Справа № 234/6289/20
Провадження № 2/234/2242/20
26 серпня 2020 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі: судді Костюкова Д.Г., за участю секретаря судового засідання Скоробогатової М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного провадження цивільну справу № 234/6289/20 за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів,-
Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів. У позовній заяві зазначено, що 18.07.2018 року до УПтаСЗН Краматорської міської ради звернулася ОСОБА_1 з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Разом із заявою, відповідачем було подано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 18.07.2018 року. У розділі ІV декларації було зазначено, що родина ОСОБА_1 має у своїй власності автомобіль Mercedes Vito, НОМЕР_1 , 1996 року випуску, зареєстрований за ОСОБА_2 . До складу родини відповідача входять: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - донька; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 - син; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - донька; ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 - чоловік. Після чого, рішенням УПіСЗН від 01.08.2018 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій родині з 01.07.2018 року по 31.12.2018 року у розмірі 3565 гривень 50 коп., щомісячно послідуючим перерахунком. Надалі, відповідач систематично зверталась за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а саме 17.01.2019 року, 18.07.2018 року. Відповідно до вказаних заяв, УПіСЗН було прийнято рішення про призначення відповідачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Особи при поданні документів для призначення державної соціальної допомоги зобов'язані вказати достовірні дані про доходи сім'ї та майновий стан. У всіх деклараціях, доданих до заяв, ОСОБА_1 вказувала про наявність лише одного автомобіля Mercedes Vito. НОМЕР_1 , 1996 року випуску. Однак відповідач не зазначила про наявність автомобіля марки «ОКА» (ВАЗ- 1111), 2012 року випуску, зареєстрованого в установленому порядку 08.07.2017 року, вартість придбання згідно договору купівлі-продажу від 08.07.2017 року складає 24056 грн. Відповідно до п. 12 Порядку № 250, у разі коли особами, які входять до складу сім'ї навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. Розпорядженням УПіСЗН від 07.02.2019 року була розрахована сума надмірно виплачених бюджетних коштів відповідачу за період з 01.07.2018 року по 31.12.2018 року у сумі 21644,46 грн. Відповідно до заяви від 21.02.2019 року відповідач визнала суму надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період 01.07.2018 року по 31.12.2018 року. Добровільно повернула кошти у сумі 480 гривень 00 коп. Розмір залишку переплати бюджетних коштів складає 21164 гривень 46 коп. У зв'язку з тим, що відповідач у вказаний період не мала права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, внаслідок чого утворилася заборгованість, яка не сплачена останньою у добровільному порядку, позивач просить суд стягнути з відповідача на користь УПіСЗН Краматорської міської ради вказану заборгованість, а також сплачений судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Ухвалою Краматорського міського суду від 12.05.2020 року позовна заява була прийнята до розгляду та по ній було відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін. Копія ухвали була направлена до відома сторін по справі.
У судове засідання представник позивача не з'явилася надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала та просила стягнути з відповідача заборгованість в сумі 20664,00 грн., у зв'язку з частковим погашенням заборгованості ОСОБА_1 у сумі 500,00 грн.
У судове засідання відповідачка не з'явилася за невідомою суду причиною, про дату, час та місце розгляду справи неодноразово повідомлялася належним чином, про що свідчать докази, які маються в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Отже, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку заочного провадження, адже існують всі умови для ухвалення заочного рішення, передбачені ч. 1 ст. 280 ЦПК України.
Інших заяв та клопотань від сторін не надійшло.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд,
Відповідно до ст.68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції Українита законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Умови, порядок призначення та право отримання та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям регулюються Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» ( в редакції що діяла на момент виникнення правовідносин), Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» (далі - Порядок).
Як вбачається із ст.1 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям»(із змінами і доповненнями), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Ст. 4 вказаного вище Закону передбачено, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються, зокрема, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї.
Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї. Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз'яснення порядку його оскарження.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_1 18.07.2018 року, 17.01.2019 року зверталася до УПіСЗН із заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
В розділі ІV декларації було зазначено, що родина ОСОБА_1 має у своїй власності автомобіль Mercedes Vito. НОМЕР_1 , 1996 року випуску, зареєстрований за ОСОБА_2 . Про інші транспортні засоби в декларації ОСОБА_1 вказано не було.
