Постанова від 13.10.2020 по справі 420/3711/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2020 р.м.ОдесаСправа № 420/3711/20

Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І.В.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Шляхтицького О.І.

суддів: Семенюка Г.В. , Домусчі С.Д.

при секретарі - П'ятіній В.В.,

за участю:

представника апелянта - Іванової І.О.,

представника ТОВ "ІСАІЯ" - Глазова О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 червня 2020 року по справі № 420/3711/20 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ІСАІЯ" до Державного інспектора ветеринарної медицини Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Радєва О.І., Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті про визнання неправомірними дій щодо складання акту від 24.04.2020 та зобов'язання вчинити певні діі, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

У квітні 2020 року позивач, ТОВ "ІСАІЯ", звернувся з адміністративним позовом у якому просив:

- визнати протиправними дії Державного інспектора ветеринарної медицини Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Радєва О.І. щодо складання акту припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів № 1 від 24.04.2020, яким вантаж - корм для непродуктивних тварин “Нутра Мікс Оригінал Сухий корм для котів” (країна походження США) в контейнері UACU 8586343 вагою 19 134 кг, було затримано- перервезення (переміщення) тимчасово заборонено в частині обставин, що вантаж походить з потужності, яка не внесена до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на митну територію України”;

- зобов'язати Одеську регіональну службу Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті провести прикордонний ветеринарно-санітарний контроль з урахуванням вимог пункту 3 і пункту 6 Розділу Х Закону України “Про безпечність та гігієну кормів”, здійснити дії, передбачені абзацом 3 пункту 5 Порядку пропуску вантажів, підконтрольних службі державної ветеринарної медицини, через державний кордон України, затверджених наказом головного державного інспектора ветмедецини України № 49 від 27.12.1999, та надати дозвіл на ввезення вантажу - корм для непродуктивних тварин “Нутра Мікс Оригінал Сухий корм для котів” (країна походження США) в контейнері UACU 8586343 вагою 19 134 кг.

В обґрунтування позовних вимог зазначалось, що ним на підставі контракту № 09-07-19 від 09.07.2019 та коносаменту GLR 531463-01 отримано вантаж “корм для непродуктивних тварин “Нутра Мікс Оригінал Сухий корм для котів”, що надійшов 03.04.2020 із країни походження (США) у контейнері UACU 8586343. Зазначений контейнер був пред'явлений для проведення ветеринарно-санітарного контролю на доглядовому майданчику контейнерного терміналу Іллічівського морського транспортного порту, однак 21.04.2020 відповідачем-2 складено акт про припинення або тимчасову заборону перевезення (переміщення) вантажу на доглядовому майданчику контейнерного терміналу порту. Згідно складеного акту № 1 від 21.04.2020: - в Єдиному вікні (справа № 5395052) завантажено ветеринарний сертифікат № 2022G04889REISSUE від 10.03.2020 оригіналу сертифікату на ПІПВМ № 9 не надано; - вантаж походить з потужності, яка не внесена до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на митну територію України. 24 квітня 2020 р. ТОВ “Ісая” повторно звернулося до ПІПВМ № 9 із заявою № 24/04 про проведення державного ветеринарно-санітарного контролю вантажу, надавши оригінал ветеринарного сертифікату № 2022G04889REISSUE від 10.03.2020, однак тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольного вантажу скасовано не було, що є перепоною у подальшому проведенні його митного оформлення. При цьому Державною ветеринарною та фітосанітарною службою України саме відносно корму для непродуктивних тварин “Нутра Мікс Оригінал Сухий корм для котів”, який складає вантаж, 26.10.2015 було видано реєстраційне посвідчення № АА-01332-05-10, яке дійсне до 25.10.2020. На переконання позивача, зазначена обставина робить неможливим застосування до вантажу положень частини 4 статті 48 Закону України “Про безпечність та гігієну кормів”, а дії державного інспектора ветеринарної медицини ПІПВМ № 9 Радєва О.І. - протиправними. Зокрема, в силу пункту 41 частини 1 статті 1 Закону України “Про безпечність та гігієну кормів” обіг - реалізація та / або зберігання кормів для цілей реалізації, включаючи пропонування до реалізації. За статтею 1 Закону України “Про ветеринарну медицину” обіг - це переміщення (транспортування) або зберігання та будь-які інші дії, пов'язані зі зміною права власності чи володіння, включаючи торгівлю, обмін або дарування. В даному випадку надходження морським транспортом вантажу з території США на територію України в результаті купівлі товару на підставі контракту є саме обігом готових кормів у розумінні цього терміну статті 1 Закону України “Про ветеринарну медицину”.

