Рішення від 02.10.2020 по справі 908/1236/20

номер провадження справи 17/69/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.10.2020 Справа № 908/1236/20

м. Запоріжжя

Господарський суд Запорізької області у складі головуючого судді Корсун В.Л.

при секретарі судового засідання - Василенко В.В.

розглянувши матеріали справи № 908/1236/20

за позовною заявою: Запорізька міська рада, 69105, Запорізька обл., м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 206

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "АРСЕНАЛ-РЕЗЕРВ", 69005, Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Леоніда Жаботинського, буд. 53, офіс 103

про стягнення 326 344,54 грн.

У засіданні приймали участь:

від позивача: Денщиков О.О., посвідчення за вих від 24.05.16 № 975

від відповідача: Ростовська Н.В., довіреність від 27.12.19

СУТЬ СПОРУ:

До господарського суду Запорізької області звернулась Запорізька міська рада з позовною заявою від 19.05.20 про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "АРСЕНАЛ-РЕЗЕРВ" 326 344,54 грн. збитків. Позовні вимоги обґрунтовано ст. 144 Конституції України, ст.ст. 4, 11, 15, 16, 22, 611, 612, 623, 638, 640-642, 646, 649, 1166 Цивільного кодексу України, ст.ст. 10, 59, 60 Закону України "про місцеве самоврядування в Україні", а також бездіяльністю відповідача щодо виконання встановленого ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" обов'язку щодо участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту територіальної громади м. Запоріжжя пов'язаного із забудовою об'єкта будівництва "Триповерховий багатоквартирний житловий будинок з мансардою та підземною парковкою по вул. Медичній в м. Запоріжжя. Нове будівництво". За розрахунком позивача, розмір збитків завданих відповідачем невиконання вказаного вище обов'язку територіальній громаді м. Запоріжжя, з урахуванням ставки встановленої рішенням Запорізької міської ради від 19.12.18 № 58, складає 1 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкту, а саме 326 344,54 грн.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.05.20, зазначену позовну заяву передано на розгляд судді Корсуну В.Л.

Ухвалою від 26.05.20 судом прийнято вказану вище позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/1236/20, яку призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження та присвоєно номер провадження 17/69/20. Судове засідання призначено на 17.06.20.

15.06.20 до суду надійшов відзив за вих. від 12.06.20 № 55 на позовну заяву, в якій представник відповідача просить суд відмовити позивачу в задоволені позовних вимог у повному обсязі.

17.06.20 до суду надійшла заява за вих. від 17.06.20, в якій представник позивача повідомляє суд, що іншого листування з відповідачем з приводу даного спору крім того, що додано до позовної заяви, відсутнє.

В судовому засіданні 17.06.20 судом оголошено перерву на 15.07.20.

01.07.20 до суду надійшла відповідь за вих. від 25.06.20 на відзив, в якій представник позивача просить суд задовольнити вказану позовну заяву в повному обсязі.

08.07.20 до суду надійшло клопотання за вих. від 07.07.20 № 66-1 про надання доказів направлення заперечень на відповідь на відзив позивачу.

10.07.20 до суду надійшло заперечення за вих. від 07.07.20 № 66 на відповідь на відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить суд відмовити позивачу в задоволені позовних вимог.

В судовому засіданні 15.07.20 судом прийнято до розгляду: відзив за вих. від 12.06.20 № 55 на позовну заяву, відповідь позивача за вих. від 25.06.20 на відзив, заперечення відповідача за вих. від 07.07.20 № 66 на відповідь на відзив.

В судовому засіданні 15.07.20 судом оголошено перерву на 01.09.20.

01.09.20 до суду надійшла заява за вих. від 01.09.20, в якому представник позивача просить суд закрити підготовче провадження у справі № 908/1236/20 та перейти до розгляду справи по суті.

Крім того, 01.09.20 до суду надійшло клопотання за вих. від 31.08.20, в якому представник відповідача повідомляє суд, що не може прибути в судове засідання 01-02.09.20 та просить суд закрити підготовче провадження у справі № 908/1236/20 та перейти до розгляду справи по суті.

