Рішення від 05.10.2020 по справі 340/2926/20

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/2926/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Сагуна А.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовної заяви Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради звернулось до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області № 0075475207 від 15.07.2020 року, яким до Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради (код ЄДРПОУ 03197629) застосовано штрафну санкцію в розмірі 49 650,06 грн. та пеню в розмірі 1 736,01 грн за період з 23.05.2017 року до 25.06.2019 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області № 0075395207 від 15.07.2020 року, яким до Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради (код ЄДРПОУ 03197629) застосовано штрафну санкцію в розмірі 150,19 грн. та пеню в розмірі 15,02 грн. за період з 21.11.2019 року до 10.12.2019 року.

Позивач в обґрунтування вимог зазначив, що управлінням своєчасно та в повному обсязі сплачено до бюджету нарахований на фонд оплати праці єдиний соціальний внесок. Однак, вказані суми помилково спрямовані на інші розрахункові рахунки. Це стало причиною нарахування штрафних санкцій рішенням ГУ ДПС у Кіровоградській області, які позивач просить визнати протиправними та скасувати.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позивачем в порушення вимог ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок за квітень 2017 року та травень 2019 року сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку ( а.с. 30-33).

Представником позивача подано відповідь на відзив, в якому зазначено, що доводи, викладені відповідачем у відзиві на позовну заяву, є простою констатацією нормативно-правових актів, що регулюють правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та застосування штрафних санкцій. Відповідачем не приведено жодних доказів, на підставі яких прийнято податкові повідомлення-рішення від 15.07.2020 року № 0075475207 та № 0075395207 (а.с. 76-80).

Суд дослідивши та оцінивши надані докази встановив наступне.

Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради зареєстровано як юридичну особу ( а.с.12) та є платником єдиного соціального внеску відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Зазначена обставинна не заперечується сторонами у справі.

Рішенням № 0075475207 від 15.07.2020 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, ГУ ДПС у Кіровоградській області до Управління застосовано штрафну санкцію в розмірі 49 650,06 грн. та пеню в розмірі 1 736,01 грн. за період з 23.05.2017 року до 25.06.2019 року (а.с.13).

Рішенням № 0075395207 від 15.07.2020 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, ГУ ДПС у Кіровоградській області до Управління застосовано штрафну санкцію в розмірі 150,19 грн. та пеню в розмірі 15,02 грн. за період з 21.11.2019 року до 10.12.2019 року (а.с.14).

Наказом начальника Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради від 20.07.2020 року № 39-Д створена комісія з розслідування факту несплати (несвоєчасної сплати) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.18).

В ході розслідування цього факту комісією встановлено, що у 2017 році у Головному управлінні Державної казначейської служби України в Кіровоградській області, МФО 823016, були відкриті розрахункові рахунки, зокрема:

- № НОМЕР_1 - для сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на заробітну плату працівників Управління;

- № НОМЕР_2 - для сплати податку на доходи фізичних осіб.

Однак, 26.04.2017 року Управлінням помилково було здійснено перерахування на розрахунковий рахунок № НОМЕР_2 замість розрахункового рахунку № НОМЕР_1 :

- платіжним дорученням № 167 - єдиного внеску (22%), нарахованого на оплату праці працівників (КЕКВ2120) за II половину квітня 2017 року, на суму 71 883,29 грн.;

- платіжним дорученням № 168 - єдиного внеску (8,41%), нарахованого на фонд оплати праці працівників - осіб з інвалідністю (КЕКВ2120) за Н половину квітня 2017 року, на суму 1 433,54 грн.,

- платіжним дорученням № 169 - єдиного внеску, нарахованого на виплати за тимчасову непрацездатність працівників (лікарняні) (КЕКВ2120) за квітень 2017 року, на суму 4 302,31 грн. Всього на загальну суму 77 622,14 грн.( а.с.15-16).