Одеська регіональна служба Державного ветеринарно-саніаторного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті проти задоволення позову заперечувала, надала до суду першої інстанції відзив на позовну заяву (а.с.43-50) у якому зазначила, що 21.04.2020 ТОВ “Ісаія” звернулось до Прикордонного Інспекційного пункту ветеринарної медицини №9 ШПВМ №9) з заявою щодо проведення державного контролю вантажу - корму для непродуктивних тварин, що прибув із США (імпортер ТОВ “Ісаія”). До заяви був доданий оригінал ветеринарного сертифікату 2022G04899REISSUE від 11.02.2020, на 2 сторінці якого в графі ідентифікаційне маркування (номер контейнеру) зазначено, що сертифікат виданий на вантаж в контейнері UACU8585343, тобто номер контейнера, в якому прибув вантаж не відповідав номеру контейнера з вантажем на який був виданий сертифікат 2022G04899REISSUE від 11.02.2020. В електронній системі "Єдине вікно" позивачем була розміщена сканована копія іншого сертифіката 2022G04899REISSUE від 10.03.2020, в якому ідентифікаційне маркування (номер контейнеру), що зазначений на 2 сторінці сертифіката відповідало номеру контейнера, в якому прибув вантаж. При цьому Оригінал ветеринарного сертифіката 2022G04899REISSUE від 10.03.2020 на ПІПВМ № 9 позивачем 21.04.2020 не наданий.

За результатами проведеного контролю державним інспектором ветеринарної Медицини ПІПВМ № 9 Радєвим О.І. вантаж був затриманий, перевезення (переміщення) вантажу тимчасово заборонено, про що 21.04.2020 ним був складений оспорюванні акт. Підставами для затримання вантажу, тимчасової заборони його перевезення (переміщення), як зазначено в оспорюваному акті, були наступні обставини:

- ненадання оригіналу ветеринарного сертифікату на вантаж;

- походження вантажу з потужності, яка не внесена до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на митру територію України.

Відповідно до частини 7 статті 41 Закону України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин” вантаж із продуктами, який ввозиться (пересилається на митну територію України через призначений прикордонний інспекційний пост, повинен супроводжуватися оригіналами міжнародного сертифіката та інших документів, які вимагаються згідно із законом, а також оригіналом загального ветеринарного документа на ввезення, форма якого затверджується Кабінетом Міністрів України. Оригінали міжнародного сертифіката та Інших документів (крім загального ветеринарного документа на ввезення), які вимагаються згідно із законом, залишаються на призначеному прикордонному інспекційному посту.

24.04.2020 позивач знову звернувся до ПІПВМ №9 із заявою щодо державного контролю вантажу корму для непродуктивних тварин, що прибув з контейнері UACU8586343 (вага 19134 кг, 2073 місць, виробник Tuffys Pet Food, США, імпортер - TOB “Ісаія”), до заяви Позивач надав оригінал ветеринарного сертифікату 2022G04889REISSUE від 10.03.2020р. Отже оригінал ветеринарного сертифікату на вантаж був наданий позивачем лише 24.04.2020.

Щодо другої підстави для затримання вантажу зазначено, то відповідач послався на статтю 48 Закону України № 2264-VIII, яка визначає, що ввезення (пересилання) на митну територію України кормів, що не відповідають вимогам, встановленим законодавством України про корми, заборонено. Ввезення (пересилання) на митну територію України кормів, вироблених на потужностях, що не відповідають вимогам, встановленим законодавством України про корми, заборонено. Враховуючи норми чинного законодавства, державний ветеринарний інспектор у повній відповідності до вимог чинного законодавства та в межах наданих повноважень затримав (тимчасово заборонив) перевезення (переміщення) зазначеного вантажу, про що склав оспорюваний акт № 1 від 21.04.2020.

Відзив на позовну заяву від другого відповідача не надходив.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції.

Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 09 червня 2020 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Ісаія” - задовольнив.

