Україна
Донецький окружний адміністративний суд
09 жовтня 2020 р. Справа№200/7441/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Логойди Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Слов'янської міської ради, Інспекції міської ради з благоустрою м. Слов'янська, третя особа Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення в частині та припису,
У серпні 2020 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати пункт 3.2 рішення Слов'янської міської ради від 24.06.2020 року № 38-LXXXIV-7 «Про призупинення дії рішення Слов'янської міської ради від 29.05.2019 № 46-LXV-7 «Про затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська»;
- визнати протиправним та скасувати пункт 3.3 рішення Слов'янської міської ради від 24.06.2020 року № 38-LXXXIV-7 «Про призупинення дії рішення Слов'янської міської ради від 29.05.2019 № 46-LXV-7 «Про затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська»;
- визнати протиправним та скасувати припис Інспекції міської ради з благоустрою м. Слов'янська від 04.08.2020 року №984/23-09 «Про демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди».
Позов обґрунтовував тим, що оскаржені пункти рішення та припис, на його думку, суперечать законодавству, в зв'язку з чим підлягають скасуванню, оскільки:
- анулювання пунктом 3.3 оскарженого рішення виданого позивачу Управлінням містобудування та архітектури Слов'янської міської ради паспорту прив'язки розміщення тимчасової споруди (торговий павільйон) для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 . зі строком дії до 25.09.2020 року (реєстраційний номер 176), відбулося не уповноваженим органом та за відсутності підстав для його анулювання, виключний перелік яких передбачений пп. 2.27 п. 2 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, що затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244. Жодного рішення щодо цього від уповноваженого органу - Управління архітектури та містобудування Слов'янської міської ради позивачу не надходило, про існування такого рішення позивачу невідомо;
- в якості правового обґрунтування прийняття спірного рішення відповідач послався на п. 42 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування Україні», однак, зазначена норма не передбачає можливості вирішення органами місцевого самоврядування питань щодо: розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, чи оформлення та видачі паспортів прив'язки тимчасових споруд, або прийняття рішень стосовно анулювання дії цих паспортів прив'язки тимчасових споруд;
- щодо оскарженого припису, то в ньому зазначено всі можливі підстави для демонтажу тимчасової споруди, що передбачені пп. 2.30 п. Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, що затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244, згідно з яким у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу. Разом з тим, правові підстави для його прийняття були відсутні, оскільки строк дії паспорту прив'язки не сплив, жодних рішень про анулювання паспорта прив'язки відповідним органом не приймалося (позивачем не отримувалося) та наявність паспорту прив'язки не свідчить про встановлення тимчасової споруди самовільно.
Відповідач Слов'янська міська рада подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що згідно з п. 1.6 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року № 244, комплексна схема розміщення тимчасових споруд та архітип розробляються за рішенням міської ради та затверджується її рішенням.
Підставою для прийняття оскарженого рішення Слов'янської міської ради були:
- депутатські запити від 08.04.2020 року, від 22.05.2020 року депутатів «Опозиційна платформа «За життя», до яких було надано заяву мешканців міста із значною кількістю підписів, де зазначено, що вони категорично проти розміщення тимчасових споруд у їхньому районі;
- рішення Слов'янської міської ради від 22.05.2020 № 4-LХХХІІІ-7 «Про запит депутатської групи в Слов'янській міській раді «Опозиційна платформа «За життя», в якому підтримано запит щодо необхідності вжиття заходів стосовно встановлення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності по вул.. Батюка та вул.Бульварна, м.Слов'янська;
- звернення мешканців міста щодо розгляду питання про заборону продовження паспорта прив'язки тимчасових споруд.
Також, на спільному засіданні депутатських комісій з питань землекористування, містобудування та екології та з питань депутатської діяльності, законності, правопорядку, регуляторної політики та протидії корупції, за участю представників постійних комісій міської ради з питань економічної політики, бізнесу, бюджету та фінансів та з питань комунальної власності та міського господарства від 26.05.2020 року були розглянуті питання: звернення мешканців будинку АДРЕСА_2 щодо заборони подовження дії паспорту прив'язки на розташування тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності біля будинку, в якому вони мешкають; про призупинення дії рішення Слов'янської міської ради від 29.05.2019 року № 46-LХV-7 «Про затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська (нова редакція)». Після розгляду цього питання депутатами було вирішено: - доручити Управлінню містобудування та архітектури Слов'янської міської ради (Руденко) виключити зі схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська об'єкт А23 позиція 2; - доручити Управлінню містобудування та архітектури Слов'янської міської ради (Руденко) анулювати паспорт прив'язки від 25.09.2019 року № 176, виданий ФОП ОСОБА_1 для розміщення тимчасової споруди по вул.Батюка ».
Згідно з пп. 1.12 п. 1 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, що затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244, розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності при розміщенні тимчасових споруд ураховуються всі наявні планувальні обмеження.
З депутатського запиту вбачалося, що встановлена тимчасова споруда порушує балагоустрій прилеглої території, біля неї утворився туалет, зелена зона засмічується, споруда заважає доступу світла до розташованого поруч житлового будинку. Міською радою враховано те, що суб'єкт господарювання має додержуватися у своїй діяльності правил благоустрою, визначених, зокрема законом України «Про благоустрій населених пунктів», Порядком, Єдиними правилами, та виконання обов'язку щодо забезпечення дотримання правил благоустрою всіма суб'єктами містобудівної діяльності.
Тимчасова споруда для провадження підприємницької діяльності є елементом благоустрою, розміщення якої здійснюється на підставі паспорта прив'язки.
Паспорт прив'язки ТС фактично є дозвільним документом на розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності, який виданий відповідним органом з питань містобудування та архітектури та розміщення якого здійснюється з урахуванням всіх наявних планувальних обмежень, передбачених будівельними нормами.
Ці висновки узгоджуються з аналогічною правовою позицією, що викладена в постанові Верховного Суду у справі № К/9901/57869/18.
Нормами діючого законодавства України не встановлено те, що паспорт прив'язки видається на підставі рішення, а зазначено, що оформлення паспорту прив'язки здійснюється органом з питань містобудування та архітектури за встановленою формою.
Таким органом є Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради.
