Справа № 303/3852/20
Провадження № 3/303/2441/20
12 жовтня 2020 року м.Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Маргитич О.І., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції в Закарпатській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України,
- за частиною1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення 15 липня 2020 року о 14 год. 00 хв. ОСОБА_1 в місті Мукачево по вулиці Руській, керував транспортним засобом (мотоциклом) марки «Hornet XGJ 200-8», реєстраційний номер НОМЕР_1 , в порушення вимог п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху України (затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306), в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився в Мукачівській ЦРЛ.
Правопорушник у судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав.
Вивчивши надані матеріали слід прийти до наступного.
Відповідно до статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 8 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом (стаття 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення)
Зазначене положення кореспондується з положенням частини другої статті 58 Конституції України, згідно з якою, ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом, як правопорушення.
Згідно положень частини 4 статті 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення зміни до законодавства України про адміністративні правопорушення можуть вноситися виключно законами про внесення змін до цього Кодексу та інших законів України, що встановлюють адміністративну відповідальність, та/або до законодавства України про кримінальну відповідальність, та/або до кримінального процесуального законодавства України.
01 липня 2020 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22 листопада 2018 року за № 2617-VІІІ.
Згідно частини 1 статі 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідальність настає в разі керування річковими, морськими або маломірними суднами судноводіями в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само передача керування судном особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а також відмова осіб, які керують річковими, морськими або маломірними суднами від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Вказане вище слідує з тексту Кодексу України про адміністративні правопорушення, який оприлюднений на офіційному веб-сайті Верховної ради України як станом на час складання протоколу, так і на момент розгляду справи.
Відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, або відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції передбачає кримінальну відповідальність за частиною 1 статті 286-1 КК України.
Як зазначено вище, протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 15 липня 2020 року, тобто після набуття чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22 листопада 2018 року за № 2617-VІІІ.
Слід зазначити, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 17 червня 2020 року за № 720-ІХ, що набув чинності 03 липня 2020 року внесено зміни до Закону України від 22 листопада 2018 року за № 2617-VІІІ.
Проте, диспозицію частини 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення на офіційному веб-сайті Верховної ради України залишено без змін, тобто передбачено відповідальність виключно за керування в стані сп'яніння річковими, морськими або маломірними суднами або за відмову від проходження огляду осіб, які керують річковими, морськими або маломірними суднами.
Таким чином, дії стосовно ОСОБА_1 , щодо керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, викладені поза межами диспозиції статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (опублікованої на офіційному веб-сайті Верховної ради України)
Наведене вище дає підстави вважати, що інкриміноване особі діяння станом на момент його вчинення не охоплювалося складом адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (в редакції Закону № 2617-VIII).
Згідно пункту 6 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із скасуванням акта, який встановлює адміністративну відповідальність.
Таким, чином, вважаю, що адміністративна справа про притягнення до адміністративної відповідальності стосовно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення підлягає закриттю у зв'язку із скасуванням акта, який встановлює адміністративну відповідальність.
У свою чергу, відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до
закону кримінальної відповідальності.
Як зазначено вище, в діях стосовно ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (в редакції Закону № 2617-VIII), тому суд враховує вимоги статті 253 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно до якої якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
У зв'язку з чим, матеріали справи про адміністративне правопорушення слід передати до Мукачівського відділу поліції ГУНП в Закарпатській області, з метою встановлення в діях правопорушника ознак кримінального правопорушення, передбаченого статтею 286-1 КК України.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями ст. ст. 247, 280, 282-284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України), за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити, у зв'язку із скасуванням акта, який встановлює адміністративну відповідальність.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 направити до Мукачівського відділу поліції ГУНП в Закарпатській області.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції через Мукачівський міськрайонний суд.
Суддя Мукачівського
міськрайонного суду О.І.Маргитич