Іменем України
30 вересня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2120/20
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Ірметової О.В.
за участю
секретаря судового засідання: Попової Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом адвоката Церковної Антоніни Олексіївни в інтересах ОСОБА_1 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
28 травня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви адвоката Церковної Антоніни Олексіївни (далі - представника позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - відповідач 1), Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - відповідач 2), в якій позивач просила суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, оформлене протоколом № 11 від 28.11.2019, в частині внесення подання №19/654 від 04.12.2019 про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера - землевпорядника ОСОБА_1 № 0135222 від 25.10.2017;
- визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 327 від 13.12.2019 в частині анулювання кваліфікаційного сертифікату № 013522 від 25.10.2017 інженера-землевпорядника ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру оприлюднити на офіційному веб-сайті повідомлення про скасування наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 13.12.2019 № 327 в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката № 0135222 від 25.10.2017 інженера-землевпорядника ОСОБА_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що свою діяльність позивач здійснювала в якості фізичної особи-підприємця. Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах. 28.11.2019 на підставі розгляду листа начальника відділу у Сватівському районі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області ОСОБА_2 від 11.10.2019 № 1170/111-19 та скарги фізичної особи ОСОБА_3 від 05.08.2019 щодо порушень сертифікованим інженером-землевпорядником ОСОБА_1 вимог законодавства під час підготовки землевпорядної документації на засіданні Кваліфікаційної комісії прийнято рішення №11 звернутися з поданням до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру щодо анулювання її кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника від 25.10.2017 № 013522. 04.12.2019 Кваліфікаційною комісією відповідно до протокольного рішення від 28.11.2019 №11 прийняте подання №19/654 про анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників, у тому числі і Позивача. 13.12.2019 Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 327 на підставі подання Кваліфікаційної комісії від 04.12.2019 №19/654 анульовано кваліфікаційний сертифікат від 25.10.2017 № 013522. Крім того, за даним наказом вирішено Управлінню державної експертизи внести відомості про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників не пізніше ніж через три робочі дні після підписання цього. Позивач вважає, що рішення Кваліфікаційної комісії у формі протоколу щодо внесення подання стосовно анулювання її кваліфікаційного сертифікату № НОМЕР_1 від 25.10.2017 та наказ Держгеокадастру № 327 від 13.12.2019 про анулювання зазначеного кваліфікаційного сертифікату є протиправними та підлягає скасуванню з огляду на порушення суб'єктами владних повноважень визначеного законом порядку.
Ухвалою суду від 02 вересня 2020 року провадження у справі за даним адміністративним позовом відкрито, призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження у підготовче засідання.
14.08.2020 від представника відповідача 1 надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що на засіданні члени кваліфікаційної комісії розглянули письмове звернення Головного управління Держгеокадастру у Луганській області відділ у Сватівському районі від 11.10.2019 та скарга ОСОБА_3 від 05.08.2019, детально проаналізували матеріали, що підтверджують факти вчинення грубих порушень сертифікованими інженерами-землевпорядниками, зокрема, позивачем, вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, та ухвалили звернутися з поданням до Держгеокадастру щодо анулювання кваліфікаційного сертифіката від 25.10.2017 № 013522 інженера-землевпорядника ОСОБА_1 . У подальшому подання та витяг з протоколу засідання направлені до відповідача 1.
Наказом Держгеокадастру від 13.12.2019 № 74 «Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів» анульовано кваліфікаційний сертифікат від 25.10.2017 № 013522 інженера-землевпорядника ОСОБА_1 .
Щодо помилковості тверджень позивача про обов'язковість анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника лише за умов обов'язкового розгляду акта перевірки на засіданні Кваліфікаційної комісії, були відсутні підстави для здійснення Держгеокадастром державного нагляду (контролю), які визначені в частині першій статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а тому наявність акту перевірки при розгляді питання щодо анулювання кваліфікаційного сертифіката не передбачено. Як зазначено у протоколі засідання Кваліфікаційної комісії від 28.11.2019 № 11, розглядався лист Головного управління Держгеокадастру у Луганській області відділ у Сватівському районі від 11.10.2019 та скарга ОСОБА_3 від 05.08.2019, що є окремою та самостійною підставою для анулювання сертифіката інженера-землевпорядника.