Також, в ході розслідування комісією встановлено, що у 2019 році у Головному управлінні Державної казначейської служби України в Кіровоградській області, МФО 823016, були відкриті розрахункові рахунки, зокрема:

- НОМЕР_6- для сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення батьків-вихователів;

- НОМЕР_3 - для сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на заробітну плату працівників Управління.

Однак, 08.11.2019 року Управлінням платіжним дорученням № 50 помилково було здійснено перерахування єдиного внеску (22%), нарахованого на суми грошового забезпечення батьків-вихователів (КЕКВ2730) за листопад 2019 року, на суму 9 212,08 грн., замість розрахункового рахунку НОМЕР_4 , на розрахунковий рахунок UА НОМЕР_5 (а.с.17).

Помилка була виправлена 11.12.2019 року, сума грошового забезпечення батьків-вихователів за листопад 2019 року у розмірі 9 212,08 грн. платіжним дорученням № 469 перерахована на розрахунковий рахунок НОМЕР_4 (а.с.19-24).

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-V (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 2464-VI).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст.1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок, ЄСВ) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 4 цього Закону платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Контроль своєчасності подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати податків, зборів, платежів входить до функцій контролюючих органів (підпункт 19-1.1.2 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до абзацу першого ч. 8, п. 1 ч. 10 ст. 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

З 11 серпня 2013 року набрали чинності положення ч. 5, ч. 7 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", відповідно до яких сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.

У разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів днем сплати єдиного внеску вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Вказана норма щодо своєчасності сплати єдиного внеску передбачена також Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449 (далі Інструкція № 449).

Так, в розділі IV пункту 2 Інструкції № 449 визначено, що сплата єдиного внеску здійснюється за місцем обліку платника у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки фіскальних органів, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України, та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Державна казначейська служба України, діяльність якої спрямовується і координується через Міністра фінансів України, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.

За змістом ст. 45 Бюджетного кодексу України органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до державного бюджету податків і зборів та інших доходів відповідно до законодавства.

Податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

Крім цього, пунктом 22. 4 ст. 22 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" від 05.04.2001 року № 2346-III визначено, що при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання.

Отже, згідно із наведеними нормами чинного законодавства України, своєчасна сплата єдиного внеску - це внесення платниками відповідних сум єдиного внеску на рахунки фіскальних органів, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.

Як встановлено судом, причиною застосування штрафних санкцій до позивача та прийняття спірних рішень стало помилкове перерахування позивачем 26.04.2017 та 08.11.2019 нарахованого на фонд оплати праці єдиного соціального внеску на інші рахунки.

Суд зазначає, що зазначені штрафні санкції застосовуються у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску, а не у випадку помилково сплачених сум єдиного внеску на невідповідний рахунок. Здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак, дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть слугувати підставою для застосування штрафів.

Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 14 серпня 2018 року у справі №821/1897/17 та від 10 квітня 2020 року у справі №821/844/17.

З огляду на викладене, суд рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області № 0075475207 від 15.07.2020 року, № 0075395207 від 15.07.2020 року є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 139 КАС України, на користь позивача піддягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору у сумі 2 102 грн. (а.с.11) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області.

Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради (вул. Архітектора Паученка, 53/39, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 03197629) до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 431142606) про визнання протиправними та скасування рішень задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області № 0075475207 від 15.07.2020 року, яким до Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради (код ЄДРПОУ 03197629) застосовано штрафну санкцію в розмірі 49 650,06 грн. та пеню в розмірі 1 736,01 грн. за період з 23.05.2017 року до 25.06.2019 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області № 0075395207 від 15.07.2020 року, яким до Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради (код ЄДРПОУ 03197629) застосовано штрафну санкцію в розмірі 150,19 грн. та пеню в розмірі 15,02 грн. за період з 21.11.2019 року до 10.12.2019 року.

Стягнути на користь Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради здійснені судові витрати на оплату судового збору в сумі 2 102 грн. (дві тисячі сто дві гривні) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. Сагун