Іменем України
09 жовтня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3317/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - позивач) до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі також - відповідач, Білокуракинське ОУПФУ), відповідно до якої просить:
- визнати протиправними дії Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до заяви від 21.08.2020;
- зобов'язати Білокуракинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області, починаючи з 01.09.2020, провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 21.08.2020 та статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VІ у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, як особі, яка відпрацювала на підземних роботах не менш як 15 років, зарахувавши до стажу роботи, що дає право на обчислення пенсії по списку 1 періоди роботи з 01.02.1993 по 14.06.1995 на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» на посаді гірника підземного з повним робочим днем під землею, машиніста підземних установок з повним робочим днем під землею, гірника очисного вибою з повним робочим днем під землею та з 23.10.1995 по 02.06.1997 на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» на посаді гірника очисного вибою з повним робочим днем під землею.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивач має загальний стаж за даними відповідача складає 42 роки 0 місяців та 07 днів.
Протягом трудової діяльності працював понад 18 років на посадах, які відносяться до шкідливих і дають позивачу право на призначення пенсії по сп.1 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та на обчислення пенсії у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VІ від 02.09.2008 як особа, яка відпрацювала на підземних роботах не менш як 15 років, зокрема, наступні періоди:
з 01.02.1993 по 14.06.1995 на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» на посаді гірника підземного з повним робочим днем рід землею, машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею, гірником очисного вибою з повним робочим днем під землею;
з 23.10.1995 по 02.06.1997 на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» на посадах гірника очисного вибою з повним робочим днем під землею;
з 21.09.1998 по 10.06.1999 на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» на посаді гірника очисного вибою підземного з повним робочим днем;
з 26.02.2002 по 27.09.2012 на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» на посаді гірника очисного вибою підземного з повним робочим днем;
з 26.10.2012 по 30.03.2016 на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» на посаді гірника очисного вибою підземного з повним робочим днем.
При зверненні до відповідача 10.03.2020 за призначенням пенсії по списку 1 позивачу на підставі розпорядження відповідача від 12.03.2020 призначено пенсію по списку 1 у розмірі 9808,84 грн. Пенсію відповідачем обчислено при загальному стажі роботи 42 роки, 00 місяців, 07 днів, в тому числі робота по списку 1 - 14 років, 00 місяців, 13 днів. До стажу роботи по списку 1 відповідачем враховано період роботи, з 22.09.1998 по 10.06.1999 на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» на посаді гірника очисного вибою підземного з повним робочим днем, з 26.02.2002 по 27.09.2012 на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» на посаді гірника очисного вибою підземного з повним робочим днем; з 26.10.2012 по 30.03.2016 на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» на посаді гірника очисного вибою підземного з повним робочим днем відповідно до даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
21.08.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою на перерахунок пенсії, з вимогою врахувати до стажу роботи, що дає право на обчислення пенсії по списку 1 періоди роботи з 01.02.1993 по 14.06.1995 на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» на посаді гірника підземного з повним робочим днем під землею, машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею, гірником очисного вибою з повним робочим днем під землею та з 23.10.1995 по 02.06.1997 на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» на посадах гірника очисного вибою з повним робочим днем під землею, додав до звернення довідки, що уточнює особливий характер роботи від 23.06.2020 № 1390-1393, видані філією «шахта Краснолуцька» державного унітарного підприємства «Центрвугілля» та додані до довідок документи (відомості про підземні виходи на шахту, довідку про заробітну плату, документи про атестацію робочих місць тощо).
Відповіддю відповідача від 27.08.2020 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки на час видання довідок шахта «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» знаходились на території, яка не підконтрольна українській владі. Тому врахувати при призначенні та перерахунку пенсії довідки та документи про атестацію робочих місць відповідач не може, оскільки зазначені довідки є недійсними та не створюють жодних правових наслідків.
Позивач вважає зазначені дії Білокуракинського ОУПФУ про відмову в перерахунку пенсії незаконними, внаслідок чого змушений звернутись до суду за захистом своїх прав.
Відповідач заперечував проти задоволення вимог, про що подав відзив на позовну заяву (арк. спр. 94-98), в якому зазначив таке.
10.03.2020 позивач звернувся до управління із заявою про призначення пенсії.
Рішенням управління №123750001576 від 12.03.2020 позивачу призначено пенсію за віком по Списку 1.
Пенсію обчислено при загальному стажі 42 роки, 0 місяців, 7 днів (в тому числі стаж роботи по списку 1 - 14 років, 0 місяців, 13 днів) та заробітній платі за даними персоніфікованого обліку з 01.02.2002 по 31.03.2016 (коефіцієнт заробітку 2,97319) у розмірі 9808,84 грн.
