Ухвала від 16.10.2020 по справі 233/4620/20

233 № 233/4620/20

УХВАЛА

16.10.2020 року м. Костянтинівка

Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Бєлостоцька О.В., розглянувши матеріал адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Костянтинівської міської ради про зміну виборчої адреси та включення до списку виборців за місцем проживання, -

ВСТАНОВИВ:

15 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області з позовом до Відділу ведення Державного реєстру виборців Костянтинівської міської ради, в якому позивачка просить змінити ї виборчу адресу на фактичну адресу проживання: АДРЕСА_1 ; включити її до списку виборців за місцем проживання: АДРЕСА_1 , визначивши дільницею для голосування виборчу дільницю № 140944, що знаходиться за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Абрамова, 2 (Дитячо-юнацька спортивна школа, спортзала, 2-й поверх).

Дослідивши матеріали позовної заяви, приходжу до наступних висновків.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Відповідно до положень ст. 1 КАС України Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.

В силу п. 6 ст. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Відповідно до ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, зокрема пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;

Всі інші адміністративні справи, крім визначених частиною першою статті 20 КАС України, підсудні окружним адміністративним судам.

Місцеві загальні суди вирішують спори:

а) за місцезнаходженням дільничних виборчих комісій щодо оскарження їх рішень, дій, бездіяльності та рішень, дій чи бездіяльності членів комісій (ч. 5 ст. 273 КАС України), а також щодо уточнення списку виборців (ч. 2 ст. 274 КАС України);

б) за місцезнаходженням територіальної виборчої комісії, яка зареєструвала кандидата, щодо оскарження дії чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їхніх довірених осіб (ч. 4 ст. 276 КАС України);

в) за місцезнаходженням засобів масової інформації та інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій щодо оскарження їх дій чи бездіяльності, а також дій чи бездіяльності їх посадових, службових осіб, творчих працівників (ч. 3 ст. 275 КАС України).

Окружні адміністративні суди вирішують спори:

а) за місцезнаходженням територіальних виборчих комісій щодо оскарження їх рішень, дій, бездіяльності та рішень, дій чи бездіяльності членів комісій (ч. 4 ст. 273 КАС України).

б) за місцезнаходженням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо оскарження їх рішень, дій чи бездіяльності а також рішень, дій чи бездіяльності їх посадових, службових осіб (ч. 3 ст. 275 КАС України);

в) за місцем вчинення дії чи за місцем, де ця дія повинна бути вчинена, щодо оскарження дії чи бездіяльності кандидатів їхніх довірених осіб (крім випадків оскарження дій чи бездіяльності кандидатів у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їхніх довірених осіб), організацій партій-суб'єктів виборчого процесу, офіційних спостерігачів (ч. 5 ст. 276 КАС України).

Відповідно до ст. 318 КАС України, прийняте судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу є підставою для його скасування судом апеляційної інстанції з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

За положеннями ч. 4 ст. 275 КАС України рішення, дії чи бездіяльність органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, закладів та організацій, їхніх посадових та службових осіб можуть бути оскаржені у порядку, передбаченому статтею 275 цього Кодексу.

В силу ч.ч. 2, 3 КАС України виборець, учасник всеукраїнського референдуму (громадянин України, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, якщо такі рішення, дії чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму. Позовна заява щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб подається до окружного адміністративного суду за їх місцезнаходженням.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що відповідачем за даним позовом є Відділ ведення Державного реєстру виборців Костянтинівської міської ради, бездіяльність якого оскаржується.

Таким чином, дана справа не належить до предметної підсудності місцевого загального суду як адміністративного суду, та відповідно до п. 1 ч.1 ст. 19 КАС України справа підсудна окружному адміністративному суду.

Саме таку правову позицію висловив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанову від 21 липня 2020 року (справа № 675/118/17, провадження № К/9901/33811/18), яка згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України має враховуватися нижчестоящими судами при застосування норм права.

Діюче процесуальне законодавство не передбачає можливості повернення позовної заяви у разі її предметної непідсудності суду чи відмови у відкритті провадження за такою заявою.

В той же час ст. 29 КАС України не передбачено і можливості передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого відповідно до предметної юрисдикції.

У зв'язку з викладеним, оскільки діючим законодавством не визначена процедура передачі адміністративної справи на розгляд іншому адміністративному суду у випадку порушення правил предметної підсудності, необхідно застосовувати до правовідносин аналогію закону, визначену ч. 6 ст. 7 КАС України.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудність) іншого суду.

Згідно ч.ч. 1-2 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.

На підставі викладеного, враховуючи, що дана справа предметно не підсудна Костянтинівському міськрайонному суду Донецької області, суд вважає за необхідне передати адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Костянтинівської міської ради про зміну виборчої адреси та включення до списку виборців за місцем проживання до Донецького окружного адміністративного суду за підсудністю.

На підставі викладеного, керуючись 12, 19, 20, 29, 243-248, 294 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Костянтинівської міської ради про зміну виборчої адреси та включення до списку виборців за місцем проживання передати за підсудністю до Донецького окружного адміністративного суду.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двох днів з дня її проголошення.

Суддя