Ухвалою від 02.09.20 суд враховуючи перебування станом 01.09.20 судді у цій справі на лікарняному, а також те, що всі питання, визначені ч. 2 ст. 182 ГПК України не розглянуті у підготовчому засіданні у справі № 908/1236/20, суд дійшов висновку про наявність підстав для відкладення підготовчого засідання на 02.09.20.

Ухвалою від 02.09.20 судом закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 11.09.20.

В судових засіданнях 11.09.20 та 28.09.20 оголошено перерву на 28.09.20 та на 02.10.20 відповідно.

Розгляд справи здійснювався із застосуванням технічних засобів фіксації (не в режимі відеоконференції) судового процесу за допомогою ПАК «Оберіг» та комплексі «Акорд».

У засіданні суду 02.10.20, на підставі ст. 240 ГПК України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представникам сторін повідомлено про дату виготовлення рішення у повному обсязі.

Позивач, в особі уповноваженого представника, в судових засіданнях заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві за вих. від 19.05.20 та у відповіді за вих. від 25.06.20 на відзив. Просив суд стягнути з відповідача на свою користь 326 344,54 грн. збитків.

Відповідач, в особі уповноваженого представника, в судових засіданнях проти позову заперечив в повному обсязі з підстав викладених у відзиві за вих. від 12.06.20 № 55 та у запереченні за вих. від 07.07.20 на відповідь на відзив. Просив суд відмовити позивачу в задоволені позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Запорізької міської ради від 28.03.07 № 55/248 «Про передачу в оренду ТОВ «Арсенал-резерв» земельної ділянки по вул. Медичній для будівництва та розташування малоповерхової житлової забудови з дитячим дошкільним закладом», розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Медичній, керуючись ст. ст. 124, 141 (п.а.) Земельного кодексу України та Законом України «Про оренду землі» Запорізька міська рада вирішила:

1. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Медичній ТОВ «Арсенал-резерв» (і.п.н. 32977112).

2. Припинити комунальному підприємству «Управління комунального будівництва» право користування земельною ділянкою площею 4, 7181 га (землі під житловою забудовою з трьома і більше поверхами) раніше відведеною розпорядженням Ради Міністрів УРСР від 24.05.90 № 213-р «Про відведення в постійне користування державному комунальному підприємству «УКБ Запорізького міськвиконкому» земельної ділянки для будівництва мікрорайону № 6 по вул. Бородинській» та рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради народних депутатів від 27.12.90 № 535/5 «Про відведення управлінню капітального будівництва міськвиконкому земельної ділянки по вул. Бородинській для забудови другої черги мікрорайону № 6» та передати до земель Запорізької міської ради.

3. Передати в оренду строком на 10 років ТОВ «Арсенал-резерв» земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:04:031:0112) площею 4,7181 га (землі під житловою забудовою з трьома і більше поверхами) по вул. Медичній для будівництва та розташування малоповерхової житлової забудови з дитячим дошкільним закладом в межах згідно з планом, що додається за рахунок земель Запорізької міської ради.

04.05.07 між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "АРСЕНАЛ-РЕЗЕРВ" (Орендар) укладено договір оренди землі, згідно з яким (п. 1. договору), Орендодавець відповідно до рішення 10 сесії 5 скликання Запорізької міської ради № 55/248 від 28.03.07, надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та розташування малоповерхової житлової забудови з дитячим дошкільним закладом, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Медична.

Пунктом 2 вказаного договору визначено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 4,7181 га.

Згідно із п. 8. Договору, договір укладається на 10 років.

Рішенням Запорізької міської ради від 30.08.17 № 89/66 «Про передачу ТОВ «Арсенал-резерв» в оренду земельних ділянок по вул. Медичній шляхом поділу», розглянувши технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки по вул. Медичній, враховуючи рішення міської ради від 21.06.17 № 61/63 «Про погодження ТОВ «Арсенал-резерв» технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки по вул. Медичній для розташування малоповерхової житлової забудови з дитячим дошкільним закладом», керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Земельним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», Запорізька міська рада вирішила:

1. Встановити межі та затвердити розмір земельних ділянок загальною площею 4,7180 га по вул. Медичній ТОВ «Арсенал-резерв» таким чином:

- земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:04:031:0276) площею 2,5296 га;

- земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:04:031:0275) площею 1,9757 га;

- земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:04:031:0274) площею 0,2127 га.

