17 жовтня 2020 року м. Київ №320/9808/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Чубко А.Ю.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Захарчука І.А.,
представника відповідача - Козоріза А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом кандидата на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області ОСОБА_1 до Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області про визнання протиправною бездіяльність та скасування реєстрації кандидата на посаду сільського голови,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся кандидат на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області ОСОБА_1 з позовом до Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області в частині не розгляду заяви про скасування реєстрації ОСОБА_1 в якості кандидата на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області, шляхом самовисування від 12.10.2020;
- скасувати реєстрацію ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) в якості кандидата на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року і виключити його дані з виборчого бюлетеню з виборів Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач жодних заяв до Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області про самовисування на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області, документів, у т.ч. копій паспорту, автобіографії не підписував та не подавав. Водночас, відповідачем порушено встановлений ч. 2 ст. 231 ВК України триденний строк для прийняття рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови за наслідками розгляду відповідної заяви позивача.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.10.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідачем відзиву на позов не подано.
У судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги.
Представник відповідача позовних вимог не визнав. Стверджував про те, що заява позивача про скасування реєстрації в якості кандидата на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області не розглядалась і рішення щодо неї не приймалось у зв'язку з тим, що таке звернення надійшло менш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування і про це суб'єкта звернення повідомлено відповідним листом.
Викликана у судове засідання для допиту в якості свідка ОСОБА_2 17.10.2020 не прибула, про причини неявки суд не повідомила. Сторони не наполягали на допиті ОСОБА_2 в якості свідка та не заперечили щодо продовження розгляду справи.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши доводи та пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 16.08.2007 Голосіївським РУ ГУ МВС України в м. Києві, місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
До Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області 22.09.2020 надійшла заява ОСОБА_1 про самовисування кандидатом на посаду сільського голови Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року. Також було надано фотокопію паспорту громадянина України НОМЕР_1 , платіжний документ про сплату грошової застави, автобіографію (т. 1, а.с. 73-77).
Постановою Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області від 24.09.2020 №19 ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області, висунутим шляхом самовисування, в єдиному одномандатному виборчому окрузі (т .1, а.с. 12-16).
До Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області 12.10.2020 №291 надійшла заява підписана ОСОБА_1 в якій вказано про те, що він заяви про балотування на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області на місцевих виборах 25.10.2020 не подавав, як і копій паспорту та інших документів, грошову заставу не сплачував. У зв'язку з цим просить скасувати реєстрацію кандидатом на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області (т. 1, а.с. 78).
Також ОСОБА_1 12.10.2020 за вх. №296 подано до Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області нотаріально засвідчену заяву, в якій він просив на підставі ч. 1 ст. 231 Виборчого кодексу України скасувати реєстрацію/зняти з реєстрації його, як кандидата на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області в єдиному одномандатному виборчому окрузі із виборів Борщагівського сільського голови в порядку самовисування на чергових та перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, у зв'язку з тим, що заявник жодних дій для реєстрації кандидатом на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області не вчиняв, документи на реєстрацію ним не подавались (т. 1, а.с. 8).
Оскільки станом на 15.10.2020 відповідачем не було прийнято рішення про скасування реєстрації ОСОБА_1 в якості кандидата на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Виборчим кодексом України, Законом України "Про Центральну виборчу комісію", а також актами Центральної виборчої комісії.
Постановою Верховної Ради України від 15.07.2020 №795-IX "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" на неділю - 25 жовтня 2020 року, призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.
Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, відповідно до Конституції України регулює Виборчий кодекс України.
Згідно з ст. 1, ч. 6 ст. 2 ВК України, вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом. Вибори є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Основні виборчі права громадян України включають: право вільно обирати (право голосу на виборах); право бути обраним.
Відповідно до ст. 11 ВК України, громадяни України, які є виборцями, мають право висування кандидатів на виборах, яке реалізується ними через політичні партії та їхні місцеві організації або шляхом самовисування у порядку, встановленому цим Кодексом.
