Ухвала від 16.10.2020 по справі 233/4608/20

233 № 233/4608/20

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.10.2020 Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Мартишева Т. О. , перевіривши матеріали справи адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Костянтинівської міської ради про зміну виборчої адреси та включення до списку виборців за місцем проживання, -

ВСТАНОВИВ:

15 жовтня 2020 року до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Костянтинівської міської ради про зміну виборчої адреси та включення до списку виборців за місцем проживання: АДРЕСА_1 , визначивши дільницею для голосування виборчу дільницю № 140947, що знаходиться за адресою: 85107, Донецька область, м. Костянтинівка, вул.. Вінницька, буд. 44 (школа №17, хол, 1-й поверх).

Ознайомившись із матеріалами заяви, приходжу до такого висновку.

Відповідно до положень ст.1 КАС України, Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.

Відповідно до ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму (п. 6 ч. 1) .

В силу положень ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, зокрема, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб.

Згідно ч.2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Місцеві загальні суди вирішують спори:

а) за місцезнаходженням дільничних виборчих комісій щодо оскарження їх рішень, дій, бездіяльності та рішень, дій чи бездіяльності членів комісій (ч. 5 ст. 273 КАСУ), а також щодо уточнення списку виборців (ч. 2 ст. 274 КАСУ);

б) за місцезнаходженням територіальної виборчої комісії, яка зареєструвала кандидата, щодо оскарження дії чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їхніх довірених осіб (ч. 4 ст. 276 КАСУ);

в) за місцезнаходженням засобів масової інформації та інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій щодо оскарження їх дій чи бездіяльності, а також дій чи бездіяльності їх посадових, службових осіб, творчих працівників (ч. 3 ст. 275 КАСУ).

Окружні адміністративні суди вирішують спори:

а) за місцезнаходженням територіальних виборчих комісій щодо оскарження їх рішень, дій, бездіяльності та рішень, дій чи бездіяльності членів комісій (ч. 4 ст. 273 КАСУ).

б) за місцезнаходженням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо оскарження їх рішень, дій чи бездіяльності а також рішень, дій чи бездіяльності їх посадових, службових осіб (ч. 3 ст. 275 КАСУ);

в) за місцем вчинення дії чи за місцем, де ця дія повинна бути вчинена, щодо оскарження дії чи бездіяльності кандидатів їхніх довірених осіб (крім випадків оскарження дій чи бездіяльності кандидатів у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їхніх довірених осіб), організацій партій-суб'єктів виборчого процесу, офіційних спостерігачів (ч. 5 ст. 276 КАСУ).

Згідно із положеннями ст. 318 КАС України, прийняте судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу є підставою для його скасування судом апеляційної інстанції з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Як вбачається з матеріалів поданої позовної заяви відповідачем за даним позовом є Відділ ведення Державного реєстру виборців Костянтинівської міської ради, що є органом державної виконавчої влади і бездіяльність якого оскаржується.

Таким чином, вказана справа не належить до предметної підсудності місцевого загального суду як адміністративного суду, та, відповідно підсудна окружному адміністративному суду.

Нормами КАС України не передбачено правил щодо руху в судах адміністративного позову у разі, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до предметної підсудності іншого суду.

Водночас, згідно частини 6 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: 2) при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Враховуючи викладене, вважаю за необхідне адміністративний позов ОСОБА_1 передати на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.

Відповідно до частини 8 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 12, 19, 20, 29, 243-248, 294 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Справу № 233/4608/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Костянтинівської міської ради про зміну виборчої адреси та включення до списку виборців за місцем проживання, - передати для розгляду до Донецького окружного адміністративного суду (вул. Добровольського, буд. 1, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122).

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у дводенний строк з дня проголошення ухвали.

Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Суддя :