12 жовтня 2020 року справа № 580/2798/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Міністерства внутрішніх справи України в Черкаській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подала позов до управління Міністерства внутрішніх справи України в Черкаській області (далі - управління, відповідач-1), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність УМВС України в Черкаській області (в особі ліквідаційної комісії) щодо не виготовлення нової довідки і не направлення її до ГУ ПФУ України в Черкаській області для перерахунку пенсії;
- зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області виготовити нову довідку з урахуванням грошового забезпечення поліцейського станом на березень 2018 року (на час виникнення права на пенсію) в довідку для перерахунку пенсії включити наступні складові: посадовий оклад -2400 грн, окладу за спеціальне звання -1600 грн, надбавки за стаж служби 20% - 800 грн, за виконання особливо важливих завдань - 2400 грн (посадовий оклад + оклад за спеціальне звання + надбавка за стаж служби) премії-50%- 2400 грн, додатковий вид грошового забезпечення - 22887 грн 99 коп. та направити її до Головного Управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області;
-стягнути з управління Міністерства внутрішніх справи України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в сумі 25000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що ліквідаційна комісія УМВС України в Черкаській області неправомірно відмовила позивачеві у виготовленні довідки з урахуванням складових грошового забезпечення поліцейського станом на березень місяць 2018 року, саме коли позивач отримав статус пенсіонера МВС тому і зазначати грошове забезпечення у відповідній довідці мають з рахуванням грошового забезпечення станом на березень 2018 року, з урахуванням додаткового виду грошового забезпечення - 22889,99 грн, отриманого згідно рішення суду.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 16.09.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено позивачеві строк, протягом якого можуть бути усунуті недоліки, вказані в даній ухвалі.
07 жовтня 2019 року позивач подала до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви.
24 жовтня 2019 позивач подала до суду клопотання про розгляд справи у порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2019 року у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи у порядку загального позовного провадження відмовлено.
04 листопада 2019 року до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що ліквідаційна комісія УМВС України в Черкаській області відповідно до частини 3 статті 63 закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови КМУ від 15.11.2015 № 988 “Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із спеціальними умовами навчання”, постанови КМУ “Про перерахунок пенсій особам, які звільнення з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 № 103 виконала свої зобов'язання перед позивачем в повному обсязі, подавши довідку за № 11653 від 27.06.2018 до ГУ ПФУ в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
08 листопада 2019 року позивач подала до суду клопотання про залучення співвідповідача та відповідь на відзив, в якому зазначила, що відповідач всіляко ухиляється врахувати те, що позивач являється пенсіонером МВС по інвалідності з 21.03.2018 підтвердженням цьому є довідка МСЕК і те, що позивачеві ніяк не можна робити перерахунок пенсії з 01.01.2016, адже на той час позивач не являлася пенсіонером МВС, а це було її первинне звернення для призначення пенсії. У зв'язку з недостовірними даними вказаними відповідачем в довідці, яка була надана до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області позивачу невірно нарахували пенсію у зв'язку з чим позивач недотримує належні їй грошові кошти гарантовані Конституцією та законами України.
25 листопада 2019 року ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
26 листопада 2019 року ухвалами Черкаського окружного адміністративного суду витребувано додаткові письмові докази у справі.
03 грудня 2019 року на виконання вимог ухвали ДС “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області” направило до суду витребувані судом документи.
05 грудня 2019року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання на 16.12.2019.
09 грудня 2020 року Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України надіслав витребувані судом документи.
Ухвалами Черкаського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2019 року залучено до участі у справі Міністерство внутрішніх справ України як співвідповідача (далі - МВС України, відповідач-2), а також продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі на тридцять днів та відкладено підготовче засідання на 14.01.2020.
08 січня 2020 року МВС України подало до суду клопотання про відкладення розгляду справи, а 13.01.2020 - клопотання про надіслання копій документів.
Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 14.01.2020, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання на 03.02.2020.
20 січня 2020 року до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому МВС України просило в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що визнання позивачки з 21.03.2018 інвалідом другої групи в жодному разі не є підставою на надання їй “статусу пенсіонера МВС України” чи проведення перерахунку пенсії, а є лише підставою для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Також, МВС України наголосило, що оскільки на момент звільнення позивачки з ОВС їй не виплачувались жодні надбавки, у зв'язку з ліквідацією територіального органу міліції, до грошового атестату для призначення пенсії було включено лише посадовий оклад, оклад за спеціальним званням та надбавку за вислугу років у розмірі 20%, а відтак вимоги позивачки стосовно включення до грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії є безпідставними, оскільки позивачці за її посадою виплати не проводилися.
