Рішення від 07.10.2020 по справі 908/1793/20

номер провадження справи 17/114/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.10.2020 Справа № 908/1793/20

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі головуючого судді - Корсун В.Л., при секретарі судового засідання - Василенко В.В., розглянувши матеріали справи

за позовною заявою: публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж, 69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25

до відповідача: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Комарова 25-А”, 69104, м. Запоріжжя, вул. Комарова, 25-А

про стягнення 67 963,87 грн.

У засіданні приймали участь:

представник позивача: Сарібекян Н.А., довіреність від 01.01.20 № 39

представник відповідача: Тарлова Т.Є - голова правління, витяг за № 22318017 станом на 21.10.16

СУТЬ СПОРУ:

До господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж (далі ПАТ “Запоріжжяобленерго” в особі ЗМЕМ) від 25.06.20 № 355/33 про стягнення з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Комарова 25-А” (далі ОСББ “Комарова 25-А”) 67 963,87 грн. вартості за не обліковану електроенергію.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 11.03.19 позивачем під час здійснення технічної перевірки електроустановки відповідача (споживача за договором про надання послуг з розподілу е/енергії) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Комарова, 25-А, встановлено порушення споживачем вимог п.п. 2.3.4, 5.5.5 ПРРЕЕ. У зв'язку з виявленням порушення у присутності представника відповідача складено акт про порушення від 11.03.19 за № 00001339. 04.04.19 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ прийнято рішення про нарахування споживачу вартості не облікованої електричної енергії, та затверджено розрахунок недоврахованої електричної енергії по Акту № 00001339 від 11.03.19 у розмірі 33402 кВт.год на суму 67 963,87 грн. Вказане рішення комісії було оформлено відповідним протоколом, копія якого, разом з розрахунком по акту та рахунком на оплату направлена на адресу відповідача поштою. Рішення комісії є чинним та відповідачем не оскаржено. Однак, рахунок за недовраховану електричну енергію відповідачем не оплачено, що зумовило звернення позивача до суду з даним позовом.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи № 908/1793/20 між суддями, 14.07.20 вказану позовну заяву передано для розгляду судді Корсуну В.Л.

Ухвалою від 20.07.20 судом позовну заяву ПАТ “Запоріжжяобленерго” в особі ЗМЕМ від 25.06.20 № 355/33 залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви та визначено спосіб їх усунення.

29.07.20 позивачем до суду подана заява про усунення недоліків позовної заяви, якою усунуто недоліки позовної заяви у строк і спосіб визначений ухвалою від 20.07.20 у справі № 908/1793/20.

Ухвалою від 03.08.20 судом прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у господарській справі № 908/1793/20 за правилами спрощеного позовного провадження. Судове засідання призначено на 03.09.20 о 10 год. 40 хв.

У судових засідання 03.09.20 та 30.09.20 судом оголошувалась перерва на 30.09.20 та на 07.10.20 відповідно.