Визнав протиправними дії Державного інспектора ветеринарної медицини Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 ОСОБА_1 щодо складання акту припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів № 1 від 24.04.2020, яким вантаж - корм для непродуктивних тварин “Нутра Мікс Оригінал Сухий корм для котів” (країна походження США) в контейнері UACU 8586343 вагою 19 134 кг, було затримано, в частині обставин, що вантаж походить з потужності, яка не внесена до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на митну територію України”.

Зобов'язав Одеську регіональну службу Державного ветеринарно - санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті провести прикордонний ветеринарно - санітарний контроль, з урахуванням вимог пункту 3 і пункту 6 Розділу Х Закону України “Про безпечність та гігієну кормів”, здійснити дії, передбачені абзацом 3 пункту 5 Порядку пропуску вантажів, підконтрольних службі державної ветеринарної медицини, через державний кордон України, затверджених наказом головного державного інспектора ветмедицини України № 49 від 27.12.1999, та надати дозвіл на ввезення вантажу - корм для непродуктивних тварин “Нутра Мікс Оригінал Сухий корм для котів” (країна походження США) в контейнері UACU 8586343 вагою 19 134 кг.

Стягнув з бюджетних асигнувань Одеської регіональної служби Державного ветеринарно - санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Ісаія” судові витрати у розмірі 2 102 грн (дві тисячі сто дві грн).

Повернув з Державного бюджету України через Управління Державної казначейської служби України у м. Одесі на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Ісаія” судовий збір в розмірі 2 102 грн (дві тисячі сто дві грн).

Короткий зміст вимог апеляційної скарги.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, Одеська регіональна служба Державного ветеринарно - санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті подала апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм процесуального та неправильним застосуванням норм матеріального права, неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, невідповідністю висновків суду обставинам справи, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважав встановленими, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Апелянт, мотивуючи власну правову позицію, акцентує на таких обставинах і причинах незаконності і необґрунтованості оскаржуваного судового рішення:

- лист ОСОБА_2 , директора Трейд Інтернейшнл Груп від 17.02.2020, в якому вказано про виправлення помилки в частині написання номера контейнера UACU 8586343, зазначений судом, як підстава для пропуску вантажу через державний кордон України відповідно до норм частини 7 статті 41 Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин", пункту 6 Вимог щодо ввезення, підпунктів 1,2, 5 Порядку пропуску Вантажів не є підставою пропуску вантажу через державний кордон України. Окрім того , вказаний лист взагалі не надавався відповідачу, а був наданий лише до суду першої інстанції;

- висновок суду про те, що поставка корму на виконання контракту № 09-07-19 від 09.07.2019 цілком підпадає під обіг готових кормів в розумінні статті 1 Закону України "Про ветеринарну медицину”, що за умови наявності реєстраційного посвідчення № АА-01332-05-10 відповідно до пункту 6 Розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2264-VIII на поставлений корм не дозволяло застосовувати заборону перевезення (переміщення) підконтрольного вантажу вказує на порушення судом пункту 41 частини 1 статті 1, частини 2 статті 1, частини 4 статті 48 та пункту 6 Розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про безпечність та гігієну кормів".

Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про необхідність її задоволення.

Обставини справи.

Суд першої інстанції встановив, що ТОВ “ІСАІЯ” (Ідентифікаційний код юридичної особи 42625053) 13.11.2018 зареєстровано Виконавчим комітетом Чорноморської міської ради Одеської області, номер запису: 1 554 102 0000 004260.

Основними видами діяльності ТОВ “ІСАІЯ” є Код КВЕД 46.31 Оптова торгівля фруктами й овочами; Код КВЕД 46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками; Код КВЕД 46.41 Оптова торгівля текстильними товарами; Код КВЕД 46.42 Оптова торгівля одягом і взуттям; Код КВЕД 46.43 Оптова торгівля побутовими електротоварами й електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення; Код КВЕД 46.44 Оптова торгівля фарфором, скляним посудом і засобами для чищення; Код КВЕД 46.45 Оптова торгівля парфумними та косметичними товарами; Код КВЕД 46.47 Оптова торгівля меблями, килимами й освітлювальним приладдям; Код КВЕД 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення (основний); Код КВЕД 46.52 Оптова торгівля електронним і телекомунікаційним устаткованням, деталями до нього; Код КВЕД 46.65 Оптова торгівля офісними меблями; Код КВЕД 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; Код КВЕД 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; Код КВЕД 46.74 Оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткованням і приладдям до нього; Код КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; Код КВЕД 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування .

