Рішення від 16.10.2020 по справі 560/4558/20

Справа № 560/4558/20

РІШЕННЯ

іменем України

16 жовтня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування постанов,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ФОП ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними та скасувати постанови Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт №203068 та №203069 від 11.06.2020.

В обґрунтування позову зазначає, що позивач не є перевізником у спірних правовідносинах у розумінні Закону України "Про автомобільний транспорту", оскільки його транспортні засоби використовуються іншою особою на підставі договорів оренди транспортних засобів, а відповідальність застосовується до автомобільного перевізника. Крім того, його не повідомляли про розгляд справи, не відомо за що і яким документом зафіксовано порушення, оскільки акта про порушення не отримував.

Відповідач подав до суду відзив на позов, згідно якого просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що 16.05.2020 посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було проведено рейдову перевірку транспортного засобу DAF XF105.460, номерний знак НОМЕР_1 та MAN TGA 18/440, номерний знак НОМЕР_2 , який за свідоцтвом про реєстрацію належить позивачу. У зв'язку з тим, що у водія позивача при здійсненні перевезення вантажу не виявилося оформленого дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України і перевищення вагових обмежень, посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбетеки було здійснено нарахування плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування відповідно до акту №216635 та №216828 від 16.05.2020. Під час перевірки виявлено порушення вимог статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за порушення передбачена абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Водій надав для перевірки свідоцтво про реєстрацію автомобіля, однак не надав доказу передачі транспортного засобу іншій особі для здійснення господарювання - договору оренди.

Також відповідач вказує, що ОСОБА_1 викликався на розгляд справи рекомендованим листом, про що свідчить реєстр рекомендованих листів від 01.06.2020 та трекінг з сайту Укрпошти. На адресу управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області не надходило жодних документів, які б підтвердили користування транспортним засобом іншою особою.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 20.08.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що 16.05.2020 посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було проведено рейдову перевірку транспортного засобу DAF XF105.460, номерний знак НОМЕР_1 та транспортного засобу MAN TGA 18/440, номерний знак НОМЕР_2 , які згідно свідоцтв про реєстрацію належать позивачу.

За результатами перевірки складено акт №216635 від 16.05.2020, в якому зазначено, що надання послуг з перевезення вантажу здійснювалося водієм ОСОБА_2 згідно ТТН від 16.05.2020 серії 12ААЕ №724137. При цьому виявлене порушення статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" - відсутність оформлених документів, передбачених законодавством, а саме: відсутність відповідного дозволу на рух. Загальна маса транспортного засобу 56,10 т (нормативно-допустима маса 40 т) - перевищення складає 40,25%, навантаження на одиночну вісь складає 16,36 т (нормативно-допустима маса 22 т) - перевищення на 48,7%, навантаження на строєнну вісь 32,36 т (нормативно допустима маса 22 т) - перевищення на 47,1%.

Тобто, перевезення здійснювалось з перевищенням вагових параметрів від допустимої норми, при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за що передбачено абзацом 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

На підставі висновків актів перевірки, начальником управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області розглянуто справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт та винесено 11.06.2020 постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №203068, відповідно до якої до ФОП ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 34000,00 грн. згідно абзацу 16 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

За результатами перевірки складено акт №216828 від 16.05.2020, в якому зазначено, що надання послуг з перевезення вантажу здійснювалося водієм ОСОБА_3 згідно ТТН від 16.05.2020 серії 12ААЕ №724137. При цьому виявлене порушення статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" - відсутність оформлених документів, передбачених законодавством, а саме: відсутність відповідного дозволу на рух. Загальна маса транспортного засобу 55,440 т (нормативно-допустима маса 40 т) - перевищення складає 38,6%, навантаження на одиночну вісь складає 17,14 т (нормативно-допустима маса 11 т)- перевищення на 55,8%, навантаження на строєнну вісь 31,42 т (нормативно допустима маса 22 т) - перевищення на 42,8%.

Тобто, перевезення здійснювалось з перевищенням вагових параметрів від допустимої норми, при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за що передбачено абзацом 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

На підставі висновків актів перевірки, начальником управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області розглянуто справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт та винесено 11.06.2020 постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №203069, відповідно до якої до ФОП ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 34000,00 грн. згідно абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Також суд звертає увагу на те, що між позивачем ФОП ОСОБА_1 (орендодавець) та ФОП ОСОБА_4 (орендар) 05.01.2020 укладено договори оренди транспортних засобів, відповідно до умов яких:

- орендодавець передає у строкове платне користування орендареві для ведення господарської діяльності транспортні засоби, зокрема:

- тягач марки MAN, модель TGA18.440, номерний знак НОМЕР_2 ;

- напівпричіп КAISER, модель S3803, номерний знак НОМЕР_3 ;

- тягач марки DAF, модель XF 105.460, номерний знак НОМЕР_1 ;

- напівпричіп Panav, модель NV35, номерний знак НОМЕР_4 .

- цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до частини 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" №2344-III (далі - Закон №2344-III).

У відповідності до вимог частини 1 та 4 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Абзацом 2 частини другої статті 49 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що водій транспортного засобу зобов'язаний мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень.

За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт").

Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі Правила №30), рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил № 30).

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

З аналізу вищевикладених норм чинного законодавства слідує, що участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, зокрема, навантаження на вісі транспортного засобу, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів, а при перевезенні вантажу без відповідного дозволу настає адміністративно-господарська відповідальність, яка залежить від відсоткового перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм.

При цьому, статтею 1 Закону №2344-III визначено поняття автомобільного перевізника та водія.

Так, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами;

водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Згідно абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону №2344-III встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; .

Тобто, визначальним для такої відповідальності є те, що автомобільним перевізником не дотримано зазначених вище вимог законодавства. Адміністративно-господарські штрафи застосовуються саме до автомобільних перевізників.

Суд встановив, що транспортні засоби, які перевірялися, перебувають у користуванні іншої особи - ФОП ОСОБА_4 на підставі договорів оренди транспортних засобів від 05.01.2020.

Крім того, як встановив суд з матеріалів справи, відповідно до товарно-транспортної накладної від 16.05.2020 серії 12ААЕ №724137, автоперевізником є ФОП ОСОБА_4 . Зазначена товарно-транспортна накладна була пред'явлена перевіряючим під час проведення рейдової перевірки, про що свідчить її зазначення в актах №216635 та №216828 від 16.05.2020. Як наслідок, безпідставним є твердження відповідача про відсутність відомостей про те, що автомобільним перевізником був не позивач.

Таким чином, позивач в спірних правовідносинах не є автомобільним перевізником у розумінні положень Закону №2344-III і не може нести відповідальність, передбачену абзацом 16 частини 1 статті 60 Закону №2344-III.

Тобто, позивач довів, що ним не вчинено порушення законодавства про автомобільний транспорт, за яке його притягнуто до відповідальності.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 зазначеної статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, відповідачем не доведено правомірність винесення постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу №203068 та №203069 від 11.06.2020, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа

Позивачем сплачено 840,80 грн. судового збору. Отже, вказані витрати слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті, яке є юридичною особою.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ФОП ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування постанов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати постанови Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт №203068 та №203069 від 11.06.2020.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплату судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 16 жовтня 2020 року

Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 )

Відповідач:Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області (вул. Соборна, 75, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39816845)

Головуючий суддя В.В. Матущак