МВС України зазначає, що виплата коштів у сумі 22887,97 грн на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 13.11.2017 носить одноразовий характер та відноситься до одноразових виплат, а отже відповідно до частини 3 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” не може враховуватися до грошового забезпечення для обчислення пенсії.
27 січня 2020 року позивач подала до суду відповідь на відзив, в якому зазначила, що відмовляючи ОСОБА_1 у виготовленні нової довідки із зазначенням у ній відповідних складових на час виникнення права на пенсію, відповідач порушив частини 7-10 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, якою передбачено в розрахунок включати щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій, а пенсія позивачеві призначена саме 21.03.2018.
Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання на 13.02.2020.
13 лютого 2020 року до суду надійшло клопотання від представника ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області про долучення до матеріалів справи додаткових письмових доказів.
Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання на 27.02.2020.
27 лютого 2020 року позивач подала до суду заяву про збільшення позовних вимог.
Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання до 12.03.2020.
02 березня 2020 року до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому представник ліквідаційної комісії УМВС в Черкаській області просила відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 , оскільки позивачем не надано переконливих, належних і допустимих доказів завдання їй моральної шкоди та в чому конкретно виразились її моральні страждання та з чого вона виходила зазначаючи розмір моральної шкоди саме в сумі 25000,00 грн.
Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 12 березня 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження по справі та призначено розгляд справи по суті на 23.03.2020.
17 березня 2020 року позивач та представник ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області подали до суду заяву та клопотання про відкладення розгляду справи.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 23 березня 2020 року розгляд справи відкладено до 06.04.2020.
31 березня 2020 року позивач подала до суду заяву про відкладення судового засідання.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2020 року розгляд справи відкладено та зазначено, що про дату та час проведення засідання для розгляду справи по суті буде повідомлено сторін додатково судовими повістками, після скасування заходів запобігання розповсюдження кононавірусу в Україні.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2020 року призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 07.07.2020.
07 вересня 2020 року позивач подала до суду клопотання про розгляд справи без її участі.
Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2020 року вирішено розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області і одержує пенсію по інвалідності у відповідності до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262 від 09.04.1992.
25 лютого 2019 року позивач звернулася із заявою до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області із заявою, в якій просила виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в черкаській області нову довідку для перерахунку пенсії з урахуванням підвищення з січня 2019 року грошового забезпечення поліцейського.
12 березня 2019 року ліквідаційна комісія УМВС України в Черкаській області направила на адресу позивача відповідь за вих. № С-83, в якій зазначено, що відповідно до пункту 5 постанови Кабінету міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунки, які проводитимуться після 01.01.2016 будуть здійснюватися з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, а саме: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою та спеціальним званням поліцейського.
Таким чином, підстав для перегляду розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, на даний час немає.
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача-1 щодо не виготовлення та ненадання оновленої довідки про його грошове забезпечення з урахуванням всіх складових за аналогічною посадою, звернулася до суду з даним позовом.
Під час вирішення спору по суті суд зазначає таке.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно із статтею 1 вказаного закону військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Відповідно до статті 18 Закону № 2262-ХІІ пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Як свідчать матеріали справи, з 24.02.2009 по 16.10.2017 позивач проходила службу в органах внутрішніх справ УМВС України в Черкаській області, на момент звільнення мала спеціальне звання старший лейтенант міліції.
21 березня 2018 року медико соціально-експертною комісією позивачеві встановлено II групу інвалідності, пов'язану із проходженням служби в органах внутрішніх справ.
27 червня 2018 року ліквідаційна комісія УМВС України в Черкаській області видала та направила до Головного управління ПФУ в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) ОСОБА_1 .
Відповідно до вказаної довідки грошове забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського інспектор відділу поліції до посади на день звільнення із служби інспектор сектору інформаційно-аналітичного забезпечення Смілянського МВ УМВС України в Черкаській області становить: посадовий оклад 2400,00 грн, оклад за спеціальним званням ст. лейтенант міліції - 1600, грн, надбавка за стаж служби (20.00%) - 800,00 грн, премія (2.53 %) - 121, 44 грн.
Отже, обов'язок щодо виготовлення та направлення довідки про розмір грошового забезпечення ліквідаційною комісією виконаний.
