про залишення позовної заяви без руху
Справа № 500/2983/20
13 жовтня 2020 рокум.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просить у випадку присудження наявності страхового стажу у 27 років відмінити рішення Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком та призначити її. Також позивач просить суд зарахувати йому до страхового стажу окремі періоди, наведені у позовній заяві.
Відповідно до вимог частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статями 160, КАС України, з огляду на таке.
Згідно з пунктом 4 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Ознайомившись зі змістом позовної заяви суд роз'яснює позивачу, що зміст позову - це частина позову, яка, з одного боку, відображає вид судового захисту, а саме - звернену до суду вимогу позивача щодо застосування конкретних способів захисту порушеного, оспорюваного чи невизнаного права; відповідно до змісту позовних вимог встановлюються межі судового розгляду і предмет доказування. З іншого боку, зміст позовних вимог складають матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, щодо яких суд повинен ухвалити рішення. Через це зміст позовних вимог має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
При цьому суд звертає увагу, що відповідно до частин першої та другої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Крім того, особа, звертаючись до суду із позовною заявою, повинна чітко зазначити рішення (його номер, дату тощо) суб'єкта владних повноважень, яким порушено її права, та повинна вказати спосіб захисту свого порушеного права, оскільки це визначатиме предмет доказування у справі.
Проаналізувавши зміст позовної заяви, суд констатує, що у ній відсутня чітко сформульована прохальна частина, з якої можна б було зрозуміти звернену до суду вимогу позивача щодо застосування конкретних способів захисту його порушених прав.
З тексту позовної заяви вбачається вимога зарахувати позивачу страховий стаж по певних періодах, однак така вимога чітко не сформульована та не звернена до конкретного суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесена така функція. При цьому суд не може підміняти відповідний орган, тобто не може зараховувати страховий стаж, що просить позивач у позові, а може лише надати оцінку правомірності зарахування чи не зарахування окремих періодів до страхового стажу відповідним компетентним органом, у спірному випадку Головним управлінням ПФУ в Тернопільській області, та у випадку встановлення порушення вимог закону зобов'язати відповідача вчинити певну дію, як от, зарахувати спірні періоди. При цьому позивач має їх чітко визначити та зазначити підстави для їх зарахування до страхового стажу, визначенні законодавством.
Також позивач ставить вимогу відмінити рішення Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про відмову йому у призначенні пенсії за віком, проте не вказує дати, номера рішень, якими йому відмовлено в призначенні пенсії і які оскаржуються.
Враховуючи наведене, позивачу, який вважає порушеними свої права чи інтереси, потрібно чітко сформулювати зміст позовних вимог, дотримуючись вимог статті 5 КАС України. У разі пред'явлення позовних вимог до кількох відповідачів (і до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, і до Пенсійного фонду України), слід зазначити повні відомості про них та чітко вказати зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів окремо, як того вимагає процесуальний закон, та сплатити судовий збір за кожну позовну вимогу до кожного з відповідачів.
Так, порядок сплати судового збору регламентує Закон України від 08.07.2011, №3674-VI “Про судовий збір”. Згідно з частиною першою статті 3, частиною першою статті 4 цього Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством; судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За приписами частини третьої статті 6 Закону України “Про судовий збір” у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Згідно зі статтею 7 Закону України від 14.11.2019, № 294-IX “Про Державний бюджет України на 2020 рік” прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2020 становить 2102,00 гривні. Отже, за кожну вимогу немайнового характеру позивач має сплатити сплатити судовий збір по 840,80 грн.
Крім того, суд звертає увагу, що органом яким призначає пенсію, та яким безпосередньо можуть бути порушені права позивача, є саме Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області. Оскаржуючи кожне рішення органів пенсійного фонду, позивач має сплати судовий збір за кожну позовну вимоги (за оскарження кожного з рішень), а тому позивач вправі сформулювати позовну вимоги до одного відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування останнього рішення, яким йому відмовлено у призначенні пенсії.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути вказані недоліки позовної заяви шляхом подання до суду заяви про уточнення позовних вимог (разом з її копією для відповідача), в якій вказати повні відомості про рішення суб'єкта владних повноважень (дата і номер рішення, найменування суб'єкта, який прийняв рішення), яке позивач просить суд скасувати, а в разі пред'явлення позовних вимог до кількох відповідачів зазначити повні відомості про них та чітко зазначити зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів окремо з додержанням вимог статті 160 КАС України та у відповідності до вимог, встановлених статтею 5 КАС України, а також у разі оскарження кількох рішень - сплатити судовий збір за кожну позовну вимогу.
Керуючись статтями 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Чепенюк О.В.