Постанова від 13.10.2020 по справі 280/4296/19

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2020 року м. Дніпросправа № 280/4296/19

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі

апеляційну скаргу Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області

на ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 27 травня 2020 року (головуючий суддя Новікова І.В.)

у справі № 280/4296/19

за позовом ОСОБА_1

до Григорівської сільської ради Запорізького району Запорізької області

про стягнення середнього заробітку за час затримки остаточного розрахунку, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24.10.2019 у справі №280/4296/19 задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 , стягнуто на користь ОСОБА_1 з Григорівської сільської ради Запорізького району Запорізької області середній заробіток за час затримки проведення розрахунку при звільненні до дня фактичного розрахунку, за період з 03.05.2018 по 25.02.2019 у розмірі 42084,64 грн.

17.01.2020 ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження боржника - з Григорівської сільської ради Запорізького району Запорізької області на Новоолександрівську сільську раду Запорізького району Запорізької області.

Заява обґрунтована тим, що через тривале невиконання рішення суду позивач звернувся до органу Казначейської служби, яка надала пояснення, що Григорівська сільська рада Запорізького району Запорізької області об'єдналася в Новоолександрівську об'єднану територіальну громаду, рахунки Григорівської сільської ради Запорізького району Запорізької області з 01.01.2020 закриті, залишки коштів на рахунках переведені на рахунки Новолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, яка відповідно до Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та рішення сесії Новолександрівської сільської ради №10 від 18.07.2019 є правонаступником всього майна Григрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 27.05.2020 заяву задоволено, замінено сторону виконавчого провадження з виконання виконавчого листа Запорізького окружного адміністративного суду, виданого 09.12.2019 у справі №280/4296/19, а саме: замінено боржника _ Григорівську сільську раду Запорізького району Запорізької області на правонаступника - Новоолександрівську сільську раду Запорізького району Запорізької області.

Суд дійшов висновку, що Новоолександрівська сільська рада Запорізького району Запорізької області є правонаступником Григорівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, в тому числі, і в межах спірних правовідносин, що виникли у даній справі.

Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, Новоолександрівська сільська рада Запорізького району Запорізької області подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм процесуального права просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні заяви. Скаржник вважає, що судом невірно трактуються норми матеріального права, зокрема, ст.8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад». Посилаючись на ст.104 ЦК України, скаржник зазначає, що оскільки відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Григорівська сільська рада Запорізького району Запорізької області перебуває у стані припинення з 30.07.2019, проте станом на дату ухвалення оскаржуваної ухвали та на теперішній час юридична особа - Григорівська сільська рада Запорізького району Запорізької області не є припиненою, заміна сторони у виконавчому провадженні є передчасною. Посилання суду на рішення Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 18.07.2019 №10 «Про початок реорганізації Григорівської сільської ради шляхом приєднання до Новоолександрівської сільської ради» скаржник вважає необґрунтованим з огляду на те, що на підставі цього рішення розпочато процедуру реорганізації боржника та утворено комісію з такої реорганізації, проте початок вказаної процедури не свідчить про припинення діяльності сільської ради та не є підставою для заміни сторони боржника у виконавчому листі. З огляду на перебування Григорівської сільської ради у стані припинення, без факту припинення, заміна сторони у виконавчому провадженні є передчасною.

Представники учасників справи в судове засідання не з'явились, про час і місце судового засідання означені особи повідомлені судом належним чином.

Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

З метою виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.10.2019 у справі №280/4296/19 в частині стягнення на користь ОСОБА_1 з Григорівської сільської ради Запорізького району Запорізької області середнього заробітку за час затримки проведення розрахунку при звільненні до дня фактичного розрахунку за період з 03.05.2018 по 25.02.2019 у розмірі 42084,64 грн. ОСОБА_1 звернувся до органу Казначейської служби.

Листом від 11.01.2020 №02-45-10/61 позивача повідомлено, що рішення суду неможливо виконати у зв'язку із приєднанням Григорівської сільської ради Запорізького району Запорізької області до Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області. Також органом Казначейства вказано на те, що Григорівська сільська рада Запорізького району Запорізької області на даний час не має відкритих рахунків в органах Казначейства.

Суд першої інстанції, задовольняючи заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження, виходив з приписів ч.3, ч.4 ст.8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та того факту, що згідно з рішенням Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 18.07.2019 №10 «Про початок реорганізації Григорівської сільської ради шляхом приєднання до Новоолександрівської сільської ради» розпочата процедура реорганізації Григорівської сільської ради шляхом приєднання до Новоолександрівської сільської ради та утворено комісію з такої реорганізації.

Також п.2 цього рішення визначено, що Новоолександрівська сільська рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Григорівської сільської ради.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції.

Відповідно до ст.52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

За правилами ч. 1 ст.379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Відповідно до ч.5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Отже процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.

Відповідно до ч.1 ст.104 ЦК України, на яку посилається скаржник, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (ч.5 ст.104 ЦК України).

Згідно зі ст.106 ЦК України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.

За приписами ч.2, ч.3 ст.107 ЦК України в разі реорганізації юридичної особи шляхом приєднання складається передавальний акт, який затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.