На підставі вищезазначеного, просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
31.08.2020 від представника позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, в обґрунтування якої зазначено, що законодавець наділив повноваженнями Держгеокадастр здійснювати державний нагляд у сфері землеустрою та приймати рішення про анулювання кваліфікаційного сертифіката на підставі відповідного подання кваліфікаційної комісії. Кваліфікаційна комісія, в свою чергу, формує таке подання за наслідками розгляду відповідних звернень заінтересованих осіб, а також актів Держгеокадастру, у яких зафіксовані порушення сертифікованими інженерами-землевпорядниками вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
В основу оскаржуваних рішень Кваліфікаційної комісії та Держгеокадастру про анулювання кваліфікаційного сертифіката позивача прийнято письмове звернення начальника відділу у Сватівському районі Головного управління Держгеокадастру у Луганської області ОСОБА_2 , як неправомочної посадової особи органу державної влади, що, у свою чергу, свідчить про порушення відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, визначеного законодавством порядку позбавлення інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифікату та, як наслідок, про протиправність оскаржуваних рішень про анулювання кваліфікаційного сертифіката № 013522 від 25.10.2017 року ОСОБА_1 , як сертифікованого інженера-землевпорядника.
Кваліфікаційна комісія при прийнятті оскаржуваного рішення порушила порядок, встановлений законом для внесення подання, та не врахувала всіх обставин, які мають суттєве значення для прийняття законного рішення, не встановила вини позивача в грубому порушенні вимог положень нормативно-правових актів у сфері землеустрою, а відтак, рішення щодо направлення подання про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 , оформлене протоколом засідання №11 від 28.11.2019, не відповідає критеріям правомірного рішення, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, тому є протиправним та підлягає скасуванню. За таких підстав, й наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №327 від 13.12.2019 в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 від 25.10.2017 № 013522 також є протиправним, прийнятим в порушенні вимог положень нормативно-правових актів у сфері землеустрою, та таким, що підлягає скасуванню.
На підставі вищезазначеного, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) є інженером-землевпорядником та здійснює свою діяльність в якості фізичної особи-підприємця, вид діяльності за КВЕД - 71.12. Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах, що підтверджується кваліфікаційним сертифікатом № 013522 від 25.10.2017, яким підтверджено відповідність позивачки кваліфікаційним характеристикам професії та її спроможність самостійно складати окремі види документації із землеустрою та документації з оцінки земель (крім експертної грошової оцінки земельних ділянок), виконувати топографо-геодезичні і картографічні роботи, проводити інвентаризацію земель, перевіряти якість ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень при здійсненні землеустрою та випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 03.03.2018 (а.с. 49, 50).
28.11.2019 на підставі розгляду листа начальника відділу у Сватівському районі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області О.Степаненко від 11.10.2019 № 1170/111 -19 та скарги фізичної особи ОСОБА_3 від 05.08.2019 щодо порушень сертифікованим інженером-землевпорядником ОСОБА_1 вимог законодавства під час підготовки землевпорядної документації на засіданні Кваліфікаційної комісії прийнято рішення №11 звернутися з поданням до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру щодо анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника позивачки від 25.10.2017 № 013522 (а.с. 53-60).
В листі начальника відділу у Сватівському районі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області ОСОБА_2 від 11.10.2019 № 1170/111-19 зазначено, що у зв'язку з систематичними порушеннями та не дотриманням законодавства позивачем та відповідно до статей 5? 5І та 24 Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність», пункту 5 Порядку роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста Кваліфікаційна комісія здійснює контроль за якістю професійної підготовки сертифікованих інженерів-землевпорядників та інженерів-геодезистів та згідно з пунктом 20 Порядку, сертифікат інженера-землевпорядника анулюється Держгеокадастром за поданням Кваліфікаційної комісії у разі встановлення факту порушення інженером-землевпорядником законодавства у сфері землеустрою відповідно до статті 68 Закону України «Про землеустрій». Запропоновано розглянути питання щодо позбавлення сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 (а.с. 61-63).
04.12.2019 Кваліфікаційною комісією відповідно до протокольного рішення від 28.11.2019 №11 прийняте подання №19/654 про анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників, у тому числі і Позивача (а.с. 49).
13.12.2019 Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 327 на підставі подання Кваліфікаційної комісії від 04.12.2019 №19/654 анульовано кваліфікаційний сертифікат від 25.10.2017 № 013522 (згідно з додатком - під №1 зазначено Позивача ОСОБА_1 ). Крім того, за даним наказом вирішено Управлінню державної експертизи внести відомості про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників не пізніше ніж через три робочі дні після підписання цього наказу (а. с. 66-67).