2. Передати в оренду ТОВ «Арсенал-резерв» (і.к. 32977112) строком на 10 років земельні ділянки загальною площею 2,1884 га (землі житлової та громадської забудов; для розташування малоповерхової житлової забудови) по вул. Медичній за рахунок земельної ділянки раніше наданої рішенням міської ради від 28.03.07 № 55/248 «Про передачу в оренду ТОВ «Арсенал-резерв» земельної ділянки по вул. Медичній для розташування малоповерхової житлової забудови з дитячим дошкільним закладом» згідно з планами, що додаються, в тому числі:

- земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:04:031:0275) площею 1,9757 га для розташування малоповерхової житлової забудови з дитячим дошкільним закладом;

- земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:04:031:0274) площею 0,2127 га для розташування малоповерхової житлової забудови.

3. Залишити міській раді земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:04:031:0276) площею 2,5296 га (землі житлової та громадської забудови; для розташування малоповерхової житлової забудови) по вул. Медичній для розташування малоповерхової житлової забудови.

22.09.17 між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "АРСЕНАЛ-РЕЗЕРВ" (Орендар) укладено договір оренди землі № 201704000100448, згідно з яким (п. 1. договору), Орендодавець відповідно дло рішення 20 сесії 7 скликання Запорізької міської ради № 89/66 від 30.08.17, надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування малоповерхової житлової забудови з дитячим дошкільним закладом, що знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Медична.

Пунктом 3 вказаного договору визначено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,9757 га, кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:04:031:0275.

Згідно із п. 11. Договору, договір укладено до 30.08.27.

29.03.18 департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області видано дозвіл за № ЗП112180881818 ТОВ "АРСЕНАЛ-РЕЗЕРВ" на виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва: "Триповерховий багатоквартирний житловий будинок з мансардою та підземною парковкою по вул.. Медичній в м. Запоріжжя. Нове будівництво" (далі - об'єкт будівництва). Код об'єкта будівництва - 1122.2. За державним класифікатором будівель та споруд ДК 018-2000 - будинки багатоквартирні масової забудови.

Замовник будівельних робіт - Товариство з обмеженою відповідальністю "Арсенал-Резерв" (відповідач).

23.10.19 Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області на підставі акту готовності об'єкта до експлуатації зареєстровано сертифікат за № ЗП162192961025, яким засвідчено відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації та підтверджено його готовність до експлуатації. В акті готовності об'єкту дол. Експлуатації від 07.10.19 визначено код об'єкта будівництва - 1122.2. Клас енергетичної ефективності об'єкта: «С».

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 40 Закону України від 17.02.11 № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" (у відповідній редакції) було передбачено, що замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Частиною 1 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

19.12.18 Запорізькою міською радою було прийнято рішенням від № 58 "Про затвердження Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя" (далі - Порядок).

У пунктах 3.1. та 3.2. Порядку закріплено, замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у м. Запоріжжі, зобов'язаний взяти участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя, крім випадків, передбачених ч. 6 даного Порядку (3.1.). Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до бюджету розвитку м. Запоріжжя коштів для створення і розвитку вищезазначеної інфраструктури (3.2.).

В силу приписів ст. 144 Конституції України, рішення органів місцевого самоврядування, прийняті в межах повноважень, визначених законом, є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з ч. 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Істотними умовами договору є:

1) розмір пайової участі;

2) строк (графік) сплати пайової участі;

3) відповідальність сторін.

Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

12.03.18 листом №185/18 департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради повідомив ТОВ «АРСЕНАЛ-РЕЗЕРВ» про обов'язок останнього взяти участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя у зв'язку з отриманням ТОВ «АРСЕНАЛ-РЕЗЕРВ» містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва від 05.12.17 за № МБУ-2017/0205 по об'єкту будівництва: «Триповерховий багатоквартирний житловий будинок з мансардою та підземною парковкою; м. Запоріжжя, вул. Медична».

21.03.18 листом № 14/18 ТОВ «АРСЕНАЛ-РЕЗЕРВ» надав відповідь на лист департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради, в якій зазначив про звільнення від пайової участі у розвитку інфраструктури м. Запоріжжя.

