Справа № 580/1989/20 Суддя (судді) першої інстанції: А.М. Бабич
15 жовтня 2020 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Степанюка А.Г., Чаку Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради на Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 09 липня 2020 року за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання протиправним та скасування Рішення, -
Відповідно до п. 3 частини першої ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 09 липня 2020 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а Рішення суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Рішенням Відповідача про проведення перерахунку від 05.03.2020 визначено Позивачу 10774,11 грн. суми надміру сплачених коштів, що підлягають поверненню за період з 01.10.2018 по 30.04.2019 у зв'язку з незадекларованням транспортного засобу (причепу).
Згідно з п.1 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (надалі - Положення), житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до п. 2 Положення, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Згідно з п.3 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.
Відповідно до п.4 Положення, житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пп. 2 п. 6 Положення, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда). Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
Відповідно до п.119 Положення, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
Відповідачем Позивачу направлено Повідомлення про повернення коштів за надання соціальної допомоги у вигляді житлової субсидії від 15.04.2020 №3031/28-5/01-10, в якому зазначено, що ним несвоєчасно надано відомості про транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації із дати випуску якого минуло менше 5 років, що вплинуло на право призначення житлової субсидії з жовтня 2018 року. у зв'язку з наведеним, Позивачу надміру виплачено кошти в сумі 10774,11грн. за період з 01.10.2018 до 30.04.2019.
Між Позивачем, як Комітентом, та ОСОБА_2 , як Комісіонером, укладено Договір комісії на продаж продукції від 22.05.2016 року, згідно з п. 2 якого Комісіонер відповідно до цього Договору зобов'язується прийняти у Комітента майно, призначене для комісії (причіп загальний для перевезення човнів, моделі - КНОТТ 91Н, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , рік випуску - 2016, реєстраційний номер - НОМЕР_2 ), самостійно здійснювати необхідну комерційно-маркетингову діяльність, знайти покупця на продукцію Комітента, виконати усю переддоговірну роботу і укласти з Покупцем договір купівлі-продажу відповідно до вказівок Комітента і на найбільш вигідних для нього умовах, вжити усі необхідні заходи для його збереження від втрати, недостачі або ушкодження перевірити його якість, комплектність, переконатися в його придатності для продажу. Виступаючи від свого імені, Комісіонер самостійно укладає угоду купівлі-продажу з Покупцем.
22.05.2016, між ОСОБА_2 , як Продавцем, та ОСОБА_3 , як Покупцем, укладено Договір купівлі продажу транспортного засобу №050-4 (надалі - Договір), відповідно до п. 1 якого Продавець передав у власність, а Покупець прийняв і сплатив вартість транспортного засобу, а саме: причіп загальний для перевезення човнів, моделі - КНОТТ 91Н, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , рік випуску - 2016, реєстраційний номер - НОМЕР_2 .
Згідно з п. 4 Договору, право власності на Товар переходить від Продавця до Покупця у момент підписання Сторонами Акту прийому-передачі Товару після 100% оплати вартості Товару. Перехід всіх ризиків на Товар переходить від Продавця до Покупця у момент підписання Сторонами Акту прийому-передачі Товару.
22.05.2016 між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 підписано Акт приймання-передачі.
Відповідно до частини першої ст.655 Цивільного кодексу України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з частиною першою ст.334 Цивільного кодексу України, право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна згідно з частиною другою цієї норми вважається вручення його набувачеві.
Відповідно до п. 1 частини першої ст.346 Цивільного кодексу України, право власності припиняється у разі відчуження власником свого майна.
Оскільки, право власності Позивача на транспортний засіб (причіп) припинено з моменту укладення Договору купівлі-продажу, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржене Позивачем Рішення Відповідача є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційна скарга залишається без задоволення, а Рішення суду першої інстанції - без змін.
Згідно з частиною першою ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України визначено особливості розгляду окремих категорій справ незначної складності.
Відповідно до п. 2 частини першої ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
А згідно з п. 2 частини п'ятої ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо: касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради залишити без задоволення, а Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 09 липня 2020 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та в касаційному порядку оскаржена бути не може, крім передбачених пп. а) - г) п. 2 частини п'ятої ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України випадків.
Постанову складено в повному обсязі 15.10.2020 року.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Степанюк А.Г.
Чаку Є.В.