Положенням п. 4 ч. 1 ст. 196 ВК України визначено, що виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи, зокрема, висування та реєстрація кандидатів.
Згідно з ч. 1, п. 4 ч. 2 ст. 206 ВК України, територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та в порядку, передбачених цим Кодексом та законами України.
Відповідна територіальна виборча комісія, яка встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, результати виборів сільського, селищного, міського голови, зокрема, реєструє кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірених осіб, представників, уповноважених осіб організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу та видає їм посвідчення.
Згідно з ч. 2 ст 224 ВК України, відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред'явлення ним документа, передбаченого частиною першою статті 8 цього Кодексу, та подання ним документів, передбачених пунктами 4-7 частини першої цієї статті, а також подання особисто підписаної ним заяви про самовисування кандидатом на посаду відповідно сільського, селищного, міського голови із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних у зв'язку з участю у місцевих виборах.
Відповідно до ч. 7 ст. 229 ВК України, до повноважень сільської, селищної, міської виборчої комісії після прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови або заяви про самовисування та доданих до неї необхідних документів належить прийняти рішення про реєстрацію відповідного кандидата або про відмову в його реєстрації.
Як зазначено вище, постановою Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області від 24.09.2020 №19 ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області, висунутим шляхом самовисування, в єдиному одномандатному виборчому окрузі (т .1, а.с. 12-16).
Також судом встановлено, що до Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області 12.10.2020 за вх. №291 надійшла заява підписана ОСОБА_1 в якій вказано про те, що він заяви про балотування на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області на місцевих виборах 25.10.2020 не подавав, як і копій паспорту та інших документів, грошову заставу не сплачував. У зв'язку з цим просить скасувати реєстрацію кандидатом на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області (т. 1, а.с. 78).
Крім того, ОСОБА_1 12.10.2020 за вх. №296 подано до Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області нотаріально засвідчену заяву, в якій він просив на підставі ч. 1 ст. 231 Виборчого кодексу України скасувати реєстрацію/зняти з реєстрації його, як кандидата на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області в єдиному одномандатному виборчому окрузі із виборів Борщагівського сільського голови в порядку самовисування на чергових та перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, у зв'язку з тим, що заявник жодних дій для реєстрації кандидатом на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області не вчиняв, документи на реєстрацію ним не подавались (т. 1, а.с. 8).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 231 ВК України, територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, окремого кандидата у депутати, включеного до єдиного та/або єдиного та територіального виборчих списків організації партії (під час виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) із виключенням його з відповідних виборчих списків, про скасування реєстрації окремого кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі (під час виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) у разі звернення кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови не пізніш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування із заявою про відмову від балотування. Така заява може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", або подана до відповідної виборчої комісії особисто.
Абзацом 10 ч. 1 ст. 231 ВК України встановлено, що у разі надходження звернень, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї частини, територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, кандидата у депутати у триденний строк з дня надходження звернення, але не пізніш як за вісімнадцять днів до дня голосування.
Відповідно до абз. 12 ч. 1 ст. 231 ВК України, у разі надходження звернень, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї частини, менш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування такі звернення територіальною виборчою комісією не розглядаються, рішення щодо них не приймаються, про що суб'єкт звернення повідомляється листом за підписом голови або за його дорученням - члена відповідної виборчої комісії.
Як зазначено вище, чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, у тому числі і на посаду сільського голови Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області, призначені постановою Верховної Ради України від 15.07.2020 №795-IX "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" на неділю - 25 жовтня 2020 року.
Оскільки станом на дату звернення позивача до відповідача із вказаними заявами термін до дня голосування становив менше ніж дев'ятнадцять днів, Борщагівська сільська територіальна виборча комісія Бучанського району Київської області не мала повноважень для прийняття рішення про скасування реєстрації позивача кандидатом на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області.
Судом встановлено, що Борщагівська сільська територіальна виборча комісія Бучанського району Київської області листом від 13.10.2020 №325 повідомила позивача про те, що його заяви про скасування реєстрації кандидатом на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області залишені без розгляду у зв'язку з тим, що їх було подано менш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування (т. 1, а.с. 81).
