Справа № 500/2005/20
06 жовтня 2020 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_2 ОСОБА_5 ОСОБА_6 до Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
04 серпня 2020 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що наказ Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації №07-12 від 17.02.2020 винесено в результаті отриманих відомостей з Регіонального центру МВС у Тернопільській області на наявність у осіб, які отримують соціальну допомогу транспортних засобів і проведеної перевірки поданих заяв про призначення усіх видів допомог, компенсацій, субсидій та пільг та долучених декларацій від 10.01.2017, від 12.07.2017, від 17.01.2018, від 30.07.2018, від 08.01.2019, від 03.07.2019, від 08.01.2020, де не було вказано про зареєстровані на чоловіка ОСОБА_7 два транспортних засоба - ГАЗ 3110 - 11.09.2008 та FIAT SCUDO 26.08.2016. В результаті чого за період з 01.01.2017 по 01.02.2020 відповідач зайво виплатив допомогу як малозабезпеченій сім'ї в розмірі 313550,79 грн.
Позивач вважає дане повідомлення незаконним, оскільки її сім'я із незалежних причин мала середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму, а тому право на призначення грошової допомоги як малозабезпеченій сім'ї було навіть за наявності у власності чи володінні сім'ї автомобіля.
Крім того, позивач зазначає, що подаючи декларацію про доходи та майновий стан, вона діяла без жодного умислу на подання недостовірних відомостей, з метою отримання соціальної допомоги.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.08.2020 позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу надано п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 21.08.2020. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 31.08.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання на 22.09.2020.
22.09.2020 ухвалою суду розгляд справи відкладено на 06.10.2020, у зв'язку із неявкою представника відповідача.
В судовому засіданні 06.10.2020 представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві. Просив справу розглядати в порядку письмового провадження.
Представник відповідача Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, подавши до суду заяву про розгляд справи без участі їх представника. Позовні вимоги не визнає, при вирішенні спору покладається на думку суду.
Відповідно до ч.3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч.9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Заслухавши учасників справи, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , мати шести малолітніх дітей: дочки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; дочки - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; дочки - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; дочки - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , виховує їх самостійно та перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації. Їй призначено державну соціальну допомогу згідно з Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
Починаючи з 01.02.2020 року виплату соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї позивачу припинено, у зв'язку з прихованням відомостей про наявність у власності двох автомобілів та прийнято рішення про відшкодування надмірно виплачених коштів у сумі 313 550,79 грн.
Як видно з матеріалів справи, згідно декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 10.01.2017 року ОСОБА_1 було зазначено один транспортний засіб, який зареєстрований в установленому порядку та перебуває у володінні ОСОБА_7 - FIAT SCUDO, д.н.з. НОМЕР_1 , 2007 р.в.
Так, 10.01.2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, просила призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї.
На підставі цієї заяви та в подальшому аналогічних заяв, ОСОБА_1 відповідно Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", призначена державна соціальна допомога як малозабезпеченій сім'ї, про що свідчать рішення від 10.01.2017 року, 12.07.2017 року, 17.01.2018 року, 30.07.2018 року, 08.01.2019, 03.07.2019 року, 08.01.2020 року.
Судом встановлено, що рішенням Управління соціального захисту населення Кременецької РДА, яке оформлено повідомленням про припинення державної соціальної допомоги (вих. № 07-12/983 від 17.02.2020 року) позивачу припинена виплата державної соціальної допомоги, починаючи з 01.02.2019 року і позбавлено права на призначення допомоги терміном на 6 місяців та зобов'язано повернути нараховану суму державної соціальної допомоги в сумі 313 550,79 гривень.
Причиною прийняття вказаного рішення стало те, що в результаті перевірки достовірності інформації про доходи та майновий стан виявлено, що ОСОБА_1 надано недостовірну інформацію про майновий стан сім'ї. Зокрема, при зверненні за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в «Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги» в Розділі IV «Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей)» не вказано, що у власності сім'ї перебуває два транспортні засоби, які зареєстровані на ОСОБА_7 - ГАЗ 3110- 11.09.2008 р. та FIAT SCUDO -26.08.2016 р.
В результаті недостовірної інформації про доходи і майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги за періоди з 01.01.2017 р. по 01.02.2020 р., за твердженням відповідача зайво виплачена державна соціальна допомога як малозабезпеченій сім'ї на суму 313 550,79 грн., чим порушено ст. 7 Закону України №1768-111 та п. 10 Постанови №250. У відповідності до пунктів 10, 12, 25, 28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України 24.03.2003 р. №250.