15.01.2020 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру листом (вх.№29-28-0.23-420/2-20) на адвокатський запит від 09.01.2020 надано наказ від 13.12.2019 №327 про анулювання кваліфікаційного сертифікату (а.с. 65).
Вважаючи зазначений наказ протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою та регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування визначає Закон України "Про землеустрій" від 22.05.2003 №858-IV (далі Закон № 858).
Відповідно до ч. 4 ст. 28 Закону № 858 у разі невиконання або неналежного виконання умов договору при здійсненні землеустрою, розробники документації із землеустрою несуть відповідальність, передбачену договором і законом.
Статтею 60 Закону № 858 передбачено, що державний контроль за проведенням землеустрою, виконанням запроектованих заходів із землеустрою і дотриманням вимог, встановлених цим Законом, законами України та іншими нормативно-правовими актами при розробці документації із землеустрою, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, центральними органами виконавчої влади, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до повноважень, визначених законом.
Згідно з Положенням про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Відповідно до ч. 1 ст. 61-1 Закону № 858 державний нагляд у сфері землеустрою здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до підстав, визначених Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Частинами 7-10 ст. 61-1 Закону № 858 передбачено, що під час здійснення заходів державного нагляду виконавців робіт із землеустрою центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, перевіряє дотримання сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень законів, інших нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
За наявності підстав для анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника акт перевірки є обов'язковим для розгляду на засіданні Кваліфікаційної комісії. За результатами розгляду акта Кваліфікаційна комісія направляє подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника.
На підставі подання Кваліфікаційної комісії про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає рішення про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката та повідомляє інженера-землевпорядника письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.
Рішення про анулювання кваліфікаційного сертифіката може бути оскаржено до суду.
Статтею 68 Закону № 858 визначено відповідальність за порушення законодавства у сфері землеустрою.
Так, згідно ч. 1-4 ст. 68 Закону № 858 особи, винні в порушенні законодавства у сфері землеустрою, несуть відповідальність згідно із законом.
Кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з таких підстав:
грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою;
рішення суду за фактами неякісного проведення землеустрою сертифікованим інженером-землевпорядником;
наявність у сертифікованого інженера-землевпорядника непогашеної судимості за корисливі злочини;
з'ясування факту неправомірної видачі кваліфікаційного сертифіката.
На підставі подання Кваліфікаційної комісії про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає відповідне рішення та повідомляє його письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.
Рішення про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката може бути оскаржено в судовому порядку.
Частинами 19-22 ст. 66 Закону № 858 передбачено, що кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника анулюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин:
а) за зверненням сертифікованого інженера-землевпорядника;
б) у разі набрання законної сили рішенням суду про обмеження дієздатності особи (інженера-землевпорядника), визнання її недієздатною, безвісно відсутньою;
в) за поданням Кваліфікаційної комісії в разі встановлення факту порушення інженером-землевпорядником законодавства у сфері землеустрою відповідно до статті 68 цього Закону;
г) на підставі свідоцтва про смерть.
Кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника може бути також анульований за рішенням суду.
Рішення про зупинення дії чи анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника може бути оскаржено до суду.
Порядок роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин.
Так, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 28.01.2016 № 11, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.02.2016 за № 265/28395, затверджено Порядок роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста, який визначає основні засади роботи Кваліфікаційної комісії, процедуру видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста (далі Порядок).
До повноважень Кваліфікаційної комісії, в силу п. 5 розділу І Порядку, віднесено, зокрема, розгляд письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою та топографо-геодезичної і картографічної діяльності стосовно професійної діяльності сертифікованих інженерів-землевпорядників та інженерів-геодезистів, а також актів, складених за результатами здійснених Держгеокадастром заходів державного нагляду (контролю).
У відповідності до п. 1 розділу ІІ Порядку, організаційною формою роботи Кваліфікаційної комісії є засідання, які проводяться в міру надходження документів або виникнення питань, розгляд яких потребує прийняття рішення, але не рідше один раз на місяць.
В силу частин 19, 20 Порядку кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання до Держгеокадастру про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з таких підстав: грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою; рішення суду за фактами неякісного проведення землеустрою сертифікованим інженером-землевпорядником; наявність у сертифікованого інженера-землевпорядника непогашеної судимості за корисливі злочини; з'ясування факту неправомірної видачі кваліфікаційного сертифіката.
