Україна
Донецький окружний адміністративний суд
12 жовтня 2020 р. Справа№200/6865/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Аляб'єва І.Г. розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами загального позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецька Донецької області (код ЄДРПОУ 26000411, вул.Євгена Сенєва, 1, м.Торецьк, Донецька область, 85200) про визнання протиправним рішення про перерахунок соціальної допомоги,
23.07.2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецька Донецької області, у якій позивач просить:
- визнати неправомірним рішення відповідача про перерахунок соціальної допомоги з 01.07.2020 року;
- зобов'язати відповідача сплатити на користь позивача недоплачену соціальну допомогу у липні 2020 року у розмірі 1939,81 року.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем протиправно зменшено виплату соціальної допомоги малозабезпеченої сім'ї.
Ухвалою суду від 24.07.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначене на 25.08.2020 року.
25.08.2020 року розгляд справи відкладено на 22.09.2020 року.
Ухвалою суду від 22.09.2020 року закрито підготовче засідання, розгляд справи по суті призначено на 12.10.2020 року.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву в якому просить відмовити в задоволені позову. В обґрунтування відзиву зазначено, що 01.07.2020 року було внесено зміни до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» у зв'язку з чим державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям визначається, як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом. Так, 24.06.2020 року Управлінням згідно з листом Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 23.06.2020 року №11-34/2983/0/3-20 було проведено перерахунок соціальної допомоги ОСОБА_1 . Отже, зміни у законодавстві призвели до зменшення соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
До судового засідання позивач та представник відповідача не з'явилися про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином. В матеріалах справи містяться клопотання про розгляд справи без участі позивача та представника відповідача.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешкає, АДРЕСА_1 .
На утриманні позивача перебува 3 дитини: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ).
Відповідно до довідок позивач та її діти мають статус внутрішньо переміщеної особи.
01.04.2020 року ОСОБА_1 звернулася до Управління за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Рішенням від 03.04.2020 року позивачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 01.04.2020 року по 30.09.2020 року, саме за період з 01.04.2020 року по 30.06.2020 року у розмірі 3561,24 грн., за період з 01.07.2020 року по 30.09.2020 року у розмірі 6817,53 грн.
Відповідно до розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення державної соціальної допомоги від 03.04.2020 року сукупний дохід сім'ї на 6 місяців, що передують місяцю звернення за допомогою складає 24690,15 грн., середньомісячних дохід сім'ї складає 4115,03 грн.
06.07.2020 року позивач звернулася до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецька Донецької області з заявою про надання роз'яснення стосовно зменшення розміру соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї.
Листом Управління від 08.07.2020 року №08 вх.Р-261-5.1-6.2 роз'яснено ОСОБА_1 , що 02.07.2020 року внесено зміни до ст.5 Закону України « Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», що призвело до зменшення виплати за липень 2020 року.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, про відмову у задоволені позову з наступних підстав.
У статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до Конституції України гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей, забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлює Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям - Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (Закон №1768-ІІІ) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом №1768-ІІІ, визначено Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 24.02.2003 року №250 (надалі також - Порядок).
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч.10 ст.4 Закону № 1768).
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення соціальних гарантій для окремих категорій осіб» від 02.06.2020 року №646-ІХ (далі Закон №646-ІХ) внесено зміни до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», зокрема, статтю 5 Закону України «Про соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» викладено в наступній редакції:
«Розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.
До стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.
Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з можливостей Державного бюджету України і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Для громадян, які одержали статус особи, яка проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, прожитковий мінімум збільшується на 20 відсотків.
Максимальний розмір державної соціальної допомоги не може перевищувати прожитковий мінімум для сім'ї, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті».
Згідно з п.9 Порядку №250 середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців.
Шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (далі - період, за який враховуються доходи).
Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - Порядок № 250, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п.2 Порядку № 250 державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність.
До працездатних осіб відносяться особи, які не досягли встановленого законом пенсійного віку.
Відповідно до п. 1, п.п. 5.1 «Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15 листопада 2001 року № 486/202/524/455/3370, методика призначена для обчислення сукупного доходу сімей (одержувачів) для всіх видів соціальної допомоги і застосовується при визначенні їх права на соціальну допомогу та розрахунку її розміру.
Згідно цієї Методики, до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять, зокрема, стипендії, пенсії, допомога (крім одноразової допомоги при народженні дитини, допомоги на поховання, одноразової допомоги, яка надається за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, організацій незалежно від форм власності, у тому числі громадських та благодійних), допомога на навчання, безпосередньо отримана особою від підприємства, установи чи організації, за винятком коштів, отриманих на умовах позики чи кредитів. При цьому до сукупного доходу не включається відповідна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» установлено у 2020 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2020 року - 2027 гривень, з 1 липня - 2118 гривень, з 1 грудня - 2189 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення:
дітей віком до 6 років: з 1 січня 2020 року - 1779 гривень, з 1 липня - 1859 гривень, з 1 грудня - 1921 гривня;
дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2020 року - 2218 гривень, з 1 липня - 2318 гривень, з 1 грудня - 2395 гривень;
працездатних осіб: з 1 січня 2020 року - 2102 гривні, з 1 липня - 2197 гривень, з 1 грудня - 2270 гривень;
Відповідно до статті 9 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» установлено, що у 2020 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб - 25 відсотків; для дітей: з 1 січня 2020 року - 85 відсотків, з 1 липня - 130 відсотків; для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю - 100 відсотків відповідного прожиткового мінімуму.
Розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у 2020 році не може бути більше ніж 85 відсотків від рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» перерахунок розміру державної соціальної допомоги здійснюється, зокрема, у разі затвердження нового рівня забезпечення прожиткового мінімуму розмір призначеної допомоги перераховується без звернення уповноваженого представника сім'ї.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» покриття витрат на виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
За рахунок місцевих бюджетів та спеціально створених регіональних фондів соціальної допомоги органи місцевого самоврядування можуть проводити доплати до встановлених відповідно до цього Закону розмірів державної соціальної допомоги виходячи із затвердженого регіонального прожиткового мінімуму.
У Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави. Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Згідно із зазначеним Рішенням КСУ, положення статті 1, частин першої, третьої статті 95 Конституції України у системному зв'язку з положеннями статті 3, частини першої статті 17, частини третьої статті 22, статей 46, 48 Основного Закону України треба розуміти так, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21 листопада 2019 року №159/1411/17.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивачу призначена соціальна допомога, як малозабезпеченій сім'ї з 01.07.2020 року по 30.09.2020року в розмірі 6817,53 грн.
Розмір призначеної ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям не є меншим, ніж прожитковий мінімум встановлений Законом України «Про державний бюджет України на 2020 рік».
Таким чином суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Керуючись пп. 15.5 Розділу VII Перехідних положень, статями 9, 19, 72-79, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволені позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецька Донецької області (код ЄДРПОУ 26000411, вул.Євгена Сенєва, 1, м.Торецьк, Донецька область, 85200) про визнання протиправним рішення про перерахунок соціальної допомоги - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 840,80 гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повний текст судового рішення складено і підписано 12 жовтня 2020 року.
Суддя І.Г. Аляб'єв