,
Іллічівський районний суд м.Маріуполя
Справа № 264/6236/20
3/264/2999/2020
05.10.2020 р. м. Маріуполь
Суддя Іллічівського районного суду м. Маріуполя Кузнецов Дмитро Володимирович, розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДФС у Донецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої продавцем у ФОП « ОСОБА_2 , яка проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП,
21 вересня 2020 року до суду надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, в якому вказано, що 14 вересня 2020 року о 15 годині в магазині «Копеечка» по пр. Металургів, 175 в м. Маріуполі остання здійснила зберігання та реалізацію тютюнових виробів та алкогольних напоїв, на яких відсутні марки акцизного податку встановленого зразка.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася.
Представник ОСОБА_1 за договором про надання юридичних послуг, адвокат Маросін М.О., у судове засідання не з'явився, направив на адресу суду заперечення, відповідно до яких просив закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164-5 КУпАП. Дане клопотання мотивував тим, що обов'язковою ознакою складу адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 164-5 КУпАП є спеціальний суб'єкт, яким є виключно посадова особа підприємства-виробника, імпортер і продавець цих товарів. Також зазначив, що в матеріалах справи відсутні жодні докази у підтвердження того, що ОСОБА_1 є посадовою особою, імпортером чи продавцем вказаних товарів.
Суддя, дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази в сукупності, приходить до наступних висновків.
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За змістом ст.ст. 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчинення, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна чи необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством. У разі зміни зразка марок акцизного податку вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої та тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.
При цьому, частиною 1 статті 164-5 КУпАП передбачено відповідальність за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері державного регулювання виробництва і обігу алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Об'єктивна сторона правопорушення полягає у вчиненні таких діянь: зберіганні або транспортуванні алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств-виробників, імпортерів і продавців цих товарів.
При цьому матеріали справи мають містити в собі відомості або опис фактів підробки чи фальсифікації марок акцизного податку, як того вимагає диспозиція частини 1 статті 164-5 КУпАП.
Натомість ОСОБА_1 у провину ставиться зберігання та реалізація тютюнових виробів та алкогольних напоїв, на яких відсутні марки акцизного податку встановленого зразка, що не охоплюється диспозицією частини 1 статті 164-5 КУпАП, адже з 31 грудня 2018 року диспозиція вказаної статті була викладена в новій редакції ( в редакції Закону України № 2628-VIII від 23.11.2018), згідно з якою із її змісту виключено словосполучення - «на яких немає належним чином розміщених марок акцизного збору».
Таким чином в діях ОСОБА_1 , які полягали в зберіганні та реалізації тютюнових виробів та алкогольних напоїв, на яких відсутні марки акцизного податку встановленого зразка, відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 164-5 КУпАП, оскільки такі дії на теперішній час не утворюють склад зазначеного адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Зважаючи на вказані обставини, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.1ст.164-5 КУпАП.
Згідно ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
При цьому суд враховує, що у своїх рішеннях «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18 січня 1978 року, «Коробов проти України» від 21 жовтня 2011 року ЄСПЛ повторює, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом», така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків.
За таких обставин суд вважає, що провадження у справі відносно ОСОБА_1 слід закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 -5 КУпАП.
Вилучені тютюнові вироби та алкогольні напої згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 0562 від 14 вересня 2020 року, які передані на зберігання до Управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО Головного управління ДФС у Донецькій області, підлягають поверненню ОСОБА_1 .
Керуючись ст. ст.164-5, 247, 283 , 284 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Вилучені тютюнові вироби та алкогольні напої згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 0562 від 14 вересня 2020 року, які зберігаються в Управлінні оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО Головного управління ДФС у Донецькій області, повернути ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду через Іллічівський районний суд м. Маріуполя Донецької області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: Д. В. Кузнецов