Рішення від 10.10.2020 по справі 420/10355/20

Справа № 420/10355/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко О.А.,

секретар судового засідання Іщенко С.О.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - Білоуса І.І. (згідно ордеру),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду з урахуванням особливостей, встановлених ст.ст. 268-273 КАС України справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Одеська обласна організація політичної партії «СЛУГА НАРОДУ», про визнання протиправною та скасування постанови №144 від 06 жовтня 2020 року про скасування реєстрації кандидатів у депутати Кароліно-Бугазької сільської об'єднаної територіальної громади висунутих місцевою організацією політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» в частині скасування реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кароліно-Бугазької сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому окрузі №5, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 08 жовтня 2020 року о 17:02:15 год. надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, в якому позивач просила суд визнати протиправною та скасувати постанову №144 від 06 жовтня 2020 року про скасування реєстрації кандидатів у депутати Кароліно-Бугазької сільської об'єднаної територіальної громади висунутих місцевою організацією політичної партії «СЛУГА НАРОДУ».

Ухвалою від 08 жовтня 2020 року позов ОСОБА_1 залишено без руху. Роз'яснено, що виявлені недоліки позовної заяви, які полягають у зазначенні у позовній заяві невірного найменування позивача та відсутності у позовній заяві обґрунтування порушень прав ОСОБА_1 оскаржуваною постановою в частині, яка стосується інших крім позивача кандидатів у депутати, повинні бути усунені шляхом надання до суду належним чином оформленої позовної заяви (з копією відповідачу). Встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 10:00 год. 09 жовтня 2020 року.

09 жовтня 2020 року о 09.42 год. від позивача за вх. №41909/20 надійшов лист з належним чином оформленою позовною заявою, в якій позовні вимоги викладені в наступній редакції: визнати протиправною та скасувати постанову №144 від 06 жовтня 2020 року про скасування реєстрації кандидатів у депутати Кароліно-Бугазької сільської об'єднаної територіальної громади, висунутих місцевою організацією політичної партії «СЛУГА НАРОДУ», в частині скасування реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кароліно-Бугазької сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому окрузі №5.

Ухвалою від 09.10.2020 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито провадження по справі. Визначено справу розглядати з урахуванням вимог ст.273 КАС України.

Також зазначеною ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Одеську обласну організацію політичної партії «СЛУГА НАРОДУ».

В обґрунтування позовних вимог позивач з посиланням на положення ст. 70 Конституції України, ст.ст. 3, 20, 22, 33, 194, 195, 193, 231 Виборчого кодексу України вказує, що постановою Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області «Про реєстрацію кандидата у депутати Кароліно-Бугазької сільської об'єднаної територіальної громади висунутих місцевою організацією політичної партії «СЛУГА НАРОДА»» зареєстровано зокрема ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кароліно-Бугазької сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 5. 08.10.2020, ОСОБА_1 стало відомо від члена територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, що 06.10.2020 о 00 годин 30 хвилин Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області прийнято постанову № 144 від 06 жовтня 2020 про скасування реєстрації кандидатів у депутати Кароліно-Бугазької сільської об'єднаної територіальної громади висунутих місцевою організацією політичної партії «СЛУГА НАРОДА», зокрема й позивача. Зазначає, що про розгляд питання про скасування реєстрації позивача кандидатом у депутати Кароліно-Бугазької сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 5 позивача не було повідомлено та відповідне питання розглянуто за відсутності позивача, що свідчить про протиправність оскаржуваної постанови, ухвалення останньої з порушенням вимог частини другої статті 231 Виборчого кодексу України. Крім того, позивач не зверталася із заявою про відмову від участі у чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських рад на неділю 25 жовтня 2020 року Вищенаведене свідчить про протиправність оскаржуваної постанови, прийнятої з порушенням норм статті 231 Виборчого кодексу України, з огляду на що остання підлягає скасуванню.

10 жовтня 2020 року до суду від відповідача за вх. №ЕП/16711/20 надійшов відзив на позов, в якому відповідачем зазначено, що на адресу відповідача надійшли наступні документи: рішення Одеської обласної організації політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» про звернення до територіальної виборчої комісії щодо скасування реєстрації кандидата в депутати від 03.10.2020 року - ОСОБА_1 ; звернення Одеської обласної організації політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» до територіальної виборчої комісії щодо скасування реєстрації кандидата в депутати від 03.10.2020 року - ОСОБА_1 ; копія довіреності від 18.09.2020 року про уповноваження ОСОБА_2 . Таким чином, відповідач ухвалюючи оскаржувану постанову про скасування реєстрації кандидата діяв в межах закону, оскільки вказаний кандидат був відкликаний політичною силою, яка його висунула в якості кандидата.

Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

У судовому засіданні позивач та її представник підтримали позовні вимоги та просили суд їх задовольнити.

Представники відповідача та третьої особи у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином та своєчасно.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та відзив, та надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам справи, судом встановлено наступне.

Згідно зі статтею 38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Постановою Верховної Ради України «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» №795-ІХ від 15.07.2020 призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 25.10.2020 року.

Постановою Центральної виборчої комісії від 08 серпня 2020 року №160 призначено на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів.

У додатку 14 до вказаної постанови визначено перелік сільських, селищних, міських територіальних громад Одеської області, у яких призначаються перші місцеві вибори 25 жовтня 2020 року, до якого включено Кароліно-Бугазьку сільську територіальну громаду з Кароліно-Бугазькою сільською радою Білгород-Дністровського району Одеської області.

Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, визначає Виборчий кодекс України від 19.12.2019 №396-IX (далі Виборчого кодексу України).

Відповідно до ч.1 ст.218 Виборчого кодексу України, висування кандидатів організацією партії проводиться на її зборах, конференції у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом.

Право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) реалізується виборцями через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом. Особа може бути висунута кандидатом у депутати шляхом висування організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування (ч.1 ст.220 Рішення конференції, зборів організації партії про висування кандидатів у депутати від організації партії приймається шляхом затвердження переліку кандидатів у депутати відповідної ради (із зазначенням номера багатомандатного виборчого округу, в якому висувається кожен кандидат у депутати), який додається до такого рішення і є його невід'ємною частиною. Рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати підписується керівником відповідної організації партії і скріплюється печаткою відповідної організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня або печаткою партії (ч.8 ст.220 Виборчого кодексу України).

Згідно з ч. 1 ст. 206 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та в порядку, передбачених цим Кодексом та законами України.

До повноважень відповідної територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, результати виборів сільського, селищного, міського голови належить зокрема: реєстрація кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірених осіб, представників, уповноважених осіб організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу та видача їм посвідчення (п.4 ч.2 ст. 206 Виборчого кодексу України); розгляд питання щодо скасування реєстрації кандидатів у випадках, передбачених цим Кодексом (п.5 ч.2 ст. 206 Виборчого кодексу України).

Положеннями ст. 222 Виборчого кодексу України, передбачено, що виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті, сільська, селищна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання нею документів перелік яких визначений в ч.1 зазначеної статті.

Як зазначено позивачем та не заперечується відповідачем, ОСОБА_1 було зареєстровано в якості кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі №5 з виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської об'єднаної територіальної громади від Одеської обласної організації політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року на підставі заяви позивача від 15.09.2020 року, якою ОСОБА_1 надала згоду на таку реєстрацію.

Перелік підстав та порядок скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови визначені в ст. 231 Виборчого кодексу України.

Зазначений у ч. 1 ст. 231 Виборчого кодексу України перелік підстав для скасування реєстрації кандидата у депутати відповідної ради є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

06 жовтня 2020 року о 00:30 год. Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області відповідно до п.1 ч.1 ст. 231 Виборчого кодексу України прийнято постанову № 144 «Про скасування реєстрації кандидатів у депутати Кароліно-Бугазької сільської об'єднаної територіальної громади висунутих місцевою організацією політичної партії «СЛУГА НАРОДУ»».

Так, у вказаній постанові зазначено, що: «В строк встановлений відповідно до виборчого кодексу України, до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії звернулась місцева організація політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» щодо скасування реєстрації кандидатів у депутати Кароліно-Бугазької сільської об'єднаної територіальної громади на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року по багатомандатним виборчим округам № № 3,4,5,6,7 згідно пункту 1 частини першої статті 231 Виборчого кодексу України.

У вказаній постанові Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія Білгород-Дністровського району Одеської області постановила скасувати реєстрацію кандидатів у депутати Кароліно-Бугазької сільської об'єднаної територіальної громади на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, зокрема ОСОБА_1 , багатомандатний виборчий округ №5, висунутої місцевою організацією політичної партії «СЛУГА НАРОДУ».

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, визначає Виборчий кодекс України.

Відповідно до частин 1 ст.63 Виборчого кодексу України, рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, можуть бути оскаржені до суду або до виборчої комісії.