Відповідно до вказаних заяв, УПіСЗН було прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Було встановлено, що у власності відповідача є транспортний засіб, марки «ОКА» (ВАЗ- 1111), 2012 року випуску, зареєстрованого в установленому порядку 08.07.2017 року, вартість придбання згідно договору купівлі-продажу від 08.07.2017 року складає 24056 грн
Згідно з пунктом 12 вказаного вище Порядку, у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше, ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Як вбачається із абзацу 4 ч. 1ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога не призначається у випадку, зокрема, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. м. на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв. м. на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Згідно з ч. 2 вказаного вище Закону, за наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо у складі сім'ї є особа з інвалідністю.
Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону вказаного вище Закону, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно п.28 Порядку № 250, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, заявник зобов'язаний повернути суму надміру виплачених коштів добровільно на рахунок управління для подальшого повернення до Державного бюджету. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки, вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
З аналізу наведених норм права вбачається, що припинення виплати та повернення виплаченої соціальної допомоги з підстав, передбачених абзацом 4 ч.1ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», можливе за наявності таких обов'язкових умов: у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. м. на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв. м. на сім'ю; відсутність обставин, передбачених ч. 2 ст. 7 цього Закону; необхідність дотримання процедури прийняття рішення місцевою державною адміністрацією про призначення соціальної допомоги у разі, коли є обставини та умови, передбачені ч.ч. 1, 2 ст. 7 Закону; наявність ознак (обставин) навмисного подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру.
Відповідно до частини першоїстатті 1212 ЦК Україниособа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з статтею 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14, у постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).
Розпорядженням управління від 07.02.2019 року на підставі абз.5, п.10, п.12, п. 28 Порядку № 250 розрахована сума надміру виплачених коштів за період 01.07.2018 року по 31.12.2018 року. Сума надміру виплачених коштів складає 21644 грн., 46 коп. Відповідач визнала суму надміру виплачених коштів та повернула кошти у сумі 480 гривень 00 коп. Розмір залишку переплати складає 21164 гривень 46 коп. Крім того, відповідно до заяви представника позивача ОСОБА_6 , відповідач також сплатила 500 грн., в рахунок вищезазначеної заборгованості.
З матеріалів справи вбачається, що в поданих відповідачем ОСОБА_1 заявах про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям не зазначено про наявність у її власності автомобіля марки «ОКА» (ВАЗ- 1111), 2012 року випуску, зареєстрованого в установленому порядку 08.07.2017 року, вартість придбання згідно договору купівлі-продажу від 08.07.2017 року складає 24056 грн. Дані відомості підтверджуються довідкою Територіального Сервісного центру № 1443 від 18.01.2019 року. Отже на момент звернення до відповідача з відповідними заявами, остання умисно не вказала про наявність у її власності, ще одного автомобіля.
Відтак, судом при розгляді справи встановлена недобросовісність зі сторони відповідача щодо зазначенні достовірної інформації про власність. Крім того, відповідно до заяви ОСОБА_1 , що містяться в матеріалах справи, останній відомо, що за нею мається вказана заборгованість, яку вона зобов'язується сплатити.
Виходячи із вищезазначеного, сім'я відповідача за період з 01.07.2018 по 31.12.2018 не мала права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на загальних підставах.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач в рахунок сплати заборгованості частково сплатила кошти в розмірі 980,00 грн., що підтверджується наданими до матеріалів справи доказами.
На підставі наведеного суд вважає, що позов підлягає задоволенню та з відповідача слід стягнути на користь позивача заборгованість по переплаті державних коштів за період з 01.07.2018 року по 31.12.2018 року в розмірі 20664,46 грн.
Згідно ст.141 ЦПК України, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в розмірі 2052,34 грн., який відповідає пропорційному вираженню по відношенню до суми заборгованості яка підлягає стягненню.
Керуючись ст. ст.10,12,141,258-259,263-265,280 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні,23, ЄДРПОУ 25953617) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ) про стягнення переплати бюджетних коштів, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради заборгованість по переплаті державних коштів за період з 01.07.2018 року по 31.12.2018 року в розмірі 20644,46 грн. (двадцять тисяч шістсот сорок чотири гривні 46 копійок.)
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради судовий збір в розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок).
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд Донецької області з дня його проголошення.
Суддя Д.Г.Костюков