Відповідно до п. 1.1 Положення про Управління містобудування та архітектури, що затверджено рішенням Слов'янської міської ради від 05.04.2017 року № 16-ХХІІ-7, Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради створюється Слов'янською міською радою, є структурним підрозділом міської ради та уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури, компетенція якого розповсюджується на територію Слов'янської міської ради. Управління є підконтрольним і підзвітним міській раді, підпорядкованим її виконавчому комітету, міському голові та заступнику міського голови за напрямком діяльності.
Згідно з ч.ч. 1 та 2 ст. 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Відділи, управління та інші виконавчі органи ради є підзвітними і підконтрольними раді, яка їх утворила, підпорядкованими п виконавчому комітету, сільському, селищному, міському голові, голові районної у місті ради.
На підставі зазначених законодавчих норм міська рада своїм рішенням і зобов'язала Управління містобудування та архітектури анулювати паспорт прив'язки розміщення тимчасової споруди, що наданий позивачу.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» самовільне встановлення павільйонів, кіосків на об'єктах благоустрою забороняється.
У відповідності до п. 14 Порядку виявлення, демонтажу, обліку, зберігання самовільно встановлених тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська та подальшого розпорядження ними, затвердженого рішенням виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 15.08.2018 року № 625, демонтажу підлягають самовільно встановлені тимчасові споруди на території міста Слов'янська у разі відсутності паспорту прив'язки тимчасової споруди, анулювання паспорту прив'язки, закінчення терміну його дії.
Згідно з п. 3.2 зазначеного Порядку Управління містобудування та архітектури сповіщає у письмовому вигляді Інспекцію міської ради з благоустрою м.Слов'янська про виявлення встановленої тимчасової споруди без паспорту прив'язки, або строк прив'язки паспорту прив'язки тимчасової споруди закінчився, або його анулювання у випадках, передбачених законодавством.
У відповідності до п. 4.1 Порядку листом від 03.08.2020 року № 08.040-2/62 Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради повідомило Інспекцію з благоустрою м.Слов'янська про анулювання паспорту прив'язки, а Інспекцією, в свою чергу, складено припис про демонтаж самовільно встановленої споруди.
Просив в задоволенні позову відмовити.
Позивач подав відповідь на відзив Слов'янської міської ради, в якому зазначав, що щодо оскаржених пунктів 3.2 та п. 3.3 рішення Слов'янської міської ради від 24.06.2020 року № 38-LXXXIV-7, то вони стосується безпосередньо тимчасової споруди позивача - об'єкту А23 позиція 2.
Відповідачем не зазначено жодної підстави для прийняття оскаржуваних пунктів рішення, які передбачені п. 2.27 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, що затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244.
Відомості, викладені в долучених до відзиву зверненнях, та депутатських запитах (щодо порушення правил благоустрою розміщенням тимчасової споруди) не знайшли свого підтвердження. В матеріалах справи відсутні докази невідповідності тимчасової споруди ФОП ОСОБА_1 будівельним, санітарним та іншим вимогам, що ставляться для розміщення таких об'єктів.
При цьому, додані до позовної заяви матеріали (договір на утримання території, договори енергопостачання та водопостачання, листи мешканців) свідчать про суворе дотримання позивачем вимог законодавства України.
Щодо рішення про анулювання паспорту прив'язки позивачу, то незважаючи на те, що оскаржуваними пунктами 3.2 та 3.3 рішення зобов'язано Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради прийняти таке рішення та виключити із схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська об'єкт А23 позиція 2, відповідачем не надано відомостей про стан виконання вказаного доручення; в матеріалах справи відсутні докази прийняття Управлінням відповідного рішення, а лише підготовлений лист зі сповіщенням позивача про анулювання паспорта прив'язки розміщення тимчасової споруди. Крім того, згідно з відзивом «листом від 03.08.2020 року №08,040-/62 Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради повідомило Інспекцію з благоустрою м. Слов'янська про анулювання паспорту прив'язки». Однак вказані листи не містять додатку - копії рішення, і в них не зазначено дати та реквізити такого рішення.
Таким чином, окрім загальних посилань, наразі відсутні докази прийняття Управлінням містобудування та архітектури Слов'янської міської ради рішення про анулювання паспорту прив'язки позивачу та виключення із схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська об'єкту А23 позиція 2.
Щодо припису про демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди, то відповідачем на підтвердження правомірності винесення (формування) припису про демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди надано Положення про Інспекцію міської ради з благоустрою міста Слов'янська, що затверджено рішення Слов'янської міської ради від 29.07.2016 року №23-ХІІІ-7.
Відповідно до п. 3.3. зазначеного Положення Інспекція складає приписи щодо проведення об'єктів та елементів благоустрою міста до належного стану з визначенням строків проведення таких заходів та здійснює контроль за виконанням заходів по приписах щодо приведення об'єктів та елементів благоустрою міста до належного стану.
З вказаного Положення вбачається відсутність повноважень самої Інспекції щодо складання (формування) приписів про демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди.
При цьому ані Закон України «Про благоустрій населених пунктів», ані Типові правила з благоустрою населених пунктів, також не передбачають можливості винесення інспекцією міської ради приписів про демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди.
Більш того, вирішення питання щодо демонтажу тимчасових споруд, встановлених з порушенням законодавства, не відноситься до повноважень органів місцевого самоврядування. Законодавством України не передбачено повноважень органів місцевого самоврядування щодо затвердження порядків, положень чи будь-яких інших документів, які регламентують проведення демонтажу встановлених споруд.
Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду від 07.10.2019 року в справі №705/6569/16-а.
Таким чином, Інспекцією міської ради з благоустрою м. Слов'янська протиправно винесено припис про демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди з огляду на те, що: - інспекція не має повноважень для прийняття (формування) припису про демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди; - відсутність законодавчих та фактичних підстав для демонтажу тимчасової споруди, паспорт прив'язки якої було розроблено та погоджено у встановленому законодавством порядку.
Просив задовольнити позов в повному обсязі.
Відповідач Інспекція міської ради з благоустрою м. Слов'янська подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що листом від 03.08.2020 року № 08.04-02/62 Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради повідомило Інспекцію про анулювання позивачу паспорту прив'язки.