Кошти пайової участі на створення та розвиток інфраструктури м. Запоріжжя відповідачем не були перераховані до місцевого бюджету.

На підставі вказаних обставин Запорізька міська рада звернулася до ТОВ «АРСЕНАЛ-РЕЗЕРВ» з позовом про стягнення 326 344,54 грн. збитків.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Збитками є:

1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Відповідно до ч. ч. 5, 6 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності

Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати:

1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд;

2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Пунктом 4 рішення Запорізької міської ради від 19.12.18 № 58 передбачено, що до 31.12.2020 розмір пайової участі в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя встановити:

- для нежитлових будівель та споруд - 1% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта;

- для житлових будинків - 1 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта;.

Згідно із ч. 8 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.11 № 461 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.15 № 750) затверджено Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, а також форму декларації про готовність об'єкта до експлуатації, яка була чинною на момент реєстрації відповідачем декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Відповідно до п. 20 форми декларації про готовність об'єкта до експлуатації замовник зобов'язаний зазначити кошторисну вартість будівництва об'єкту.

У відповідності до п. 10 акту від 07.10.19 готовності об'єкта до експлуатації: "Триповерховий багатоквартирний житловий будинок з мансардою та підземною парковкою по вул. Медичній в м. Запоріжжя. Нове будівництво", кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією на будівництво становить 32 634,454 тис. грн., у тому числі витрати на будівельні роботи 32 634,454 тис. грн., витрати на машини, обладнання та інвентар 0,00 тис. грн.

Позивачем здійснено розрахунок величини пайової участі, яка дорівнює розміру збитків, завданих внаслідок неприйняття пайової участі, на підставі даних про кошторисну вартість будівництва об'єкту, зазначену замовником згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами за формулою:

ПУ = (ЗКВБ - Вз - Вбм - Вім) х Ст, де

ПУ - пайова участь, грн.;

ЗКВБ - загальна кошторисна вартість будівництва, грн.;

Вз - витрати, пов'язані з придбанням та виділенням земельної ділянки, грн.;

Вбм - витрати, пов'язані зі звільненням будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, грн.;

Вім - витрати на влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій, грн.;

СТ - відсоток від загальної вартості будівництва, визначений згідно з Порядком.

Відповідно до розрахунку величина збитків за неприйняття пайової участі в розвитку інфраструктури міста Запоріжжя становить:

ПУ - 326 344,54 грн.;

ЗКВБ - 32 634 454,00 грн.;

Вз - 00,00 грн.;

Вбм - 00,00 грн.;

Вім - 00,00 грн.;

Ст - становить 1 % на підставі рішення від 19.12.18 № 58.

Звідси ПУ = 32 634 454,00 грн. х 1 % = 326 344,54 грн.

Отже, в разі виконання відповідачем зобов'язань, визначених статтею 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядку, територіальна громада міста Запоріжжя могла реально одержати до місцевого бюджету кошти пайової участі в розмірі 326 344,54 грн.

Бездіяльність відповідача завдала збитків територіальній громаді міста Запоріжжя в розмірі 326 344,54 грн.

Відповідач заперечує проти позовних вимог, посилаючись на те, що ТОВ «Арсенал-резерв» здійснило будівництво об'єкту «Триповерховий багатоквартирний житловий будинок з мансардою та підземною парковкою по вул. Медичній в м. Запоріжжя. Нове будівництво» (надалі - житловий будинок № 9), поштовою адресою: м. Запоріжжя, вул. Дніпровські пороги, 15к. Будівництво житлового будинку № 9 здійснювалося на підставі:

- Містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва, затв. департаментом архітектури та містобудування Запорізької міської ради від 05.12.17 № 166-р (реєстрація № МБУ 2017/0205 від 05.12.17);

- робочого проекту «Триповерховий багатоквартирний житловий будинок з мансардою та підземною парковкою по вул. Медичній в м. Запоріжжя. Нове будівництво». Шифр 271-17 ГП, АР 2018 р.

- дозволу на виконання будівельних робіт № ЗП112180881818 від 29.03.18.