01.09.20 відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, за змістом якого відповідач заперечує проти позовних вимог з наступних підстав. Договір про постачання електричної енергії від 12.04.17 за № 13957, згідно діючих Правил роздрібного ринку електричної енергії (надалі - ПРРЕЕ) та підписаною Відповідачем заявою-приєднання «трансформувався» в Публічний договір споживача про надання послуг з розподілу е/енергії. ОСББ «Комарова 25-А» підтверджує приєднання до Договору про розподіл, слідування його правам та обов'язкам. Відповідач вказує, що більше 15 років назад, до створення ОСББ «Комарова 25-А» існуючі кабельні лінії від ТП-198 вийшли з ладу. Представниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» було проведено тимчасову кабельно-повітряну лінію від ТП-130 рб-9. Лінія живлення заходить до шафи не через спеціальний отвір, а через відкриті дверцята даної шафи, не дозволяючи її закрити чи опломбувати (фото додаються). Тож в даній шафі є вільний доступ до облікових мереж і без зняття пломби з дверцят засобу обліку та трансформаторів струму, тобто представниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» самостійно не виконано вимоги п.7.4 Кодексу Комерційного обліку електричної енергії, щодо пломбування, за багато років до складання Акту про порушення №00001339 від 11.03.19. З огляду на вказане відповідач зазначає, що зірвана пломба була і на теперішній час є фікцією, «додатково захищає» лише лічильники. Втручання з боку відповідача в роботу вузлів засобів обліку не було, що підтверджується цілісністю всіх пломб на лічильнику, цей факт підтверджується додатком 2 до Акту про порушення (Акт №1311 про пломбування від 11.03.19). також відповідач звертає увагу суду, що ОСББ «Комарова 25-А» є не прибутковою організацією і складається з співмешканців багатоквартирного будинку - звичайних громадян України, а компанія-монополіст ПАТ «Запоріжжяобленерго» складає безпідставні Акти про порушення, та ще й розраховуючи їх з максимальною для себе вигодою, грабує громадян та перекриває свої технологічні втрати, що виникають в результаті незадовільного стану мереж. Так, за рік з моменту складання акту фактичне споживання електричної енергії у відповідача склало 16 507 кВт.г, а в Розрахунку до акту за пів року відповідачу нараховано 38 257 кВт.г. Також відповідач вказує, що голова правління ОСББ «Комарова 25А» не була присутня при складанні Акту про порушення, а був представник обслуговуючої компанії ТОВ «Керуюча компанія домкомфорт» Нерус Є. І., який стверджує, що інженер ТА ПАТ «Запоріжжяобленерго» Пархоменко В.І. не пропонував виконати замір струму навантаження при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність, а в Акті про порушення №0001339 від 11.03.19 у п.6 вказав що: «Споживачем не надано можливості виконати замір струму навантаження при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність», а відповідач наполягає на замірі струму навантаження при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність. Як стверджує відповідач аналогічна ситуація склалась і з коефіцієнтами в розрахунку, для II зміни 8 годин (тобто з 8.00 до 16.00) використано коефіцієнт 0,75, а освітлення житлового будинку Комарова 25А знаходиться в дистанційному керуванні ТОВ «СП «САНСЕТ ЛІФТСЕРВІС», яка відповідно до п. 8.4.3-8.4.4 ДБН В.2.5-28:2018р. централізовано вимикає вдень світло, тобто даний коефіцієнт має бути мінімальним. Для розрахунку використані найбільші потужності ОСМД «Комарова 25-А», які фізично знаходяться в різних щитових Щитова №1 ком. навантаження -9,1 кВт, Ліфт -8,5 кВт; Щитова №2 ком. навантаження 11,7 кВт, ліфти -7,6 кВт), що підтверджують однолінійні схеми. З огляду на викладене, відповідач вважає, що розрахунок до акту про порушення № 00001339 від 11.03.19 складено невірно. Поряд з викладеним, відповідач вказує, що лист протокол засідання комісії з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії і рахунок виставлений на підставі акту про порушення, вказаний в позовній заяві не був отриманий відповідачем. Як зазначає сам відповідач, зазначені документи були відправлені на юридичну адресу, а не на поштову адресу, вказану в Договорі про постачання електричної енергії №13957 від 12.04.17. З огляду на викладене відповідач вказує, що не мав можливості ні оскаржити рішення Протоколу, ні звернутися до Інформаційно-консультаційного центру чи до Регулятора (НКРЕКП).

24.09.20 позивачем до суду подано відповідь на відзив разом із клопотанням про поновлення строку на подання відзиву. Клопотання про поновлення строку обґрунтовано тим, що відзив позивачем отримано 01.09.20. Представник позивача, який супроводжував справу знаходився на лікарняному, що унеможливило складання відповіді на відзив у встановлений ухвалою строк. У зв'язку з викладеним, з метою забезпеченням

права кожної із сторін у справі на належний судовий захист, забезпечення

принципу змагальності сторін, та як наслідок, прийняття законного та

обґрунтованого рішення по суті спору позивач просить визнати причину пропуску строку для подання відповіді на відзив на позовну заяву поважною.