У зв'язку з цим підготовлено припис від 04.08.2020 року про демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди, яким: зафіксовано порушення законодавства у сфері благоустрою, а саме при анульованому паспорті прив'язки розташування тимчасової споруди для зайняття підприємницької діяльності; попереджено позивача, щодо необхідності усунути порушення в сфері благоустрою; запропоновано, добровільно усунути порушення в сфері благоустрою, демонтувавши самостійно тимчасову споруду для зайняття підприємницької діяльності у визначений термін.
Вважав, що дії щодо складання та направлення припису про демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди здійснені в межах та у спосіб, що передбачені ст. 19 Конституції України, ст. 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», розд. IX Типових правил благоустрою населених пунктів, п 3.3, 4.1.1, 4.4 Положення про Інспекцію міської ради з благоустрою міста Слов'янська, що затверджено рішення Слов'янської міської ради від 29.07.2016 року №23-ХІІІ-7, п. 4.1 Порядку виявлення, демонтажу, обліку, зберігання самовільно встановлених тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська та подальшого розпорядження ними, що затверджено рішенням виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 15.08.2018 року № 625.
Також зазначав, що припис, на його думку, - це попередження про порушення законодавства у сфері благоустрою з пропозицією добровільно усунути порушення законодавства у сфері благоустрою; діючими нормативними актами не передбачено процедури його оскарження; особи, які не бажають виконувати приписи, їх не виконують; механізму примусового виконання припису немає, як і немає адміністративної відповідальності за його не виконання. Припис не є підставою для проведення примусового демонтажу тимчасової споруди для зайняття підприємницької діяльності.
Враховуючи те, що позивачем добровільно тимчасова споруда демонтована не була, у відповідності до п. 4.4 Порядку виявлення, демонтажу, обліку, зберігання самовільно встановлених тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська та подальшого розпорядження ними, що затверджено рішенням виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 15.08.2018 року № 625, відповідні матеріали Інспекцією передані до Управління містобудування та архітектури для підготовки відповідного проекту рішення виконавчого комітету Слов'янської міської ради.
Згідно з п. 4.4 Порядок демонтажу прийняте виконкомом міської ради рішення про демонтаж самовільно встановленої ТС та відновлення благоустрою є підставою для проведення робіт по її демонтажу та відновлення благоустрою.
Також зазначав, що згідно з відповіддю відділу раціонального використання земельних ресурсів Слов'янської міської ради від 10.08.2020 року № 18/253, проекти рішень щодо передачі у власність або користування земельної ділянки відділом не готувалися, тобто позивачем використовується земельна ділянка самовільно без будь-яких правоустанавлюючих документів. А згідно з висновками Верховного Суду в справі № 918/633/16 відсутність рішення органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки в користування та наявність обставин використання земельної ділянки комунальної власності з порушенням вимог земельного законодавства є підставою для покладення зобов'язання звільнити самовільно зайняту земельну ділянку шляхом демонтажу тимчасової споруди, приведення земельної ділянки у первинний стан за рахунок відповідача та повернення земельної ділянки раді.
Просив в задоволення позову відмовити.
Третя особа подала пояснення, в яких зазначала, що розміщення тимчасових споруд здійснюється відповідно до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, що затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244.
Встановлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта прив'язки.
Строк дії паспорта прив'язки визначається органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або районної державної адміністрації відповідно до генерального плану, плану зонування та детального плану територій та з урахуванням строків реалізації їх положень (п. 2.17 Порядку).
Після розміщення тимчасової споруди замовник подає до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або відповідної районної державної адміністрації письмову заяву за формою, наведеною у додатку 2 до Порядку, у якій зазначає, що він виконав вимоги паспорта прив'язки (п. 2.23 Порядку).
Згідно з п. 2.30 Порядку у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасова споруда така тимчасова споруда підлягає демонтажу.
Розміщення тимчасових споруд самовільно забороняється (п. 2.31 Порядку).
25.09.2019 року Управлінням містобудування та архітектури Слов'янської міської ради фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 надано паспорт прив'язки розміщення тимчасової споруди (торговий павільйон) для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 строком дії до 25.09.2020 року.
Згідно з п. 2.27 Порядку дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов: недотримання вимог паспорта прив'язки при її встановленні; невстановлення тимчасової споруди протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки; надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки тимчасової споруди.
Кінцевою датою для встановлення тимчасової споруди позивачем було 25.03.2020 року. Станом на 25.03.2020 року споруда встановлена не була, що передбачає автоматичне анулювання дії даного паспорта прив'язки; заява про виконання вимог паспорта прив'язки від 25.09.2019 року №176 була надана до Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради 23.04.2020 року.
Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, що затверджений наказом Мінрегіонбуду від 21.10.2011 року №244, не передбачені процедура та форма сповіщення замовника про анулювання дії паспорту прив'язки.
Слов'янською міською радою 24.06.2020 року прийнято рішення № 38-LXXXIV-7 «Про призупинення дії рішення Слов'янської міської ради від 29.05.2019 № 46-LXV-7 «Про затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська» (нова редакція).
Підпунктом 3.3 п. 3 вказаного рішення Управлінню містобудування та архітектури Слов'янської міської ради доручено анулювати паспорт прив'язки розміщення тимчасової споруди по АДРЕСА_3 , наданий фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 25.03.2019 року.
Тому Управлінням містобудування та архітектури Слов'янської міської ради підготовлено лист від 03.07.2020 року №01.01-12/1020 про анулювання виданого позивачу паспорту прив'язки, який отриманий позивачем особисто 03.07.2020 року.
Просив в задоволенні позову відмовити.
Позивач подав письмові пояснення, в яких зазначав, що Слов'янська міська рада листом від 04.09.2020 року №01.01-12/1213 повідомила його про анулювання паспорту прив'язки тимчасової споруди по АДРЕСА_3 , наданого ФОП ОСОБА_1 25.09.2019 року.
Однак правова позиція, що викладена у вказаному листі міської ради, значно відрізняється від попередньої.
Так, зокрема, в листі Слов'янської міської ради від 03.07.2020 року №01.01-12/1020 зазначено, що основною причиною анулювання паспорту прив'язки є п.п. 3.2, 3.3 п.3 оскаржуваного рішення Слов'янської міської ради від 24.06.2020 року № 38-LXXXIV-7.
