Рішення від 13.10.2020 по справі 520/10961/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2020 р. № 520/10961/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРІНФОРМТРЕЙД" (61082, м. Харків, пр-т Московський, буд. 144, кімн. 203-2) до Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м. Київ, пр. Перемоги, 14) про визнання протиправними та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРІНФОРМТРЕЙД" , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд: 1. Визнати протиправними дії Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області щодо нарахування ТОВ «УКРІНФОРМТРЕЙД» суми за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 116,40 євро, згідно Розрахунку № 174940 від 26.12.2019р., складеного стосовно транспортного засобу марки DAF д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки Trailor д/н НОМЕР_2 під час рейдової перевірки 26.12.2019р. на а/д «Київ-Чоп» 235 км та Розрахунку № 174940 від 23.04.2020, складеного 23.04.2020р. стосовно транспортного засобу марки DAF д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки Trailor д/н НОМЕР_2 .

2. Скасувати Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу Управління Укртрансбезпеки у Харківській області № 172298 від 18.02.2020р., винесену відносно ТОВ «УКРІНФОРМТРЕЙД» про застосування штрафу у розмірі 17000 грн.

3. Стягнути з відповідача судові витрати.

В обґрунтування позову зазначено, що дії Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області щодо нарахування ТОВ «УКРІНФОРМТРЕЙД» суми за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 116,40 євро, згідно Розрахунку № 174940 від 26.12.2019р., складеного стосовно транспортного засобу марки DAF д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки Trailor д/н НОМЕР_2 під час рейдової перевірки 26.12.2019р. на а/д «Київ-Чоп» 235 км та Розрахунку № 174940 від 23.04.2020, складеного 23.04.2020р. стосовно транспортного засобу марки DAF д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки Trailor д/н НОМЕР_2 є протиправними та такими, що порушують права позивача у зв'язку з чим, просить суд скасувати Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу Управління Укртрансбезпеки у Харківській області № 172298 від 18.02.2020р., винесену відносно ТОВ «УКРІНФОРМТРЕЙД» про застосування штрафу у розмірі 17000 грн.

Ухвалою суду від 19.08.2020 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

11.09.2020 року від представника відповідача до суду надійшло клопотання про закриття провадження у справі № 520/10961/2020 в частині скасування розрахунку № 174940 від 26.12.2019 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту № 174940 від 26.12.2019 року, посилаючись на те, що спірний розрахунок не є актом індивідуальної дії та як наслідок не порушує прав позивача, а отже не може бути об'єктом оскарження в порядку адміністративного судочинс

Суд, дослідивши зазначене клопотання, матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі в частині позовних вимог, не підлягає задоволенню, оскільки позивачем в зазначеному позові не оскаржується розрахунк № 174940 від 26.12.2019 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту № 174940 від 26.12.2019 року, а оскаржуюься лише дії Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області щодо нарахування ТОВ «УКРІНФОРМТРЕЙД» суми за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 116,40 євро, згідно Розрахунку № 174940 від 26.12.2019р., складеного стосовно транспортного засобу марки DAF д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки Trailor д/н НОМЕР_2 під час рейдової перевірки 26.12.2019р. на а/д «Київ-Чоп» 235 км та Розрахунку № 174940 від 23.04.2020, складеного 23.04.2020р. стосовно транспортного засобу марки DAF д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки Trailor д/н НОМЕР_2 , а отже представник відповідача помилково вважає, що позивачем оскаржується розрахунок 174940 від 26.12.2019 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту № 174940 від 26.12.2019 рок.

Також 11.09.2020 року представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що дії Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області щодо нарахування ТОВ «УКРІНФОРМТРЕЙД» суми за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 116,40 євро, згідно Розрахунку № 174940 від 26.12.2019р., складеного стосовно транспортного засобу марки DAF д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки Trailor д/н НОМЕР_2 під час рейдової перевірки 26.12.2019р. на а/д «Київ-Чоп» 235 км та Розрахунку № 174940 від 23.04.2020, складеного 23.04.2020р. стосовно транспортного засобу марки DAF д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки Trailor д/н НОМЕР_2 є законними та такими, що вчинені в межах чинного законодавства України, а тому Постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу Управління Укртрансбезпеки у Харківській області № 172298 від 18.02.2020р., винесена відносно ТОВ «УКРІНФОРМТРЕЙД» про застосування штрафу у розмірі 17000 грн. є законною та такою, що не підлягає скасуванню.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що 26.12.2019р. службовими особами Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області, місце перевірки: 235 км а/д «Київ-Чоп», було перевірено транспортні засоби марки DAF номерний знак НОМЕР_1 та Trailor номерний знак НОМЕР_2 , за кермом, згідно посвідчення водія, перебував ОСОБА_1 .