На підставі подання Кваліфікаційної комісії про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката Держгеокадастр приймає відповідне рішення та повідомляє його письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.
Рішення про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката може бути оскаржено в судовому порядку.
Кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника анулюється Держгеокадастром: за зверненням сертифікованого інженера-землевпорядника; у разі набрання законної сили рішенням суду про обмеження дієздатності особи (інженера-землевпорядника), визнання її недієздатною, безвісно відсутньою; за поданням Кваліфікаційної комісії у разі встановлення факту порушення інженером-землевпорядником законодавства у сфері землеустрою відповідно до статей 66 та 68 Закону України Про землеустрій; на підставі свідоцтва про смерть. Кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника може бути також анульований за рішенням суду.
Враховуючи наведені вище положення чинного законодавства, суд приходить до висновку, що анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника здійснюється Держгеокадастром за поданням Кваліфікаційної комісії за наявності підстав, перелік яких є вичерпним.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що державний нагляд у сфері землеустрою здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до підстав, визначених Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877).
Підстави позапланових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) визначені ст. 6 Закону № 858, серед них, зокрема: звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
У відповідності до ч. 6 ст. 7 Закону № 858 за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, до відповідача надійшла скарга ОСОБА_3 , в якій зазначалось про незаконні дії інженера-землевпорядника ОСОБА_1 (а.с. 102-104).
При цьому, відповідач в супереч вимогам Закону № 858 без проведення позапланової перевірки та без фіксування виявлених порушень в акті перевірки, з посиланням на відповідну вимогу законодавства, зробив висновок, викладений у листі від 11.10.2019 № 1170/111-19 щодо порушення ст. 22 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та відповідно до п. 74 Порядку ведення Державного земельного кадастру виявлено невідповідність площі земельної ділянки, зазначеної в державному акті на право власності на земельну ділянку даним зазначеним в технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки. Порушення ч. 4 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» при внесенні змін щодо площі земельної ділянки подана на реєстрацію технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновленні) меж земельної ділянки не є підставою для внесення таких змін, не зважаючи на рішення Мілуватської сільської ради про відмову у наданні дозволу на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки № 39/4-1 від 23.11.2018, про що відділ у Сватівському районі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області було повідомлено листом № 02-16/482 від 13.08.2019 були виготовленні проекти землеустрою, виконано технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки № НОМЕР_3 , технічне завдання підписано ОСОБА_4 , яка за інформацією померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Крім того, розглядаючи акт, складений під час здійснення заходів державного нагляду виконавців робіт із землеустрою центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин такий акт перевірки є обов'язковим для розгляду на засіданні Кваліфікаційної комісії, що відповідає вимогам ст. 61-1 Закону № 858.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на засіданні розглядалася скарга ОСОБА_3 від 05.08.2019, адресована листом Держгеокадастру від 11.10.2019 № 1170/111-19.
Враховуючи викладене, наявність одної лише інформації від Держгеокадастру не може свідчити про грубе порушення інженером-землевпорядником вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою і матеріали справи не містять будь-яких доказів того, що відповідачами під час встановлення факту грубого порушення позивачем вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою досліджувались, збирались та оцінювались додаткові докази, аналізувалась попередня робота позивача, проводилась перевірка кваліфікації та якості його професійної підготовки, як інженера-землевпорядника, проводилась оцінка характеру порушення, категорії виконавця, об'єктивних та суб'єктивних ознак здійснюваного порушення, що свідчить про відсутність достатніх підстав стверджувати про допущення ним саме грубого порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
Зважаючи на встановлені обставини, що підтверджуються матеріалами справи, суд приходить до висновку про порушення відповідачем положень Законів України «Про землеустрій», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Порядку роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста, а саме, в частині дотримання порядку анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 .
Зазначене свідчить про те, що оскаржуваний наказ Держгеокадастру від 13.12.2019 № 327 про анулювання позивачці кваліфікаційного сертифіката інженера - землевпорядника є протиправним.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що Кваліфікаційною комісією без урахування усіх істотних обставин було ухвалене подання про анулювання позивачці кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника. За таких обставин, рішення Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, оформлене протоколом № 11 від 28.11.2019, в частині внесення подання № 19/654 від 04.12.2019 та наказ Держгеокадастру від 13.12.2019 № 327 про анулювання позивачці кваліфікаційного сертифіката інженера - землевпорядника є протиправними та підлягають скасуванню.
