Справа № 234/8334/20
Провадження № 2/234/2556/20
21 вересня 2020 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі: судді Костюкова Д.Г., розглянувши у порядку спрощеного провадження цивільну справу № 234/8334/20 за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів,-
Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулося до суду з позовними вимогами до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів. Позивач свої позовні вимоги обґрунтував тим, що до УПтаСЗН із заявою від 17.11.2017 року про призначення житлової субсидії звернувся ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Рішенням від 19.12.2017 року відповідачу було призначено субсидію з жовтня 2017 по квітень 2018 року включно з розрахунку на кількість зареєстрованих у житловому приміщенні осіб - 1 особу, визначених на початок місяця, в якому надійшло звернення. Постановою КМУ від 27.04.2018 року № 329 « Про внесення змін до деяких постанов КМУ України та визнання такою, що втратила чинність, постанови КМУ від 28.12.2016 року № 1022» було встановлено, що з 01.05.2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяв і декларації, якщо у складі домогосподарства є особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, і внесені зміни до Положення про призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року № 848. Відповідно до п.9 Положення № 848, у редакції постанови КМУ від 27.04.2018 року № 329, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб- особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважають безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статусу осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються га членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні, але фактично в ньому не проживають у зв'язку з призивом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Таким чином, відповідач отримував житлову субсидію в попередньому періоді та не надав нові заяви та декларацію згідно з постановою КМУ № 329 від 27.04.2018 року і відповідачем не було повідомлено про факт перебування у шлюбі, станом на 01.05.2018 року. Згідно з актом проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги від 24.10.2019 року № 1270-19, складеного державним соціальними інспекторами, встановлено, що ОСОБА_1 , станом на 01.05.2018 року перебував у шлюбі з ОСОБА_2 . Відповідач втратив право на автоматичне призначення субсидії з 01.05.2018 року. Внаслідок цього були надміру перераховані кошти житлової субсидії за період з травня 2018 року по серпень 2019 року у сумі 7842,14 грн., в тому числі: безготівкову форму субсидії за період з 01.05.2018 року по 31.01.2019 року - 4589, 90 грн., знято з особових рахунків відповідача в комунальних підприємствах; готівкову форму субсидії за період з 01.02.2019 року по 31.08.2019 року - 3252,24 грн., підлягає поверненню відповідачем до державного бюджету. Позивач просить стягнути з ОСОБА_1 переплату державних коштів у сумі 3252,24 грн., а також судовий збір в сумі 2102,00 грн.
Ухвалою Краматорського міського суду від 20.07.2020 року позовна заява була прийнята до розгляду та по ній було відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін. Копія ухвали була направлена до відома сторін по справі. Відповідно до рекомендованого повідомлення, відповідач отримав судову кореспонденцію, відзиву на позовну заяву, а також заперечення про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін не надав.
Справа розглянута судом у відповідності до ч. ч. 3,5 ст.279 ЦПК України без проведення судового засідання та повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, так як від сторін не надійшло клопотань про інше.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд, -
Як передбачено ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч. 1 ст. 5 ЦПК).
Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обовязків, передбачених законом.
Суд на підставі ст. ст. 12, 13, 81 ЦПК України розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до положень ст. ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановленихст. 82 цього Кодексу. Обставини, встановлені рішенням суду у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Докази надаються сторонами та іншими особами, що беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ст. 77 ЦПК України). Крім того, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 2 ст. 78 ЦПК України).
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ЗУ «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 року № 2297-VI, заявою про призначення житлової субсидії передбачено надання згоди заявником та особами, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні, на обробку персональних даних про сім'ю, доходи, майно, що необхідні для призначення житлової субсидії, та оприлюднення відомостей, щодо їх призначення.
Відповідно до п.9 Положення № 848, у редакції постанови КМУ від 27.04.2018 року № 329, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб- особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване місце проживання відмінне від адреси домогосподарства ( крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважають безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статусу осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні, але фактично в ньому не проживають у зв'язку з призивом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Відповідно до п.10 Положення № 848, у редакції постанови КМУ від 27.04.2018 року № 329, для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункту 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
Відповідно до п.16 Положення № 848, у редакції постанови КМУ від 27.04.2018 року № 329, після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні ( крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).
Судом встановлено, що відповідач станом на 01.05.2018 року перебував у шлюбі з ОСОБА_2 , у травні 2018 року не повідомим про це позивача і не надав нову заяву та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, оскільки зареєстроване місце проживання його дружини відмінне від адреси домогосподарства відповідно до постанови КМУ № 329 від 27.04.2018 року.
Відповідач втратив право на автоматичне призначення субсидії з 01.05.2018 року, внаслідок чого були надміру перераховані кошти житлової субсидії за період з травня 2018 по серпень 2019 року у сумі 7842,14 грн.
Внаслідок того, що безготівкову форму субсидії за період з 01.05.2018 року по 31.01.2019 року - 4589,90 грн., знято з особових рахунків відповідача в комунальних підприємствах.
Готівкову форму субсидії за період з 01.02.2019 року по 31.08.2019 року в сумі 3252,24 грн., підлягають стягненню з відповідача.
Відповідач був обізнаний про виникнення заборгованості, що підтверджується заявою, долученої до матеріалів справи. Заперечень щодо позовної заяви не надав.
Враховуючі викладені обставини, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню.
Згідно ст.141 ЦПК України, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст.ст. 12-13, 76 -79, 81,141, 256, 263 - 265 ЦПК України, 1166, 1215 ЦК України, суд , -
Позовну заяву Управління праці та соціального населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління праці та соціального населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617 на р/р НОМЕР_2 ) заборговану переплату державних коштів за період з 01.02.2019 року по 31.08.2019 року у розмірі 3252 грн. 24 коп. (три тисячі двісті п'ятдесят дві гривні 24 копійки).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління праці та соціального населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617 на р/р UA308201720344220001000022516 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172) судовий збір в сумі 2102 грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд.
Суддя Д.Г.Костюков