За результатами перевірки було складено акт № 174940 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 26.12.2019р, в якому вказано, а саме: перевезення вантажу з перевищенням встановлених вагових норм без відповідного дозволу (дизельне паливо) з перевищенням вагових норм на 13,30%.

За результатами розгляду справи про порушення законодавства на автомобільному транспорті начальником Управління Укртрансбезпеки у Харківській області винесено постанову № 172298 від 18.02.2020р. про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17000 грн.

Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека).

Відповідно до п. 1 Положення, Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

У відповідності до п. 8 Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 592 від 26.06.2015 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Харківській області.

Отже, Укртрансбезпека та її територіальні органи під час здійснення своїх повноважень діють як суб'єкти владних повноважень, яким надано повноваження щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт з правом прийняття відповідних рішень, обов'язкових до виконання.

Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок № 1567).

Відповідно до п. 3, 4 Порядку № 1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Відповідно до п. 16 Порядку № 1567, під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.

Судом встановлено, що на підставі Щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області у період з 23.12.2019 по 30.12.2019 та направлення на рейдову перевірку від 23.12.2019 № 004786, 26.12.2019 співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області проводилась рейдова перевірка на 235 км а/д «Київ - Чоп».

Відповідно до пункту 3, 4 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 р. №422 (далі - Порядок №422), зупинення транспортного засобу здійснюється для проведення рейдової перевірки посадовою особою в будь-який час на маршруті руху.

Водій транспортного засобу зобов'язаний надавати на час перевірки посадовій особі документи, на підставі яких здійснюється перевезення, виконувати вимоги посадової особи, передбачені Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, та розпочинати рух лише з дозволу посадової особи. Перевірка одного транспортного засобу проводиться протягом не більше однієї години.

Відповідно до ст. 49 Закону України "Про автомобільний транспорт", водій транспортного засобу зобов'язаний мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень.

Відповідно до п. 3 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року (далі - Порядок № 879), габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Згідно пп.3 п.2 Порядку № 879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 р. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

Пунктом 6 Порядку № 879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі - Правила №30), транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Згідно пп.3-5 п.4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2013 року № 1007/1207 (далі - Порядок № 1007/1207), посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю, зокрема:

- здійснюють зупинку транспортного засобу для здійснення габаритно-вагового контролю у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) з дотриманням Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року № 422:

- видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю (додаток 1);

- складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.

Для проведення рейдової перевірки співробітниками управління Укртрансбезпеки у Житомирській області був зупинений транспортний засіб марки DAF, модель FT XF 105.460, номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом-цистерною марки TRAILOR, модель SYY ЗСХ, номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1 .

У відповідності до ст. 49 Закону України «Про автомобільний транспорт», п. 4 Порядку № 422, водій транспортного засобу ОСОБА_1 надав для перевірки посадовим особам наступні документи: посвідчення водія відповідної категорії серії НОМЕР_3 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (тягача) марки DAF, модель FT XF 105.460, номерний знак НОМЕР_1 , серії НОМЕР_4 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (напівпричепу-цистерни) марки TRAILOR, модель SYY ЗСХ, номерний знак НОМЕР_2 , серії НОМЕР_5 ; товарно-транспортну накладну на відпуск нафтопродуктів № РН-251209 від 25.12.2019.

Відповідно до наданих документів було встановлено, що автомобільним перевізником є ТОВ «УКРІНФОРМТРЕЙ», яке надавало послуги з перевезення вантажу з м. Коростень Житомирської області до м. Рівного.