Щодо правомірності включення в довідку величин грошового забезпечення суд зазначає таке.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету міністрів України від № 988 від 11.11.2015 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (далі - Постанова №988) виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.
На виконання вимог статті 94 Закону України “Про Національну поліцію”, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).
Пунктом 2 Порядку № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.
Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання “заслужений” чи “народний”, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах “С”, у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених Порядком № 988 та Порядком № 260, чинним законодавством України, а саме постановою Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” № 1294 від 07.11.2007 та наказом міністерства внутрішніх справ України “Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ” № 499 від 31.12.2007, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.
Як установлено судом, надбавка за виконання особливо важливих завдань на час виникнення у неї права на перерахунок пенсії вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась. Відповідно до листа МВС від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 “Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій” головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії поліцейського за посадою старшого слідчого в особливо важливих справах становить 2,32 %.
Натомість відповідно до положень пункту 4 Порядку № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:
1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;
2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Ураховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.
Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Порядку № 260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.
Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку № 260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Під час розгляду справи суд встановив, що виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, що регламентується Порядком № 988, у січні 2016 року жодному поліцейському Головного управління Національної поліції у Черкаській області не здійснювалася. Лист сектора з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України від 09 липня 2018 року № 142зі/48-2018 свідчить, що виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським здійснюється з урахуванням вимог Порядку № 260 в межах доведених бюджетних асигнувань з 01 серпня 2016 року. Крім того, з наданої до суду ксерокопії довідки № 11653 від 27.06.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), складеної ліквідаційною комісією УМВСУ у Черкаській області на ім'я ОСОБА_1 , убачається, що середній розмір премії за січень 2016 року становить 2.53 %.
З огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону № 2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, суд дійшов таких висновків:
1) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась;
2) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Аналогічних правових висновків викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду в зразковій справі № 802/2196/17-а від 12 грудня 2018 року.
Згідно із частиною третьою статті 291 КАС України правові висновки Великої Палати Верховного Суду в цій зразковій справі мають враховуватися судами при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 березня 2018 року.
Окрім того, суд зазначає, що на момент звільнення позивача з ОВС їй не виплачувались жодні надбавки, у зв'язку з ліквідацією територіального органу міліції, до грошового атестату для призначення пенсії було включено лише посадовий оклад, оклад за спеціальним званням та надбавку за вислугу років у розмірі 20%.
Щодо включення у довідку про розмір грошового забезпечення додаткового виду грошового забезпечення - 22887,99 грн, то суд зазначає, що дана виплата коштів носила одноразовий характер і була виплачена на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 13.11.2017 у справі № 823/1580/17 відповідно до якого управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (в особі ліквідаційної комісії) зобов'язано здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки у поновленні на посаді за період із 16 січня 2017 року по 13 листопада 2017 року в розмірі 22887,99 грн, а отже відповідно до частини 3 статті 43 Закону № 2262 вказана сума не може бути включена в довідку про розмір грошового забезпечення.
Щодо позовної вимоги про стягнення з відповідача моральної шкоди у розмірі 300000,00 грн, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Відповідно до частин 1, 2 статті 23 Цивільного кодексу України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Під час вирішення спору про відшкодування моральної шкоди має бути з'ясована наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Зокрема, необхідно з'ясувати чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Враховуючи, що матеріали адміністративної справи не містять доказів, які свідчили б про душевні страждання позивача та підтвердження причинного зв'язку між протиправними діями відповідача-1 і завданням позивачеві від цього моральної шкоди, то відповідно вимога щодо стягнення моральної шкоди не може бути задоволена.
Суд наголошує, що сам лише факт порушення прав позивача не може слугувати виключною підставою для стягнення моральної шкоди, оскільки моральна шкода має бути обов'язково підтверджена належними та допустимими доказами.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких слід відмовити.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 5 статті 139 вказаного Кодексу у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Зважаючи на те, що позовні вимоги ОСОБА_1 , яка звільнена від сплати судового збору відповідно до закону, не підлягають задоволенню, а відповідачі не надали доказів понесення судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцеві положення Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
2) відповідач-1 - управління Міністерства внутрішніх справи України в Черкаській області (18001, м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, код ЄДРПОУ 08592537);
3) відповідач-2 - Міністерство внутрішніх справ України (01061, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 12.10.2020.
Суддя В.О. Гаврилюк