Згідно з ч.2 ст.63 Виборчого кодексу України оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, до суду, а також розгляд та вирішення справ судом здійснюються в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

Частиною 1 статті 64 Виборчого кодексу України визначено, що суб'єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до п. 1-1 ч.2 ст.64 Виборчого кодексу України, виключно до суду шляхом подання позовної заяви оскаржуються: рішення чи дії окружної виборчої комісії, рішення чи дії територіальної виборчої комісії, крім встановлених цим Кодексом випадків.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 231 Виборчого кодексу України, територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, окремого кандидата у депутати, включеного до єдиного та/або єдиного та територіального виборчих списків організації партії (під час виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) із виключенням його з відповідних виборчих списків, про скасування реєстрації окремого кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі (під час виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) у разі: звернення кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови не пізніш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування із заявою про відмову від балотування. Така заява може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", або подана до відповідної виборчої комісії особисто.

Суд зазначає, що відповідачем доказів звернення позивача із заявою про відмову від балотування на посаду депутати Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області не надано.

Однак відповідачем до суду надано копію звернення Одеської обласної організації політичної партії «СЛУГА НАРОДУ», яке підписано головою ОСОБА_2 та скріплено печаткою організації, в якому зазначено, що відповідно до п. 2 ч.1 ст. 231 Виборчого кодексу України Одеська обласна організація політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» просить скасувати реєстрацію кандидата в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 , включеного до переліку кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі №5.

До вказаного звернення було додано рішення Одеської обласної організації політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» про звернення до територіальної виборчої комісії щодо скасування реєстрації кандидата в депутати прийнятого в порядку, передбаченому статутом політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» від 03 жовтня 2020 року.

Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 231 Виборчого кодексу України, територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, окремого кандидата у депутати, включеного до єдиного та/або єдиного та територіального виборчих списків організації партії (під час виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) із виключенням його з відповідних виборчих списків, про скасування реєстрації окремого кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі (під час виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) у разі: звернення організації партії не пізніш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування щодо скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови відповідно до рішення, прийнятого у порядку, передбаченому статутом партії, яке додається до такого звернення. Зазначені документи підписуються керівником та засвідчуються печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня або печаткою партії.

Таким чином, з викладеного вбачається, що оскаржувана постанова була прийнята відповідачем на підставі звернення організації партії, від якої ОСОБА_1 і було зареєстровано у якості кандидата у депутати, та у відповідності до п.2 ч.1 ст.231 Виборчого кодексу України.

Згідно з абзацами 10 та 12 частини 1 статті 231 Виборчого кодексу України у разі надходження звернень, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї частини, територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, кандидата у депутати у триденний строк з дня надходження звернення, але не пізніш як за вісімнадцять днів до дня голосування. У разі надходження звернень, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї частини, менш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування такі звернення територіальною виборчою комісією не розглядаються, рішення щодо них не приймаються, про що суб'єкт звернення повідомляється листом за підписом голови або за його дорученням - члена відповідної виборчої комісії.

Отже, за умови надходження звернень, передбачених п.п.1 та 2 ч.1 ст.231 Виборчого кодексу України, виборча комісія зобов'язана прийняти відповідне рішення про скасування реєстрації кандидата у депутати.

При цьому суд зазначає, що посилання у оскаржуваній постанові на невірний пункт Виборчого кодексу України за умови правомірності підстав прийняття такої постанови та дотримання виборчою комісією процедури її прийняття не може бути єдиною підставою для визнання такої постанови протиправною та її скасування.

Щодо посилання позивача на неповідомлення її про розгляд питання про скасування її реєстрації в якості кандидата у депутати, суд зазначає наступне.

Одеська обласна організація політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» є структурним утворенням політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» на території Одеської області та керується у своїй діяльності в тому числі статутом політичної партії «СЛУГА НАРОДУ».

Відповідно до пункту 6.11.11 вказаного статуту, структурні утворення партії на відповідній території висувають кандидатів у депутати місцевих рад та на посади сільського, селищного, міського голови відповідно до чинного законодавства. При цьому мінімальний рівень представництва жінок і чоловіків у виборчому списку кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах мас становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку.

Структурні утворення партії на відповідній території приймають рішення про звернення до територіальної виборчої комісії щодо скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, відповідно до чинного законодавства (п.6.11.15 статуту).

Суд зазначає, що згідно з абз.3 ч.2 ст.231 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія розглядає питання про скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у присутності такого кандидата та представника організації партії у виборчій комісії. Про час розгляду такого питання зазначені особи повідомляються не пізніш як у день, що передує дню розгляду. У разі відсутності зазначених осіб, належним чином повідомлених про засідання з розгляду цього питання, питання розглядається територіальною виборчою комісією за відсутності зазначених осіб.

Як зазначено позивачем та не спростовано відповідачем, ОСОБА_1 не була запрошена на засідання територіальної виборчої комісія та не приймала участь при розгляді питання про скасування реєстрації її кандидатом у депутати.