Так, згідно з довідкою Регіонального сервісного центру МВС в Тернопільській області територіального сервісного центру № 6343 за № 31/19/3-К-60 від 12.03.2020 року, в облікових базах даних та Єдиному державному реєстрі МВС за громадянином ОСОБА_7 , зареєстровано наступні транспортні засоби:
- 26.08.2016 р. автомобіль FIAT SCUDO, 2007 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , вартість придбання 17000 (сімнадцять тисяч) гривень;
- 11.09.2008 р. автомобіль ГАЗ 3110, 1998 року випуску, номерний знак НОМЕР_2 , вартість транспортного засобу у ЄДР МВС ТЗ відсутня. Вказаний автомобіль 12.02.2020 р. знятий з обліку, у зв'язку з вибраковкою, що унеможливлює його подальше використання.
За ОСОБА_7 , станом на 13.02.2020 року зареєстровано один автомобіль FIAT SCUDO, 2007 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , який не знімався з обліку і не перереєстровувався по теперішній час.
Відтак повідомленням №07-12-983 від 17.02.2020 про припинення соціальних допомог Управління соціального захисту населення Кременецької РДА проінформувало про припинення виплати соціальної допомоги починаючи з 01.02.2020, а також про обов'язок повернути переплачену суму соціальної допомоги і перерахувати 313550,79 грн.
Вважаючи таке рішення суб'єкта владних повноважень протиправним, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість рішення відповідача на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень статті 46 Конституції України пенсії, інші виплати соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Так, Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 №1768-III (далі - Закон №1768-III) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.
Згідно статті 1 Закону №1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; де малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї; де прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення; а середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина дев'ята статті 4 Закону №1768-III).
Кабінетом Міністрів України 24.02.2003 постановою №250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - Порядок №250).
Відповідно до пункту 2 Порядку №250 державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї .
Умови за якими соціальна допомога не призначається, а також випадки, за якими допомогу може бути призначено, встановлено у пункті 10 Порядку №250. Ці норми є аналогічними тим, що передбачені у статті 7 Закону №1768-III, згідно якої державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли:
працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги);
з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї;
у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
За наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо:
у складі сім'ї є особа з інвалідністю;
у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років);
неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї.
Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.
У разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення (пункт 12 Порядку №250).
Відповідно пункту 25 Порядку №250, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення; у разі переїзду сім'ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють виплату соціальної допомоги (зокрема, смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни; за заявою уповноваженого представника сім'ї - з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями частини четвертої статті 7 Закону №1768-ІІІ, згідно якої якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Таким чином, виплата соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям припиняється у разі, коли уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї при зверненні до відповідного державного органу із заявою про надання державної соціальної допомоги навмисно подав недостовірні відомості або приховав відомості при призначенні зазначеної допомоги та визначенні її розміру.
Як зазначає позивач, нею навмисно не приховано відомостей про доходи та майновий стан сім'ї. Звертаючись із відповідною заявою від 10.01.2017 про призначення допомоги ОСОБА_1 повідомила про те, що у власності сім'ї є автомобіль FIAT SCUDO, д.н.з. НОМЕР_1 , 2007 р.в.
А автомобіль ГАЗ 3110, 1998 року випуску, номерний знак НОМЕР_2 позивачем не вказувався, оскільки у зв'язку із вибраковкою такого транспортного засобу у їхньому використанні його не було. У базах даних МВС взагалі відсутня вартість такого автомобіля.
За заявою від 10.01.2017 року за наявності транспортного засобу FIAT SCUDO, д.н.з. НОМЕР_1 , 2007 р.в., який був відображений у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, позивачу було призначено соціальну допомогу.
Відсутність відомостей про наявність транспортного засобу, який не був зазначений у деклараціях 12.07.2017 року, 17.01.2018 року, 27.07.2018 року, 08.01.2019, від 02.07.2019 року, 03.01.2020 року жодним чином не впливає на призначення соціальної допомоги, оскільки така допомога призначалася відповідачем раніше за декларацією поданою 10.01.2017 року.
12.02.2020 року Територіальний сервісний центр 6343 РСЦ МВС в Тернопільській області за заявою власника автомобіль ГАЗ 3110, дата реєстрації 1998 року випуску, номерний знак НОМЕР_2 зазначив, що даний автомобіль був знятий з обліку, у зв'язку з вибраковкою. Тобто, вказаний автомобіль вибув з цивільного обороту.
За нормами статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільний транспортний засіб - колісний транспортний засіб (автобус, вантажний та легковий автомобіль. причіп, напівпричіп), який використовується для перевезення пасажирів, вантажів або виконання спеціальних робочих функцій (далі - транспортний засіб).
Згідно частини третьої статті 34 Закону України "Про дорожній рух" державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.
