15 жовтня 2020 року м. Чернігів Справа № 620/3857/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Тихоненко О.М.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі також - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі також - ГУ ПФУ в Чернігівській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Чернігівській області про утримання надміру виплачених сум пенсій від 21.07.2020 № 12; зобов'язання ГУ ПФУ в Чернігівській області припинити утримання з ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсійних виплат на підставі рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій від 21.07.2020 № 12 та повернути незаконно утримані кошти з пенсії на підставі вказаного рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 30.06.2011 отримує пенсію за віком та в зв'язку з приведенням електронної пенсійної справи у відповідність після проведеної перевірки у позивача виникла переплата пенсії в сумі 38717,90 грн за період з 30.11.2011 по 31.10.2019. ГУ ПФУ в Чернігівській області прийнято рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій від 21.07.2020 № 12, у зв'язку з недостовірно поданими даними у довідці про заробітну плату для обчислення пенсії за № 155 від 17.06.2011, а тому сума переплати підлягає поверненню. Однак, оскаржуваним рішенням не встановлено обставин щодо зловживань з боку позивача щодо її обізнаності відносно недостовірності даних, які враховувались при обчисленні пенсії.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 16.09.2020 прийнято позовну заяву, відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Заявами по суті є позов та відзив.
Представником відповідача надано відзив на позов, в якому останній просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог та зазначає, що на підставі проведеної перевірки первинних документів та виявлених невідповідностей, та з урахуванням нової довідки про заробітну плату № 160 від 28.10.2019 розмір пенсії позивача приведено у відповідність. В зв'язку з чим, виникла переплата пенсії в сумі 38717,90 грн за період з 30.06.2011 по 31.10.2019. Вказує, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягується на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Таким чином, всі дії ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо стягнення з пенсії позивача сум переплати є правомірними та здійснені у відповідності з діючим законодавством, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та з 30.06.2011 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно акту від 28.10.2019 № 4272 зустрічної перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки про заробітну плату для призначення (перерахунку) пенсії ГУ ПФУ в Чернігівській області встановлено розбіжності достовірності даних за довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії № 155 від 17.06.2011 за період з 01.01.1992 по 31.12.1996 по ОСОБА_1 з фактичним нарахуванням заробітної плати згідно особових рахунків за цей же період. Рекомендовано надати нову довідку (а.с.62-65).
Листом від 23.06.2020 № 2500-0406-8/22615 ГУ ПФУ в Чернігівській області повідомило позивачу, що у зв'язку з приведенням електронної пенсійної справи у відповідність після проведення перевірки у ОСОБА_1 виникла переплата пенсії в сумі 38717,90 грн за період з 30.06.2011 по 31.10.2019. Вказану переплату позивачу запропоновано внести добровільно відповідно до ст. 50 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.16).
21.07.2020 ГУ ПФУ в Чернігівській області прийнято рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій № 12. Вказаним рішенням установлено, що сума переплати в розмірі 38717,90 грн згідно з довідкою ГУ ПФУ в Чернігівській області (Корюківське ОУ ПФУ) утворилась за період з 30.06.2011 по 31.10.2019. У зв'язку з недостовірно поданими даними у довідці про заробітну плату для обчислення пенсії за № 155 від 17.06.2011 сума переплати в розмірі 38717,90 грн підлягає поверненню ОСОБА_1 . У разі ненадходження від пенсіонера коштів протягом місяця з дня його повідомлення про прийняття цього рішення утримувати переплату в розмірі 20% пенсії щомісячно, починаючи з 01.09.2020 до повного погашення (а.с.17).
Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, ОСОБА_1 звернулася до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі також - Закон № 1058-ІV).
Частиною першою статті 50 Закону № 1058-ІV встановлено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
З наведеної норми Закону слідує, що сума пенсії, яка надміру виплачена, повертається лише у двох випадках - коли вона виплачена внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних відомостей.
Відповідно до частини другої статті 50 Закону № 1058-ІV відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.
З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв'язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках.
З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.
Відповідно до вимоги ст. 101 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (надалі також - Закон № 1788-ХІІ) органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі.
Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Статтею 102 Закону № 1788-ХІІ встановлено, що пенсіонери зобов'язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати.
У разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду.
Згідно зі статтею 103 Закону № 1788-ХІІ суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
Обов'язковою умовою для стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера та в жодному випадку вказані суми не можуть бути стягнуті у випадку призначення пенсії на підставі недостовірних даних, формування яких не залежить від пенсіонера. В такому разі суми зайво виплаченої пенсії стягуються зі страхувальника.
