Рішення від 09.10.2020 по справі 200/8246/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2020 р. Справа№200/8246/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

04 вересня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дії в частині не зарахування до страхового та пільгового стажу роботи з 01 березня 2010 року по 30 грудня 2010 року, з 01 квітня 2018 року по 31 липня 2020 року на підприємстві ВП "Шахта "Котляревська" ДП "Селидіввугілля"; скасування рішення від 18 серпня 2020 року №3274 про відмову в перерахунку пенсії по збільшенню пільгового стажу відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці"; зобов'язання зарахувати до страхового та пільгового стажу період роботи у ВП "Шахта "Котляревська" ДП "Селидіввугілля" з 01 березня 2010 року по 31 грудня 2010 року, з 01 квітня 2018 року по 31 липня 2020 року; зобов'язання повторно розглянути заяву від 18 серпня 2020 року про перерахунок пенсії з урахуванням пільгового стажу відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80% середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по збільшенню пільгового стажу згідно із Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці», проте відповідач відмовив у перерахунку пенсії, пославшись на відсутність відомостей про сплату єдиного соціального внеску за період роботи у ВП «Шахта Котляревського ДП «Селидіввугілля», чим порушив конституційні права позивача.

Відповідач позов не визнав, 02 жовтня 2020 року надав відзив на адміністративний позов за змістом якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач вказав, що позивачу відмовлено в перерахунку пенсії по збільшенню пільгового стажу згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» через відсутність 15 років підземної роботи, оскільки згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (ОК-5) стаж на підземних роботах по Списку №1 шахтарі складає 12 років 01 місяць 01 день. Наявність такого стажу обумовлено несплатою страхувальником щомісячних платежів по єдиному соціальному внеску до Пенсійного фонду України за періоди роботи позивача з 01 березня 2010 року по 31 грудня 2010 року та з 01 квітня 2018 року по 31 липня 2020 року на підприємстві ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля».

Ухвалою суду від 09 вересня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та витребувано у відповідача докази у справі.

Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серія НОМЕР_1 , виданим 18 січня 2017 року Селидівського МВГУДВС України в Донецькій області. Позивач перебуває на обліку у Селидовському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням Серія НОМЕР_2 та не є спірним між сторонами.

18 серпня 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по збільшенню пільгового стажу відповідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», додавши: копію пільгової довідки від 16 березня 2020 року №09-23/866, копії наказів про атестацію робочих місць від 07 квітня 2010 року №41 та від 03 квітня 2015 року №80.

Рішенням Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в перерахунку пенсії № 3274 від 18 серпня 2020 року, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки згідно наданих документів та індивідуальних відомостей персоніфікованого обліку за період з 01 січня 2002 року по 31 липня 2020 року встановлено, що на день звернення за перерахунком пенсії стаж на підземних роботах по Списку №1 шахтарі складає - 12 років 01 місяць 01 день замість необхідних 15-ти років, передбачених Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці». До того ж вказано, що наявність такого стажу обумовлена несплатою щомісячних платежів по єдиному соціальному внеску до Пенсійного фонду України за період роботи з 01 березня 2010 року по 31 грудня 2010 року та з 01 квітня 2018 року по 31 липня 2020 року підприємством ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля», що є порушенням вимог статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Не погодившись з рішенням пенсійного органу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

16 вересня 2008 року набув чинності Закон України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Цей Закон спрямований на підвищення престижності-шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально - побутових проблем шахтарів.

Дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Однією з умов особливостей застосування Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" є наявність 15 років роботи на роботах за списком №1.

Суд зазначає, що відповідач не заперечує, що роботи які виконував позивач віднесені до пільгової роботи за Списком №1, згідно рішення відповідача, підставою відмови у здійснення перерахунку пенсії слугувало відсутність 15 років роботи позивача на роботах за списком №1, оскільки за певний період роботи відсутні відомості про сплату страхових внесків підприємством.

Таким чином, суд розглядає правомірність рішення пенсійного органу щодо відмови у перерахунку пенсії у зв'язку із не зарахуванням певного періоду роботи позивача на підставі відсутності відомостей про сплату єдиного внеску.

