Справа № 303/4793/20
3/303/2245/20
12 жовтня 2020 року м. Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Гейруш В.Б., розглянувши матеріали які надійшли з Управління патрульної поліції в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , з середньо-спеціальною освітою, одруженого, що має на утриманні одну неповнолітню дитину,
за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №370598 ОСОБА_1 23.08.2020 о 11 год. 00 хв. керував транспортним засобом марки "ВАЗ 210893 д.н.з. НОМЕР_1 по вул. Пряшівська в м. Мукачево в стані алкогольного сп"яніння, чим порушив п. 2.9а ПДР України.
В суді ОСОБА_1 свою вину не визнав та пояснив, що 23.08.2020 поліцейськими безпідставно складено відносно нього два адміністративних протоколи за ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з частиною першою статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
01.07.2020 набрав чинності Закон України від 22 листопада 2018 року №2617-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» (надалі «Закон №2617-VIII»), відповідно до п. 171 якого до Кримінального кодексу України включено ст.286-1 КК України в наступній редакції: «Стаття 286-1. Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, або відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а так само вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування - караються штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років».
Таким чином, правопорушення за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції з 01.07.2020 віднесені до кримінальних проступків, а відповідна норма КУпАП, яка передбачала адміністративну відповідальність за такі діяння, втратила чинність.
17.06.2020 прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» за №720-ІХ від 09.04.2020 (надалі «Закон №720-ІХ»), який 2 липня 2020 року було підписано президентом України, а 3 липня 2020 року - опубліковано в офіційній газеті "Голос України", тобто «Закон №720-ІХ» набрав чинності 3 липня 2020 року.
Вказаним «Законом №720-ІХ» передбачалося внесення змін до «Закону №2617-VIII від 22.11.2018», а саме: 1) у пункті 1: підпункти 2-4, 7 виключити; (пункт 4 Закону №2617-VIII від 22.11.2018 року, щодо зміни ст. 130 КУпАП); підпункти 127, 128, 131, 149, 171, 207 виключити (п.171 Закону №2617-VIII від 22.11.2018 щодо введення в дію ст. 286-1 КК України «Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції»).
Вищевказані зміни не вдалось привести в дію, у зв'язку з тим, що «Закон №2617-VIII» (про доповнення ст. 286-1 КК України та зміни ст. 130 КУпАП) набрав чинності 01 липня 2020 року, а «Закон №720-ІХ» набрав чинності на третій день, після набрання чинності вищевказаного «Закону №2617-VII», а саме 03 липня 2020 року, при цьому такі зміни суперечили чинному Закону України №619-ІХ від 19.05.2020 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури внесення змін», відповідно до якого зміни до законодавства України про адміністративні правопорушення можуть вноситися виключно законами про внесення змін до цього Кодексу та інших законів України, що встановлюють адміністративну відповідальність, та/або до законодавства України про кримінальну відповідальність, та/або до кримінального процесуального законодавства України". З урахуванням вищенаведеного та положень ч.5 ст. 94 Конституції України, відповідно до якої закон не може набрати чинності раніше дня його опублікування, положень ч.6 ст. 3 КК України, ч.3 ст. 1 КПК України, ч.4 ст. 2 КУпАП, а також позиції Конституційного Суду України, викладеної в низці його рішень, положення закону, яким до іншого закону вносяться зміни, після набрання ними чинності стають невід'ємною частиною закону, до якого вносяться зміни, і вичерпують свою дію.
За таких обставин, аналіз змін показав, що «Закон №720-IX» наразі чинний, але за винятком тих положень, які стосуються внесення змін до «Закону №2617-VIII».
До положень ст. 130 КУпАП (в редакції Закону № 2617-VIIІ, яка виключила адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами у стані сп'яніння) жодних змін законодавцем станом на час складання відповідного протоколу та на час розгляду цієї справи не вносилося. Ці дані узгоджуються і з офіційною інформацією на сайті Верховної Ради України, за якою, станом на день складання відповідного протоколу, 08.07.2020, та на день розгляду цієї справи адмінідповідальності за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції - не передбачено взагалі.
У відповідності до ч.2 ст. 9 КУпАП відповідальність за такі дії передбачена ст. 286-1 КК України, що виключає можливість притягнення особи за їх вчинення до адміністративної відповідальності.
Що ж стосується «Закону № 720-IX», то ним безпосередньо з 03 липня 2020 року не встановлюється адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані сп'яніння з тим, щоб мала можливість застосувати його положення в порядку ч. 2 ст. 2 КУпАП як окремого Закону про адміністративні правопорушення.
Адміністративним правопорушенням визнається протиправне діяння, за яке Законом передбачено адміністративна відповідальність, ніхто не може бути підданий заходу адміністративного впливу інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом, особа підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час вчинення протиправного діяння (ч. 1 ст. 9, ч. 1 ст. 7 та ч. 1 ст. 8 КУпАП).
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КУпАП адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Відповідно до ст. 253 КУпАП якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Враховуючи вищевикладе, провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП підлягає закриттю на підставі ч.2 ст.284 КУпАП, а матеріали справи, слід передати до Мукачівського ВП ГУНП в Закарпатській області в порядку ст. 253 КУпАП, так як в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст. 286-1 КК України.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 2,7-9,221, 245, 253,279, 280, 283-285 КУпАП, суддя,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - закрити на підставі ч.2 ст.284 КУпАП, а матеріали справи передати до Мукачівського ВП ГУНП в Закарпатській області в порядку ст. 253 КУпАП.
На постанову може бути подана апеляція до Закарпатського апеляційного суду через Мукачівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Мукачівського
міськрайонного суду В.Б. Гейруш