До стажу роботи по списку 1 враховано періоди роботи на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донсабасантрацит» відповідно до даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування: з 22.09.1998 по 10.06.1999 на посаді гірника очисного вибою підземного з повним робочим днем, з 26.02.2002 по 27.09.2012 на посаді гірника очисного вибою підземного з повним робочим днем; з 26.10.2012 по 30.03.2016 на посаді гірника очисного вибою підземного з повним робочим днем.
21.08.2020 в управлінні зареєстровано заява ОСОБА_1 , яка оформлена відповідно до Закону України «Про звернення громадян», про перерахунок пенсії по списку 1 з вимогою провести перерахунок пенсії по списку 1, врахувавши до стажу роботи, що дає право на обчислення пенсії по списку 1 періоди роботи на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» з 01.02.1993 по 14.06.1995 та з 23.10.1995 по 02.06.1997 на посадах гірника підземного з повним робочим днем, гірника очисного вибою підземного з повним робочим днем; провести з 01.09.2020 обчислення пенсії за нормами Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VI від 02.09.2008 у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, як особі яка відпрацювала на підземних роботах не менш як 15 років.
Відповіддю від 27.08.2020 за вих.№20-31/Л-01/8- 1237/20 управління відмовило у перерахунку пенсії, мотивуючи це наступним.
Оскільки підприємство, яке видавало довідки, що уточнюють особливий характер роботи, на час видання спірних довідок розташовані та зареєстровані на території, яка не підконтрольна українській владі, врахувати їх при перерахунку пенсії неможливо оскільки зазначені довідки є недійсними на території України та не створюють жодних правових наслідків.
Стосовно вимоги про обчислення пенсії за нормами Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VІ від 02.09.2008 у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія як особі, яка відпрацювала на підземних роботах не менш як 15 років, звертають увагу, що для зазначеного перерахунку ОСОБА_1 необхідно надати довідки про пільгову роботу за періоди з 01.02.1993 по 14.06.1995 та з 23.10.1995 по 02.06.1997 та первинні документи, на підставі яких видані зазначені довідки.
Відповідач зазначив, що зазначені документи повинні відповідати Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 №1207-VІІ та бути чинними (дійсними) на дату їх подання, відповідно до пункту 2.9 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005.
Просить в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити в повному обсязі.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином, позивач надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав (арк. спр. 55-56, 57).
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.
Ухвалою суду від 14.09.2020 справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (арк. спр. 51-52).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Позивач є внутрішньо переміщеною особою, зареєстроване місце: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , про що свідчить довідка від 10.03.2020 № 930-5000276934 (арк. спр. 14).
10.03.2020 позивач звернувся до управління із заявою про призначення пенсії, яка була призначена за віком по Списку 1 (арк. спр. 60-62).
Пенсію обчислено при загальному стажі 42 роки, 0 місяців, 7 днів (в тому числі стаж роботи по списку 1 - 14 років 0 місяців 13 днів) та заробітній платі за даними персоніфікованого обліку з 01.02.2002 по 31.03.2016 (коефіцієнт заробітку 2,97319) у розмірі 9808,84 грн.
До стажу роботи по списку 1 враховано періоди роботи на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донсабасантрацит» відповідно до даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування: з 22.09.1998 по 10.06.1999 на посаді гірника очисного вибою підземного з повним робочим днем, з 26.02.2002 по 27.09.2012 на посаді гірника очисного вибою підземного з повним робочим днем; з 26.10.2012 по 30.03.2016 на посаді гірника очисного вибою підземного з повним робочим днем.
21.08.2020 позивач звернувся до Білокуракинського ОУПФУ із заявою про перерахунок пенсії по списку 1, зарахувавши роботи, що дає право на обчислення пенсії по списку 1 періоди роботи на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» з 01.02.1993 по 14.06.1995 та з 23.10.1995 по 02.06.1997 на посадах гірника підземного з повним робочим днем, гірника очисного вибою підземного з повним робочим днем, також просив провести з 01.09.2020 обчислення пенсії за нормами Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VI від 02.09.2008 у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія як особі, яка відпрацювала на підземних роботах не менш як 15 років (арк. спр. 101).
До заяви позивач додав довідки про пільгову роботу на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» з 01.02.1993 по 14.06.1995 та з 23.10.1995 по 02.06.1997 на посадах гірника підземного з повним робочим днем, гірника очисного вибою підземного з повним робочим днем, а саме: довідки, що уточнюють особливий характер роботи від 23.06.2020 №1390-1393, видані філією «шахта Краснолуцька» державного унітарного підприємства «Центрвугілля» та відомості про підземні виходи на шахту від 23.06.02020 № 1384, 385, довідки про заробітну плату від 23.06.2020 № 1386, 1388, документи про атестацію робочих місць (арк. спр. 22-39, 102-120).