Повідомленням №07-12-983 про припинення соціальних допомог від 17.02.2020 Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації проінформувало про припинення виплати соціальної допомоги починаючи з 01.02.2020, а також про обов'язок повернути переплачену суму соціальної допомоги і перерахувати 313550,79 грн. на рахунок відповідача.
Суд зазначає, що при призначенні державної соціальної допомоги відповідачем було повідомлено про відмову в призначенні або припиненні виплат призначених допомог та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї. В заявах про призначення соціальної допомоги ОСОБА_1 власноруч ставила свій підпис під зазначеними попередженнями, тобто усвідомлюючи, що надання неточних чи неповних відомостей тягне відповідальність з згідно чинним законодавством України, та одночасно дала згоду на збір інформації про сім'ю та доходи, що необхідно для призначення допомог.
Судом не приймаються до уваги посилання позивача ОСОБА_1 на відсутність у її діях умислу, спрямованого на подання недостовірних відомостей з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї при подачі Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 10.01.2017, Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 12.07.2017, Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 17.01.2018, Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 30.07.2018, Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 08.01.2019, Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 03.07.2019, Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 08.01.2020, оскільки стаття 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" передбачає припинення виплати зазначеної допомоги не лише у випадку навмисного подання недостовірних відомостей, а й у випадку приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру.
В ході судового розгляду підтверджено факт зазначення позивачем недостовірних відомостей про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей).
Таким чином, встановлені судом обставини та системний аналіз зазначених вище правових норм свідчать про правомірне припинення призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї з 01.02.2020, у зв'язку з поданням недостовірних відомостей про наявність у володінні більше одного транспортного засобу позивачем ОСОБА_1 , а також з урахуванням можливості подальшого призначення допомоги не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення, про обґрунтоване позбавлення права на призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, у відповідності до повідомлення Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації №07-12-983 про припинення соціальних допомог від 17.02.2020.
Разом з тим перевіряючи на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України пункту 2.2 оскаржуваного рішення відповідача "Про припинення допомоги", де передбачено забезпечити повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 в сумі313550,79 грн., суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 28 Порядку №250 якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Однак, Управлінням соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації було вказано повернути виплачену соціальну допомогу у повному розмірі, без урахування вимог пункту 28 Порядку №250 щодо врахування матеріального стану сім'ї при визначенні обсягу надміру виплачених коштів та встановлення строків їх повернення, а повідомленням №07-12-983 від 17.02.2020 про припинення соціальних допомог проінформувано про обов'язок повернути переплачену суму соціальної допомоги 313550,79 грн. на рахунок відповідача.
За таких обставин, суд вважає, що оскаржене рішення Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації, яке оформлене у вигляді повідомлення №07-12-983 від 17.02.2020 щодо повернення надміру виплачених коштів ОСОБА_1 прийняте не на підставі та у спосіб, що визначені законами України, необґрунтовано, тобто без з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), що обумовлює необхідність його скасування.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення шляхом визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації, яке оформлене у вигляді повідомлення №07-12-983 від 17.02.2020 в частині забезпечення повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 в сумі 313550,79 грн.
Повідомлення в частині позбавлення права протягом шести місяців на призначення та виплату соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 з 01.02.2020 по 01.08.2020 є правомірним та скасуванню не підлягає.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації відновити ОСОБА_1 виплату державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї з 01.02.2020 року, то суд вважає, що дана вимога задоволенню не підлягає, з огляду на те, що в ході судового розгляду підтверджено факт зазначення позивачем недостовірних відомостей про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей).
Таким чином, встановлені судом обставини та системний аналіз зазначених вище правових норм свідчать про правомірне припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 з 01.02.2020.
Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 дов інтересах малолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації, яке оформлене у вигляді повідомлення № 07-12-983 від 17.02.2020 року в частині забезпечення повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 в сумі 313550 (триста тринадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят) гривень 79 копійок.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 08 жовтня 2020 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 місцезнаходження/місце проживання АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП ;
- ОСОБА_2 місцезнаходження/місце проживання АДРЕСА_1 ;
- ОСОБА_3 місцезнаходження/місце проживання АДРЕСА_1 ;
- ОСОБА_4 місцезнаходження/місце проживання АДРЕСА_1 ;
- ОСОБА_2 місцезнаходження/місце проживання АДРЕСА_1 ;
- ОСОБА_5 місцезнаходження/місце проживання АДРЕСА_1 ;
- ОСОБА_6 місцезнаходження/місце проживання АДРЕСА_1 ;
відповідач:
- Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації місцезнаходження/місце проживання вул. Словацького, 6,м. Кременець,Тернопільська область,47000 код ЄДРПОУ/РНОКПП 03195576.
Головуючий суддя Подлісна І.М.