У відповіді на відзив позивач зазначає, що на виконання вимог п. 3.31 ПКЕЕ та п.7.1, 7.4, , 7.10, 7.11. глави 6 Кодексу комерційного обліку електричної енергії (які діяли станом на 15.02.17) позивачем було складено акт про пломбування елементів розрахункового засобу обліку відповідача № 440 від 15.02.17. Вказаний акт підписаний представником відповідача - Тарловою Т.Є без зауважень, зокрема, щодо встановлення пломби (№ С30868086) на дверях шафи обліку з лічильниками та трансформаторами струму. До моменту складання акту про порушення позивач не отримував від відповідача жодних заперечень щодо встановленої пломби (№СЗ0868086) на дверях шафи обліку з лічильниками та трансформаторами струму. Мета встановлення пломби (№С30868086) на дверях шафи обліку - це обмеження доступу відповідача до приладів обліку та трансформаторів струму, для попередження у майбутньому вчинення порушення. Таким чином, з метою унеможливлення безоблікового споживання електроенергії та з метою запобігання несанкціонованого втручання в роботу засобів обліку, 15.02.17 позивачем було встановлено пломбу №С30868086 на огородженні шафи обліку з лічильниками та трансформаторами струму, яка закриває первинні і вторинні кола живлення засобів обліку у місцях, які були підготовлені відповідачем згідно п. 3.31 ПКЕЕ, та унеможливлює доступ до первинних та вторинних кіл живлення, а згідно з актом про пломбування від 15.02.17, відповідачем прийнято на відповідальне зберігання всі пломби встановлені на вказаних в цьому акті засобах обліку. У зв'язку з порушенням ПРРЕЕ, представниками позивача складено Акт про порушення ПРРЕЕ та того ж дня, 11.03.19 здійснено пломбування дверцят шафи обліку з лічильниками та трансформаторами струму, пломбу встановлено на первісному місці, що зафіксовано Актом про пломбування № 1311 від 11.03.19, який також підписано без зауважень та заперечень представником відповідача - Нерусом Є.І. 11.03.19 також складено акт вимогу № 1313, щодо приведення розрахункових засобів обліку електричної енергії та схем їх підключення у відповідність вимогам ПУЕ, ПРРЕЕ та інших нормативно-технічних документів (Додаток № 4 до Акту про порушення), яким встановлено, що Споживачу необхідно в термін до 01.04.19 виконати наступні вимоги: встановити захисний пристрій (панель), для унеможливлення доступу до дооблікових струмопровідних частин (в тому числі комутаційним апаратам) електроустаткування та забезпечити можливість їх пломбування. Зазначений Акт-вимогу підписано представником відповідача Нерусом Є.І. яким було отримано другий екземпляр, однак до теперішнього часу відповідачем вимогу не виконано, не надано можливості здійснення пломбування нижньої частини шафи обліку, в якій знаходяться струмоведучі частини. Позивачем було здійснено пломбування верхньої частини шафи обліку в якій знаходяться 2 лічильника та 2 трансформатора струму з метою обмеження вільного доступу відповідача до приладів, для попередження у майбутньому вчинення порушення. Саме у зв'язку із невиконанням відповідачем норм чинного законодавства, не виконання приписів Акта-вимоги, у Позивача відсутня можливість здійснити пломбування нижньої частини шафи обліку, а наявність або відсутність пломби на нижній частині шафи обліку ніяким чином не спростовує порушення зафіксоване актом про порушення ПРРЕЕ та не звільняє Відповідача від відповідальності. Отже, відсутність пломби на шафі обліку, яка на думку відповідача є фікцією (необхідність здійснення опломбування даної шафи обумовлено вищезазначеною аргументацією) не звільняє споживача від відповідальності за порушення взятого на себе зобов'язання щодо збереження цілісності пломб переданих актом про пломбування. Також позивач зазначає, що відповідач у акті про порушення у своїх зауваженнях ніяким чином не зазначив, що йому не запропоновано або відмовлено в виконанні заміру струму навантаження. Крім того, позивач вказує, що відповідач не був позбавлений можливості бути присутнім на засіданні комісії з розгляду Актів про порушення, яке відбулось 04.04.19 та внести свої зауваження на розгляд комісії. Як стверджує позивач, відповідач не скористався своїм правом бути присутнім на засіданні комісії, уповноваженого представника не направив, у зв'язку з чим протокол, а також розрахункові документи направлено на юридичну адресу відповідача, яка зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також в договорі. Позивач також зауважує, що на момент складання Акту про порушення від 11.03.19 діяли Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.18 № 312, у зв'язку чим вважає посилання відповідача на п. 6.42 ПКЕЕ, які втратили чинність, безпідставними. Поряд з викладеним, позивач вказує, що розрахунок суми необлікованої електроенергії ним виконано з дотриманням норм чинного законодавства, а відповідач у разі незгоди не був позбавлений можливості надати свій контррозрахунок.

У судовому засіданні 30.09.20 судом задоволено усне клопотання відповідача та клопотання позивача про поновлення строку на подання відзиву на позовну заяву та відповіді на відзив. Подані сторонами по справі заяви по суті спору прийнято до розгляду.