Будівництво житлового будинку № 9 здійснювалося на земельній ділянці кадастровим номером 2310100000:04:031:0275, яка знаходиться в оренді ТОВ «Арсенал-резерв» на підставі договору оренди землі № 2017004000100448 від 22.09.17, площею 1,9757 га з призначенням «для розташування малоповерхової житлової забудови з дитячим дошкільним закладом».

Представник відповідача зазначає, що на цій самій земельній ділянці (кадастровим номером 2310100000:04:031:0275) заплановане також будівництво об'єкту соціальної інфраструктури - дитячого дошкільного закладу. Розташування на одній і тій самій земельній ділянці двох об'єктів будівництва, один з яких є об'єктом соціальної інфраструктури підтверджується:

- спільною земельною ділянкою з відповідним функціональним призначенням (малоповерхова житлова забудова з дитячим дошкільним закладом);

- отриманими ТОВ «Арсенал-резерв» також містобудівними умовами та обмеженнями для проектування на цій земельній ділянці об'єкта будівництва «Дитячий садок по вул. Медичній в м. Запоріжжі» (МБУ від 30.10.17 № МБУ-2017/0192);

- існуючою проектною документацією на будівництво об'єкту «Малоповерхова житлова забудова з дитячим дошкільним закладом по вул. Медичній в м. Запоріжжі».

Житловий будинок № 9, так як і дошкільний заклад, є складовою частиною об'єкту будівництва «Малоповерхова житлова забудова з дитячим дошкільним закладом по вул. Медичній в м. Запоріжжі» будівництво якого розпочалося з 2007 року (на підставі дозвільних документів, а саме: дозволів «На виконання будівельних робіт з будівництва комплексу малоповерхової житлової забудови з дитячим дошкільним закладом по вул. Медичній» від 14.05.07 № 269 та від 01.06.10 № 262-10) та здійснювалося на земельні ділянці кадастровим номером 2310100000:04:031:0112 по вул. Медичній, площею 4,7181 га (договір оренди землі від 04.05.07, який було зареєстровано в ЗРФ ДП «Центр ДЗК при Держкомземі» за записом від 07.05.07 №040726100284). Будівництво об'єкту «Малоповерхова житлова забудова з дитячим дошкільним закладом по вул. Медичній в м. Запоріжжі» здійснювалося за чергами, і відповідно до проектної документації (робочого проекту «Коригування проекту «Малоповерхова житлова забудова з дитячим дошкільним закладом...» Шифр: 225-15, основний комплект ГП2», (2015 р.), житловий будинок № 9 та дитячий садок були запроектовані як X та XII черги будівництва відповідно. У зв'язку із змінами в законодавстві в процесі будівництва об'єкту будівництва «Малоповерхова житлова забудова з дитячим дошкільним закладом по вул. Медичній в м. Запоріжжі», виникла необхідність в отриманні нових дозвільних документах (зокрема, на житловий будинок № 9 були отримані окремі МБУ та окремий дозвіл на виконання будівельних робіт), а первісна земельна ділянка (кадастровим номером 2310100000:04:031:0112, площею 4,7181 га) була поділена на три ділянки, одна з яких (вже з завершеними житловими будинками) була повернута Запорізькій міській раді, а інші дві (в тому числі, земельна ділянка кадастровим номером 2310100000:04:031:0275, на якій передбачається спорудження двох об'єктів будівництва, один з яких об'єкт соціальної інфраструктури) - передані ТОВ «Арсенал-резерв» в оренду.

На підставі вищевикладеного, представник відповідача вважає, що ТОВ «Арсенал-резерв» звільняється від сплати пайової участі на підставі п. 6 ч. 4 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», оскільки відповідачем здійснюється будівництво житлового будинку № 9 на тій самі земельній ділянці, на якій передбачено будівництво об'єкту соціальної інфраструктури, а саме: дитячого дошкільного закладу, отже відсутня обов'язкова ознака правопорушення -протиправність діяння.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ч. 4 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Відповідно до ч. ч. 1, 5 ст. 39 вказаного Закону, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I-III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви. Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.