На відміну від цього, головною причиною анулювання паспорту прив'язки тимчасової споруди ФОП ОСОБА_1 у листі від 04.09.2020 року №01.01-12/1213 визначено «не встановлення Вами тимчасової споруди протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки» (абз.1 цього листа).
Однак, зазначене не відповідає дійсності, оскільки тимчасову споруду по АДРЕСА_3 , було встановлено значно раніше ніж 25.03.2020 року. Вказане підтверджується документами, наявними у справі - технічними умовами стандартного приєднання до електричних мереж (видані 05.03.2020 року), договором про стандартне приєднання до електричних мереж від 05.03.2020 року №50221950, технічними умовами №9 від 10.03.2020 року на установку водомірного вузла, технічними умовами №7 від 10.03.2020 року на водопостачання та водовідведення.
Вказані документи беззаперечно підтверджують наявність побудованої тимчасової споруди станом на початок березня 2020 року. За відсутності тимчасової споруди, яка б відповідала всім вимогам безпеки та благоустрою, жодних договорів на постачання електричної енергії та води не було б укладено.
Щодо подання до Слов'янської міської ради письмової заяви (повідомлення) про закінчення будівництва об'єкту, то таку заяву позивачем було подано до Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради 23.04.2020 року. Затримка з подачею заяви пов'язана із запровадженням в цей час на території України карантинних заходів постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19».
Судом встановлено, що 07.08.2019 року позивач звернувся до Слов'янської міської ради із заявою про погодження місця розташування тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності за адресою: АДРЕСА_1 .
Листом від 21.08.2019 року № 26286-01-10 Слов'янська міська рада повідомила позивача про те, що його заява розглянута - розміщення тимчасової споруди за зазначеною адресою погоджено. Також повідомлено перелік документів, які необхідно подати до Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради для отримання паспорту прив'язки розміщення тимчасової споруди.
Після цього позивачем вчинені відповідні дії, отримані відповідні документи, в тому числі ним укладені відповідні договори.
Так, 25.09.2019 року, після подання позивачем відповідних документів, Управлінням містобудування та архітектури Слов'янської міської ради позивачу видано паспорт прив'язки розміщення тимчасової споруди (торговий павільйон) для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 . зі строком дії до 25.09.2020 року (реєстраційний номер 176).
05.03.2020 року між позивачем та АТ «ДТГК» Донецькі електромережі укладено договір про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу від 05.03.2020 року № 50221950, а також отримано технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок.
За замовленням позивача виготовлено та погоджено робочий проект зовнішніх мереж водопостачання та каналізації та технічні умови №7 від 10.03.2020 року на водопостачання та водовідведення торгівельного павільйону, розташованого за адресою: Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Батюка.
Позивачем отримано технічні умови №9 від 10.03.2020 року на установку водомірного вузла при підключенні вводу водопроводу на торгівельний повільно розташованого у м. Слов'янську вул. Батюка.
Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ради позивачу видано дозвіл від 08.04.2020 року №100 на проведення водоводу та каналізації для потреб тимчасової споруди.
23.04.2020 року між позивачем та КП Слов'янської міської ради «Благоустрій» укладено договір щодо пайової участі в утримані об'єкту благоустрою від 23.04.2020 року. (Згідно зі ст. 36 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» власник тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об'єкта благоустрою державної або комунальної власності, на умовах договору, укладеного із підприємством або балансоутримувачем об'єкта благоустрою, може фінансувати утримання прилеглої до тимчасової споруди території шляхом оплати пайової участі з утримання в належному стані об'єкта благоустрою.).
23.04.2020 року позивачем до Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради подано заяву про виконання вимог паспорта прив'язки (зареєстрована 23.04.2020 року під вх. № 08.04-04/128).
24.06.2020 року Слов'янською міською радою прийнято рішення від 24.06.2020 року № 38-LXXXIV-7 «Про призупинення дії рішення Слов'янської міської ради від 29.05.2019 № 46-LXV-7 «Про затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська».
Пунктом 1 вказаного рішення вирішено призупинити дію рішення Слов'янської міської ради від 29.05.2019 року № 46-LXV-7 «Про затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська» з дня прийняття цього рішення до затвердження «Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська» в новій редакції.
Вказане рішення прийнято з метою вивчення питання актуальності визначення місць тимчасових споруд та впорядкування затвердженої «Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська», враховуючи звернення депутатів Слов'янської міської ради про перегляд розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська та внесення змін до «Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська», а також звернення мешканців вул. Бульварна м. Слов'янська щодо недоцільності встановлення додаткових стаціонарних торгівельних закладів з товарами різного призначення розташованих по вул. Бульварній, крім вже існуючих, керуючись ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 1.6 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 року за №1330/20068, п. 42 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Пунктом 2 вказаного рішення доручено депутатам Слов'янської міської ради: провести на округах роботу з населенням для визначення громадської думки щодо необхідності встановлення або заборони встановлення тимчасових споруд у мікрорайонах міста; узагальнити пропозиції від населення та надати впорядковані пропозиції щодо кількості та місць розташування тимчасових споруд управлінню містобудування та архітектури до 30.08.2020 року (пп. 2.1 та 2.2).
Підпунктами 3.2 та 3.3. пункту 3 вказаного рішення Управлінню містобудування та архітектури Слов'янської міської ради (Руденко), відповідно до наданих пропозицій депутатів наказано:
- замовити розробку «Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська» в новій редакції (пп. 3.1 п. 3);
- виключити з комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська, що розробляється, об'єкт А23 позиція 2 (пп. 3.2 п. 3);
- анулювати паспорт прив'язки розміщення тимчасової споруди по АДРЕСА_3 , наданий фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 25 вересня 2019 року (пп. 3.3 п. 3).
Листом від 03.07.2020 року №01.01-12/1020 Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради (яке є структурним підрозділом відповідача без статусу юридичної особи) повідомило позивача про анулювання виданого йому паспорту прив'язки відповідно до вказаного рішення Слов'янської міської ради. Також роз'яснило, що відповідно до вимог законодавства у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу.
Даний лист позивачем отриманий особисто 03.07.2020 року.
