Постанова від 13.10.2020 по справі 540/921/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2020 р.м.ОдесаСправа № 540/921/20

Головуючий в 1 інстанції: Морська Г.М.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

Ступакової І.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 22 травня 2020 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

09 квітня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ГУ ПФУ в Херсонській області, в якій просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо призначення пенсії, виходячи з 80% грошового забезпечення замість 85% грошового забезпечення, наступного зменшення основного розміру пенсії із 80% до 70% грошового забезпечення та відмови у перерахунку пенсії;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 в розмірі 85% розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідний оклад за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років та виплачувати щомісячно перераховану пенсію.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію за вислугою років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 80% сум грошового забезпечення. З 01.01.2018 ГУПФУ в Херсонській області здійснило перерахунок пенсії, в результаті чого розмір сплачуваної пенсії став складати 70% від суми грошового забезпечення. На звернення позивача пенсійний орган надіслав відповідь, в якій зазначив, що розмір пенсії був перерахований на виконання п.1,2 постанови Кабміну України від 21.02.2018 №103 в розмірі 70% підвищеного грошового забезпечення, оскільки на момент перерахунку максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум. Позивач не погоджується з таким твердженням пенсійного органу та зазначає, що при перерахунку раніше призначених пенсій повинні застосовуватись норми, що визначають розмір у відсотках, що діяли на момент первісного призначення пенсії. ОСОБА_1 наголошує, що він був звільнений в запас за пунктом 65 підпункт “в” - за станом здоров'я, а отже йому мала бути призначена пенсія у розмірі 85% сум грошового забезпечення.

Відповідач заперечував проти позову, зазначаючи, що згідно матеріалів пенсійної справи загальна вислуга років позивача для призначення пенсії складає 30 років у пільговому обчисленні. Враховуючи вимоги п. “а” ст.13 Закону №2262 розмір його пенсії визначається наступним чином: за вислугу 20 років - 50% та за кожний рік вислуги понад 20 років - 3% відповідних сум грошового забезпечення - 30%, тому загальний розмір пенсії позивача складає 80% сум грошового забезпечення. З огляду на зазначене, вважає твердження позивача щодо зменшення розміру пенсії з 85% до 80% сум грошового забезпечення з моменту призначення безпідставними. Окрім того, відповідно до ст.13 Закону №2262 (в редакції чинній на час проведення перерахунку пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали учать у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесенні в установленому законом порядку до категорії 1 - 100%, до категорії 2 - 95%. Отже, оскільки розмір пенсії визначається Законом, що діє на дату, з якої переглядається її розмір, то максимальний розмір пенсій за вислугою років не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення, а не 85 %, як того вимагає позивач. Враховуючи наведене, відсутні законні підстави для перерахунку пенсії позивача в розмірі 85% суми грошового забезпечення.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 22 травня 2020 року позовну заяву ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70% сум грошового забезпечення з 01.01.2018. Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Херсонській області щодо не нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у розмірі 85% сум грошового забезпечення. Зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок і виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 в розмірі 85% суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 р., з урахуванням проведених виплат.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення та прийняти нове, яким у задоволені позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі. Зокрема, апелянт зазначає, що відповідно до матеріалів пенсійної справи позивача його звільнено з військової служби у запас на підставі наказу заступника міністра оборони з озброєння - начальника озброєння ЗСУ від 09.09.1999 №0107 за п.65 п.п.«в» за станом здоров'я. Разом з тим, ст.13 Закону України №2262 (у редакції на час призначення позивачу пенсії) передбачала, що за вислугу 20 років пенсія призначається у розмірі 55 процентів звільненим за станом здоров'я саме у відставку, з урахуванням чого позивачу вірно розраховано пенсію у розмірі 80% від його грошового забезпечення та підстави для її перерахунку в розмірі 85% відсутні. Враховуючи зазначене пенсія позивачу призначена та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства та на підставі документів виданих уповноваженим органом.

Позивач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначив, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін в зв'язку із необґрунтованістю доводів апелянта.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років з 01.01.2008 у розмірі 80% сум грошового забезпечення (а.с. 58, на звороті).

Відповідно до витягу з наказу (по особовому складу) заступника Міністра оборони з озброєння - начальника озброєння ЗСУ від 09.09.1999 №0107, ОСОБА_1 звільнено у запас за п. 65 п.п. «в» - (за станом здоров'я), з правом носіння військової форми одягу (а.с. 23).

Відповідно до витягу з наказу начальника 55 Військового представництва Міноборони України від 30.09.1999 №191 позивача виключено зі списків особового складу частини та направлено для зарахування на військовий облік у Суворовський РВК м. Херсона (а.с. 24).

19.03.2018 ГУ ПФУ в Херсонській області проведено перерахунок пенсії позивача на підставі приписів постанови Кабміну України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103, постанови Кабміну України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 з 01.01.2018 та на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 05.03.2018 № ТХ25878 у розмірі 70% грошового забезпечення замість раніше призначених 80% (а.с. 86, на звороті).

05.03.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою, у якій просив роз'яснити підстави зменшення основного розміру пенсії до 70% грошового забезпечення та підстави не приведення розміру пенсійного забезпечення у відповідність до Закону у розмірі 100% грошового забезпечення (як учаснику ЧАЕС) (а.с. 17-18).