26.10.2015 Державною ветеринарною та фітосанітарною службою України видано реєстраційне посвідчення № АА-01332-05-10 на препарат “Нутра Мікс Оригінал. Сухий корм для котів”; форма - гранули; Власник реєстраційного посвідчення Трейд Інтернейшнл Груп, АДРЕСА_1 ; зареєстровано в України за № АА-01332-05-10 від 26.10.2015; Виробник Таффс Пет Фудз Інк, 145 лст Вае.Н./П.О. Бокс 190/Перхам, МН, 56573, США; дійсне до 25.10.2020 (а.с.79).

Як вбачається із матеріалів справи, 09.07.2019 між ТОВ “Ісаія” (Україна) та Трейд Интернейшнл Групп (США) укладено контракт № 09-07-19 про постачання товарів, перелік яких зазначається в додаткових угодах та / або інвойсах до цього контракту.

На виконання вищезазначеного контракту та згідно коносаменту GLR 531463-01 ТОВ “Ісаія” отримано вантаж “корм для непродуктивних тварин “Нутра Мікс Оригінал Сухий корм для котів”, що надійшов 03.04.2020 із країни походження (США) у контейнері UACU 8586343.

Поставлений на виконання контракту корм відповідає препарату, на який видане реєстраційне посвідчення № АА-01332-05-10 - “Нутра Мікс Оригінал. Сухий корм для котів”.

03.04.2020 зазначений вантаж на підставі розпорядження ТОВ “ОВЕРСІС ТРАНСПОРТ Україна” № 23653 був виданий експедиторській компанії для вивозу з терміналу для подальшого проходження митного оформлення.

Зазначений контейнер був пред'явлений для проведення ветеринарно-санітарного контролю на доглядовому майданчику контейнерного терміналу Іллічівського морського транспортного порту.

21.04.2020 Державним інспектором ветеринарної медицини Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Радєвом О.І. складено акт №1 про припинення або тимчасову заборону перевезення (переміщення) вантажу на доглядовому майданчику контейнерного терміналу порту(а.с.22).

Згідно складеного акту № 1 від 21.04.2020: - в Єдиному вікні (справа № 5395052) завантажено ветеринарний сертифікат № 2022G04889REISSUE від 10.03.2020 оригіналу сертифікату на ПІПВМ № 9 не надано; - вантаж походить з потужності, яка не внесена до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на митну територію України.

Відповідно до листа директора Трейд Інтернейшнл Груп (а.с. 21), у зв'язку з карантином у США не має можливості надіслати в Україну оригінал ветеринарних документів на контейнер UACU 8586343 з вантажем сухого корму Nutra mix original, виправлений в частині написання номера контейнеру. Компанія-відправник надає скан-копію і гарантує по закінчені карантину відправити отримувачу вантажу оригінал виправлених ветеринарних документів.

24 квітня 2020 року ТОВ “Ісаія” повторно звернулося до ПІПВМ № 9 із заявою № 24/04 про проведення державного ветеринарно-санітарного контролю вантажу, надавши оригінал ветеринарного сертифікату № 2022G04889REISSUE від 10.03.2020, однак тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольного вантажу скасовано не було, що зумовило позивача звернутись за судовим захистом із даним позовом.

Вказані обставини сторонами не заперечуються, а отже є встановленими.

Висновок суду першої інстанції.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що поставка корму на виконання контракту № 09-07-19 від 09.07.2019 цілком підпадає під обіг готових кормів в розумінні статті 1 Закону України “Про ветеринарну медицину”, що за умови наявності реєстраційного посвідчення № АА-01332-05-10 відповідно до пункту 6 Розділу “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 2264-VIII на поставлений корм не дозволяло застосовувати заборону перевезення (переміщення) підконтрольного вантажу.

Проте з вказаним висновком погодитись не можна з огляду на наступне.

Джерела права й акти їх застосування та оцінка суду.

За змістом частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади державного контролю, що здійснюється з метою перевірки дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, здоров'я та благополуччя тварин, а також законодавства про побічні продукти тваринного походження під час ввезення (пересилання) таких побічних продуктів на митну територію України визначає Закон України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин” від 18 травня 2017 року № 2042-VIII

Відповідно до частин 5-7 зазначеного Закону ввезення (пересилання) на митну територію України вантажів із продуктами, включеними до затвердженого відповідно до частини четвертої цієї статті переліку, дозволяється тільки через призначені прикордонні інспекційні пости.

