Справа № 331/3609/20
Провадження № 2/331/1684/2020
02 жовтня 2020 року суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Світлицька В.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту реєстраційний послуг Запорізької міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Жовтневого районного суду м. Запоріжжя з позовом до Департаменту реєстраційний послуг Запорізької міської ради про зобов'язання вчинити певні дії.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, суддя приходить до висновку, що у відкритті провадження у справі слід відмовити, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється у порядку іншого судочинства.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами ст. 1 КАС України цей Кодекс визначає юрисдикцію, повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Як визначено п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Оскільки позивачем заявлено вимогу про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії, дана справа не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства та повинна розглядатися за правилами адміністративного судочинства.
Крім того, слід зазначити, що заявлена позовна вимога фактично не пов'язана із захистом трудових прав позивача та не спрямована на захист таких, оскільки позивачем не наведено обставин про порушення його трудових прав саме у зв'язку із невчиненням Департаментом реєстраційних послуг певних дій; позивачем не пред'явлено вимог до роботодавця, що дає підстави виключити пов'язаність заявлених позовних вимог із захистом трудових прав позивача.
Враховуючи наведене, зокрема суб'єктний склад правовідносин, предмет та підстави заявлених вимог, характер спору, суд приходить до переконання, що даний спір не пов'язаний із захистом майнових чи трудових прав позивача, а стосується лише дій відповідача як суб'єкта владних повноважень, а тому вирішення даного спору у відповідності до норм КАС України віднесено до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Керуючись 19, 186 ЦПК України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту реєстраційний послуг Запорізької міської ради про зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Запоріжжя протягом 15 днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: В.М. Світлицька