Виходячи з наведених норм, зобов'язання щодо сплати коштів пайової участі у відповідача виникло у зв'язку з введенням об'єкта в експлуатацію відповідно до поданого замовником сертифіката та акту про готовність об'єкта до експлуатації, оскільки закон визначає, що кошти пайової участі сплачуються до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Об'єкт будівництва здано відповідачем в експлуатацію відповідно до акту готовності об'єкта до експлуатації від 07.10.19 та сертифікату щодо закінченого будівництвом об'єкта від 23.10.19 за серії ЗП № 162192961025, який зареєстровано Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області.

Отже, у відповідача виникло зобов'язання щодо сплати коштів пайової участі.

Доводи відповідача про те, що зданий об'єкт належить до об'єктів соціальної інфраструктури, а тому відповідач не повинен сплачувати кошти пайової участі, судом не прийняті з огляду на наступне.

Згідно з п. 1 ч. 4 ст. 40 Закону України від 17.02.2011 № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва об'єктів будь-якого призначення на замовлення державних органів або органів місцевого самоврядування за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Запорізької міської ради від 28.03.07 №55/248 "Про передачу в оренду ТОВ "Арсенал-Резерв" земельної ділянки по вул. Медичній для будівництва та розташування малоповерхової житлової забудови з дитячим дошкільним закладом" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Медичній ТОВ "Арсенал-Резерв". Передано Товариству з обмеженою відповідальністю "Арсенал-Резерв" в оренду строком на 10 років земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:04:031:0112) площею 4,7181 га (землі під житловою забудовою з трьома і більше поверхами) по вул. Медичній для будівництва та розташування малоповерхової житлової забудови з дитячим дошкільним закладом в межах згідно з планом за рахунок земель Запорізької міської ради.

На підставі вказаного рішення між Запорізькою міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Арсенал-Резерв" (орендар) було укладено 04.05.07 договір оренди землі строком на 10 років, який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітету України по земельних ресурсах", про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 07.05.07 за № 040726100284.

14.05.07 відповідач отримав дозвіл № 269 на виконання будівельних робіт з будівництва малоповерхової житлової забудови з дитячим закладом по вул. Медичній строком дії до 01.06.10.

01.06.10 відповідач отримав дозвіл № 262-10 на виконання будівельних робіт з будівництва цього ж об'єкту строком дії до 15.12.11.

29.03.18 департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області видано дозвіл за № ЗП112180881818 ТОВ "АРСЕНАЛ-РЕЗЕРВ" на виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва: "Триповерховий багатоквартирний житловий будинок з мансардою та підземною парковкою по вул. Медичній в м. Запоріжжя. Нове будівництво" (далі - об'єкт будівництва). Код об'єкта будівництва - 1122.2. За державним класифікатором будівель та споруд ДК 018-2000 - будинки багатоквартирні масової забудови.

Замовник будівельних робіт - Товариство з обмеженою відповідальністю "Арсенал-Резерв" (відповідач).

23.10.19 Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області на підставі акту готовності об'єкта до експлуатації зареєстровано сертифікат за № ЗП162192961025, яким засвідчено відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації та підтверджено його готовність до експлуатації. В акті готовності об'єкту дол. Експлуатації від 07.10.19 визначено код об'єкта будівництва - 1122.2. Клас енергетичної ефективності об'єкта: «С».

Відповідно до змісту акту готовності об'єкта до експлуатації відповідач задекларував як закінчений будівництвом об'єкт, що є готовим до експлуатації, об'єкт "Триповерховий багатоквартирний житловий будинок з мансардою та підземною парковкою по вул. Медичній в м. Запоріжжя. Нове будівництво". Код об'єкта будівництва - 1122.2.

В декларації зазначено, що код об'єкта будівництва визначається відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000.

Відповідно до класифікації будівель та споруд об'єкт будівництва з кодом 1122.2 має функціональне призначення - будинки багатоквартирні підвищеної комфортності, індивідуальні.

Для будівель з функціональним призначенням будівлі дошкільних та позашкільних навчальних закладів, які належать до об'єктів соціальної інфраструктури, має бути зазначений код 1263.5.

Отже, подані відповідачем документи про початок та закінчення будівельних робіт містять єдиний код класифікації об'єкту будівництва - 1122.2, що вказує на функціональне призначення об'єкту будівництва, яке не пов'язано з об'єктами соціальної інфраструктури.

