16 жовтня 2020 року
Київ
справа №500/2501/19
адміністративне провадження №К/9901/22241/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Калашнікової О.В.,
суддів: Білак М.В., Губської О.А.,
перевіривши касаційну скаргу ДФС України
на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 20 січня 2020 року
та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2020 року
у справі №500/2501/19
за позовом ОСОБА_1
до ДФС України, Волинської митниці Держмитслужби
про визнання бездіяльності протиправною та стягнення середнього заробітку за час затримки виконання судового рішення про поновлення на публічній службі,
ДФС України вдруге звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 20 січня 2020 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2020 року у справі №500/2501/19. У касаційній скарзі заявлено клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження.
Згідно статті 329 КАС України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Строк на подання касаційної скарги також може бути поновлений у разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 333 цього Кодексу.
З матеріалів касаційної скарги і клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження встановлено, що 12 червня 2020 року до Верховного Суду вперше надійшла касаційна скарга ДФС України на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 20 січня 2020 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2020 року у справі №500/2501/19. Проте, ухвалою Верховного Суду від 13 серпня 2020 року касаційну скаргу повернуто скаржнику. Ця ухвала була отримана скаржником 18 серпня 2020 року, згідно поштового повідомлення про вручення. Вдруге з касаційною скаргою ДФС України звернулося 28 серпня 2020 року. 31 серпня 2020 року вказана касаційна скарга надійшла на адресу суду касаційної інстанції.
У зв'язку зі зміною спеціалізації та введенням до іншої судової палати судді-доповідача Дашутіна І. В., відповідно до рішення зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від 21 вересня 2020 року №12, розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду призначено повторний автоматизований розподіл касаційних скарг, зокрема, касаційної скарги у справі №500/2501/19 (провадження К/9901/22241/20).
Протоколом повторного автоматизованого розподілу від 30 вересня 2020 року касаційну скаргу у справі №500/2501/19 (провадження К/9901/22241/20) передано на розгляд колегії суддів у складі: Калашнікова О.В. (головуючий суддя), судді: Білак М.В., Губська О.А.
За правилами пункту 5 частини першої статті 340 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач у порядку підготовки справи до касаційного розгляду вирішує інші питання, необхідні для касаційного розгляду справи.
Враховуючи вищевикладене, головуючий суддя вважає за необхідне прийняти справу №500/2501/19 до свого провадження.
Оцінюючи клопотання скаржника про поновлення строку на касаційне оскарження, Верховний Суд визнає поважними причини пропуску строку на касаційне оскарження, наведені скаржником.
Крім того, за змістом пункту 1 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є, зокрема, справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України «Про запобігання корупції» займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
З огляду на обґрунтування касаційної скарги, а також те, що позивач проходив службу на посаді, що у значенні Закону України «Про запобігання корупції» передбачає зайняття відповідального або особливо відповідального становища, суд дійшов висновку про наявність підстав для відкриття касаційного провадження.
Обґрунтування скаржника наявності підстав для касаційного оскарження судових рішень, передбачених пунктом 3 та 4 частини четвертої статті 328 КАС України, є достатньо мотивованими та потребують перевірки у межах таких доводів.
Касаційна скарга відповідає вимогам статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України, подана з дотриманням установленого процесуальним законом строку на касаційне оскарження, підстави для повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження, відсутні.
В касаційній скарзі звертаються з клопотанням про зупинення виконання оскаржуваних судових рішень.
Відповідно до частини третьої статті 334 КАС України в ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначається строк для подання учасниками справи відзиву на касаційну скаргу та вирішується питання про витребування матеріалів справи, необхідних для розгляду скарги на судове рішення. Якщо разом з касаційною скаргою подано заяви чи клопотання, суд в ухвалі про відкриття касаційного провадження встановлює строк, протягом якого учасники справи мають подати свої заперечення щодо поданих заяв чи клопотань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Зважаючи на наявність в касаційній скарзі клопотання про зупинення оскаржуваного судового рішення, враховуючи обставини справи, а також предмет спору, суд вважає за необхідне встановити для учасників справи десятиденний строк з дня отримання ухвали для подання до суду своїх заперечень щодо заявленого клопотання.
Керуючись статтями 329-332, 334, 335, 338 КАС України,
Прийняти до провадження касаційну скаргу ДФС України на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 20 січня 2020 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2020 року у справі №500/2501/19.
Визнати поважними причини пропуску ДФС України строку на касаційне оскарження рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 20 січня 2020 року та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2020 року
Відкрити касаційне провадження за скаргою ДФС України на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 20 січня 2020 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2020 року у справі №500/2501/19 за позовом ОСОБА_1 до ДФС України, Волинської митниці Держмитслужби про визнання бездіяльності протиправною та стягнення середнього заробітку за час затримки виконання судового рішення про поновлення на публічній службі.
Витребувати з Тернопільського окружного адміністративного суду матеріали справи №500/2501/19.
Надіслати учасникам справи копію цієї ухвали разом із копією касаційної скарги та доданих до неї матеріалів.
Встановити строк для подання відзиву на касаційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття касаційного провадження та роз'яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Встановити для учасників справи десятиденний строк з дня отримання ухвали для подання до суду заперечень щодо клопотання скаржника про зупинення виконання оскаржуваного рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
О.В. Калашнікова
М.В. Білак
О.А. Губська,
Судді Верховного Суду