Вантаж із продуктами приймається до перевірки державним ветеринарним інспектором, якщо оператор ринку або особа, відповідальна за вантаж, надіслала щонайменше за один робочий день на відповідний призначений прикордонний інспекційний пост повідомлення в електронному або письмовому вигляді про його надходження, що містить усю необхідну інформацію (опис продуктів у вантажі, копії міжнародного сертифіката та інших документів, які вимагаються згідно із законом, орієнтовний час прибуття вантажу на призначений прикордонний інспекційний пост), або відповідну заповнену частину загального ветеринарного документа на ввезення.

Вантаж із продуктами, який ввозиться (пересилається) на митну територію України через призначений прикордонний інспекційний пост, повинен супроводжуватися оригіналами міжнародного сертифіката та інших документів, які вимагаються згідно із законом, а також оригіналом загального ветеринарного документа на ввезення, форма якого затверджується Кабінетом Міністрів України. Загальний ветеринарний документ на ввезення заповнюється англійською та українською мовами, крім найменування відправника (експортера) та отримувача (імпортера) вантажу, їхніх адрес, торговельної марки та назви (опису) продукту, зазначення яких українською мовою не є обов'язковим. Оригінали міжнародного сертифіката та інших документів (крім загального ветеринарного документа на ввезення), які вимагаються згідно із законом, залишаються на призначеному прикордонному інспекційному посту.

Правові та організаційні засади гарантування безпечності кормів у процесі їх виробництва, обігу та використання, зокрема встановлює вимоги щодо гігієни, маркування, пакування та представлення кормів, регулює відповідні суспільні відносини між операторами ринку та органами державної влади визначає Закону України “Про безпечність та гігієну кормів” від 21 грудня 2017 року № 2264-VIII (далі Закон № 2264-VIII).

Згідно з статтею 48 Закону № 2264-VIII ввезення (пересилання) на митну територію України кормів, що не відповідають вимогам, встановленим законодавством України про корми, заборонено.

Ввезення (пересилання) на митну територію України кормів, вироблених на потужностях, що не відповідають вимогам, встановленим законодавством України про корми, заборонено.

Вимоги, що висуваються Україною, до потужностей, на яких здійснюється виробництво кормів для їх ввезення (пересилання) на митну територію України, не можуть перевищувати аналогічні вимоги, встановлені для потужностей в Україні.

Корми тваринного походження можуть ввозитися (пересилатися) на митну територію України, якщо вони походять з країни (її окремої території) та вироблені на потужності, які внесені до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на митну територію України. Ведення такого реєстру здійснюється компетентним органом в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері ветеринарної медицини, відповідно до вимог Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин".

Пунктом 3 розділу Розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 2264-VIII встановлено, що корми, які відповідають вимогам, що діяли до набрання чинності цим Законом, але не відповідають вимогам цього Закону (крім вимог розділу V), після набрання чинності цим Законом можуть перебувати в обігу до закінчення мінімального строку зберігання, але не довше трьох років з дня набрання чинності цим Законом.

Корми, які були марковані до набрання чинності розділом V цього Закону, можуть перебувати в обігу до закінчення мінімального строку зберігання.

Оператори ринку можуть за власним бажанням здійснювати маркування кормів відповідно до розділу V цього Закону з дня, наступного за днем опублікування цього Закону. У разі здійснення оператором ринку маркування кормів відповідно до вимог розділу V цього Закону до дня набрання чинності цим Законом державний контроль маркування таких кормів здійснюється шляхом проведення перевірки відповідності вимогам розділу V цього Закону.

Відповідно до п.6 розділу Розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 2264-VIII протягом п'яти років після набрання чинності цим Законом дозволяються виробництво та обіг готових кормів та преміксів, зареєстрованих відповідно до Закону України "Про ветеринарну медицину", за умови наявності на день набрання чинності цим Законом дійсних реєстраційних посвідчень, виданих на відповідні готові корми та премікси.

Згідно з пунктом 41 частини 1 статті 1 Закону № 2264-VIII обіг - це реалізація та/або зберігання кормів для цілей реалізації, включаючи пропонування до реалізації. Дії, спрямовані на виконання рішення про переробку (зміну призначеного використання), вилучення, відкликання, утилізацію кормів, не вважаються обігом.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про ветеринарну медицину” від 25 червня 1992 року № 2498-XII обіг - це переміщення (транспортування) або зберігання та будь-які інші дії, пов'язані із зміною права власності чи володіння, включаючи торгівлю, обмін або дарування.

