Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про повернення заяви
16 жовтня 2020 р. Справа № 520/8701/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого - Горшкової О.О., розглянувши заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами в адміністративній справі №820/8701/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з заявою про перегляд судового рішення за виключними обставинами, в якій просить суд:
- поновити строк на подачу клопотання про перегляд рішення за нововиявленими обставинами у зв'язку з неотриманням цього рішення з вказівкою на набрання їх чинності;
- рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.04.2020 року переглянути за нововиявленими обставинами у зв'язку з набранням чинності 09.09.2020 року та набранням чинності 24.06.2020 року зразкового рішення Верховного Суду по справі №160/8324/19 та зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки для перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням відповідно до мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2019 року та 01.01.2020 року та відповідних коефіцієнтів та тарифних розрядів, визначених відповідно до Постанови КМУ 2017 року №704, надбавки за вислугу років в розмірі 50%, надбавки за особливі умови служби в розмірі 50%, надбавки за службу в режимі обмежень в розмірі 10-15%, премії в розмірі 90-105%, зобов'язати НУ ПФУ в Харківській області перерахувати пенсію з 05.03.2019 та 01.01.2020 року з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням відповідно до мінімальної заробітної плати та коефіцієнтів та тарифних розрядів, визначених відповідно до Постанови КМУ 2017 року №704, надбавки за вислугу років в розмірі 50%, надбавки за особливі умови служби в розмірі 50%, надбавки за службу в режимі обмежень в розмірі 10-15%, премії в розмірі 90-105%, з урахуванням доплати Дитині війни відповідно до Рішення Ленінського районного суду м.Донецька за 2010 рік.
Приписами ч. 1 ст. 362 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати заяву про перегляд судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили, за нововиявленими або виключними обставинами.
Відповідно до ч. 2 ст. 366 Кодексу адміністративного судочинства України протягом п'яти днів з дня після надходження заяви до адміністративного суду суддя (суддя-доповідач) перевіряє її відповідність вимогам статті 364 цього Кодексу і вирішує питання про відкриття провадження за нововиявленими або виключними обставинами.
За змістом ч. 1, 2 ст. 364 Кодексу адміністративного судочинства України заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами за формою і змістом повинні відповідати вимогам цього Кодексу щодо оформлення позовних заяв до суду першої інстанції.
У заяві про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами зазначаються: 1) найменування адміністративного суду, до якого подається заява про перегляд, номер справи; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові для фізичних осіб) заявника, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та адреса електронної пошти, офіційна електронна адреса, за наявності; 3) ім'я (найменування) інших учасників справи; 4) судове рішення, про перегляд якого за нововиявленими або виключними обставинами подається заява; 5) нововиявлені або виключні обставини, якими обґрунтовується вимога про перегляд судового рішення, дата їх відкриття або встановлення; 6) посилання на докази, що підтверджують наявність нововиявлених або виключних обставин; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
Як встановлено судом, подана до суду ОСОБА_1 заява засобами електронного зв'язку, без застосування системи "Електронний суд", не містить підпису вказаної особи.
Згідно із частиною сьомою та десятою ст. 44 КАС України, документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).
В той же час, адміністративний позов надісланий позивачем до суду в електронній формі засобами електронної пошти та не підписаний за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП).
Закон України "Про електронний цифровий підпис" від 22.05.2003 №852-IV (далі по тексту - Закон України №852-IV) визначає правовий статус електронного цифрового підпису та регулює відносини, що виникають при використанні електронного цифрового підпису.
Відповідно до статті 1 Закону України №852-IV електронний цифровий підпис - вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача. Електронний цифровий підпис накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа.
За приписами статей 3 та 4 Закону України № 852-IV електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки) у разі, якщо: електронний цифровий підпис підтверджено з використанням посиленого сертифіката ключа за допомогою надійних засобів цифрового підпису; під час перевірки використовувався посилений сертифікат ключа, чинний на момент накладення електронного цифрового підпису; особистий ключ підписувача відповідає відкритому ключу, зазначеному у сертифікаті.
Електронний цифровий підпис призначений для забезпечення діяльності фізичних та юридичних осіб, яка здійснюється з використанням електронних документів.
Електронний цифровий підпис використовується фізичними та юридичними особами - суб'єктами електронного документообігу для ідентифікації підписувача та підтвердження цілісності даних в електронній формі.
З огляду на вищевикладене суд зазначає, що відсутність електронного цифрового підпису на електронному документі свідчить, що такий документ не підписаний у визначений законом спосіб.
Відповідно до ч.6 ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Оскільки, Кодекс адміністративного судочинства України не містить спеціальної норми, яка визначає порядок дій у випадку, якщо суд встановить, що подана заява про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами не відповідає положенням Кодексу адміністративного судочинства України, тому в такому випадку слід застосувати аналогію закону та керуватись ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно ч.4 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо, позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
З огляду на вищевикладене, суд приходить висновку про повернення ОСОБА_1 заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами в адміністративній справі №820/8701/18, оскільки зазначена заява не підписана заявником.
Про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху або про повернення позовної заяви надсилається особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення.
Згідно з вимогами ч.8 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 169, 243, 248, 256, 294, 364, 366 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами в адміністративній справі №820/8701/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - повернути заявнику.
Роз'яснити заявнику, що повернення заяви не позбавляє його права повторного звернення до адміністративного суду після усунення недоліків заяви, що стали підставою для повернення такої заяви.
Копію ухвали направити заявнику разом із заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя О.О. Горшкова