Листом від 03.08.2020 року № 08.04-2/62 Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради повідомило Інспекцію з благоустрою м.Слов'янська про анулювання паспорту прив'язки, що виданий позивачу. В листі також, з посиланням на те, що тимчасова споруда не демонтована, містилося прохання вручити позивачу припис про добровільний демонтаж його тимчасової споруди.
04.08.2020 року Інспекцією міської ради з благоустрою м. Слов'янська (яка є структурним підрозділом відповідача без статусу юридичної особи) щодо позивача винесено припис від 04.08.2020 року №984/23-09 про демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди, в якому з посиланням на те, що на території Слов'янської міської ради по вул. Г. Батюка позивачем самовільно (без паспорта прив'язки ТС, строк дії паспорта прив'язки ТС закінчився, паспорт прив'язки 03.07.2020 року анульовано) розміщено тимчасову споруду, чим порушено п. 2.1, 2.31 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, що затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244, та п. 3 розд. VІІІ Порядку розміщення малих архітектурних форм Типових правил благоустрою території населеного пункту, що затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.11.2017 року №310, рекомендовано упродовж десяти календарних днів з моменту отримання припису демонтувати вказаний об'єкт. Також зазначено, що в разі невиконання припису вказаний об'єкт буде демонтовано.
Вказаний припис надісланий позивачу рекомендованим поштовим відправленням, отриманий ним 05.07.2020 року.
18.08.2020 року Інспекцією міської ради з благоустрою м. Слов'янська до Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради із супровідним листом від 18.08.2020 року №159/23-09 направлено відповідний матеріал для підготовки проекту рішення про демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 щодо тимчасової споруди ФОП ОСОБА_1
04.09.2020 року Слов'янська міська рада листом від 04.09.2020 року №01.01-12/1213 повідомила позивача про анулювання паспорту прив'язки тимчасової споруди по АДРЕСА_3 , наданого позивачу 25.09.2019 року у зв'язку з не встановленням тимчасової споруди протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки. В листі зазначено, що кінцевою датою встановлення тимчасової споруди було 25.03.2020 року, однак заява про виконання паспорта прив'язки була подана позивачем після закінчення шестимісячного строку, наданого для розміщення тимчасової споруди, а саме 23.04.2020 року. В листі також містилося посилання на оскаржений п. 3.3 рішення Слов'янської міської ради від 24.06.2020 року № 38-LXXXIV-7.
Судом також встановлено, що Донецький окружний адміністративний суд неодноразово (ухвали від 25.08.2020 року, від 16.09.2020 року) витребовував у Слов'янської міської ради;
- письмові пояснення (з додаванням доказів та з посиланням на докази) з питання що це за «об'єкт А23 позиція 2», про який йдеться мова в оскарженому пункті 3.2 рішення Слов'янської міської ради від 24.06.2020 року № 38-LXXXIV-7, і чи стосується він фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ;
- комплексну схему розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська або витяг з неї в частині, що стосується фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Однак, в порушення вимог ст. 1291 Конституції України, ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України вказані ухвали суду з боку відповідача - суб'єкта владних повноважень в частині надання суду всіх витребуваних доказів виконано не було. Пояснень щодо поважних причин неможливості її виконання - до суду не подано.
Разом з тим, позивач надав пояснення (містяться у відповіді на відзив), в яких зазначав, що оскаржені пункти 3.2 та 3.3 рішення Слов'янської міської ради від 24.06.2020 року № 38-LXXXIV-7 стосуються безпосередньо тимчасової споруди позивача - об'єкту А23 позиція 2.
Відповідач Слов'янська міська рада проти таких пояснень позивача не заперечувала, з огляду на що суд дійшов висновку, що «об'єкт А23 позиція 2», про який йдеться мова в оскарженому пункті 3.2 рішення Слов'янської міської ради від 24.06.2020 року № 38-LXXXIV-7, стосується позивача, а саме його тимчасової споруди, про яку йдеться в даній справі.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів» (ч. 3 ст. 28).
Згідно з ч. 6 ст. 15, ст. 36 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» власник тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об'єкта благоустрою державної та комунальної власності, зобов'язаний забезпечити належне утримання прилеглої до тимчасової споруди території або може брати пайову участь в утриманні цього об'єкта благоустрою на умовах договору, укладеного із підприємством або балансоутримувачем.
Власник тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об'єкта благоустрою державної або комунальної власності, на умовах договору, укладеного із підприємством або балансоутримувачем об'єкта благоустрою, може фінансувати утримання прилеглої до тимчасової споруди території шляхом оплати пайової участі з утримання в належному стані об'єкта благоустрою.
Відповідно до ч. 4 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
На виконання ч. 4 ст. 28 цього Закону наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
Пунктами 1.3 та 1.4 розд. І вказаного Порядку визначено, що:
тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту;
комплексна схема розміщення ТС - схема розміщення ТС на території населеного пункту або його частині;
паспорт прив'язки ТС - комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему благоустрою прилеглої території.
Основні вимоги до споруд визначені п.п. 10 та 11 Технічного регламенту будівельних виробів,будівель і споруд що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2006 року №1764.
Згідно з п. 10 Технічного регламенту споруди в цілому та окремі їх частини повинні відповідати призначенню і основним вимогам до них. За умови належної експлуатації споруд основні вимоги до них повинні виконуватися протягом обґрунтованого строку служби споруд з урахуванням передбачуваних впливів.
Основними вимогами до споруд є:
1) забезпечення механічного опору та стійкості. Навантаження на споруду під час зведення та експлуатації не повинне призводити до руйнування її в цілому чи окремих її частин і деформації, більшій за ту, що допускається будівельними нормами;
2) дотримання таких вимог пожежної безпеки:
збереження несучої здатності конструкцій протягом визначеного часу;
обмеження поширення вогню та диму в споруді, а також на сусідні споруди і прилеглі території;
забезпечення евакуації людей із споруди або їх рятування в інший спосіб;
забезпечення безпеки рятувальних команд;
3) забезпечення:
безпеки життя і здоров'я людини та захисту навколишнього природного середовища. Споруда повинна відповідати вимогам законодавства з питань охорони здоров'я людей та навколишнього природного середовища;
безпеки експлуатації. У процесі експлуатації споруд повинні бути виключені ризики нещасних випадків;
захисту від шуму. Рівень шуму та вібрації у спорудах не повинен перевищувати встановлені норми;
економії енергії. Під час проектування, зведення споруди та її обладнання слід забезпечити ефективне використання енергії, необхідної для експлуатації, з урахуванням кліматичних умов.