Так, згідно трудової книжки позивача Серія НОМЕР_3 , з 24 квітня 2007 року по теперішній час (станом на 27 серпня 2020 року) працює у ВП Шахта Росія» ДП «Селидіввугілля» гірником по ремонту гірських виробок 4 розряду з повним робочим днем у шахті.

Проте такий період не зараховано до стажу роботи позивача у зв'язку з не сплатою страхових внесків.

Згідно наказу ДП «Селидіввугілля» №105 від 23 травня 2017 року Відокремлений підрозділ «Шахта «Росія» ДП «Селидіввугілля» з 18 липня 2017 року перейменовано на Відокремлений підрозділ «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля».

Частиною 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно частини 1 статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Відповідно до статті 11 цього Закону, обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Положеннями статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

Отже, періоди роботи, за які підприємство-страхувальник нарахувало застрахованій особі - працівнику заробітну плату та утримало з неї відповідні страхові внески (єдиний внесок), повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того, чи сплатило фактично підприємство-страхувальник ці страхові внески, чи ні.

Так, згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 (форма ОК-5) страхувальником (код 33621594, ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» у період з березня 2010 року по грудень 2010 року та з квітня 2018 року по липень 2020 року включно заробітна плата нараховувалася, проте страхові внески не сплачено.

При цьому, згідно довідки ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» №04-22/2334 від 27 серпня 2020 року, єдиний соціальний внесок, нарахований на заробітну плату працівників ВП ш."Росія" ДП "Селидіввугілля" за період з 01 березня 2010 року по 31 грудня 2010 року, у Пенсійний фонд м. Новогродівки перерахований повністю, єдиний соціальний внесок, нарахований на заробітну плату працівників ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» за період з 01 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року в Покровську ОДПІ - перерахований повністю, за період з 1 квітня 2019 року по 31 липня 2020 року в Покровську ОДПІ ГУДПС у Донецькій області - перерахований частково.

Разом з тим, згідно довідки ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» №04-22/2334 від 27 серпня 2020 року ОСОБА_1 дійсно працює на підприємстві ВП «Шахта «Котляревського» ДП «Селидіввугілля» на посаді ГРГВ та у період з 01 квітня 2018 року по 31 липня 2020 року роботодавець щомісячно нараховував єдиний соціальний внесок.

Суд зазначає, що працівник не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, яке вчинене роботодавцем - платником страхових внесків (єдиного внеску).

Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку (в індивідуальних відомостях про застраховану особу - позивача (форма Ок-5)) відомостей про сплату підприємством-роботодавцем страхових внесків (єдиного внеску) для нарахування пенсії за спірний період не є підставою для позбавлення особи права на пенсію.

Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року в справі №208/6680/16-а, від 24 травня2018 року в справі № 490/12392/16-а, від 4 вересня 2018 року в справі № 482/434/17, які відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Отже, орган Пенсійного фонду України неправомірно не зарахував вказані періоди до відповідного стажу, посилаючись на зазначені ним обставини, чим порушив пенсійні права позивача.

Таким чином, суд приходить висновку, про необхідність визнання протиправним та скасування рішення відповідача №3274 від 18 серпня 2020 року про відмову у перерахунку пенсії.

Враховуючи той факт, що суд не може підміняти пенсійний орган, який уповноважений на виконання функцій призначення та перерахунку пенсій громадянам, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача, буде зобов'язання відповідача повторно розглянути його заяву з врахуванням наведених обставин.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.

Згідно положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як убачається з наявних матеріалів справи, при зверненні до адміністративного суду з позовною заявою, позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн. Таким чином, судовий збір у зазначеному розмірі підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним рішення Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №3274 від 18 серпня 2020 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв праці, б. 6; код ЄДРПОУ 41247274) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_4 ) про перерахунок пенсії, з урахуванням висновків суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв праці, б. 6; код ЄДРПОУ 41247274 ) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_4 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пункту 3 розділу VІ «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя В.С. Дмитрієв