При цьому, порядок утримання (стягнення) надміру виплачених сум пенсій визначений статтею 50 Закону № 1058-IV та статтею 103 Закону № 1788-ХІІ, за правилами яких суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів ПФУ чи в судовому порядку (не більше як 20 % пенсії).
Зловживанням з боку пенсіонера в розумінні частини першої статті 103 Закону №1788-ХІІ є, зокрема, подання ним документів з явно неправильними відомостями, про які йому було достовірно відомо.
Такий правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 25 жовтня 2016 року у справі №686/26486/14-а та постановах Верховного Суду від 25 вересня 2018 року у справі №340/644/15-а та від 21 лютого 2020 року у справі №173/424/17(2-а/173/41/2017).
Таким чином, відповідальність за достовірність даних, що враховуються при виплаті пенсії, а також обов'язок відшкодовувати надміру виплачені суми соціальних виплат, несуть пенсіонери - внаслідок зловживань з їх боку, а також страхувальники - внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів.
Для правильного вирішення питання про утримання надміру сплачених сум пенсійний орган, що уповноважений призначати пенсії, має достеменно встановити факт переплати пенсії у зв'язку із поданням недостовірних відомостей, що враховуються при її обчисленні, та з чиєї вини нараховано суми соціальних виплат у розмірі, що суперечить вимогам Закону.
Як встановлено судом підставою для прийняття відповідачем оскаржуваного рішення є надання позивачем завідомо недостовірних відомостей про суму заробітної плати, вказаної у довідці № 155 від 17.06.2011 (а.с.17).
Однак, висновки відповідача про надміру виплачених позивачу сум пенсій грунтуються на даних пенсійної справи ОСОБА_1 та перевірці первинних документів страхувальника, що стосуються відомостей, які враховані ГУ ПФУ в Чернігівській області під час обчислення пенсії у бік її збільшення.
Разом з цим, відповідач не навів в оскаржуваному рішенні обгрунтованих обставин щодо зловживань з боку ОСОБА_1 про обізнаність останньої відносно недостовірності даних, які враховувалися при обчисленні пенсії.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що за відсутності зловживань (недобросовісності) з боку пенсіонера, підстави для стягнення надміру виплачених сум пенсії відсутні.
Європейський суд з прав людини у пунктах 16, 17 рішення від 24 листопада 2016 року у справі "ТОВ "Полімерконтейнер" проти України" (Заява N 23620/05) наголосив, що першою і найбільш важливою вимогою статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання з боку органів державної влади у мирне володіння майном має бути законним (див. рішення у справі "Ятрідіс проти Греції" [ВП], N 31107/96, п. 58, ЄСПЛ 1999-ІІ). Умова законності у розумінні Конвенції вимагає дотримання відповідних положень національного законодавства та принципу верховенства права, що включає свободу від свавілля (див. рішення у справах "Хентріх проти Франції", від 22 вересня 1994 року, п. 42, серія А N 296-А, та "Кушоглу проти Болгарії", N 48191/99, п. п. 49 - 62, від 10 травня 2007 року).
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 20.12.2018 № 489/5808/16-а, від 07.02.2019 р. №344/6370/14-а.
Частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином ГУ ПФУ в Чернігівській області не доведено, що надмірна виплата пенсії є результатом саме дій ОСОБА_1 , а тому прийняте рішення № 12 від 21.07.2020 про утримання надміру виплачених сум пенсій є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково, шляхом визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Чернігівській області про утримання надміру виплачених сум пенсій від 21.07.2020 № 12.
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що вимога позивача про зобов'язання відповідача припинити утримання з ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсійних виплат на підставі рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій від 21.07.2020 № 12 задоволенню не підлягає, оскільки право позивача захищено визнанням протиправним та скасуванням рішення ГУ ПФУ в Чернігівській області про утримання надміру виплачених сум пенсій від 21.07.2020 № 12.
Також не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання відповідача повернути незаконно утримані кошти з пенсії на підставі вказаного рішення, оскільки матеріали справи не містять доказів щодо утримання з позивача коштів на підставі оскаржуваного рішення.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Тому за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь позивача підлягають стягненню понесені нею судові витрати в розмірі 420,40 грн.
Керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про утримання надміру виплачених сум пенсій від 21.07.2020 № 12.
В решті позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 420,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940).
Повний текст рішення суду складено 15.10.2020.
Суддя О.М. Тихоненко