Водночас, суд акцентує, що питання обігу кормів регламентуються розділом VІ Закону № 2264-VIII, а вимоги до ввезення (пересилання) кормів на митну територію України та здійснення державного контролю кормів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України врегульовані розділом VІІІ Закону № 2264-VIII..

Отже, поняття “обігу” не включає дії щодо ввезення(пересилання) кормів на митну територію України, а тому на ці дії не поширюється норма пункту 6 Розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 2264-VIII.

Наявні матеріали справи свідчать про те, що висновок суду першої інстанції є помилковим, тому поставка корму на виконання контракту від 09.07.2019 № 09-07-19 не підпадає під обіг готових кормів в розумінні статті 1 Закону України “Про ветеринарну медицину”.

Відповідно до пункту 5 Порядку пропуску вантажів, підконтрольних Службі державної ветеринарної медицини, через державний кордон України, затвердженого Наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 27.12.1999 N 49, оформлення вантажів, підконтрольних службі державної ветеринарної медицини, в пункті пропуску на державному кордоні при ввезенні можливе лише за умови наявності оригіналу ветеринарного сертифіката, санітарного сертифіката країни-виробника, при виконанні ветеринарних вимог щодо імпорту в Україну вантажів, підконтрольних службі державної ветеринарної медицини. При цьому спеціаліст пункту державного ветеринарного контролю на державному кордоні та транспорті ставить штамп "Вивантаження та митне оформлення під прикордонним держветконтролем", номерну гербову печатку, підпис та дату (на ветеринарному сертифікаті, санітарному сертифікаті, митних деклараціях, товарно-транспортних накладних). Після цього транспортний засіб з вантажем може рухатись по території України до митниці призначення.

Як встановлено судом 21.04.2020 під час здійснення державного контролю вантажу корму для непродуктивних тварин, що прибув з США в контейнері UACU 8586343(вага 19 134 кг, 2073 місць, виробник Tuffys Pet Food, США,імпортер - ТОВ «ІСАЯ») державним інспектором ветеринарної медицини Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Одеської регіональної служби Радєвим О.І. було встановлено, що оригінал ветеринарного сертифікату 2022G04889REISSUE від 10.03.2020 на вантаж не наданий, замість нього наданий оригінал ветеринарного сертифікату 2022G04889REISSUE від 11.02.2020 на вантаж в іншому контейнері, тобто номер контейнера в якому прибув вантаж не відповідав номеру контейнера з вантажем на який був виданий сертифікат, та вантаж вироблений на потужностях, що не віднесені до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на митну територію України.

За таких умов колегія суддів погоджується з доводами апелянта про наявність правових підстав для складання оспорюваного акту, затримання вантажу, перевезення (переміщення) вантажу тимчасово заборонено.

Відповідно до пункту 7 статті 41 Закону № 2042-VIII вантаж із продуктами, який ввозиться (пересилається) на митну територію України через призначений прикордонний інспекційний пост, повинен супроводжуватися оригіналами міжнародного сертифіката та інших документів, які вимагаються згідно із законом, а також оригіналом загального ветеринарного документа на ввезення, форма якого затверджується Кабінетом Міністрів України. Загальний ветеринарний документ на ввезення заповнюється англійською та українською мовами, крім найменування відправника (експортера) та отримувача (імпортера) вантажу, їхніх адрес, торговельної марки та назви (опису) продукту, зазначення яких українською мовою не є обов'язковим. Оригінали міжнародного сертифіката та інших документів (крім загального ветеринарного документа на ввезення), які вимагаються згідно із законом, залишаються на призначеному прикордонному інспекційному посту.

За приписами пункту 4 статті 48 Закону № 2264-VIII корми тваринного походження можуть ввозитися (пересилатися) на митну територію України, якщо вони походять з країни (її окремої території) та вироблені на потужності, які внесені до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на митну територію України. Ведення такого реєстру здійснюється компетентним органом в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері ветеринарної медицини, відповідно до вимог Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин".