В п. 5 акту готовності об'єкта до експлуатації, будівельні роботи виконані в стро:

- початок робіт - 29.03.18;

- закінчення робіт - 04.10.19.

Згідно із п. 6. акту готовності об'єкта до експлуатації, об'єкт (для всіх, крім житлових будинків) має такі основні показники: потужність, продуктивність, виробнича площа, протяжність, місткість, обсяг, пропускна спроможність, кількість робочих місць тощо (заповнюється на всіх об'єктах в одиницях виміру відповідно до цільової продукції або основних видів послуг):

- загальна площа будинку, літера А-3: 5 667,79 м.кв. - за проектом, 5 845,40 м.кв. - за результатом технічної інвентаризації;

- загальна площа квартир: 3 486,17 м.кв. - за проектом, 3 485,60 м.кв. - за результатом технічної інвентаризації;

- житлова площа квартир: 1 387,91 м.кв. - за проектом, 1 385,60 м.кв. - за результатом технічної інвентаризації;

- загальна площа підземного паркінгу: 1 923,67 м.кв. - за проектом, 1 971,60 м.кв. - за результатом технічної інвентаризації;

- місця загального користування: 257,95 м.кв. - за проектом, 388,20 м.кв. - за результатом технічної інвентаризації;

- кількість квартир: 38 шт. - за проектом, 38 шт. - за результатом технічної інвентаризації;

- кількість парко-місць у підземному паркінгу: 49 парко-місць - за проектом, 49 парко-місць - за результатом технічної інвентаризації.

Житловий будинок має такі показники:

- загальна площа квартир: 3 486,17 м.кв. - за проектом, 3 485,60 м.кв. - за результатом технічної інвентаризації;

- кількість поверхів: 3 поверха + мансарда - за проектом, 3 поверха + мансарда - за результатом технічної інвентаризації;

- загальний будівельний об'єм: 21 035 м.куб. - за проектом, 21 041,96 м.куб. - за результатом технічної інвентаризації;

- у тому числі підземні частини: 6 258 м.куб. - за проектом, 6 261 м.куб. - за результатом технічної інвентаризації;

- площа вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень: 0 м.кв. - за проектом, 0 м.кв. - за результатом технічної інвентаризації.

В п. 7 акту готовності об'єкта до експлуатації зазначено, що на об'єкті виконано, згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами, всі роботи, передбачені проектною документацією, у т.ч. щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з інвалідністю та інших мало мобільних груп населення. …

Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що відповідач здав об'єкт будівництва без дитячого дошкільного закладу, тобто без об'єкта соціальної інфраструктури.

Крім того, з матеріалів справи, також, вбачається, що після закінчення дії договору оренди землі відповідач уклав із позивачем інший договір оренди землі від 22.09.17 № 201704000100448 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:04:031:0275 на підставі рішення Запорізької міської ради № 89/66 від 30.08.17 для розташування малоповерхової житлової забудови з дитячим дошкільним закладом, що знаходиться по вул. Медичній у м. Запоріжжя строком до 30.08.27.

Відповідно до вказаного рішення Запорізької міської ради від 30.08.17 № 89/66 "Про передачу ТОВ "Арсенал-Резерв" в оренду земельних ділянок по вул. Медичній шляхом поділу" встановлено межі та затверджено розміри земельних ділянок загальною площею 4,7180 га по вул. Медичній ТОВ "Арсенал-Резерв" таким чином:

- земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:04:031:0276) площею 2,5296 га;

- земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:04:031:0275) площею 1,9757 га;

- земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:04:031:0274) площею 0,2127 га.

За цим рішенням передано в оренду ТОВ "Арсенал-Резерв" земельні ділянки загальною площею 2,1884 (землі житлової та громадської забудови; для розташування малоповерхової житлової забудови) по вул. Медичній за рахунок земельної ділянки, раніше наданої рішенням міської ради від 28.03.07 № 55/248 "Про передачу в оренду ТОВ "Арсенал-Резерв" земельної ділянки по вул. Медичній для будівництва та розташування малоповерхової житлової забудови з дитячим дошкільним закладом" згідно з планами, в тому числі:

- земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:04:031:0275) площею 1,9757 га для розташування малоповерхової житлової забудови з дитячим дошкільним закладом;

- земельну ділянку (кадастровий номер2310100000:04:031:0274) площею 0,2127 га для розташування малоповерхової житлової забудови;

- земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:04:031:0276) площею 2,5296 га (землі житлової та громадської забудови; для розташування малоповерхової житлової забудови) для розташування малоповерхової житлової забудови.