Поновлюючи строк на подання до суду заяв по суті справи судом прийнято до уваги приписи ч. 1 ст. 119 ГПК України, відповідно до якої суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення, а також допущення учасниками незначного прострочення у подані до суду відзиву на позовну заяву та відповіді на відзив, а також що вказане прострочення зокрема зумовлене хворобою представника позивача, який є відповідальним представником у справі, а також обмеженнями в роботі позивача запровадженими у зв'язку з карантином.

Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві та у відповіді на відзив.

Відповідач проти позову заперечив повністю з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

У засіданні суду 07.10.20 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення, а також повідомлено учасників справи коли буде складено повне рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

12.04.17 між Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку “Комарова 25-А” (Споживач) та публічним акціонерним товариством “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж (Постачальник) укладено договір про постачання електричної енергії № 13957 (далі договір), за умовами якого, Постачальник електричної енергії продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю, зазначеною у Додатку № 1 “Обсяги постачання електричної енергії споживачу”, а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору (розділ 1 договору).

Згідно з п. 2.1 договору, під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).

Відповідно до п. 4.2.3. договору, Споживач сплачує Постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року № 562 (зі змінами), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 липня 2006 року за № 782/12656, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій Споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії, пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку, споживання електроенергії поза засобами обліку, інших умов, визначених Методикою.

У п. 4.2.4. договору передбачено, що Споживач не несе відповідальності перед Постачальником електричної енергії відповідно до вимог пунктів 4.2.1 - 4.2.3 цього Договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини Постачальника електричної енергії або внаслідок дії обставин непереборної сили.

За умовами п. 4.3.1 договору, Сторони не несуть відповідальність за повне або часткове невиконання своїх зобов'язань за цим договором, якщо воно є результатом дії обставин непереборної сили.

Відповідно до п. 4.4 договору, у разі виявлення однією із Сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох Сторін Договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право навести до акта свої зауваження. Для цілей виконання умов даного пункту під поняттям «представник Споживача» вважається будь-яка особа, що знаходиться на території об'єкту Споживача не залежно від наявності цивільно-правових або трудових відносин безпосередньо зі Споживачем. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу сторону про необхідність складання акта. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання акта. У разі відмови відповідальної сторони від підписання акта в акті робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше трьох уповноважених представників сторони договору, що складала акт.

Пунктом 9.5. договору передбачено, що цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на термін до 30.06.17, а в частині проведення розрахунків - до повного виконання сторонами своїх грошових зобов'язань.

Відповідно до п. 9.2 договору, межа відповідальності за стан та обслуговування електроустановок визначається відповідно до додатка № 9 “Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін” (крім випадків передбачених пунктами 8.2 і 8.4).

У додатку № 2 до договору “Точки продажу електричної енергії споживачу” визначено найменування приєднання (об'єкта) споживача - житловий будинок (ліфти та комунальне навантаження) за адресою вул. Комарова, буд. 25-А, точка продажу електричної енергії споживачу - на межі балансової належності між ЗМЕМ та ОСББ «Комарова 25-А», на кабельних кінцівках 2КЛ-0,4 кВ в ВРП житлового будинку за адресою вул. Комарова, буд. 25-А, напруга у точці продажу - 0.38 кВ.

Додатком № 9 до договору є акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, яким встановлено балансову належність електромереж та установок: Постачальника електричної енергії: ТП-198 РП 0,4 кВ, рб5, 13; 2КЛ-0,4 кВ від ТП-198 рб5, 13 до ВРП ж/б по вул. Комарова, 25б; 2КЛ-0,4 кВ від ВРП ж/б по вул.. Комарова 25б 9верхні затискачі ввідного рубильника) до ВРП ж/б по вул.. Комарова 25а; Постачальника електричної енергії відповідальність за електрообладнання на своєму балансі. Споживача: електрообладнання ж/б по вул.. комарова, 25а, ВРП; тр-ри струму, вторинні комутації в ВРП ж/б по вул. Комарова 25а; межа балансової належності та експлуатаційної відповідальності за стан та обслуговування електроустановок встановлюється на: кабельних кінцівках 2 КЛ 0,4 кВ у ВРП ж/б по вул. Комарова, 25а. Споживач несе відповідальність за електрообладнання на своєму балансі. Споживача Постачальник електричної енергії зобов'язуються утримувати установки, які зазначені в цьому акті у справному стані та експлуатувати їх відповідно до Правил користування електричною енергією , ПТЕ, ПБЕЕ.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України від 13.04.17 № 2019-VIII “Про ринок електричної енергії”, господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачу, трейдерська діяльність, здійснення функцій оператора ринку та гарантованого покупця провадиться на ринку електричної енергії за умови отримання відповідної ліцензії.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) № 1415 від 13.11.18, яка набрала чинності з дня її прийняття, крім пунктів 1 та 2, які набрали чинності з 01 січня 2019 року:

