12 жовтня 2020 року Справа 160/12649/20
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Неклеса О.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про допит свідків по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 12.10.2020 року відкрито провадження по справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Разом із позовною заявою позивачем подано заяву, в якій вона просить допитати в судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
В обґрунтування поданої заяви позивач зазначає, що певні обставини, які мають значення для вирішення зазначеної справи можуть бути підтверджені поясненнями свідків.
Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не визначений порядок розгляду клопотання про виклик свідків, у тому числі щодо обов'язкового розгляду такого клопотання в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Разом з тим, згідно з частиною третьою статті 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Таким чином, розгляд вказаної заяви за встановленим судом порядком проведено у письмовому провадженні.
Розглянувши вказану заяву, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин першої, другої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, серед іншого такими засобами: показаннями свідків.
Із положень статті 91 КАС України випливає, що показаннями свідка є повідомлення про відомі йому обставини, які мають значення для справи.
Як свідок в адміністративній справі судом може бути викликана будь-яка особа, якій відомі обставини, що належить з'ясувати у справі. Свідок зобов'язаний з'явитися до суду за його викликом і дати правдиві показання про відомі йому обставини (ч.1 , 3 ст. 65 КАС України).
Предметом розгляду даної справи є встановлення правомірності або протиправності невключення Головним управлінням Пенсійного фонду в Дніпропетровській області до трудового стажу періоди роботи в Радгоспі "Перемога" з 01.08.1984 р. по 30.04.1988 р.та період навчання на підготовчому відділенні Київського інституту народного господарства ім. Д.С. Коротченка на денній формі навчання з 26.11.1979 по 28.07.1980 року.
Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку 22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3)перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Отже, саме орган, що призначає пенсію, розглядає питання про перерахунок пенсії при зверненні особи з відповідною заявою, за наслідком чого приймає рішення, яке може бути оскаржено.
У поданій заяві позивачем не зазначено, які саме обставини можуть повідомити зазначені свідки з питання перерахунку пенсії. Адже право на цей перерахунок встановлюється на підставі поданих до пенсійного органу документів, а не на показах свідка.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про відсутність підстав для допиту вказаних свідків та про відмову у задоволенні заяви позивача.
Керуючись ст. ст. 92, 248, 256, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про допит свідків по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на рішення чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Суддя О.М. Неклеса