Рішення від 16.10.2020 по справі 367/7264/19

Справа № 367/7264/19

Провадження №2/367/2626/2020

РІШЕННЯ

Іменем України

15 жовтня 2020 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:

головуючої судді Оладько С.І.,

за участі секретаря Герус Н

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ірпені цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ірпінської міської ради,3-я особа приватний нотаріус Ірпінського міського нотаріального округу Запісочна Оксана Анатоліївна про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду із позовом,відповідно до якого зазначила,що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її рідний брат ОСОБА_2 .

20 лютого 2019 року на підставі її, ОСОБА_1 , заяви була заведена спадкова справа 11/2019 рік щодо майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

На день його смерті залишилося спадкове майно, яке складається із земельної ділянки (кадастровий номер 3210900000:01:043:0195) площею 0,0217 га, цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Постановою приватного нотаріуса Ірпінського міського нотаріального округу Запісочної О.А. від 22 серпня 2019 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку (кадастровий номер 3210900000:01:043:0195) площею 0,0217 га, цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Відмовляючи у видачі свідоцтва нотаріус зазначив, що нею не надано документів на підтвердження родинних відносин , а саме документів, що підтверджують факт народження ОСОБА_2 .

На підтвердження родинних стосунків надає суду свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , видане Козинецьким ЗАГСом Бородянського районну Київської області 23 січня 1948 року на ім'я ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , видане Козинецькою сільрадою Бородянського району Київської області 05 серпня 1959 року на ім'я ОСОБА_3 та свідоцтво про укладення шлюбу ОСОБА_4 та ОСОБА_3 серії НОМЕР_3 , видане Ірпінським міським відділом ЗАГСу Київської області 20 січня 1979 року.

Її брат, ОСОБА_2 за життя оформив право власності на земельну ділянку (кадастровий номер 3210900000:01:043:0195) площею 0,0217 га, цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

У встановлений законом шестимісячний строк вона прийняла спадщину на майно спадкодавця шляхом подачі заяви до приватного нотаріуса Ірпінського міського нотаріального округу Київської області Запісочної О.А..

Враховуючи вищезазначене, вважає що право власності на земельну ділянку має бути визнано за мною в судовому порядку.

Позивач просить встановити факт родинних відносин, а саме факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є рідною сестрою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на спадкове майно, що складається із земельної ділянки (кадастровий номер 3210900000:01:043:0195) площею 0,0217 га, цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Представник позивача ОСОБА_5 у судове засідання не з'явився,подав до суду заяву,згідно якої позов підтримує та просить його задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився повторно,про день та час розгляду справи повідомлений належним чином,у зв'язку з чим суд розглянув справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.

3-я особа приватний нотаріус Запісочна О. у судове засідання не з'явилась,до суду надійшов лист із проханням розглядати справу за її відсутності.

Суд, дослідивши письмові докази по справі ,вважає позов таким,що підлягає до задоволення.

Відповідно до ч 1 ст. 4 ЦПК України «Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.»

Відповідно до ст.. 5 ЦПК України «Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

2. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.»

Відповідно до ч 2,3 ст. 12 ЦПК України «Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.

3. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.»

Відповідно до ч 1 ст. 13 ЦПК України «Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.»

Відповідно до ч 1 ст. 81 ЦПК України « Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.»

У судовому засіданні встановлено,що 08 лютого 2019 року ОСОБА_2 .

20 лютого 2019 року була заведена спадкова справа 11/2019 рік щодо майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

На день смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, яке складається із земельної ділянки (кадастровий номер 3210900000:01:043:0195) площею 0,0217 га, цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Також,у судовому засіданні встановлено,що із заявою про прийняття спадщини у передбачений законом строк звернулась позивач ОСОБА_1 .

Постановою приватного нотаріуса Ірпінського міського нотаріального округу Запісочної О.А. від 22 серпня 2019 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку (кадастровий номер 3210900000:01:043:0195) площею 0,0217 га, цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .Наведені обставини справи підтверджуються копією спадкової справи № 11/2019 (а.с.40-106).

Відмовляючи у видачі свідоцтва нотаріус зазначив, що позивачем не надано документів на підтвердження родинних відносин , а саме документів, що підтверджують факт народження ОСОБА_2 .

Відповідно до ст. 315 ЦПК України, факти, що мають юридичне значення встановлюються судом, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв'язку із втратою годувальника тощо. Абзацом 1 пункту 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» встановлено, що відповідно до статей 255, 271 ЦПК України в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто, від них залежать виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення, оскільки один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети - ні.

На підставі пункту 1 частини 1 статті 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у постанові від ЗО травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Гарантії здійснення права власності та його захисту закріплені в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950р., зокрема, в ст. 1 Першого протоколу до неї (ратифіковано законом України від 17.07.1997р. №475/97-ВР), яка є складовою правової системи відповідно до ст. 9 Конституції України.

Так, відповідно до ч.4 ст.41 Конституції України, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно до правил ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до правил ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до правил ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

В п.23 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» зазначено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. Ч. 5 статті 1268 ЦК України передбачає, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцю з часу відкриття спадщини.

Той факт,що позивач по справі є рідною сестрою спадкодавця ОСОБА_2 підтверджується у судовому засіданні свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , видане Козинецьким ЗАГСом Бородянського районну Київської області 23 січня 1948 року на ім'я ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , видане Козинецькою сільрадою Бородянського району Київської області 05 серпня 1959 року на ім'я ОСОБА_3 та свідоцтвом про укладення шлюбу ОСОБА_4 та ОСОБА_3 серії НОМЕР_3 , видане Ірпінським міським відділом ЗАГСу Київської області 20 січня 1979 року.(а.с.10,12).

Враховуючи викладені обставини ,а також ті обставини що ОСОБА_1 у визначений законом строк та у передбаченому законом порядку прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 ,інших спадкоємців за законом немає, суд вважає за необхідне встановити факт родинних відносин, а саме факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є рідною сестрою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на спадкове майно, що складається із земельної ділянки (кадастровий номер 3210900000:01:043:0195) площею 0,0217 га, цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Враховуючи,що сторони по справі в судове засідання не з"явились,відповідно до ст. 247 ч 2 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

На підставі ст.1216-1218,1220-1223,1225-1226,1233-1236,1241,1261,1267,1268-1270,1278 ЦК України, керуючись ст. ст. 4,10,76,259,264-265,268 , 273 ,365 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_6 на час відкриття спадщини родинних відносин, а саме факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є рідною сестрою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на спадкове майно, що складається із земельної ділянки (кадастровий номер 3210900000:01:043:0195) площею 0,0217 га, цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 30 днів з дня складання даного рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи,якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення,якщо його не скасовано,набирає законної сили після повернення апеляційної скарги ,відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: С.І. Оладько

Попередній документ
92229585
Наступний документ
92229587
Інформація про рішення:
№ рішення: 92229586
№ справи: 367/7264/19
Дата рішення: 16.10.2020
Дата публікації: 19.10.2020
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Ірпінський міський суд Київської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них
Розклад засідань:
29.01.2020 16:00 Ірпінський міський суд Київської області
05.05.2020 16:00 Ірпінський міський суд Київської області
31.08.2020 16:00 Ірпінський міський суд Київської області
05.10.2020 14:20 Ірпінський міський суд Київської області