Згідно з п. 1.12 розд. І Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, що затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244, розміщенні ТС ураховуються всі наявні планувальні обмеження, передбачені будівельними нормами.
Відповідно до п. 2.1, п.п. 2.20 та 2.21 розд. ІІ вказаного Порядку підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС (додаток 1). Встановлення ТС здійснюється відповідно до паспорта прив'язки. Відхилення від паспорта прив'язки ТС не допускається.
Згідно з п.п. 2.2 та 2.6 розд. ІІ вказаного Порядку замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.
Для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС.
Відповідно до п.п. 2.7 та 2.10 розд. ІІ вказаного Порядку паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання заяви.
Пунктом 2.11 розд. ІІ Порядку визначено, що паспорт прив'язки включає:
схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схему благоустрою прилеглої території;
ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС);
технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж;
реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація).
Цей перелік документів є вичерпним.
Згідно з п.п. 2.17 та 2.18 розд. ІІ Порядку строк дії паспорта прив'язки визначається органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або районної державної адміністрації відповідно до генерального плану, плану зонування та детального плану територій та з урахуванням строків реалізації їх положень.
Продовження строку дії паспорта прив'язки здійснюється за заявою замовника, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив'язки органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації.
Відповідно до п. 2.19 розд. ІІ цього Порядку у разі змін, які відбулися у містобудівній документації на місцевому рівні, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж або з ініціативи суб'єкта господарювання, паспорт прив'язки може переоформлюватись на строк дії цього паспорта прив'язки або на новий строк.
Згідно з п.п. 2.20 - 2.22 розд. ІІ вказаного Порядку встановлення ТС здійснюється відповідно до паспорта прив'язки. Відхилення від паспорта прив'язки ТС не допускається. Відновлення благоустрою замовником є обов'язковим.
Пунктами 2.24 та 2.25 розд. ІІ Порядку визначено, що паспорт прив'язки виготовляється у двох примірниках. Один примірник зберігається у замовника ТС, другий - у відповідному органі з питань містобудування та архітектури.
Відомості паспорта прив'язки вносяться органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або відповідної районної державної адміністрації в інформаційну базу містобудівного кадастру (для стаціонарних ТС).
Згідно з п. 2.23 розд. ІІ Порядку після розміщення ТС замовник подає до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або відповідної районної державної адміністрації письмову заяву за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку, у якій зазначає, що він виконав вимоги паспорта прив'язки.
Відповідно до п. 2.26 розд. ІІ вказаного Порядку дія паспорта прив'язки призупиняється за таких умов:
необхідність проведення планових ремонтних робіт на земельній ділянці, на якій розміщена ТС, - з обов'язковим попередженням власника ТС за 1 місяць та наданням тимчасового місця для розміщення такої ТС;
необхідність проведення аварійних ремонтних робіт на земельній ділянці, на якій розміщена ТС, - без попередження.
Відповідно до п. 2.27 розд. ІІ вказаного Порядку дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов:
недотримання вимог паспорта прив'язки при її встановленні;
невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки;
надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки ТС.
Згідно з п. 2.30 розд. ІІ вказаного Порядку у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу.
Розміщення тимчасових споруд самовільно забороняється (п. 2.31 розд. ІІ Порядку).
Отже, питання видачі, призупинення та анулювання паспорта прив'язки тимчасових споруд належить до виключної компетенції органу з питань містобудування та архітектури, яким в даному випадку є Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради та який в таких правовідносинах виступає як суб'єкт владних повноважень.
Виключна компетенція вказаного суб'єкта владних повноважень з цих питань випливає з ч. 4 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та прийнятого на її виконання Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, що затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244.
Прийняття рішень з питання видачі, призупинення та анулювання паспорта прив'язки тимчасових споруд вказаним Порядком не передбачено.
Щодо паспорта прив'язки
Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради, крім оскаржених пунктів рішення, посилалося на не встановлення позивачем тимчасової споруди протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки та те, що заява про виконання вимог паспорта прив'язки від 25.09.2019 року №176 позивачем була подана до Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради 23.04.2020 року, тобто після спливу 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки, що Управління вважало підставою для анулювання позивачу паспорта прив'язки на підставі п. 2.27 розд. ІІ Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, що затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244 (невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки).
Разом з тим роблячи такі висновки, Управлінням не враховано те, що строки подання такої заяви законодавством не передбачені, а визначено лише, що вона подається після розміщення тимчасової споруди без конкретизації строку її подання.
Отже, дата подачі заяви про виконання вимог паспорта прив'язки не може свідчити про дату встановлення тимчасової споруди.
Належних та допустимих доказів в підтвердження невстановлення позивачем тимчасової споруди протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки, що було би підставою для анулювання дії паспорта прив'язки (наприклад, акт, складений за результатом виходу за адресою розміщення тимчасової споруди, що зазначена в паспорті прив'язки, який би зафіксував відсутність такої споруди), ні вказаним Управлінням, ні відповідачами до суду подано не було, і про наявність таких у відзивах відповідачів та поясненнях третьої особи не наведено.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не спростовано відповідачами та третьою особою, 26.03.2020 року у позивача сплив 6-місячний строк встановлення тимчасової споруди з дати отримання паспорта прив'язки (останній день строку - 25.03.2020 року), і до вказаної дати, тобто у визначений законодавством строк (протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки) позивачем, як він пояснив, було встановлено тимчасову споруду - торгівельний павільйон за адресою, що вказана в паспорті прив'язки. Вказані обставини підтверджуються: технічними умовами стандартного приєднання до електричних мереж (видані 05.03.2020 року), договором про стандартне приєднання до електричних мереж від 05.03.2020 року №50221950, технічними умовами №9 від 10.03.2020 року на установку водомірного вузла, технічними умовами №7 від 10.03.2020 року на водопостачання та водовідведення. Адже за відсутності тимчасової споруди, яка б відповідала всім вимогам безпеки та благоустрою, жодних договорів на постачання електричної енергії та води не було б укладено.