Листом від 19.03.2020 № 941-893/Л-03/8-2100/20 відповідачем надано відповідь на заяву позивача, згідно якого ГУПФУ в Херсонській області зазначає, що хоча позивач віднесений до категорії 1 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, але він не приймав участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тому застосування максимального значення 100% сум грошового забезпечення на нього не розповсюджується. Окрім того, поняття “максимальний розмір” означає лише обмеження граничної межі, а не встановлення розміру в абсолютному значенні. Разом з тим, відповідач зазначив, що розмір пенсії визначається відповідно норм Закону, що діє на дату, з якої переглядається її розмір. Відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо призначення пенсії виходячи із 80% розміру грошового забезпечення та із перерахунком та виплатою пенсії, виходячи із 70 % розміру грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивач звільнений зі служби за п. 65 п.п «в» - за станом здоров'я, то під час призначення пенсії за вислугу років необхідно виходити із 55% - відповідних сум грошового забезпечення за вислугу 20 років та 30% за вислугу понад 20 років. Тобто загальний розмір пенсії позивача повинен складати 85% сум грошового забезпечення. Крім того, законодавчі зміни щодо зазначення обмеження максимального розміру пенсій 70% при їх призначені не може бути підставою для зменшення вже призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.

Судова колегія частково погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Для вірного вирішення оскаржуваних правовідносин, з урахуванням вимог позовної заяви, слід встановити вірність обрахунку пенсії в розмірі 80% грошового забезпечення при її призначення, а також наявність підстав щодо зменшення її розміру до 70% при перерахунку з 01.01.2018.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Судова колегія зазначає, що Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду 04 лютого 2019 року розглянуто зразкову справу № 240/5401/18, рішення по якій залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року.

За результатами розгляду встановлено ознаки притаманні даній зразковій справі, а саме:

а) позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ;

б) відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач;

в) предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 1 січня 2018 року на підставі постанови Кабміну України №103 у зв'язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабміну України №704.

Оцінивши фактичні обставини справи, що розглядається судова колегія зазначає, що позивач, відповідач та предмет спору в частині позовних вимог щодо визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача на 70% грошового забезпечення та зобов'язання ГУ ПФУ в Херсонській області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2018 року, виходячи з основного розміру пенсії, відповідають ознакам зразкової справи №240/5401/18.

Оцінивши висновки суду першої інстанції щодо протиправного зменшення основного розміру пенсії позивача до 70%, судова колегія вбачає їх відповідність висновкам Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 01.01.1992 року №2262-XII (далі - Закон України №2262-XII).

Відповідно до положень статті 13 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах, зокрема, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому частиною другою цієї статті визначено, що максимальний розмір пенсії,обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачу пенсію за вислугу років (30 років) призначено з 01.01.2008 у розмірі 80% від відповідних сум його грошового забезпечення (а.с. 58, на звороті).

Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

Положеннями зазначеної статті також визначено, що у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабміну України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Згідно з п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабміну України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

У подальшому Кабміном України прийнято постанову № 103, пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704.

Колегія суддів зазначає, що відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України № 2262-ХІІ, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії, а не перерахунку раніше призначених.

У подальшому після призначення пенсії позивачу стаття 13 Закону України № 2262-ХІІ неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії позивача є протиправним, оскільки стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України № 2262-ХІІ, яка змін не зазнавала, а також нормами постанов № 704 та № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції в частині обґрунтованості позовних вимог про безпідставне зниження відповідачем основного розміру пенсії з 80 % на 70 % сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі постанови № 103, оскільки відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії.

Разом з тим, вірними є доводи апелянта щодо неможливості задоволення вимог стосовно встановлення позивачу пенсії в розмірі 85% його грошового забезпечення з огляду на наступне.

Положення статті 13 Закону України № 2262-ХІІ чітко визначають, що пенсія за вислугу років призначаються звільненим саме у відставку за віком або за станом здоров'я у розмірі 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Відповідно до витягу з наказу (по особовому складу) заступника Міністра оборони з озброєння - начальника озброєння ЗСУ від 09.09.1999 №0107, ОСОБА_1 звільнено у запас за п. 65 п.п. «в» - (за станом здоров'я), з правом носіння військової форми одягу (а.с. 23).

Стаття 26 Закону України «Про військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII визначає, що звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється:

а) в запас, якщо військовослужбовці не досягли граничного віку перебування військовозобов'язаних у запасі і за станом здоров'я придатні до військової служби в мирний або воєнний час;

б) у відставку, якщо військовослужбовці досягли граничного

віку перебування військовозобов'язаних у запасі або визнані

військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до

військової служби з виключенням з військового обліку.

Враховуючи фактичні обставини справи, судом першої інстанції помилково не враховано, що позивача звільнено у запас, а отже правових підстав для встановлення йому пенсії в розмірі 55% за вислугу 20 років не вбачалося.

З урахуванням зазначеного відповідачем, відповідно до приписів ст.13 Закону України №2262-ХІІ та сумарної вислуги років ОСОБА_1 - 30 років, вірно визначено 80% розмір пенсії позивача від його грошового забезпечення.

Вказані обставини є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування позивачу пенсії за вислугу років у розмірі 85% сум грошового забезпечення та зобов'язання вчинити відповідні дії.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.317 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, з прийняттям постанови про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Судова колегія зазначає, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 23квітня 2020 року. Тому постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена лише з підстав, передбачених пп. "а"- "г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст.ст.308,311,315,316,321,322,325,328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - задовольнити частково.

Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 22 травня 2020 року - скасувати та ухвалити постанову про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення з 01.01.2018.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (ЄДРПОУ 21295057) здійснити перерахунок і виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) в розмірі 80% суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018, з урахуванням проведених виплат.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення з підстав, передбачених статтею 328 КАС України.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: І.Г.Ступакова