Щодо позовної заяви про зобов'язання Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру оприлюднити на офіційному веб-сайті повідомлення про скасування наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 13.12.2019 № 327 в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката № 0135222 від 25.10.2017 інженера-землевпорядника ОСОБА_1 суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 66 Закону України «Про землеустрій» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, веде Державний реєстр сертифікованих інженерів-землевпорядників, які отримали кваліфікаційний сертифікат.
У Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників зазначається така інформація про інженера-землевпорядника:
1) прізвище, ім'я та по батькові;
2) дата видачі та номер кваліфікаційного сертифіката;
3) назва навчального закладу, на базі якого складався кваліфікаційний іспит та який здійснював підвищення кваліфікації інженера-землевпорядника;
4) дата та номер протоколу рішення Кваліфікаційної комісії про видачу кваліфікаційного сертифіката;
5) види робіт із землеустрою, зазначені в кваліфікаційному свідоцтві;
6) інформація про підвищення кваліфікації;
7) інформація щодо анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката;
8) місце роботи інженера-землевпорядника;
9) відомості про членство у саморегулівній організації у сфері землеустрою.
Відомості про зупинення дії чи анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника вносяться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників у строк не пізніше ніж через три робочі дні після прийняття відповідного рішення про анулювання (позбавлення) чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката.
Інформація з Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників надається за письмовою заявою фізичним і юридичним особам у формі витягу на безоплатній основі.
Державний реєстр сертифікованих інженерів-землевпорядників оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Технологічні та програмні засоби, необхідні для оприлюднення відомостей Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників, повинні забезпечувати юридичним та фізичним особам можливість безоплатного анонімного перегляду, копіювання та роздрукування реєстру на основі поширених веб-оглядачів та редакторів без необхідності застосування спеціально створених для цього технологічних та програмних засобів, цілодобово, без обмежень.
Інженери-землевпорядники несуть відповідальність за достовірність інформації, яка подається до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників, у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно з пп. 1, 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах:
1) прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень;
2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом;
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом:
систематичного та оперативного оприлюднення інформації:
в офіційних друкованих виданнях;
на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет;
на єдиному державному веб-порталі відкритих даних;
Згідно з ч. 3 ст. 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані:
1) надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом;
2) використовувати її лише з метою та у спосіб, визначений законом;
3) вживати заходів щодо унеможливлення несанкціонованого доступу до неї інших осіб;
4) виправляти неточну та застарілу інформацію про особу самостійно або на вимогу осіб, яких вона стосується.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Інформація щодо анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника ОСОБА_1 від 25.10.2017 № 013522 розміщено у вільному доступі на офіційному веб-сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (https://land.gov.ua/reyestr_inzheneriv_zemlevporyadnykiv/).
З огляду на викладене, з метою поновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру оприлюднити на офіційному веб-сайті повідомлення про скасування наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 13.12.2019 № 327 в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката № 0135222 від 25.10.2017 інженера-землевпорядника ОСОБА_1 .
Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Під час судового розгляду справи відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не довели належними засобами доказування правомірність прийняття оскаржуваного рішення та наказу, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що за подання вказаного позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 4204,00 грн., що підтверджується квитанцією № 0.0.1720234002.1 від 28.05.2020.
Оскільки, позов задоволено повністю, суд стягує на користь ОСОБА_1 судові витрати (судовий збір) у сумі 4204,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.
На підставі викладеного та керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 94, 158-163, 167, 246, 255 КАС України, суд
Позов адвоката Церковної Антоніни Олексіївни в інтересах ОСОБА_1 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, оформлене протоколом № 11 від 28.11.2019, в частині внесення подання № 19/654 від 04.12.2019 про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 № 0135222 від 25.10.2017;
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 327 від 13.12.2019 в частині анулювання кваліфікаційного сертифікату № 013522 від 25.10.2017 інженера-землевпорядника ОСОБА_1 ;
Зобов'язати Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру оприлюднити на офіційному веб-сайті повідомлення про скасування наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 13.12.2019 № 327 в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката № 0135222 від 25.10.2017 інженера-землевпорядника ОСОБА_1 .
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 3, код ЄДРПОУ 39411771) судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 4204,00 грн (чотири тисячі двісті чотири гривні 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складений та підписаний 09 жовтня 2020 року.
Суддя О.В. Ірметова