Враховуючи викладене суд вважає, що дії відповідача щодо розгляду заяв позивача від 12.10.2020 є правомірними, а тому адміністративний позов в частині позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області щодо не розгляду заяви про скасування реєстрації ОСОБА_1 в якості кандидата на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області, шляхом самовисування від 12.10.2020 задоволенню не підлягає.
Щодо позовної вимоги про скасування реєстрації ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) в якості кандидата на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року і виключення його даних з виборчого бюлетеню з виборів Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, суд зазначає, що вона є похідною від позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача, а тому у цій частині позов також задоволенню не підлягає.
Доводи позивача про те, що його заява від 12.10.2020 вх. №296 (нотаріально засвідчена) повинна була розглядатись Борщагівською сільською територіальною виборчою комісією Бучанського району Київської області на підставі п. 8 ч. 1 ст. 231 ВК України, суд оцінює критично з огляду на таке.
Так зі змісту п. 8 ч. 1 ст. 231 ВК України слідує, що територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, окремого кандидата у депутати, включеного до єдиного та/або єдиного та територіального виборчих списків організації партії (під час виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) із виключенням його з відповідних виборчих списків, про скасування реєстрації окремого кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі (під час виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) у разі, зокрема, виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом, сільським, селищним, міським головою.
Суд зазначає, що дана норма надає право виборчій комісії прийняти рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду, зокрема, сільського голови лише у випадку виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом, сільським, селищним, міським головою.
Водночас, визначення таких обставин надано у ч. 2 ст. 193 ВК України, згідно якої депутатом, сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.
При цьому, як у своїх завах поданих до Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області про скасування реєстрації кандидатом на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області, так і у ході розгляду справи позивачем та його представником не було повідомлено про обставини віднесені законом до тих, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом, сільським, селищним, міським головою.
Також суд зазначає, що згідно з ч. 2 ст. 231 ВК України, рішення про скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови з підстав, передбачених у пунктах 3 - 8 частини першої цієї статті, приймається відповідною виборчою комісією не пізніш як на третій день після отримання нею документів, що встановлюють відповідні факти чи підтверджують настання відповідних обставин.
Територіальна виборча комісія може прийняти рішення про скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови не пізніше ніж за 18 днів до дня голосування.
Отже, навіть у випадку виявлення інших обставин, які позбавляють позивача, як особу, висунуту кандидатом на посаду сільського голови, права бути обраним сільським головою у відповідача були відсутні правові підстави для скасування реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області, оскільки станом на 12.10.2020 (день подання позивачем вказаних заяв) строк до дня голосування 25.10.2020 становив менше вісімнадцяти днів.
Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в п. 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) №303-A, пункт 29).
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході розгляду даної адміністративної справи відповідачем доведено правомірність своїх дій при розгляді вказаних заяв позивача, а тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Зі змісту позовних вимог слідує, що позивачем заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру.
Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір", у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Отже, з урахуванням змісту позовних вимог, розмір судового збору при зверненні до суду з даним адміністративним позовом становить 1 681,60 грн. Проте, позивачем сплачено судовий збір у меншому розмірі, а саме у сумі 840,80 грн.
Згідно з ч. 9 ст. 273 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Ураховуючи, що при поданні адміністративного позову судовий збір позивачем було сплачено у розмірі 840,80 грн, а адміністративний позов задоволенню не підлягає, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Київського окружного адміністративного суду судового збору за подання позовної заяви в розмірі 840,80 грн.
Керуючись статтями 9, 14, 72-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 273-278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_2 ) на користь Державного бюджету України (Отримувач коштів - ГУК у Київ. обл./м.Київ/22030101, Код отримувача - (код за ЄДРПОУ) 37955989, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA718999980313151206084010001, Код класифікації доходів бюджету 22030101) несплачений судовий збір у розмір 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення, а на судове рішення, ухвалене до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Басай О.В.