Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про закриття провадження у справі
13 жовтня 2020 року № 520/11343/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Зінченко А.В.
при секретарі- Мурадли А.І.
за участі представників сторін:
позивача - Тедєєвої М.Г., Гордєєва С.В.
відповідача - Перетяченко М.О.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Харківської міської ради (майдан Конституції, б. 7,м. Харків,61003, код ЄДРПОУ 04059243) за участі третьої особи: Департаменту земельних відносин Харківської міської ради, 61003, м.Харків, вул.Квітко-Основ"яненка,б.7, код ЄДРПОУ 04059243, про визнання рішення протиправним та скасування,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-визнати протиправним та скасувати рішення Харківської міської ради 33 сесії 7 скликання від 26.02.2020 № 2023/20 у частині відмови ОСОБА_1 в продажу земельної ділянки із земель комунальної власності м. Харкова, загальною площею 0,0666 га, кадастровий номер 63101369:01:016:0021, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 для обслуговування нежитлової будівлі літ. “Б- 1” (станція технічного обслуговування), про що зазначено у п. 17 додатку “Перелік юридичних та фізичних осіб, яким продаються земельні ділянки або відмовлено в продажу” до цього рішення.
-зобов'язати відповідача переглянути питання щодо продажу позивачу земельної ділянки із земель комунальної власності м. Харкова, загальною площею 0,0666 га, кадастровий номер 63101369:01:016:0021, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 для обслуговування нежитлової будівлі літ. “Б-1”.
Ухвалою суду від 31.08.2020 року позовну заяву за означеним позовом прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі .
До суду 13.10.2020 року представником Харківської міської ради подане клопотання про закриття провадження по справі №520/11343/2020.
В обґрунтування доводів заявленого клопотання відповідач зазначає, що на правовідносини, які виникли між Харківською міською радою та Позивачем щодо продажу земельної ділянки не поширюється юрисдикція адміністративних судів, а отже позовна вимога про визнання рішення Харківської міської ради від 26.02.2020 №202320 в частині відмови в продажу земельної ділянки протиправним і його скасування не може бути заявлена в рамках адміністративного провадження, тому провадження підлягає закриттю, а вказаний позов необхідно розглядати в порядку цивільного судочинства.
Судом у судовому засіданні поставлено на обговорення заявлене клопотання відповідача про закриття провадження по справі.
Представник відповідача та третьої особи підтримав доводи заявленого клопотання про закриття провадження з підстав, викладених у ньому.
Представники позивача проти доводів клопотання про закриття провадження заперечували.
Суд, заслухавши представників сторін та третіх осіб, дослідивши надані матеріали, виходячи з меж клопотання про закриття провадження у справі, системного аналізу положень чинного законодавства України і матеріалів справи, приходить до наступних висновків.
Згідно із ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень і нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб'єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий.
Водночас приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Статтею 4 КАС України передбачено, що публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Нормами цієї ж статті зазначено, що суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Виходячи з положень статей 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, статей 11. 169 Цивільного кодексу України, статей 40, 80, 83, 116, 118, 121, 122, 123 Земельного кодексу України органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками комунальної власності (надання земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або у користування, відчуження земельних ділянок комунальної власності, укладення, зміни, розірвання договорів купівлі-продажу, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, в тому числі, прийняття органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.
За змістом статей 13, 14 Конституції України, статті 11 ЦК України, статей 116, 121, 122 ЗК України рішення органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або у користування втілює волевиявлення власника . землі і реалізується у цивільних правовідносинах з урахуванням вимог Земельного кодексу України, спрямованих на раціональне використання землі як об'єкта нерухомості (власності).
Суд зазначає, що земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 ЦК, статті 2, 5 ЗК України). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК України, статтею 152 ЗК України, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
При цьому, суди мають виходити з того, що згідно зі статтями 13 і 14 Конституції України, статтями 177, 181, 324 і главою 30 ЦК України земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава і територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок.
Відповідно до викладеного, спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства. Це стосується, наприклад, позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо видання дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішення інших питань, що відповідно до закону необхідні для набуття і реалізації права на землю, про надання чи передачу земельної ділянки у власність або користування чи невирішння цих питань, припинення права власності чи користування землею (статті 116, 118, 123, 128, 131, 144, 146, 147, 149, 151 ЗК та інші).
Конституційний Суд України в пункті 5 мотивувальної частини рішення від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання.
Таким чином, у разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельної ділянки у власність або надання у користування чи не вирішення цих питань, припинення права власності чи користування землею (статті 116, 118, 123, 128, 131, 144, 146, .147, 149, 151 ЗК України (тобто, ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації) подальше оспорювання правомірності цього рішення має вирішуватися у порядку цивільної юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
Отже, між позивачем та Харківською міською радою, як власником земельної ділянки, виник спір, виключно щодо цивільних прав у сфері земельних відносин.
За правилами частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Зазначена правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема у постанові Верховного Суду від 24.09.2020 у справі № 520/11050/19.
Таким чином, на правовідносини, які виникли між Харківською міською радою та Позивачем щодо продажу земельної ділянки не поширюється юрисдикція адміністративних судів, а отже позовна вимога про визнання рішення Харківської міської ради від 26.02.2020 №202320 в частині відмови в продажу земельної ділянки протиправним і його скасування не може бути заявлена в рамках адміністративного провадження, тому провадження підлягає закриттю, а вказаний позов необхідно розглядати в порядку цивільного судочинства.
Таким чином, вказане клопотання представника Харківської міської ради є обґрунтованим, підтвердженим долученими до матеріалів справи письмовими доказами, а відтак, підлягає задоволенню, а провадження у справі - закриттю.
Згідно з п. 1ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 47, 157, 238, 239, 248, 256, 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Закрити провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Харківської міської ради (майдан Конституції, б. 7,м. Харків,61003, код ЄДРПОУ 04059243) про визнання рішення протиправним та скасування.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала в повному обсязі складена 16 жовтня 2020 року.
Суддя Зінченко А.В.