За результатами документального габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF, модель FT XF 105.460, номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом-цистерною марки TRAILOR, модель SYY ЗСХ, номерний знак НОМЕР_2 , було встановлено, що загальна маса тягача разом з напівпричепом та вантажем становила 45,32 т при нормативно допустимій 40 т для даного типу транспортного засобу.

Суд зазначає, що співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Харківській області проводився саме документальний габаритно-ваговий контроль, який передбачено Порядком № 879 та який не вимагає проведення зважування транспортного засобу на спеціальному обладнанні. В свою чергу, посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області використали дані щодо ваги тягача, напівпричепа та вантажу, які наведено у свідоцтвах про реєстрацію транспортних засобів та товарно-транспортній накладній на відпуск нафтопродуктів № РН-251209 від 25.12.2019, на підставі підпунктом 4 пункту 2 Порядку № 879.

Спільним наказом Міністерства інфраструктури України та Міністерства внутрішніх справ України №1007/1207 від 10.12.2013р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.02.2014р. за №215/24992, затверджено Порядок взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування (далі - Порядок № 1007/1207).

Відповідно до ч. 4 п. 4 Порядку № 1007/1207 та на підставі наданих водієм документів, контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області було складено довідку про здійснення габаритно-вагового контролю №042979 від 26.12.2019.

На підставі п. 6 Порядку № 422, у зв'язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області, було складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 033204 від 26.12.2019.

Т акож на підставі вимог пунктів 30 та 31-1 Порядку № 879, співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області було складено розрахунок № 174940 від 26.12.2019 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту № 174940 від 26.12.2019.

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно - правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994 року, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями, та залізничними переїздами, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі - Правила №30) визначено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

У акті № 174940 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 26.12.2019 р. та в розрахунку № 174940 від 26.12.2019 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту № 174940 від 26.12.2020 зафіксовано відсоткове співвідношення перевищення параметрів від нормативу, зокрема, по загальній масі перевищення становило 13,3 %.

Суд зазначає, що відсутність дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України транспортним засобом з перевищенням вагових параметрів, виданий компетентними уповноваженими органами, зафіксований в акті № 174940 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 26.12.2019 р.

Водій ОСОБА_1 з актом № 174940 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 26.12.2019 р. був ознайомлений, проте відмовився від підпису та дачі письмових пояснень по суті виявлених порушень, у зв'язку з чим, відповідно до п. 22 Порядку № 1567, співробітниками Управління внесено відповідний запис.

За результатами розгляду справи про порушення ТОВ «УКРІНФОРМТРЕЙ» законодавства про автомобільний транспорт, постановою управління Укртрансбезпеки у Харківській області про застосування адміністративно - господарського штрафу № 172298 від 18.02.2020 року та застосовано до позивача адміністративно - господарський штраф у сумі 17 000,00 грн. за порушення ст. 48 ЗУ "Про автомобільний транспорт", п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, та відповідно до ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

В позовній заяві позивач зазначив, що в даному випадку відсутня потреба в отриманні дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України транспортним засобом з перевищенням вагових параметрів, оскільки позивач здійснював перевезення подільного вантажу - дизельного палива.

Суд не погоджується з такими твердженнями позивача, оскільки в разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено обов'язок отримання дозволу компетентного органу, який дає право на рух автомобільними дорогами України. При цьому, отримання такого дозволу не залежить від самого вантажу: подільний чи неподільний.

В постанові від 24.07.2019 року по справі №803/1540/16 Верховний Суд зауважив, якщо вагові параметри вказаного транспортного засобу перевищують нормативно допустимі вагові обмеження, що дало підстави вважати цей транспортний засіб великоваговим, для руху якого, за правилами частини четвертої статті 48 Закону № 2344-ІІІ, повинен бути відповідний дозвіл. Відсутність такого дозволу є достатньою підставою для накладення на товариство штрафу відповідно до статті 60 Закону № 2344-ІІІ.

Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно абз.15 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Враховуючи, що рейдовою перевіркою 26.12.2019 року (235 км а/д "Київ-Чоп") транспортного засобу ТОВ «УКРІНФОРМТРЕЙ» марки DAF, модель FT XF 105.460, номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом - цистерною марки TRAILOR, модель SYY ЗСХ, номерний знак НОМЕР_2 , встановлено перевищення вагових норм транспортного засобу на 13,30%, оскільки його фактична маса 45,32 т. при нормативно допустимій 40 т., що є порушенням п.22.5 Правил дорожнього руху, при цьому як до перевірки так і до суду позивачем не надано відповідного дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентним органом, а також не надано доказів того, що в нього відсутній обов'язок отримати такий дозвіл на перевезення подільного вантажу з перевищенням вагових обмежень, за таких підстав управлінням Укртрансбезпеки у Харківській області правомірно винесено оскаржувану постанову № 172298 від 18.02.2020 року, якою застосовано до позивача штраф у сумі 17 000,00 грн. за перевищення ТЗ вагових норм.

Оскільки в акті № 174940 від 26.12.2019 року зафіксовано відсоткове співвідношення перевищення параметрів від нормативу - 13,30% (маса тягача та напівпричепа складає 45,32 т. при нормативно допустимій 40 т.), тому управлінням вірно застосовано до позивача штраф, передбачений абз.15 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Суд не погоджується з твердженнями позивача, що під час здійснення документального габаритно - вагового контролю співробітниками Укртрансбезпеки визначено масу транспортного вантажу у спосіб, який суперечить приписам законодавства, з огляду на наступне.

В акті перевірки № 174940 від 26.12.2019 року зазначено, що перевізником вантажу згідно ТТН 251209 від 25.12.2019 року зазначено, що маса нафтопродукту - 31,072 т.

Відповідно до свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів: - маса тягача DAF, модель FT XF 105.460, номерний знак НОМЕР_1 без навантаження складає 7,027 т; - маса напівпричепа-цистерни марки TRAILOR, модель SYY ЗСХ, номерний знак НОМЕР_2 без навантаження складає 6,22 т.

З огляду на зазначене, загальна вага без навантаження тягача і напівпричепа складає 13,24 т.

З огляду на зазначене, шляхом додавання маси транспортного засобу, яка складає 13,24 т. та маси вантажу, яка складає 32,072т, співробітниками управління Укртрансбезпеки у Харківській області встановлено загальну масу транспортного засобу з вантажем, яка складає 45,32т.

Документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу (пп.5-1 п.2 Порядку № 879).

Щодо розгляду справи про порушення автомобільного законодавства, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 25 Порядку № 1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Керівнику ТОВ "УКРІНФОРМТРЕЙД" було надіслано лист № 12337/37-1/24-20 від 07.02.2020 року, яким повідомлено, що розгляд справи про порушення автотранспортного законодавства відбудеться 18.02.2020 року за відповідною адресою. Копію листа позивач отримав 13.02.2020 року, що підтверджено підписом уповноваженої особи в повідомленні про вручення поштового відправлення. Проте, на розгляд справи представник позивача не прибув та не надав письмових пояснень, які б могли вплинути на результати розгляду, причин не повідомив.

Отже, управлінням не порушено процедуру розгляду справи про порушення автотранспортного законодавства та накладення на позивача штрафу.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що дії Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області щодо нарахування ТОВ «УКРІНФОРМТРЕЙД» суми за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 116,40 євро, згідно Розрахунку № 174940 від 26.12.2019р., складеного стосовно транспортного засобу марки DAF д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки Trailor д/н НОМЕР_2 під час рейдової перевірки 26.12.2019р. на а/д «Київ-Чоп» 235 км та Розрахунку № 174940 від 23.04.2020, складеного 23.04.2020р. стосовно транспортного засобу марки DAF д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки Trailor д/н НОМЕР_2 є законними та такими, що вчинені в межах чинного законодавства України та оскільки оскаржувана постанова управління Укртрансбезпеки у Харківській області № 172298 від 18.02.2020 року про застосування до позивача штрафу винесена правомірно, з дотриманням передбаченої законодавством процедури, позовні вимоги ТОВ "Укрінформтрейд" є необґрунтованими, отже не підлягають задоволенню.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРІНФОРМТРЕЙД" (61082, м. Харків, пр-т Московський, буд. 144, кімн. 203-2) до Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м. Київ, пр. Перемоги, 14) про визнання протиправними та скасування постанови - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Спірідонов М.О.