Рішення від 12.10.2020 по справі 560/2064/20

Справа № 560/2064/20

РІШЕННЯ

іменем України

12 жовтня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення № 968250875005 від 15.08.2019 року отримане 22.10.2019 з листом № 32196/03 від 02.10.2019р.

- зобов'язати відповідача провести розрахунок пенсії позивачки, починаючи з 01.02.2016 року у розмірі відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосувавши, відомий розмір заробітної плати позивачки, коефіцієнт її заробітної плати, показник середньої заробітної плати за три роки до дати розрахунку, з дотриманням норм Закону про те, що пенсія позивачки не може бути меншою за мінімум, встановлений Законом,

- зобов'язати відповідача виплатити на визначений нею банківський рахунок усі недотримані позивачкою пенсійні виплати з урахуванням усіх підвищень з дати призначення - до фактичного виконання відповідачем рішення по цій справі, з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів на усі несвоєчасно виплачені суми, починаючи з 01.02.2016 року до їх фактичної виплати.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на виконання рішення суду, якими було визнано право позивача на поновлення пенсії за вислугу років з 01.02.2016, Головне управління ПФУ України у Хмельницькій області в своєму листі від 02.10.2019 повідомило, що пенсія позивачу, поновлена з 01.02.2016 та поновлюваний розмір пенсії за вислугу років склав - 981,84 грн.

Позивач не погоджується з рішенням щодо розрахунку розміру її пенсії, вважає його незаконним і дискримінаційним, тому звернулась з цим позовом до суду за захистом та відновленням її порушеного права та законного інтересу на належний розмір пенсійних виплат та запобігання дискримінації.

На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому вказано, що згідно висновку судової колегії Верховного суду України, що міститься в рішенні № 21-322а14 від 25.11.2014 органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення для обчислення розміру пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

Вказує, що Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі 826/3858/18, яке залишене без змін відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визначено протиправними та нечинними пункти 1. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону 2262-ХІІ та зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно - правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднене нормативно - правовий акт.

Крім того, звертає увагу суду, що нормативно-правових актів щодо визначення нових умов, порядку та розмірів. за якими мають проводитися перерахунки пенсій, призначених згідно із Законом після дати набрання законної сили Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі 826/3858/18 не приймалося.

Щодо позовної вимоги провести перерахунок пенсії за вислугу років з урахуванням 100% доплати підвищення розміру пенсії зазначає, що іншого порядку виплати, ніж встановлено постановами № 103, № 804 та № 1088 законом не передбачено.

Щодо позовної вимоги здійснити перерахунок пенсії з проведенням її індексації вказує, що відповідно до абзацу 9 пункту 9 Постанови 1078 пенсіонерам та потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (членам їх сімей), які постійно проживають за межами України, індексація пенсії га щомісячних страхових виплат (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) проводиться відповідно до укладених міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Між державою Україна та державою Ізраїль відсутні міжнародні договори, щодо даного питання.

Щодо позовної вимоги нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів звертає увагу суду на те, що основною умовою для виплати компенсації втрати частини доходу громадянину передбаченої законодавством є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від яяпорядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Враховуючи вищевикладене, відповідач вважає, що підстав для задоволення позовних вимог, немає.

Також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін. Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання суд відмовляє.

Ухвалою від 21.04.2020 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до ухвали від 29.05.2020 суд зупинив провадження у цій адміністративній справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у справі №160/3586/19.

Суд встановив, що ОСОБА_1 , громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду закордон НОМЕР_1 , виданий органом 6810 від 02 жовтня 2014 року \ ІПН НОМЕР_2 .

По досягненні пенсійного віку та наявності 27 років страхового стажу, позивачці була призначена пенсія за віком, яка виплачувалась їй до виїзду за кордон.

25.08.2015 року позивачка виїхала з України на постійне проживання до Ізраїлю, де була прийнята на консульський облік в консульському відділі посольства України в Державі Ізраїль. Після її виїзду за кордон - виплата пенсії їй була припинена.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.05.2019 року у адміністративній справі № 560/737/19 (яке залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 17.07.2019 року) було визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у поновленні виплати пенсії за віком ОСОБА_1 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поновити позивачці виплату пенсії за віком з 01.02.2016 року.

27.06.2019 року позивачкою було надіслано до УПФУ вимогу про добровільне виконання рішення, до якої зокрема було додано оригінал банківської заяви позивачки про перерахування пенсії на визначений нею банківський рахунок.