Як пояснив позивач, заява про виконання вимог паспорта прив'язки ним була подана до Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради 23.04.2020 року у зв'язку з установленням постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» з 12.03.2020 року на усій території України карантину та пов'язаних з цим карантинних заходів.
Отже, вказана заява позивачем подана зі спливом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки не з його вини.
Крім того, як вже зазначалося судом, дата подачі такої заяви законодавством не обмежена, тому ця дата не може свідчити про дату встановлення тимчасової споруди.
Отже, наявність такої підстави для анулювання позивачу дії паспорта прив'язки на підставі п. 2.27 розд. ІІ Порядку як невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки жодними належними та допустимими доказами не підтверджено.
Про наявність інших підстав для анулювання паспорта прив'язки на час виникнення спірних правовідносин, про які йдеться в п. 2.27 розд. ІІ Порядку, ні відповідачами, ні третьою особою не зазначалося.
Дії третьої особи не є предметом спірних правовідносин.
Щодо оскаржених пунктів рішення
При прийнятті оскаржених пунктів рішення відповідач, як зазначено в рішенні, керувався ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 1.6 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244, п. 42 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Відповідно до п. 42 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка визначає виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації.
Стаття 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначає тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 1.6 розд. І. Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244, комплексна схема розміщення ТС та архітип розробляються за рішенням сільської, селищної, міської, районної ради суб'єктом господарювання, який має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, та затверджуються рішенням (розпорядженням, наказом) виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації. Розроблення комплексної схеми розміщення ТС та архітипу здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.
Пунктами 1.4 та 1.5 розд. І вказаного Порядку визначено, що :
комплексна схема розміщення ТС - схема розміщення ТС на території населеного пункту або його частині;
комплексна схема розміщення ТС в межах вулиці (скверу, бульвару, провулку, узвозу, проїзду, площі, майдану тощо), мікрорайону (кварталу), населеного пункту - текстові та графічні матеріали, якими визначаються місця розташування ТС, розроблені з урахуванням вимог будівельних, санітарно-гігієнічних норм, а також існуючих містобудівних обмежень, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання територій, охорони історико-культурної спадщини, земельно-господарського устрою.
Відповідно до п. 7 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.
Згідно з ч. 3 ст. 2 цього Закону містобудівна документація розробляється на паперових і електронних носіях на оновленій картографічній основі в цифровій формі як набори профільних геопросторових даних у державній геодезичній системі координат УСК-2000 і єдиній системі класифікації та кодування об'єктів будівництва для формування баз даних містобудівного кадастру.
Отже, комплексна схема розміщення ТС належить до містобудівної документації, затвердження якої належить до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад (п. 42 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
В той же час відповідно до наведених норм права розроблення таких схем відбувається за рішенням відповідної ради саме суб'єктом господарювання, який має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат.
Отже, саме такий суб'єкт господарювання або архітектор має розробляти комплексну схему розміщення ТС враховуючи всі обставини, вимоги законодавства та встановлені обмеження.
Крім того, «об'єкт А23 позиція 2», про який йдеться мова в оскарженому пункті 3.2 рішення Слов'янської міської ради від 24.06.2020 року № 38-LXXXIV-7, стосується тимчасової споруди позивача, для розміщення якої йому видано паспорт прив'язки, який на час винесення оскарженого пункту рішення був чинний і анульований не був. Адже будь-яких дій щодо анулювання паспорту прив'язки на час винесення оскаржено пунктів рішення Управлінням не вчинялося.
Посилання Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради на те, що таке анулювання відбувається автоматично і не потребує вчинення дій чи прийняття рішення, є неприйнятними, оскільки автоматичність подій, що впливають на права та обов'язки суб'єктів господарювання, позбавляла би таких осіб права захисту своїх прав в разі їх порушення, що не узгоджується з нормами Конституції України. Крім того, без будь-якого документального закріплення це ставило би виданий документ, строк чинності якого триває, в стан правової невизначеності та призводило би до хаотичності подальших правовідносин з таким документом.
Враховуючи наведені обставини справи та вимоги законодавства Слов'янська міська рада не мала права надавати вказівки Управлінню містобудування та архітектури Слов'янської міської ради виключити з комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська, що розробляється, «об'єкту А23 позиція 2», як зазначено в оскарженому п. 3.2 рішення.
З огляду на наведене оскаржений п. 3.2 рішення Слов'янської міської ради підлягає визнанню неправомірним та скасуванню (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
Анулювання паспорту прив'язки, як вже зазначалося, належить до виключної компетенції органу з питань містобудування та архітектури, яким в даному випадку є Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради, і таке анулювання відбувається лише з підстав, виключний перелік яких визначений пп. 2.27 п. 2 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, що затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244.
Наявність таких підстав відповідачем Слов'янською міською радою та третьою особою Управлінням містобудування та архітектури Слов'янської міської ради на час прийняття оскарженого рішення не доведено, і судом не встановлено.
Уповноважуючи вказане Управління оскарженим п. 3.3 рішення анулювати паспорт прив'язки, Слов'янська міська рада не звернула увагу на наведені вимоги законодавства та обставини справи, та вийшла за межі наданої компетенції, що призвело до неправомірного прийняття цього пункту рішення.
З огляду на наведене оскаржений п. 3.3 рішення Слов'янської міської ради підлягає визнанню неправомірним та скасуванню (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
Щодо оскарженого припису
Інспекція міської ради з благоустрою м. Слов'янська відповідно до Положення про Інспекцію міської ради з благоустрою м.Слов'янська, яке затверджене рішенням Слов'янської міської ради від 29.07.2016 року № 23-ХІІІ-7, не є юридичною особою, однак є виконавчим органом Слов'янської міської ради, який підзвітний та підконтрольний Слов'янській міській раді.
Частинами 2 та 4 ст. 40 ст. 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що для здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, виконанням Правил благоустрою території населеного пункту, в тому числі організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян, утримання в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій, сільські, селищні, міські ради можуть утворювати інспекції з благоустрою населених пунктів.