- видано публічному акціонерному товариству “Запоріжжяобленерго” (код ЄДРПОУ 00130926) ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Запорізької області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”, та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством) (п.1);

- анульовано ПАТ “Запоріжжяобленерго” (код ЄДРПОУ 00130926) з 01.01.19 ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, видану відповідно до постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04.09.96 № 73, та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, видану відповідно до постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04.09.96 № 74, на підставі пункту 13 розділу XVII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про ринок електричної енергії” (п.2);

- зобов'язано ПАТ «Запоріжжяобленерго», зокрема, до 01.01.19 укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії зі споживачами, електроустановки яких приєднані до системи розподілу електричної енергії ПАТ «Запоріжжяобленерго», та договори електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії з електропостачальниками, які мають намір здійснювати діяльність з постачання електричної енергії таким споживачам, із відкладальною умовою набрання ними чинності з 01.01.19 (пп.3 п.3).

14.03.18 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийнято постанову № 312 “Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії”, відповідно до пунктів 1, 2 якої затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії, а також визначено, що укладення договорів між споживачами та ін. учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Згідно з п. 6 вказаної постанови, до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб'єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства. Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо. (….). В іншій частині договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії припиняють свою дію.

Заявою від 27.12.18 ОСББ “Комарова 25-А” (споживач) з 01.01.19 приєдналось до «Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії» (який розміщено на сайті ОСР https://www.zoe.com.ua) на умовах договору про постачання електричної енергії від 12.04.17 № 13957. За даним договором позивач є оператором системи розподілу, а відповідач - споживачем.

Згідно з п. 1.1. Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, цей договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (надалі - Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам (надалі - Споживач) як послуги Оператора системи - ПАТ «Запоріжжяобленерго», який діє на підставі ліцензії з розподілу електричної енергії, що видана на підставі Постанови НКРЕ КП від 13.11.2018 року № 1415. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов.

Відповідно до п. 6.2. Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, Споживач зобов'язується, зокрема: виконувати умови цього Договору, в тому числі, своєчасно проводити розрахунки відповідно до умов Договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; узгоджувати з Оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.

11.03.19 при здійсненні працівниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» технічної перевірки об'єктів електропостачання відповідача за адресою: вул. Комарова, 25А, м. Запоріжжя, виявлено порушення відповідачем вимог п. 2.3.4, п. 5.5.5. ПРРЕЕ, а саме: «відсутність пломб енергопостачальника, які встановлені на шафі обліку № с30868086, згідно з актом про пломбування. Під час контрольного огляду виявлено зрив пломби с шафи обліку з лічильниками та трансформатором струму».

Порушення зафіксовано актом про порушення від 11.03.19 за № 00001339 з додатками №1 (схема електропостачання), № 2 (акт пломбування) та № 3 (акт технічної перевірки).

В акті зазначено, що технічна перевірка проводилась в присутності представника споживача - відповідального за електрогосподарство ОСББ «Комарова 25-А» Нерус Є.І., який з актом про порушення ознайомлений та отримав вказаний акт 11.03.19 під свій особистий підпис. В акті представником споживача зазначено зауваження, що 28.02.19 при знятті показів разом з головою правління пломба не мала ушкоджень.

Як свідчить зміст акту про порушення від 11.03.19 за № 00001339, в ньому зазначено, що комісія постачальника електроенергії з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 04.04.19 за адресою вул. Волгоградська, 25, к. 306 в 13:00 год.

04.04.19 відбулось засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії без участі представника споживача. За результатами розгляду акту про порушення від 11.03.19 за № 00001339 комісією прийнято рішення, яке оформлено протоколом від 04.04.19, про виконання розрахунку недоврахованої електроенергії по акту відповідно до Методики, затв. постановою НКРЕ № 562 від 04.05.06 із змінами і доповненнями постанови НКРЕ № 154 від 08.02.07, № 1384 від 18.12.08, № 1338 від 14.10.10 за порушення зазначене у п.п. 2 п. 2.1. Методики.