Згідно з пунктом 1 статті 54 Закону 2042-VIII якщо за результатами заходів державного контролю вантажу, що ввозиться (пересилається) на митну територію України, виявляється його невідповідність законодавству, державний інспектор (державний ветеринарний інспектор) вносить відповідну інформацію до інформаційно-телекомунікаційної системи компетентного органу, а також заповнює відповідну частину загального документа на ввезення (загального ветеринарного документа на ввезення) та/або вживає заходів, передбачених частинами другою - дванадцятою цієї статті.

Пунктом 2 Закону України 2042-VIII зазначено якщо інше не передбачено цим Законом, державний інспектор (державний ветеринарний інспектор) проводить затримання вантажів, які не відповідають законодавству, та після консультацій з оператором ринку або особою, відповідальною за вантаж, вживає таких заходів:

1) перевіряє, чи вантаж не становить загрози для здоров'я людини та/або тварини;

2) приймає рішення про знищення чи зміну призначеного використання відповідних продуктів, харчових продуктів нетваринного походження або кормів нетваринного походження, застосування у разі необхідності особливого поводження відповідно до частини сьомої цієї статті або повернення (вивезення) вантажу до країни-експортера (іншої країни).

За правилами пункт 12 цього Закону, вантаж, щодо якого прийнято рішення про затримання, перебуває під наглядом державного інспектора (державного ветеринарного інспектора) до моменту його повернення (вивезення), знищення або отримання дозволу на випуск у вільний обіг.

Відповідно до пункту 8 наказу № 49 від 27.12.1999 Головного державного інспектора ветмедицини України “Про затвердження Порядку пропуску вантажів, підконтрольних службі державної ветеринарної медицини, через державний кордон України”, пункт державного ветеринарного контролю має право в установленому порядку припиняти або тимчасово забороняти перевезення (переміщення) вантажів, підконтрольних службі державної ветеринарної медицини, в разі небезпечної епізоотичної ситуації в країні-експортері, встановлення порушень ветеринарних вимог (z0777-99), неправильного оформлення ветеринарних документів, розбіжностей у них чи в разі відсутності таких документів; про це складається відповідний акт у трьох примірниках, які подаються, відповідно, старшим змін прикордонного наряду та митних органів.

За пунктом 6 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України № 553 від 16.11.2018 «Вимог щодо ввезення (пересилання) на митну територію України живих тварин та їхнього репродуктивного матеріалу, харчових продуктів тваринного походження, кормів, сіна, соломи, а також побічних продуктів тваринного походження та продуктів їх оброблення, переробки» вантажі з підконтрольними об'єктами, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України, мають супроводжуватись оригіналами міжнародних сертифікатів, форму яких встановлено законодавством чи узгоджено компетентним органом України з відповідним органом країни-експортера / країни походження, та інших документів, які вимагаються згідно із законом, а також оригіналами загального ветеринарного документа на ввезення.

Підставами для затримання вантажу, тимчасової заборони його перевезення (переміщення):

- ненадання оригіналу ветеринарного сертифікату на вантаж;

- походження вантажу з потужності, яка не віднесена до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на митну територію України.

Вантажі з підконтрольними об'єктами, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України, мають супроводжуватись оригіналами міжнародних сертифікатів, форму яких встановлено законодавством чи узгоджено компетентним органом України з відповідним органом країни-експортера / країни походження, та інших документів, які вимагаються згідно із законом, а також оригіналами загального ветеринарного документа на ввезення.

Проаналізувавши та дослідивши матеріли справи, колегія суддів встановила наступне.

ОСОБА_3 , директора Трейд Інтернейшнл Груп від 17.02.2020, вказано про виправлення помилки в частині написання номера контейнера UACU 8586343.

Між тим, такий лист до ПІПВМ № 9 або Одеської регіональної служби ані під час проведення державного контролю 21.04.2020, ані пізніше не надавався та підтвердження надання в матеріалах справи відсутні.

Твердження представника позивача з того приводу, що зазначений лист був поданий відповідачу, шляхом опущення до скриньки ПІПВМ №9 (з урахуванням карантинних заходів), нічим об'єктивно не підтверджується.

Обставини надання зазначеного листа до ПІПВМ № 9 або Одеської регіональної служби судом першої інстанції, під час проведення державного контролю, не з'ясовувались.

Окрім того, колегія суддів акцентує на тому, що власником реєстраційного посвідчення є Трейд Інтернейшнл Груп, АДРЕСА_1 .

Натомість, відправником кормів є Трейд Інтернейшнл Груп 65 Oceana Drive East Apt. 6D BROOKLYN NEW YORK, 11235.