Листом Білокуракинського ОУПФУ від 27.08.2020 за вих.№20-31/Л-01/8- 1237/20 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки на час видання довідок шахта «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» знаходились на території, яка не підконтрольна українській владі. Тому врахувати при призначенні та перерахунку пенсії довідки та документи про атестацію робочих місць відповідач не може, оскільки зазначені довідки є недійсними та не створюють жодних правових наслідків (арк. спр. 40-41, 121-122).
Згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 від 22.07.1987 ОСОБА_1 працював з 01.02.1993 по 14.06.1995 на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» на посаді гірника підземного з повним робочим днем під землею, машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею, гірником очисного вибою з повним робочим днем під землею та з 23.10.1995 по 02.06.1997 на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» на посадах гірника очисного вибою з повним робочим днем під землею (арк. спр. 18-21, 69-81).
Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом визначається Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058).
В силу пункту 1 частини першої статті 8 Закону №1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються, у тому числі, пенсія за віком (пункт 1 частини першої статті 9 Закону №1058).
Статтею 26 Закону №1058 визначені умови призначення пенсії за віком.
Згідно із частиною першою статті 44 Закону №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Тобто, Законом №1058 передбачено, що як для призначення, так і для перерахунку пенсії особа повинна звернутися із відповідною заявою та необхідними документами особисто або через представника до територіального органу Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок № 221-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
В силу пункту 1.7 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, «письмово повідомляє заявника» про те, які документи «необхідно подати» додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви (абзац третій пункту 1.7 розділу І Порядку).
Пунктом 2.1. розділу ІІ Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком, серед інших, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Абзацом другим пункту 1 Порядку № 637 визначено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
Згідно пункту 8 Порядку № 637 час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.
Абзацом першим пункту 17 Порядку № 637 визначено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.
В свою чергу, пункт 18 Порядку № 637 передбачає, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Пунктом 3.3. розділу ІІІ Порядку № 22-1 визначено, що саме «орган, що призначає пенсію», надає роз'яснення особам з питань призначення та виплати пенсій.
Пункт 4.7. розділу ІV Порядку № 22-1 також визначає, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Відповідач проігнорував вище зазначені нормативно визначені вимоги для належного прийняття та розгляду документів щодо перерахунку пенсії позивачу.
З урахуванням положень пункту 4.7. розділу ІV Порядку № 22-1 саме відповідач як орган, що призначає пенсію, повинен спочатку всебічно, повно і об'єктивно розглянути усі подані документи, на підставі пункту 3.3. розділу ІІІ вказаного Порядку надати необхідні роз'яснення, і лише після цього вирішувати питання про наявність чи відсутність права особи на перерахунок пенсії.
Матеріалами справи встановлено, що відповідач належним чином не оцінював подані позивачем документи, не надавав необхідних фахових роз'яснень (порушення п. 3 Порядку № 637), не пропонував в рамках наданих повноважень (п. 3.3. Порядку № 22-1) можливість виклику до пенсійного органу свідків (пункти 17, 18 Порядку № 637).
Натомість, судом встановлено, що трудова книжка позивача має необхідні дані за спірні періоди, які свідчать про роботу 01.02.1993 по 14.06.1995 на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» на посаді гірника підземного з повним робочим днем під землею, машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею, гірником очисного вибою з повним робочим днем під землею та з 23.10.1995 по 02.06.1997 на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» на посадах гірника очисного вибою з повним робочим днем під землею.
Відповідачем не зазначено, а судом не виявлено доказів тому, що спірні записи в трудовій книжці позивача можна визнати такими, які не відповідають дійсності чи зроблені з порушенням визначеної процедури.
Щодо вимоги про зобов'язання відповідача проводити позивачу перерахунок пенсії з 01.09.2020 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VІ у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, як особі яка відпрацювала на підземних роботах не менш як 15 років, суд зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей
Згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. № 461 затверджений Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Список № 1)
Розділом I Списку № 1 визначені «ГІРНИЧІ РОБОТИ», в якому зазначено - «Видобування корисних копалин».
Пунктом 1 Розділу I Списку № 1 визначені дві категорії працівників на підземних роботах в шахтах на видобуванні корисних копалин, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, а саме:
1) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах;
2) працівники, які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо).
Як встановлено матеріалами справи, позивач в період з 01.02.1993 по 07.02.1993, з 20.04.1993 по 21.11.1993, з 23.02.1994 по 14.06.1995 та з 23.10.1995 по 02.06.1997 працював на посадах працівника з підземними роботами, що відповідає положенням пункту 1 Розділу I Списку № 1.