Розрахунок по акту здійснено за період з 12.09.18 по 11.03.19 (акт про пломбування) в кількості 33402 кВт.г. на суму 67963,87 грн., що зафіксовано в протоколі від 04.04.19.

Другий примірник протоколу комісії від 04.04.19, розрахунку та рахунок по Акту від 11.03.19 № 00001339 відправлено на юридичну адресу споживача 03.05.19 рекомендованим листом, що підтверджується реєстром відправленої кореспонденції за травень 2019 р. з повідомленням про вручення.

Згідно з твердженнями відповідача, протоколу комісії від 04.04.19, розрахунку та рахунку по Акту від 11.03.19 № 00001339 ним не отримано, вартість недоврахованої електроенергії в сумі 67963,87 грн. не оплачено.

На підставі вказаних обставин ПАТ “Запоріжжяобленерго” в особі ЗМЕМ звернулось до господарського суду з позовом про стягнення з ОСББ “Комарова 25-А” 67 963,87 грн. за необліковану електричну енергію.

Предметом позову у цій справі (№908/1793/20) є питання правомірності нарахування позивачем відповідачу суми необлікованої електричної енергії.

Отже зважаючи на предмет позову, визначальним у ньому є саме доведеність факту порушення ПРРЕЕ споживачем.

Пунктом 8.2.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП 14.03.18 № 312 (тут, і надалі ПРРЕЕ у редакції чинній на час складання акта про порушення від 11.03.19 за № 00001339) передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача. У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб. Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

Пунктом 8.2.6 ПРРЕЕ визначено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. … Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. … Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Згідно з п. 8.2.7.ПРРЕЕ, кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка. У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної до оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються у судовому порядку.

Положеннями п. 5.5.5. ПРРЕЕ закріплено, зокрема, наступні обов'язки Споживача електричної енергії: здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів.

Згідно з абзацами 1, 2 п 2.3.4. ПРРЕЕ, відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.

Послуги з облаштування вузла обліку електроустановки або реконструкції вузла обліку надаються споживачу постачальником послуг комерційного обліку електричної енергії відповідно до договору про надання послуг комерційного обліку та Кодексу комерційного обліку (п. 2.3.6. ПРРЕЕ).

Положеннями Розділу 7 Кодексу комерційного обліку електричної енергії (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що з метою запобігання несанкціонованому втручанню, доступу до елементів або функції настроювання ЗВТ за результатами повірки такі ЗВТ пломбують (п.7.1). ЗВТ має бути опломбований на затискній кришці пломбою ППКО. Пломби з тавром ППКО мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, важелі і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, усі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку (п.7.4.). Усі пломби, встановлені на ЗВТ, зобов'язані відповідати чинним нормативним документам в Україні (п.7.7.). Під час пломбування ЗВТ на об'єкті складається акт про пломбування. Цей акт повинен містити інформацію про місце кожної пломби, найменування суб'єкта, який встановлює пломбу, і суб'єкта відповідального за збереження та цілісність пломби. Акт пломбування підписується представниками сторін, які брали участь у процедурі пломбування (п.7.10). Будь-які роботи, що можуть призвести до пошкодження встановлених на ЗВТ пломб, повинні бути погоджені з їх власниками. Такі роботи мають проводитися у присутності уповноважених представників заінтересованих сторін, чиї пломби можуть бути пошкоджені (п.7.11). Власник ЗВТ та/або суб'єкт господарювання, на території (у приміщенні) якого встановлені ЗВТ, зобов'язані надавати уповноваженим представникам заінтересованих осіб, які мають право на пломбування ЗВТ, необхідний регламентований доступ до ЗВТ, у тому числі з метою проведення перевірки цілісності встановлених на ЗВТ пломб (п.7.14).

Відповідачем під час розгляду спору у цій справі по суті не заперечувалась обставина виявлення під час перевірки 11.03.19 працівниками позивача у присутності представника споживача ОСОБА_1 відсутності пломби енергопостачальника, яка була встановлена на шафі обліку № с30868086 згідно з актом про пломбування від 15.02.17 № 440.

