про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
12 жовтня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/3756/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., перевіривши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (вул. Сосюри, 347, м. Лисичанськ, Луганська область, 93113) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
07.10.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (далі - відповідач), в якій позивач просить: визнати протиправними та скасувати рішення №192593 від 29.04.2020 (вих. 192593 від 04.06.2020) відповідача про відмову позивачу у перерахунку пенсії за вислугу років; зобов'язати відповідача з 01.10.2017 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років відповідно до ч. 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ на підставі довідки прокуратури Луганської області від 21.04.2020 № 18-289вих20 та довідки прокуратури Луганської області від 21.04.2020 № 18-290вих.20 в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати без обмеження її максимального розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 01.08.1990 по 16.07.2015 працював в прокуратурі м. Лисичанська Луганської області. Починаючи з 2015 року був переведений до прокуратури Луганської області. Наказом прокурора Луганської області №527к від 30.04.2020 позивача було звільнено з посади прокурора відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Луганської області на підставі п. 9 ч. 1 ст. 51 Закону України «Про прокуратуру».
З 04.10.2005 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції від 20.01.2005, чинній на момент призначення пенсії) позивачу було призначено пенсію за вислугою років, виходячи з розрахунку 90% від суми заробітної плати без обмежень її максимального розміру.
З 01.04.2015 було призупинено виплату пенсії позивачу, а з 23.01.2018 виплату пенсії було відновлено без її перерахунку.
Таким чином, з 23.01.2018 по сьогоднішній день позивачу не було здійснено перерахунку пенсії, з огляду на те, що відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» Кабінетом Міністрів України не був затверджений порядок та умови перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
У квітні 2020 року прокуратурою Луганської області позивачу було видано довідку №18- 290вих20 від 21.04.2020 про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) та довідку №18-289вих20 від 21.04.2020 року про складові заробітної плати/грошового забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед перерахунком пенсії).
21.04.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок призначеної пенсії без обмеження її максимального розміру виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області від 21.04.2020 № 18-289вих20 та довідки прокуратури Луганської області від 21.04.2020 № 18-290вих.20, починаючи з 01.10.2017, однак рішенням №192593 від 29.04.2020 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону №1697.
Також позивач зазначив, що в заяві про перерахунок пенсії не йшла мова про перерахунок пенсії на підставі п. 7 постанови КМУ від 11.12.2019 № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів», яка набрала чинності 16.01.2020.
Відтак, рішення №192593 від 29.04.2020 відповідача є протиправним, прийнятим всупереч приписам чинного законодавства, а дії суб'єкта владних повноважень є такими, що порушують права та інтереси позивача, що стало підставою для звернення позивача до суду.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено, у зв'язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.
Відповідно до статей 12, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України вказана справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідно до частини першої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина третя статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі надіслати суду: відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), позивачу - копію відзиву та доданих до нього документів; належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 ; належним чином засвідчену копію заяви ОСОБА_1 від 21.04.2020 про призначення/перерахунок пенсії з додатками, копію рішення, прийнятого за наслідками розгляду вказаної заяви, та всі документи, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті оскарженого рішення.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Справа розглядатиметься суддею Свергун І.О. одноособово.
Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяІ.О. Свергун