Положення про інспекцію з благоустрою населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною або міською радою на підставі Типового положення, яке затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Згідно з п.п. 3.3, 3.11 Положення про Інспекцію міської ради з благоустрою м.Слов'янська, яке затверджене рішенням Слов'янської міської ради від 29.07.2016 року № 23-ХІІІ-7, Інспекція відповідно до покладених на неї функцій складає приписи щодо приведення об'єктів та елементів благоустрою до належного стану з визначенням строків таких заходів та здійснює контроль за виконанням заходів по приписах щодо приведення об'єктів та елементів благоустрою міста до належного стану; виявляє факти самочинного встановлення елементів благоустрою, тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та самочинного будівництва та повідомляє про це відповідні уповноважені органи виконавчої влади, виконавчі органи міської ради та направляє на їх адресу наявні матеріали.
Відповідно до п. 1.4 Порядку виявлення, демонтажу, обліку, зберігання самовільно встановлених тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська та подальшого розпорядження ними, що затверджений рішенням виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 12.09.2016 року №632 (в редакції рішення від 15.08.2018 року № 625), демонтажу підлягають самовільно встановлені ТС на території міста Слов'янська у разі: - відсутності паспорту прив'язки ТС, інших дозвільних документів; - анулювання паспорту прив'язки, закінчення терміну його дії; невідповідності розташування та зовнішнього вигляду ТС паспорту прив'язки будівельним нормам, стандартам і правилам.
Згідно з п. 3.1 та 3.2 цього Порядку виявлення самовільно встановлених ТС здійснюється шляхом містобудівного моніторингу Управлінням містобудування та архітектури Слов'янської міської ради та проведення регулярних перевірок стану додержання благоустрою Інспекцією міської ради з благоустрою м. Слов'янська.
Управління містобудування та архітектури сповіщає у письмовому вигляді Інспекцію міської ради з благоустрою м. Слов'янська про виявлення встановленої ТС без паспорту прив'язки ТС, або строк прив'язки паспорту прив'язки ТС закінчився, або його анулювання у випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до п. 4.1 цього Порядку при виявленні самовільно встановленої ТС для провадження підприємницької діяльності Інспекція міської ради з благоустрою м. Слов'янська виносить власнику ТС припис, який вручається або направляється рекомендованим листом з повідомленням з описом вкладеного, з вимогою демонтувати ТС упродовж десяти календарних днів з дня вручення припису або отриманням власником рекомендованого листа.
Підставою для винесення Інспекцією міської ради з благоустрою м. Слов'янська оскарженого припису, як зазначено в поясненнях Інспекції, став лист від 03.08.2020 року № 08.04-02/62, яким Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради повідомило Інспекцію про анулювання позивачу паспорту прив'язки.
Разом з тим, як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не спростовано відповідачами та третьою особою наявність на час виникнення спірних правовідносин тих правових підстав для анулювання паспорту прив'язки, на які посилалася третя особа, не підтверджено жодними належними та допустимими доказами; відповідні листи про анулювання паспорту прив'язки Управлінням містобудування та архітектури Слов'янської міської ради надсилалися на підставі та на виконання оскаржених пунктів рішення Слов'янської міської ради, а оскаржені пункти рішення Слов'янської міської ради не могли бути правовою підставою для анулювання дії паспорту прив'язки. Крім того, суд дійшов висновку про неправомірність оскаржених пунктів цього рішення.
За таких обставин оскаржений припис підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Посилання Інспекції міської ради з благоустрою м. Слов'янська на правову природу припису є неприйнятними, оскільки п. 2 Порядку виявлення, демонтажу, обліку, зберігання самовільно встановлених тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська та подальшого розпорядження ними, що затверджений рішенням виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 12.09.2016 року №632 (в редакції рішення від 15.08.2018 року № 625), чітко визначено, що припис - це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога Інспекції міської ради з благоустрою м. Слов'янська встановленої форми про демонтаж ТС.
Отже, припис є вимогою суб'єкта владних повноважень, яка містить строк для її виконання і є обов'язковою для виконання, з огляду на що вона підлягає оскарженню в адміністративному порядку.
При цьому використання відповідачем в приписі про демонтаж ТС замість слова «вимагаємо» такого слова як «рекомендуємо» не свідчить про те, що припис носить рекомендаційний характер, адже, як пояснив відповідач, його винесено на підставі вказаного Порядку, що затверджений рішенням виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 12.09.2016 року №632, за визначенням якого припис має всі ознаки рішення суб'єкта владних повноважень.
Посилання Інспекції міської ради з благоустрою м. Слов'янська на відповідь відділу раціонального використання земельних ресурсів Слов'янської міської ради від 10.08.2020 року № 18/253 є неприйнятними, оскільки ця відповідь стосується земельної ділянки, що розташована за іншою адресою (вул. Бульварна у м. Слов'янську), ніж адреса, що стосується позивача (вул. Батюка у м. Слов'янську). Пояснень щодо таких розбіжностей Інспекцією не наведено.
Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, тому судові витрати, які оплачені позивачем в загальній сумі 2522,40 грн., підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів - суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , ІПН НОМЕР_1 ) до Слов'янської міської ради (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, площа Соборна, 2, код ЄДРПОУ 04052821), Інспекції міської ради з благоустрою м. Слов'янська (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, площа Соборна, 2), третя особа Управління містобудування та архітектури Слов'янської міської ради (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, площа Соборна, 2), про визнання протиправним та скасування рішення в частині та припису задовольнити повністю.
Визнати неправомірним та скасувати пункт 3.2 рішення Слов'янської міської ради від 24.06.2020 року № 38-LXXXIV-7 «Про призупинення дії рішення Слов'янської міської ради від 29.05.2019 № 46-LXV-7 «Про затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська».
Визнати неправомірним та скасувати пункт 3.3 рішення Слов'янської міської ради від 24.06.2020 року № 38-LXXXIV-7 «Про призупинення дії рішення Слов'янської міської ради від 29.05.2019 № 46-LXV-7 «Про затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов'янська».
Визнати протиправним та скасувати припис Інспекції міської ради з благоустрою м. Слов'янська від 04.08.2020 року №984/23-09 «Про демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Слов'янської міської ради (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, площа Соборна, 2, код ЄДРПОУ 04052821) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , ІПН НОМЕР_1 ) здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 2522,40 грн.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 09 жовтня 2020 року.
Суддя Т.В. Логойда