Факт порушення відповідачем п. 2.3.4, п. 5.5.5. ПРРЕЕ (відсутність пломб енергопостачальника, які встановлені на шафі обліку № с30868086, згідно з актом про пломбування) підтверджується актом про порушення від 11.03.19 за № 00001339 з додатками №1, № 2 та № 3, який складений з дотриманням п. 8.2.5 ПРРЕЕ (містить усі необхідні дані та підписи).

Згідно з пунктом 1.1.2. ПРРЕЕ необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.

Пунктом 8.6. договору передбачено, що у разі порушення розрахункового обліку з вини Споживача Споживач сплачує Оператору системи вартість не облікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ.

У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором (п. 8.2.4. ПРРЕЕ).

Таким чином, акт про порушення, складений у відповідності до вимог п. 8.2.5. ПРРЕЕ є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.

04.04.19 комісія з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, на яку було запрошено відповідача відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ визнала, що порушення виявлене 11.03.19 у Споживача згідно з актом про порушення від 11.03.19 за № 00001339 відповідає пп. 2 п. 2.1. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 №562 із відповідними змінами станом на час виявлення порушення (далі - Методика).

Згідно з пп. 2 п. 2.1 Методики, Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення таких порушень ПКЕЕ: пошкодження або відсутності пломб з відбитками тавр енергопостачальника чи інших заінтересованих сторін, індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ПКЕЕ, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів.

Відповідно до п. 2.5 Методики, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2.1 цієї Методики, крім виявлення випадків фіксації індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт год) визначається за формулою:

Wдоб = P · t доб · Kв, (2.4), де:

P - потужність (кВт), визначена як:

а) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складання акта про порушення ПКЕЕ струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, зазначену в Договорі);

б) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складання акта про порушення ПКЕЕ струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних всіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення ПКЕЕ, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, зазначену в Договорі);

в) дозволена потужність для даної точки обліку, зазначена в Договорі (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів "а" або "б" цього пункту, перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);

t доб - тривалість роботи обладнання протягом доби (год.), що становить: при однозмінній роботі споживача - t = 8; при двозмінній роботі споживача - t = 16; при тризмінній роботі споживача - t = 24; при інших режимах роботи визначається на підставі Договору;

Kв (Kв.і.) - коефіцієнт використання струмоприймачів (додаток 1).

За умови згоди сторін коефіцієнт використання електрообладнання вибирається рівним Kв = 0,5.У разі недосягнення такої згоди та за умови недопуску споживачем представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для складення переліку струмоприймачів, про що має бути зазначено в акті про порушення, коефіцієнт використання електрообладнання вибирається рівним Kв = 0,75.

У разі підключення струмоприймачів, що відповідають різним коефіцієнтам використання, розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії визначається за формулою

n

W = t · S K · P , (2.5)

доб доб в.i i

(i)

S - знак суми; де K в.i - відповідні коефіцієнти використання електрообладнання; Pі - потужність відповідних струмоприймачів, кВт.

Кількість днів у періоді, за який має здійснюватися перерахунок (Дпер, день), визначається за формулою: Д пер = Дпор + Дусун, (2.6),

де: Дпор - кількість робочих днів споживача від дня останнього контрольного огляду приладу обліку або технічної перевірки (у разі коли технічна перевірка проводилась після останнього контрольного огляду приладу обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у 6 календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Якщо споживач встановив пристрій, що занижує покази приладу обліку, вчинив інші дії, що призвели до недообліку спожитої електричної енергії, виявити які представники постачальника електричної енергії під час проведення контрольного огляду приладу обліку не мали можливості, Дпор визначається виходячи з кількості робочих днів споживача з дня останньої технічної перевірки, або допуску електроустановки споживача в експлуатацію, або набуття прав власності або користування (у разі якщо технічна перевірка у період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію або набуття ним права власності на об'єкт до дати виявлення порушення не проводилась), але не більше ніж за три роки;

Дусун - кількість робочих днів споживача від дня виявлення порушення до дня його усунення або від дня виявлення порушення до дня припинення електропостачання через невиконання споживачем припису чи вимоги щодо усунення порушення. Дусун має бути зазначено в акті про порушення. У разі коли під час оформлення акта порушень неможливо точно визначити термін, протягом якого будуть усунені порушення, Дусун визначається у двосторонньому акті, складеному сторонами після усунення порушення. При цьому нарахування, передбачені цією Методикою, здійснюються після складення зазначеного двостороннього акта.

Розрахунок по акту здійснено з 12.09.18 по 11.03.19 (акт про пломбування), що зафіксовано в протоколі засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ від 04.04.19.

