була надана ТОВ «Нова Алушта» (будівлі та споруди якого розташовані на прилеглій території) виключно для благоустрою.
Листом вих.. № 15 від 26.06.2006р. ТОВ «Нова Алушта» звернувся до Алуштинської міської ради щодо надання дозволу на складення проекту відведення додаткової земельної ділянки для обслуговування будівель, які передані учасниками до статутного капіталу, та приведення майданчика, який займається Товариством до нормативної, передбаченої для підприємств санаторно - курортного комплексу.
Відповідно до Витягу з протоколу № 11 від 03.07.2006р. засідання постійної комісії з питань будівництва, архітектури та землекористування Алуштинської міської ради, рекомендовано міській раді надати дозвіл на кладення проекту відведення ТОВ «Нова Алушта» додаткової земельної ділянки, площею 0,7 га, яка прилягає до раніш виділеної підприємству земельної ділянки, з обмеженням: без права його забудови.
19.09.2006р. Управлінням архітектури та містобудування м. Алушти затверджений висновок № 497 про можливість цільового використання додаткової земельної ділянки.
Однак, суд вважає за необхідне зауважити наступне.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; організація землеустрою; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Статтею 16 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що Особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).
Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Тобто, у розумінні, ст. 16 Закону України «Про оренду землі» позивачем були дотримані вимоги звернення до органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у оренду, а твердження відповідача щодо правомірного не розгляду заяви позивача суд вважає недоцільними відповідно до положень Земельного кодексу України, оскільки відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, яким, в свою чергу, є Закону України «Про оренду землі», та регулює спеціальний вид правовідносин щодо оренди землі.
Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про регулювання земельних відносин.
Статтею 122 Земельного кодексу України встановлено, що сільські, селищні, міські ради надають земельні ділянки у постійне користування юридичним особам із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до п. 9 ст. 123 Земельного кодексу України встановлено, що відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.
Рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Однак, виходячи зі змісту листа вих.. № 783/01-6 від 17.08.2006р. Управління архітектури та містобудування Алуштинської міської ради, можна зробити висновок про те, що позивачу відмовлено у розгляді заяви про надання земельної ділянки у оренду, у порушення ст. 123 Земельного кодексу України, оскільки вказаний лист не відповідає вимогам, встановленим п. 9 ст. 123 Земельного кодексу України.
Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Статтею 16 Закону України «Про оренду землі» у разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлено інший порядок.
Порядок проведення конкурсу чи аукціону та набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах визначається законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, зокрема шляхом визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до п. 10 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Виходячи зі змісту вищенаведеного, суд дійшов висновку про те, що Алуштинської міською радою при винесенні оспорюваного рішення були порушені норми чинного законодавства, зокрема, щодо належного оформлення відповідного рішення, проведення конкурсу на оренду земельної ділянки, публічний порядок виділення землі, тощо.
Отже, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати рішення 4-ої сесії 5 скликання Алуштинської міської ради № 4/106 від 16.08.2006р. «Про надання ТОВ «Нова Алушта» дозволу на складення проекту відводу додаткової земельної ділянки» незаконним та недійсним.
3. Зобов'язати Алуштинську міську раду (м. Алушта, площа Радянська, 1) провести конкурс щодо придбання права оренди земельної ділянки, площею 0,3 га за рахунок земель Алуштинської міської ради, розташованої за адресою: вул.. Сергєєва -Ценського в м. Алушта.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Проніна О.Л.