Рішення від 05.10.2020 по справі 340/2550/20

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/2550/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови, зобов'язати його провести перерахунок осучаснення та виплату пенсії за віком, з урахуванням Закону України №2148-VІІІ від 03.10.2017 р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01 жовтня 2017 р., та здійснювати такі нарахування і виплату в подальшому у відповідності до вимог чинного законодавства України (а.с.16-17).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що його довіритель звернувся до відповідача із заявою про виконання вимог чинного законодавства, здійснення перерахунку осучаснення і виплату пенсії відповідно до Закону № 2148-VІІІ з 01.10.2017. Однак, відповідачем відмовлено у задоволенні такої заяви, а тому позивач звернувся до суду з даним позовом.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог представник відповідача у поданому суду відзиві вказав, що законних підстав для проведення відповідного перерахунку пенсії позивача немає (а.с.22).

Позивач подав відповідь на відзив, в якій не погодився із такою позицією і просив суд задовольнити його позовні вимоги (а.с.101-102).

Представник відповідач заперечення на вказану відповідь не подавав.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за віком згідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон України №1058-IV).

З 01.04.2008 р. припинено виплату пенсії у зв'язку із виїздом на постійне проживання за кордон.

Постановою Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 14.10.2011 року по справі №2-а-2406/11 визнати протиправними дії та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодськ Кіровоградської області провести нарахування та виплату позивачу пенсії за віком, з урахуванням Рішення Конституційного Суду "У справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень п.2 ч.1 ст.49, другого речення ст. 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №25-рп/2009 від 07 жовтня 2009 року, з жовтня 2010 року, та здійснювати таке нарахування та виплату в подальшому до часу відповідних змін в законодавстві.

На виконання судового рішення розпорядженням від 22.08.2013 р. №146788 з 01.10.2010 р. позивачу поновлено виплату пенсії, яка проводиться по теперішній час.

10.10.2019 представник позивача звернувся до відповідача із зверненням, в якому просив виконати вимоги чинного законодавства України, здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача у відповідності до ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" з 01.10.2017 р. (а.с.5).

Листом від 22.10.2019 р. № 646/Г-11 відповідач повідомив про відсутність підстав для проведення наступних перерахунків пенсії позивача, оскільки постанова Світловодського міськрайонного суду від 14.11.2011 р. у справі №2-а-2406/11 не містить таких зобов'язань (а.с.6).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

За ст. 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст.44 Конституції України).

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно п. 6 ч. 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Отже, громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.

Позивач отримує пенсію за віком згідно до Закону №1058-IV.

Стаття 44 Закону №1058-IV визначає порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.44 Закону №1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 5 статті 45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Постановою правління Пенсійного Фонду України 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, затверджено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1.5 Порядку №22-1, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Згідно пункту 1.7 Порядку №22-1, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Відповідно положень пункту 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3)

При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності); 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі (пункт 4.2 Порядку № 22-1).

За правилами п. 4.3 Порядку №22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію (п. 4.7 Порядку №22-1).

Додатком 3 до Порядку № 22-1 передбачено форма заяви про призначення/перерахунок пенсії та Розписки-повідомлення, у якій фіксується перелік документів, доданих до заяви.

Таким чином, питання про перерахунок раніше призначеної пенсії вирішується на підставі поданої до пенсійного органу заяви встановленого зразка, а її розгляд завершується ухваленням відповідного рішення, у якому зазначаються мотиви і підстави його прийняття.

Встановлено, що позивач через представника не звертався до відповідача із відповідною заявою встановленої форми про перерахунок пенсії. Як свідчать матеріали справи і не заперечується сторонами, представник звернувсь до пенсійного органу із зверненням від 10.10.2019 р. довільної форми. Однак, суд зазначає, що зі змісту такого звернення можливо встановити, що воно стосується питання перерахунку пенсії, оскільки у передостанньому абзаці представник чітко просить здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.10.2017 р..

Крім того, у листі від 22.10.2019 р. № 646/Г-11 відповідачем вказано те, що розглянувши заяву від 10.10.2019 р. управління повідомляє про відсутність підстав для проведення наступних перерахунків пенсії. Отже, зі змісту листа встановлено, що позивачу фактично було відмовлено у перерахунку пенсії без прийняття відповідного вмотивованого рішення про відмову у перерахунку пенсії.

Враховуючи наведене суд вважає, що пенсійний орган без належного законодавчо встановленого підґрунтя не прийняв рішення за результатом розгляду заяви позивача від 10.10.2019 р..

Беручи до уваги те, що відповідач формально підійшов до вирішення питання щодо проведення позивачу перерахунку пенсії з 01.10.2017 р. та фактично не розглядав заяву відповідно до Порядку №22-1, суд не вправі перебирати на себе повноваження пенсійного органу та замість нього приймати рішення про здійснення відповідного перерахунку.

Отже, враховуючи відсутність будь-якого рішення про перерахунок пенсії, суд дійшов висновку про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву (звернення) від 10.10.2019 про перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 та прийняти вмотивоване рішення за результатами її розгляду.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем було сплачено судовий збір в сумі 840,80 грн. (а.с.4, 15). З урахуванням того, що вимога в якій повивачу відмовлено є похідною, судовий збір присуджуються позивачу в розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 260-236, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії з 01.10.2017 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву (звернення) від 10.10.2019 року про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 року, та прийняти вмотивоване рішення за результатами її розгляду.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 20632802).

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст. ст. 255, 295 КАС України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня отримання його копії. Згідно до пп.15.5 п.1 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. Хилько