Постанова від 13.10.2020 по справі 340/1556/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2020 року м. Дніпросправа № 340/1556/20

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач),

суддів: Баранник Н.П., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22 червня 2020 року у справі №340/1556/20 за позовом Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства "Агентство місцевих автомобільних доріг" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-

ВСТАНОВИВ:

У травні 2020 року Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовом до Державного підприємства "Агентство місцевих автомобільних доріг" про стягнення адміністративно-господарських санкцій в розмірі 166588,89 грн. та пені в розмірі 1349,46 грн., а всього 167938,35 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не сплачені адміністративно-господарські санкції у розмірі та порядку, передбаченому статтею 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. № 875-XII за невиконання у 2019 році нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, передбаченого ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. № 875-XII. Крім того, у зв'язку з порушенням терміну сплати адміністративно-господарської санкції відповідачеві нарахована пеня в розмірі передбаченому ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. № 875-XII.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22 червня 2020 року у задоволені позовних вимог відмовлено.

Позивач не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить скасувати рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності осіб з інвалідністю на підприємство покладено обов'язок щодо забезпечення певної кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, довідка про включення відповідача до реєстру неприбуткових установ відсутня, відповідач повинен виконати вимоги чинного законодавства. Обставини, на які посилається суд першої інстанції у своєму рішенні, а саме: включення відповідача до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів не дає підстав вважати підприємство неприбутковим. Отже, на даний час підстав для звільнення відповідача від обов'язку сплачувати адміністративно-господарські санкції до відділення Фонду відповідно до статті 20 Закону, не має.

Від відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому відповідач просить залишити без задоволення апеляційну скаргу, а рішення суду залишити без змін.

Сторони повідомлені про день розгляду справи.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог ст. 311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що така не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та вбачається з матеріалів справи, що відповідач зареєстрований 28.02.2019 року, як державне підприємство засновником якого є Кіровоградська обласна державна адміністрація (а.с.46-50).

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.10.2019 року (дата набрання законної сили 30.04.2020 року) встановлено, що відповідач відповідає критеріям неприбуткової організації, які визначені абз. 3,4, п.п. 133.4.1. п. 133.4. ст. 133 Податкового кодексу України (а.с.77-82).

Відповідно до Довідки про включення розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів від 16.04.2019 року, відповідача включено до вказаного реєстру та присвоєно код 162452 (а.с.59).

Державним підприємством "Агентство місцевих автомобільних доріг" подано Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2019 рік. (а.с.4).

Середньооблікова кількість штатних працівників відповідача складала 9 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність склала 0 осіб, середньорічна заробітна плата склала 333178 грн.

Враховуючи вказані відомості позивачем розраховано адміністративно-господарську санкцію та пеню, загальна сума яких склала 167938,35 грн. (а.с.5). У зв'язку з несплатою відповідачем суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2019 році у добровільному порядку, позивач звернувся з даним позовом до суду. Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що на відповідача не поширюється обов'язок щодо нарахування та сплати адміністративно-господарської санкції та пені за невиконання нормативу створення робочих місць для інвалідів.

Суд визнає такий висновок суду першої інстанції обґрунтованим, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» законодавство про соціальну захищеність інвалідів в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.

Статтею 19 зазначеного Закону встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Відповідальність за зазначене порушення передбачена статтею 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Так, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Згідно ч.4 ст.20 вказаного Закону адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Разом з тим, ч.1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. №875-ХІІ містить умову за якої адміністративно-господарська санкція та пеня не нараховується - положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Судом встановлено, що відповідач зареєстрований 28.02.2019р., як державне підприємство засновником якого є Кіровоградська обласна державна адміністрація (а.с.46-50).

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.10.2019р. (дата набрання законної сили 30.04.2020р.) встановлено, що відповідач відповідає критеріям неприбуткової організації, які визначені абз. 3,4, п.п. 133.4.1. п. 133.4. ст. 133 Податкового кодексу України (а.с.77-82).

Наказом Міністерства фінансів України від 22.12.2011 № 1691 затверджено Порядок формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів (надалі - Порядок 1691).

Відповідно до пунктів 1.1., 3.2. Порядку 1691 цей Порядок розроблено з метою формування переліку всіх розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, упорядкування мережі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (далі - розпорядники нижчого рівня) та одержувачів бюджетних коштів (далі - мережа) та встановлення загальних процедур з формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів.

Занесення даних Реєстраційної картки в Єдиний реєстр та присвоєння розпоряднику бюджетних коштів (одержувачу бюджетних коштів) коду за Єдиним реєстром вважаються включенням розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) до Єдиного реєстру.

Відповідно до Довідки про включення розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів від 16.04.2019р., відповідача включено до вказаного реєстру та присвоєно код 162452 (а.с.59). Вищевказані обставини вказують на те, що на відповідача не поширюється обов'язок щодо нарахування та сплати адміністративно-господарської санкції та пені за невиконання нормативу створення робочих місць для інвалідів.

Також судом встановлено та вбачається з долучених відповідачем документів до матеріалів справи, що 04 серпня 2020 року Головне управління ДПС в Кіровоградській області виконало рішення Кіровоградського адміністративного суду від 04 жовтня 2019 року у справі № 340/1941/19 та згідно рішення №2011234600050 включило Державне підприємство «Агентство місцевих автомобільних доріг» до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Листом від 12 серпня 2020 року № 50-01-11/744/0.50 Державне підприємство повідомило Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів про включення його до Реєстру неприбуткових установ та організацій, а також додатком до цього листа додано копію рішення Головного управління ДПС в Кіровоградській області від 04 серпня 2020 року № 2011234600050.

З огляду на вищезазначене, суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що в діях відповідача відсутні порушення вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року №875-ХІІ.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення не вбачається.

Керуючись ст.ст. 311, 315, ст. 316, ст.ст. 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22 червня 2020 року у справі №340/1556/20 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 13 жовтня 2020року.

Головуючий - суддя Н.І. Малиш

суддя Н.П. Баранник

суддя А.А. Щербак