Окрім того, 02.10.2019 року позивачка звернулась з заявою про перерахування пенсії на визначений нею банківський рахунок з доказами отримання УПФУ

22.10.2019 року позивачкою було отримано лист пенсійного органу №32196/03 від 02.10.2019 року , яким було повідомлено, що УПФУ проведено поновлення пенсії ОСОБА_1 .

До листа від 02.10.2019 року було докладено рішення від 15.08.2019 року №968250875005, щодо розрахунку розміру поновленої пенсії позивачці.

Не погоджуюсь з правомірністю такого перерахунку, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон №2262), особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно з частиною другою статті 62 Закону №2262 пенсії, призначені вказаним особам, що виїхали на постійне місце проживання за кордон, в Україні, до виїзду на постійне місце проживання за кордон, виплачуються в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до статті 43 Закону №2262 у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає перерахунку.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» установлено з 1 липня 2012 підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 до 23 % та з 1 січня 2013 до 35%. Підвищення до пенсії у разі втрати годувальника встановлюється незалежно від дати її призначення, якщо такому годувальнику призначено пенсію відповідно до Закону до 01.07.2012.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" також передбачений перерахунок пенсій відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Таким чином, позивач має безумовне право на отримання пенсії, призначеної згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а відтак і право на перерахунок пенсії за наявності підстав, передбачених постановою Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та з 01.01.2018 - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" з моменту поновлення виплати пенсії - 04.06.2017, незалежно від факту зняття з обліку, оскільки право на пенсійне забезпечення особи після виїзду за кордон забезпечується державою.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 17.04.2018 року по справі № 761/2210/14-а.

Таким чином, рішення відповідача щодо розрахунку поновленої пенсії, викладене у протоколі від 18.07.2019, в раніше призначеному розмірі - 280,84 грн., необхідно визнати протиправним та скасувати.

Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження положень про територіальні органи Пенсійного фонду України та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов правління Пенсійного фонду України" від 22.12.2014 № 28-2 затверджено Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Положення, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини першої пункту 1 Положення, Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальними органами Пенсійного фонду України .

Пунктом 2 Положення встановлено, що Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393" (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Отже, аналізуючи наведені вище норми, суд приходить до висновку, що основним завданням Головного управління Пенсійного фонду України є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення, забезпечення ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, здійснення призначення (перерахунку) та виплати пенсій, а також виконання інших завдань, визначених нормами чинного законодавства.

При цьому, довідки про зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій подаються державним органом, звідки було звільнено особу на підставі списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії та сформованими органами Пенсійного фонду України після отримання відповідних повідомлень від державних органів, на підставі прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акта про перерахунок пенсій.

Як встановлено судом, довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не надходили.

При цьому, відповідач не надав суду доказів, що на виконання вимог Постанови №45, направив до компетентного органу, яким необхідно визначити суму грошового забезпечення для проведення перерахунку (нарахування) пенсії на підставі довідок, і в який була включена ОСОБА_1 .

Однак, саме Головні управління Пенсійного фонду України складають списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. І тоді, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не дотримано вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а відтак наявні правові підстави для задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області отримати від Хмельницького обласного військового комісаріату у встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 порядку довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (згідно додатка №2 Постанови Кабінету міністрів України №45 від 13.02.2008 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393") провести перерахунок пенсії за вислугу років на підставі поданих довідок про грошове забезпечення з дати поновлення виплати пенсії - з 08.11.2018.

Щодо вимоги позивача провести перерахунок пенсії з проведенням індексації, то суд зазначає, що статтею 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Тому позов в частині зобов'язання відповідача зробити перерахунок пенсії позивача відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів громадян" підлягає задоволенню.

Щодо вимог стосовно компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, слід зазначити наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів" у зв'язку з порушенням строків їх виплати підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Статтею 2 вказаного Закону передбачено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється лише у випадку, якщо відповідні виплати були нараховані, проте не виплачені. В даному випадку позивачеві нарахування пенсійних виплат не здійснювалося в перерахованому розмірі, що свідчить про відсутність законних підстав для виплати компенсації.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.

За правилами статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо розрахунку ОСОБА_1 розміру поновленої пенсії, викладене у протоколі від 15.08.2019, в раніше призначеному розмірі.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області отримати в уповноваженого органу чинну довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , з 01.02.2016 на підставі діючих розмірів грошового забезпечення у відповідності до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідно до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з проведенням індексації відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя Г.В. Лабань