Отже, під час реорганізації юридичної особи, передання майна, прав та обов'язків до правонаступника здійснюється на підставі передавального акта, в якому має бути чітко зазначено про суть та обсяг прав і обов'язків, що передаються. При цьому момент переходу прав і обов'язків до правонаступника визначається днем підписання передавального акта і тому може не співпадати у часі з моментом включення запису про припинення юридичної особи до державного реєстру.

Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» від 05.02.2015 № 157-VIII врегульовані відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад.

За однією із основних умов добровільного об'єднання територіальних громад у складі об'єднаної територіальної громади не може існувати іншої територіальної громади, яка має свій представницький орган місцевого самоврядування (п.1 ч.1 ст.4 цього Закону).

Статтею 8 вказаного Закону № 157-VIII встановлений порядок утворення об'єднаної територіальної громади та реорганізація органів місцевого самоврядування.

Об'єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об'єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об'єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закону (ч.1 ст.8 Закону № 157-VIII).

Відповідно до ч.2 ст.8 Закону № 157-VIII повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.

Відповідно до ч.3 ст.8 Закону № 157-VIII об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.

За правилами ч.4 ст.8 Закону № 157-VIII з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, та розміщених поза адміністративним центром об'єднаної територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - сільські, селищні, міські ради припиняються у порядку, визначеному цим Законом.

Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.

Найменування представницького органу місцевого самоврядування об'єднаної територіальної громади як юридичної особи складається з частини, яка є похідною від власного найменування населеного пункту, визначеного її адміністративним центром, у формі прикметника та відповідного загального найменування представницького органу місцевого самоврядування (сільська, селищна, міська рада).

Згідно із цим же Законом (ч.9 ст.8 Закону) бюджети територіальних громад, що об'єдналися, виконуються окремо до закінчення бюджетного періоду з урахуванням особливостей.

Залишки коштів на кінець бюджетного періоду бюджетів територіальних громад, що об'єдналися, перераховуються до бюджету об'єднаної територіальної громади на підставі платіжних доручень за підписом сільського, селищного, міського голови, обраного об'єднаною територіальною громадою.

Відповідно до ч.11 ст.8 цього Закону державна реєстрація припинення юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих комітетів шляхом приєднання здійснюється на підставі заяви, поданої сільським, селищним, міським головою, обраним об'єднаною територіальною громадою, або уповноваженою ним особою суб'єкту державної реєстрації.

Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, її виконавчий комітет є такою, що припинилася, з дня внесення запису про її припинення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Виходячи з наведених правових норм, інститут правонаступництва органів місцевого самоврядування як суб'єктів владних повноважень має свої особливості і відрізняється від інституту правонаступництва суб'єктів приватного права, тому застосування до спірних правовідносин загальних положень Цивільного кодексу України є помилковим.

З цього приводу апеляційний суд вважає за можливе врахувати також правові висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 11.10.2019 у справі № 812/1408/16, згідно яким особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама собою повинна бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

При цьому можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.

Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб'єкта владних повноважень, припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.

Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб'єктом, коли права та обов'язки суб'єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб'єкта владних повноважень, а також можливість суб'єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа.

При визначенні процесуального адміністративного (публічного) правонаступництва суд повинен виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, і враховувати таке: якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то суд повинен залучити до участі у справі їхніх правонаступників.

У разі ж відсутності правонаступників суд повинен залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить ухвалення рішення про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб'єкта владних повноважень, не пов'язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач суд залучає іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.

Отже, підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб'єктом владних повноважень.

В спірному випадку судом встановлено, що 20.04.2019 Постановою Центральної виборчої комісії України № 846 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 30 червня 2019 року» призначено на 30 червня 2019 року перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1-19. Відповідно до додатку 4 до постанови Центральної виборчої комісії від 20 квітня 2019 року № 846 Новоолександрівська сільська об'єднана територіальна громада створюється шляхом об'єднання Новоолександрівської сільської ради (села Новоолександрівка, Новооленівка, Юльївка) та Григорівської сільської ради (села Григорівка, Веселянка, Запорожець, селище Річне).

Отже 30.06.2019 створено Новоолександрівську сільську об'єднану територіальну громаду.

18.07.2019 проведено першу сесію Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області як об'єднаної територіальної громади, відповідно, повноваження Григорівської сільської ради як органу місцевого самоврядування припинились 18.07.2019.

З огляду на вищенаведене, апеляційний суд вважає вірним висновок суду першої інстанції, що Новоолександрівська сільська рада є правонаступником Григорівської сільської ради в межах спірних правовідносин, що виникли у даній справі.

Апеляційний суд не приймає посилання відповідача на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 27.05.2020 у справі № 280/5469/18 з огляду на те, що відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України висновки апеляційного суду щодо застосування норм права у певній справі не є обов'язковими для суду апеляційної інстанції при розгляді іншої справи.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, не є підставою для скасування ухвали суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 311, 312, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області залишити без задоволення.

Ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 27 травня 2020 року у справі № 280/4296/19 залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до суду касаційної інстанції у випадках та строки, встановлені ст.ст.328,329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Н.А. Бишевська

суддя Я.В. Семененко