Таким чином, періоди роботи позивача за період з 01.02.1993 по 07.02.1993, з 20.04.1993 по 21.11.1993, з 23.02.1994 по 14.06.1995 та з 23.10.1995 по 02.06.1997 відповідають визначеним Списком №1 критеріям, які повинні враховуватися при визначенні поняття «шахтарі» згідно статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Як наслідок, відповідач мав у своєму розпорядженні необхідні документи, які давали можливість визначити правильно повний стаж роботи позивача, який надавав останньому право на отримання пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
З урахуванням усіх обставин роботи позивача за період з 01.02.1993 по 07.02.1993, з 20.04.1993 по 21.11.1993, з 23.02.1994 по 14.06.1995 та з 23.10.1995 по 02.06.1997 станом на 21.08.2020 підземний пільговий стаж перевищує 15 років, тому норми статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» повинні бути застосовані для перерахунку його пенсії.
Натомість, відповідач проігнорував вище зазначені нормативно визначені вимоги для належного розгляду документів щодо перерахунку пенсії позивачу.
Матеріалами справи встановлено, що відповідач належним чином не оцінював подані позивачем документи, не надавав необхідних фахових роз'яснень.
Згідно пункту 1 частини другої статті 45 Закону № 10584 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
З практики Європейського суду з прав людини слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
Надавши 27.08.2020 відповідь № 20-30/Л-01/8-1237/20, Білокуракинське ОУПФУ по суті відмовило позивачу у перерахунку за заявою від 21.08.2020.
Таким чином, суд вважає, що є всі підстави для зарахування ОСОБА_1 до його пільгового стажу періоди роботи з 01.02.1993 по 07.02.1993, з 20.04.1993 по 21.11.1993 та з 23.02.1994 по 14.06.1995 на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» на посаді гірника підземного з повним робочим днем під землею, машиніста підземних установок з повним робочим днем під землею, гірника очисного вибою з повним робочим днем під землею та з 23.10.1995 по 02.06.1997 на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» на посаді гірника очисного вибою з повним робочим днем під землею, що дає право на обчислення пенсії по списку № 1 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та для отримання позивачем пенсії на умовах, визначених статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та перерахунку пенсії з 01.09.2020.
Посилання відповідача на ті обставини, що він вважає недійсними довідки, що уточнюють особливий характер роботи від 23.06.2020 №1390-1393, видані філією «шахта Краснолуцька» державного унітарного підприємства «Центрвугілля» та відомості про підземні виходи на шахту від 23.06.02020 № 1384, 385, довідки про заробітну плату від 23.06.2020 № 1386, 1388, документи про атестацію робочих місць, оскільки видані відносно товариства, яке знаходиться на тимчасово не підконтрольній українській владі території, є незмістовними з таких підстав.
За встановлених обставин до спірних правовідносин застосуванню підлягають так звані "намібійські винятки" Міжнародного суду ООН: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
У 1971 році Міжнародний суд Організації Об'єднаних Націй (далі - ООН) у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). "Зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, - вважають судді ЄСПЛ, - Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».
При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Посилання відповідача як на підставу для відмови у задоволенні позову на ті обставини, що позивач звернувся за перерахунком пенсії із заявою невстановленої форми, є незмістовними з таких підстав.
Жодною нормою закону не визначено, що особа повинна звернутися до пенсійного органу за перерахунком пенсії із заявою встановленого зразка. Натомість, заява позивача має безпосередній зміст стосовно перерахунку пенсії. Якщо відповідач вважав, що повинна була подана заява встановленого зразка, в силу приписів пункту 3.3. розділу ІІІ Порядку№ 22-1 саме відповідач повинен був надати необхідні роз'яснення позивачу стосовно форми заяви, чого виконано не було, і лише після цього вирішувати питання про наявність чи відсутність права особи на перерахунок пенсії.
На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в розмірі 840,80 грн (арк. спр. 10).
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню в частині визнання бездіяльності та перерахунку пенсії, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 139, 241-246, 250, 262, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний номер 41246789, місцезнаходження: 92200, Луганська обл., Білокуракинський район, смт. Білокуракине, вул. Історична, буд. 81) про визнання дії протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до заяви від 21.08.2020.
Зобов'язати Білокуракинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.09.2020 відповідно до заяви від 21.08.2020 та статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VІ у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, як особі, яка відпрацювала на підземних роботах не менш як 15 років, зарахувавши до стажу роботи, що дає право на обчислення пенсії по списку 1 періоди роботи з 01.02.1993 по 07.02.1993, з 20.04.1993 по 21.11.1993 та з 23.02.1994 по 14.06.1995 на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» на посаді гірника підземного з повним робочим днем під землею, машиніста підземних установок з повним робочим днем під землею, гірника очисного вибою з повним робочим днем під землею та з 23.10.1995 по 02.06.1997 на шахті «Краснолуцька» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» на посаді гірника очисного вибою з повним робочим днем під землею.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Борзаниця