За вказаний період враховано кількість днів споживача 180 дні та визначено обсяг необлікованої електричної енергії в кількості 33402 кВт.г. на загальну суму 67963,87 грн.

Факт порушення відповідачем ПРРЕЕ, що стало підставою для розрахунку обсягу необлікованої електричної енергії на суму 67963,87 грн. зафіксований у встановленому чинним законодавством порядку актом про порушення від 11.03.19 за № 00001339.

Відповідно до пункту 8.2.7. ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Згідно з ст. 73 ГПК України, Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1). Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (ч. 2).

Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1). У разі посилання учасника справи на невчинення ін. учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою (ч. 2). Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 3).

Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1). Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2).

Згідно із ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1). Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються (ч. 2).

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи (ст. 78 ГПК України).

Відповідно до ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування (ч. 1). Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч. 2).

У відповідності до вимог ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1). Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 2). Суд надає оцінку (ч. 3) як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Перевіривши наданий розрахунок позивача не облікованої електричної енергії за період з 12.09.18 по 11.03.20, судом встановлено, що він здійснений правомірно, з врахуванням наведених вище приписів Методики. Отже, відповідачем правомірно заявлено до стягнення з відповідача 67 963,87 грн. вартості не облікованої електричної енергії.

З огляду на відсутність у акті про порушення від 11.03.19 № 0001339 зауважень (заперечень) представника споживача Нерус Є.І., яким він підписаний від ОСББ «Комарова 25А» щодо викладеного у п. 6: «споживачем не надано можливості виконати замір струму навантаження при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність», судом залишено поза увагою доводи відповідача, що інженер ПАТ «Запоріжжяобленерго» Пархоменко В.І. не пропонував представнику споживача виконати замір струму навантаження при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність.

Також судом враховано, що цілісність та збереження встановленої 15.02.17 пломби № с30868086 (яку прийнято на відповідальне зберігання головою ОСББ «Комарова 25-А» Тарловою Т.Є. згідно з актом про пломбування від 15.02.17 № 440) є окремим порушенням Правил роздрібного ринку електричної енергії та є підставою для застосування до ОСББ «Комарова 25-А» оперативно господарської-санкції на підставі Методики, незалежно від наявності вини споживача у вчиненні такого порушення.

Враховуючи, що Правила користування електричною енергією затверджені

Постановою НКРЕ від 31.07.96 № 28 втратили чинність 11.06.18 на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.18, суд дійшов висновку що є безпідставними посилання відповідача на п. 6.42 ПКЕЕ, яким зокрема було визначено, що «рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу».

З огляду на встановлені обставини справи, судом визнаються безпідставними доводи відповідача про те, що ПАТ «Запоріжжяобленерго» складено безпідставно Акт про порушення від 11.03.19 за № 00001339.

Інші доводи викладені у відзиві на позовну заяву не спростовують факту наявності порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії та наявності підстав для застосування до ОСББ «Комарова 25А» оперативно-господарської санкції у вигляді нарахування вартості необлікованої електроенергії у сумі 67 963,87 грн.

Також, доказів відсутності правових підстав для нарахування вартості не облікованої електричної енергії або невірного розрахунку суду не надав.

Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, що відповідач доказів добровільної оплати не облікованої електричної енергії за вказаний у позові період та розмірі не надав, факт наявності правопорушення не спростував, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ПАТ “Запоріжжяобленерго” в особі ЗМЕМ про стягнення з відповідача 67 963,87 грн. вартості необлікованої електроенергії.

За таких обставин, вимоги позивача про стягнення відповідача 67 963,87 грн. вартості необлікованої електроенергії задовольняються судом.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору у розмірі 2102 грн. покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 11-15, 24, 42, 46, 73-80, 86, 91, 129, 202, 236-238, 240, 247-252 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Комарова 25-А” (69104, м. Запоріжжя, вул. Комарова, 25-А, 40554768) на користь публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25, код ЄДРПОУ 00130926) 67 963 (шістдесят сім тисяч дев'ятсот шістдесят три) грн. 87 коп. вартості не облікованої електроенергії та 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ч.ч. 1. 2 ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено у апеляційному порядку відповідно до вимог ст.ст. 253-285 ГПК України та п.п. 17.5. п. 1 Розділ ХІ “ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ” ГПК України.

Повний текст рішення складено 16.10.2020.

Суддя В.Л. Корсун