Отже, земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:04:031:0112, яка була надана відповідачу для будівництва малоповерхової житлової забудови з дитячим дошкільним закладом, за договором оренди землі від 04.05.07 наразі не існує як об'єкт цивільного права, а фактично поділена на декілька земельних ділянок з іншими кадастровими номерами. Частина цієї земельної ділянки виокремлена в земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:04:031:0275 площею 1,9757 га для розташування малоповерхової житлової забудови з дитячим дошкільним закладом.

Відповідач надав суду містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва "Триповерховий багатоквартирний житловий будинок з мансардою та підземною парковкою по вул. Медичній в м. Запоріжжя»", які зареєстровані 05.12.17 Відділом містобудівного моніторингу та містобудівного кадастру Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради за №МБУ-2017/0205 та затверджені наказом Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради від 30.10.20105.12.177 № 166-р.

Разом із цим, суд зазначає, що відповідно до норм ст. 40 Закону України від 17.02.11 № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" та п. 6.6 Порядку до пайової участі в розвитку інфраструктури м. Запоріжжя не залучаються замовники в разі будівництва об'єктів за умови одночасного спорудження на цій земельній ділянці об'єктів соціальної інфраструктури, зокрема дитячих ясел та садків.

В даному випадку будівництво задекларованого відповідачем об'єкту завершено в 2019 році. Відповідно до коду класифікації до класифікації будівель та споруд даний об'єкт не належить до об'єктів соціальної інфраструктури. Також суд зазначає, що відповідачем не було збудовано на цій земельній ділянці одночасно із задекларованим об'єктом дитячий дошкільний заклад. Відповідач не заперечує, що дитячий дошкільний заклад ще не збудовано та не було здано в експлуатацію відповідно до поданого акту готовність об'єкта до експлуатації. Натомість відповідач тільки має намір побудувати дитячий дошкільний заклад на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:04:031:0275 площею 1,9757 га, яка має відповідне цільове призначення - "для розташування малоповерхової житлової забудови з дитячим дошкільним закладом". Однак за фактично збудованим та зданим в експлуатацію об'єктом (житловим будинком без дошкільного дитячого закладу) відсутні підстави для звільнення відповідача від обов'язку сплати коштів пайової участі.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 11, 13, 14, 15, 24, 42, 46, 73-80, 86, 91, 129, 236-238, 240 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «АРСЕНАЛ-РЕЗЕРВ» (69005, м.Запоріжжя, вул. Жаботинського, буд. 53, офіс 103, код ЄДРПОУ 32977112) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915, на розрахунковий рахунок UA058999980314161921000008002 в Казначействі України (ЕАП), отримувач: УК у м. Запоріжжі/Запоріжжя/24170000, ЄДРПОУ 38025409, МФО 899998, код класифікації доходів бюджету 24170000, найменування коду класифікації доходів бюджету: "Надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту) збитки в розмірі 326 344 грн. (триста двадцять шість тисяч триста сорок чотири) грн. 54 коп. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «АРСЕНАЛ-РЕЗЕРВ» (69005, м.Запоріжжя, вул. Жаботинського, буд. 53, офіс 103, код ЄДРПОУ 32977112) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915, на розрахунковий рахунок UA538201720344280001000034816 в ДКСУ у м. Київ, отримувач: виконавчий комітет Запорізької міської ради, ЄДРПОУ 02140892, МФО 813015) 4 895 (чотири тисячі вісімсот дев'яносто п'ять) грн. 17 коп. витрат на сплату судового збору. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Відповідно до ч.ч. 1. 2 ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено у апеляційному порядку відповідно до вимог ст.ст. 253-285 ГПК України та п.п. 17.5. п. 1 Розділ ХІ «ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» ГПК України.

Повний текст рішення складено 13.10.2020.

Суддя В.Л. Корсун