Згідно обов'язкових умов реєстраційного посвідчення, при будь якій зміні в реєстраційному досьє власник посвідчення (виробник) повинен повідомити орган реєстрації.

Між тим, позивачем не надано жодних пояснень з приводу змін реєстраційного досьє власника посвідчення, хоча саме він надав завірену копію до суду.

Щодо другої підстави (відсутність інформації в реєстрі країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення продуктів на митну територію України) складання оспорюваного Акта слід зазначити про таке.

За пунктом 3 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України № 553 від 16.11.2018 «Вимог щодо ввезення (пересилання) на митну територію України живих тварин та їхнього репродуктивного матеріалу, харчових продуктів тваринного походження, кормів, сіна, соломи, а також побічних продуктів тваринного походження та продуктів їх оброблення, переробки» ввезення на митну територію України живих тварин (крім домашніх, спортивних, експериментальних, циркових тварин, а також тварин, призначених для виставок та розважальних цілей), їхнього репродуктивного матеріалу можливе із потужностей (об'єктів), щодо яких встановлено відповідність законодавству України за результатами:

1) інспектування такої потужності (об'єкта), проведеного компетентним органом України у порядку, встановленому законодавством України; або

2) здійснення оцінки ефективності компетентного органу країни-експортера, проведеної компетентним органом України відповідно до вимог законодавства України;

3) у разі, якщо із такою країною укладено договір про еквівалентність.

Зокрема, реєстр країни та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на митну територію України, що розміщений на офіційному веб-сайті Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, не містить інформації виробника Tuffys Pet Food, США.

04.08.2020 до суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому вказано, що станом на 24.04.2020 у Реєстрі країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на митну територію України, не було оновлено інформацію, а 21.05.2020 до зазначеного реєстру під номером 475 були внесенні дані щодо потужностей виробника кормів для домашніх кормів Tuffys Pet Food, країна США, що і зумовило подальше переміщення позивачем зазначеного вантажу через митний кордон України.

З приводу цього суд зазначає, що відповідач не несе відповідальність за оновлення інформації у зазначеному реєстрі, а тому на момент прийняття акту № 1 про припинення або тимчасову заборону перевезення (переміщення) вантажу діяв в межах Закону.

Таким чином, колегія суддів погоджується з доводами апелянта про те, що лист ОСОБА_2 , директора Трейд Інтернейшнл Груп від 17.02.2020, в якому вказано про виправлення помилки в частині написання номера контейнера UACU 8586343 та реєстраційне посвідчення, зазначені судом, як підстави для пропуску вантажу через державний кордон України відповідно до норм частини 7 статті 41 Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин", пункту 6 Вимог щодо ввезення, підпунктів 1,2, 5 Порядку пропуску Вантажів не є підставою пропуску вантажу через державний кордон України.

Доводи представника позивача (а.с. 161-163), що підставою для звернення до суду з зазначеним позовом був не просто факт складання Акту про припинення або тимчасову заборону перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів ( за двома приводами), а саме не скасування зазначеного Акту після надання позивачем оригіналу відповідного ветеринарного сертифікату (з виправленим номером контейнеру) - 24.04.2020, колегія суддів відхиляє, оскільки скасування Акту, за умови подання належних документів, є окремою управлінською процедурою.

Позивач у позові не ставив питання щодо визнання протиправними дій відповідача щодо скасування зазначеного Акта, а відтак позивач намагається змінити предмет позову на стадії апеляційного розгляду

Відповідно до частини 5 статті 308 КАС України, суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги та підстави позову, що не були заявлені в суді першої інстанції.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В ході розгляду справи позивач не довів суду ті обставини, на які він посилався в обґрунтування заявлених вимог, а відповідач надав суду належні докази на підтвердження своїх заперечень проти позову.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні неправильно застосовані норми матеріального права, а тому, керуючись пунктом 4 частини 1 статті 317 КАС України, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення, яким у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Керуючись статтями 308, 309, 315, 321, 322, 325 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 червня 2020 року по справі № 420/3711/20- скасувати.

Ухвалити у справі 420/3711/20 нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "ІСАІЯ" - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Дата складення та підписання повного тексту судового рішення - 16 жовтня 2020 року.

Головуючий суддя Шляхтицький О.І.

Судді Семенюк Г.В. Домусчі С.Д.