Однак, незважаючи на відсутність у суду доказів повідомлення позивача про розгляд відповідачем звернення Одеської обласної організації політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» щодо виключення ОСОБА_1 з числа кандидатів у депутати Кароліно-Бугазької сільської об'єднаної територіальної громади, суд зазначає, що це не є безумовною підставою для визнання протиправною та скасування оскаржуваної постанови відповідача в частині, що стосується позивача, оскільки така прийнята на підставі прямого волевиявлення організації партії.

При цьому, на підставі такого волевиявлення організації партії, територіальна виборча комісія у відповідності до вимог абз.10 ч.1 ст.231 Виборчого кодексу України приймає рішення про скасування реєстрації відповідного кандидата у депутати такої організації партії.

Отже, територіальна виборча комісія за наслідками розгляду звернення організації партії за п.2 ч.1 ст.231 Виборчого кодексу України, враховуючи визначені статтею строки приймає рішення саме про скасування реєстрації кандидата у депутати, тобто без будь-якої альтернативи у вигляді прийняття іншого рішення.

Суд зазначає, що наявність заперечень кандидата у депутати від політичної партії щодо виключення його з числа кандидатів у депутати не впливає на прийняття територіальною виборчою комісією постанови про скасування реєстрації кандидата у депутати.

Крім цього суд зазначає, що як вбачається з структури статті 231 КАС України, вказаною статтею передбачено дві процедури розгляду питання щодо скасування реєстрації кандидата у депутати.

Так, абзацами 10-12 частини 1 статті 231 КАС України визначено процедуру скасування реєстрації кандидатів у депутати з підстав, передбачених пунктами 1 та 2 частини 1 статті 231 КАС, а частиною 2 статті 231 КАС України визначено процедуру скасування реєстрації кандидатів у депутати з підстав, передбачених пунктами 3-8 частини 1 цієї ж статті.

Крім цього суд зазначає, що приймаючи до уваги те, що позивач балотувалась як кандидат у депутати від Одеської обласної організації політичної партії «СЛУГА НАРОДУ», якою і було прийнято рішення про звернення до територіальної виборчої комісії щодо скасування ОСОБА_1 як кандидата у депутати та направлено до відповідача таке звернення, права позивача оскаржуваною постановою не порушені.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, суд доходить висновку про відсутність підстав для визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №144 від 06 жовтня 2020 року «Про скасування реєстрації кандидатів у депутати Кароліно-Бугазької сільської об'єднаної територіальної громади висунутих місцевою організацією політичної партії «СЛУГА НАРОДУ»» в частині скасування реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати по багатомандатному виборчому окрузі №5.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 2 статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином суд вважає за доцільне у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Згідно ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Частиною 2 статті 132 КАС України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір».

У відповідності до п.1 ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру фізичною особою сплачується судовий збір за ставкою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2020 рік» з 1 січня 2020 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб 2102 гривні.

Відповідно до ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Суд зазначає, що позивачем у позовній заяві заявлено одну вимогу немайнового характеру.

Таким чином, позивач за подання до суду даного позову повинна була надати докази сплати 840,80 грн.

При цьому, позивачем до суду доказів сплати судового у розмірі 840,80 грн. не надано.

Таким чином, враховуючи несплату позивачем судового збору за подання до суду даної позовної заяви, суд вважає за доцільне стягнути з ОСОБА_1 на рахунок Одеського окружного адміністративного суду, призначений для сплати судового збору (отримувач коштів - УК у м.Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38016923; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA338999980313181206084015005; код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу *;101;(реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи); судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Одеський окружний адміністративний суд) 840,80 грн. судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 73, 77, 90, 139, 241-246, 268-273, 278, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови №144 від 06 жовтня 2020 року про скасування реєстрації кандидатів у депутати Кароліно-Бугазької сільської об'єднаної територіальної громади висунутих місцевою організацією політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» в частині скасування реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кароліно-Бугазької сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому окрузі №5 - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на рахунок Одеського окружного адміністративного суду, призначений для сплати судового збору (отримувач коштів - УК у м.Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38016923; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA338999980313181206084015005; код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу *;101;(реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи); судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Одеський окружний адміністративний суд) 840,80 грн. судового збору.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом двох днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ).

Відповідач - Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія Білгород-Дністровського району Одеської області (вул.Приморська, буд.1, с.Кароліно-Бугаз, Овідіопольський р-н., Одеська обл., 67844, код ЄДРПОУ 43782503).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Одеська обласна організація політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» (вул.Велика Арнаутська, буд.55, м.Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 43676765).

Суддя Вовченко О.А.