Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
07 жовтня 2020 року № 520/9951/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Зінченко А.В.
при секретарі- Мурадли А.І.
за участі представників сторін:
позивача - Гулієва І.М.
відповідача - Кезля М.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, буд. 24,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ37764460) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління державно міграційної служби в Харківській області від 08.07.2020 року №63014300003457 про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україну громадянину Республіка Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язати Головне управління державної міграційної служби в Харківській області (код ЄДРПОУ 37764460) повторно розглянути заяву громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про надання дозволу на імміграцію в Україну.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав відзив на позов з обґрунтування своєї правової позиції, в задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 27.08.2019 року ОСОБА_1 , паспорт громадянина Азербайджану № НОМЕР_2 , виданий 14.07.2018 року Міністерством внутрішніх справ, терміном дії до 13.07.2028 року, перебуваючи в Україні на законній підставі, звернувся до Богодухівського РС ГУ ДМС України в Харківській області із заявою про надання дозволу на імміграцію в Україну на підставі пункту 1 частини третьої статті 4 Закону України «Про імміграцію» від 07.06.2001, як такий, що має доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка набула громадянство України на підставі ч.І ст.7 Закону України «Про громадянство України».
Свідоцтво про народження доньки - серії НОМЕР_3 , видане 24.03.2016 року.
Довідка про реєстрацію доньки громадянином України - № 9370, видана 04.10.2018 Головним управлінням ДМС України в Харківській області.
Вищезазначеною нормою Закону України «Про імміграцію» передбачено, що дозвіл на імміграцію поза квотою надається: одному із подружжя, якщо другий із подружжя з яким він перебуває у шлюбі понад два роки є громадянином України, дітям та батькам громадянина України.
Суд вказує, що відповідно до п.14 «Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень», затвердженого Постановою КМУ від 26.12.2002 № 1983, територіальні органи і підрозділи після отримання документів від зазначених у пунктах 12 і 13 цього Порядку органів перевіряють у місячний термін правильність їх оформлення, з'ясовують у межах своєї компетенції питання щодо наявності чи відсутності підстав для відмови у наданні дозволу на імміграцію, передбачених статтею 10 Закону України "Про імміграцію", надсилають відповідні запити до МВС, органів Національної поліції, регіональних органів СБУ, Робочого апарату Укрбюро Інтерполу та Держприкордонслужби.
Також, МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ, Робочий апарат Укрбюро Інтерполу та Держприкордонслужба проводять відповідно до компетенції у місячний строк після надходження таких запитів перевірку з метою виявлення осіб, яким дозвіл на імміграцію не надається. Про результати перевірки інформується орган, який надіслав запит.
Матеріалами справи підтверджено, що на виконання зазначеної норми Постанови КМУ № 1983, Головним управлінням ДМС України в Харківській області було направлено відповідні матеріали на адресу начальника ГВКР УСБУ в Харківській області полковника Докучаєва О.
За результатами розгляду матеріалів щодо надання дозволу на імміграцію в Україну громадянину ОСОБА_1 , ГВКР УСБУ в Харківській області було прийнято рішення про заперечення стосовно в'їзду на ПМП на підставі п.4 ст.10 Закону України «Про імміграцію».
Враховуючи прийняте ГВКР УСБУ в Харківській області рішення, Головним управлінням ДМС України в Харківській області було затверджено висновок про відмову у наданні дозволу на імміграцію в
Україну громадянину Азербайджану ОСОБА_1 на підставі пункту 4 частини 1 статті 10 Закону України «Про імміграцію».
08 липня 2020 року Головним управлінням ДМС України в Харківській області було прийнято рішення про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україну громадянину Азербайджану ОСОБА_1 на підставі пункту 4 частини 1 статті 10 Закону України «Про імміграцію».
Підсумовуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що Головним управлінням ДМС України в Харківській області було прийняте законне та обґрунтоване рішення, з урахуванням рішення ГВКР УСБУ в Харківській області, відповідно до вимог законодавства, що регулює правовідносини у сфері надання іноземцям дозволу на імміграцію в Україну.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст. 72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб'єкт забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч. 2 ст. 19 КАС України.
Факт порушення прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах у галузі міграційної справи не знайшов свого підтвердження, що є визначеною процесуальним законом обставиною для залишення заявлених вимог без задоволення.
Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст.139, 143 КАС України та Закону України “Про судовий збір”.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 139, 242- 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_4 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, буд. 24,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 37764460) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення у повному обсязі виготовлено 13 жовтня 2020 року.
Суддя А.В.Зінченко