ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"29" вересня 2020 р. справа № 300/1650/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Микитин Н.М.,
при секретарі судового засідання Маковійчук С.М.,
за участю: представника позивача Федорців О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області до державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" про стягнення податкового боргу в сумі 4 861 166,27 грн,-
Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (надалі - позивач, ГУ ДПС в Івано-Франківській області) 10.07.2020 звернулося в суд з адміністративним позовом до державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" (надалі - відповідач, ДП "Надвірнянське лісове господарство", підприємство) про стягнення боргу в сумі 7 898 963,06 грн.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду 15.07.2020 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи, згідно із правилами, встановленими статтею 262 КАС України.
Ухвала про відкриття провадження у відповідності до частини 10 статті 171 КАС України направлена сторонам із дотриманням вимог статті 126 КАС України.
Зазначена ухвала суду отримана позивачем 20.07.2020 та відповідачем 21.07.2020, що підтверджується відміткою на рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення (а.с. 137,138).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 29.07.2020. Щодо заявлених позовних вимог зазначив, що згідно бухгалтерських даних ДП "Надвірнянське лісове господарство" заборгованість по платежах станом на момент подання даної позовної заяви становить 5868963,06 грн., оскільки у період з 18.06.2020 по 23.07.2020 відбулося зменшення податкового боргу з податку на додану вартість у зв'язку з його сплатою в розмірі 2 030 000 грн, в підтвердження чого подано платіжні доручення. Просить позов задоволити частково, а саме в частині, що не була сплачена підприємством станом на момент розгляду справи.
21.08.2020 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду представником Головного управління ДПС в Івано-Франківській області подано заяву від 21.08.2020 №2836/09-19-08-03/11 про зменшення позовних вимог, яка мотивоване тим, що станом на 11.08.2020 сума боргу відповідача зменшилась та становить 4 861 166,27 грн, у зв'язку із його частковою сплатою. Вказану заяву направлено до відома відповідачу, що підтверджується фіскальним чеком(а.с.151-152).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.09.2020 вирішено здійснювати розгляд цієї адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні, з повідомленням учасників справи, згідно із правилами, встановленими статтею 262 КАС України та призначено судовий розгляд на 17 вересня 2020 р. о 10:00(а.с.156-157).
Судове засідання 17.09.2020 не відбулося у зв'язку з неявкою представників сторін.
В судовому засіданні призначеному на 29.09.2020 представник позивача заяву про зменшення позовних вимог підтримала, вказала, що часткова оплата відповідачем податкового боргу зумовила подання заяви про зменшення позовних вимог. Так підприємством повністю погашено податкове зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 3 037 796,79 грн. Зазначила, що всі платіжні доручення, які були долучені відповідачем до відзиву на позов та проплати здійсненні після його подання ними враховано, відтак сума податкового боргу становить 4 861 166,27 грн. Просила прийняти заяву про зменшення позовних вимог до розгляду.
29.09.2020 протокольною ухвалою суду заяву позивача від 21.08.2020 прийнято до розгляду з огляду на продовження процесуальних строків на строк дії карантину згідно п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України в редакції Закону 731-ІХ.
Представник позивача просила позов задоволити шляхом стягнення з відповідача податкового боргу в сумі 4 861 166,27 грн. Звернула увагу суду на те, що відповідач у відзиві визнав позов в частині не проплаченого податкового боргу, а проведені погашення податкового боргу по ПДВ згідно платіжних доручень долучених відповідачем до відзиву ГУ ДПС в Івано-Франківській області було враховано при поданні заяви про зменшення позовних вимог.
Представник відповідача в судове засідання не прибув вдруге, однак про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належно, що підтверджується відміткою на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 166) та інформацією про відстеження поштового відправлення з офіційного сайту Укрпошти https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html?barcode=7940506756786 (код відправлення відповідачу 7650101016609).
Суд, на підставі положення частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши вступне слово представника позивача, дослідивши і оцінивши докази, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 09.07.2020, державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство", 30.06.1995 зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку в контролюючому органі як платник податків (а.с.14-16).
06.11.1996 року ДП "Надвірнянське лісове господарство" взято на облік платника податків (а.с.14-16).
Відповідно до розрахунку податкового державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" станом на 11.08.2020, що наведений у довідці про борг (а.с.155-155 зворотній бік) загальний податковий борг становить 4 861 166,27 грн. та складається з наступних податкових зобов'язань.
Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (код платежу 13010100) на суму 1 268 132,05 грн, який виник в результаті несплати:
І) основного зобов'язання на загальну суму 1 207 608,7 грн :
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації № 9333867581 від 07.02.2020, додаток 8 № 9333867569 на суму 691 370,42 грн (з вирахуванням із загальної суми 1 261 370,42 грн часткової сплати в розмірі 570 000,00 грн);
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій податкової декларації №9096039569 від 05.05.2020, додаток 8 № 9096039547 на суму 516 238,28 грн;
ІІ) штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 60 523,35 грн нарахованих на підставі:
- податкового повідомлення рішення форма «Ш» №0005365304 від 28.01.2020 про донарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму - 20 000 грн. винесеного на підставі акту камеральної перевірки №1519/09-19-53-04/22189564 від 26.12.2019 відповідно до ст. 126 ПК України;
- податкового повідомлення рішення форма «Ш» №0005345304 від 28.01.2020 про донарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму - 40 523,35 грн, винесеного на підставі акту камеральної перевірки №1519/09-19-53-04/22189564 від 26.12.2019 відповідно до ст. 126 ПК України.
Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів (код платежу 1301020024) на суму 10 584,82 грн виникла в результаті несплати:
І) основного зобов'язання на загальну суму 9 079,18 грн:
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації №9333867581 від 07.02.2020, додаток 9 №9333867594 на суму 3 400,11 грн (з вирахуванням із загальної суми 5 004,13 грн часткової сплати в розмірі 1 604,02 грн);
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації №9096039569 від 05.05.2020, додаток 9 №9096039571 на суму 5 679,07 грн
ІІ) штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1 505,64 грн, нарахованих на підставі податкового повідомлення рішення форма «Ш» №0005425304 від 28.01.2020 про донарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму - 1 505,64 грн винесеного на підставі акту камеральної перевірки №1519/09-19-53-04/22189564 від 26.12.2019 відповідно до ст. 126 ІІК України.
Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів (код платежу 13010200 28) на суму 683 003,08 грн виникла в результаті несплати:
І) основного зобов'язання на загальну суму 657 441,31 грн:
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації № 9333867581 від 07.02.2020, додаток 9 № 9333867575 на суму 65492,78 грн. (з вирахуванням із загальної суми 92152,35 грн часткової сплати в розмірі 26659,57 грн). додаток 9 №9333867584 на суму 446 542,35 грн, додаток 9 №9333867601 на суму 35635,26 грн;
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації № 9096039569 від 05.05.2020. додаток 9 №9096039525 на суму 52 060,98 грн. додаток 9 №9096039541 на суму 23 804,43 грн., додаток 9 №9096039574 на суму 33905,51 грн
ІІ) штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 25 561,77 грн нарахованих на підставі податкового повідомлення рішення форма «Ш» №0005495304 від 28.01.2020 на суму - 25 561,77 грн винесеного на підставі акту камеральної перевірки №1519/09-19-53-04/22189564 від 26.12.2019 відповідно до ст. 126 ІІК України.
Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів (код платежу 13010200 22) на суму 22 726,33 грн, виникла в результаті несплати:
І) основного зобов'язання на загальну суму 22 215,99 грн:
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації №9333867581 від 07.02.2020 додаток 9 №9333867578 на суму 3 049,93 грн (з вирахуванням із загальної суми 3562,07 грн часткової сплати в розмірі 512,14 грн);
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації №9096039569 від 05.05.2020, додаток 9 №9096039560 на суму 19 166,06 грн.
ІІ) штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 510,34 грн нарахованих на підставі податкового повідомлення рішення форма «Ш» №0005435304 від 28.01.2020 на суму - 510,34 грн винесеного на підставі акту камеральної перевірки №1519/09-19-53- 04/22189564 від 26.12.2019.
Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів (код платежу 13010200 08) на суму 19 584,75 грн виникла в результаті несплати:
І) основного зобов'язання на загальну суму 19 542,64 грн:
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації № 9333867581 від 07.02.2020, додаток 9 №9333867590 на суму 5527,31 грн(з вирахуванням із загальної суми 5624,89 грн. часткової сплати в розмірі 97,58 грн);
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації №9096039569 від 05.05.2020, додаток 9 №9096039534 на суму 14 015,33 грн;
ІІ) штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 42,11 грн нарахованих на підставі податкового повідомлення рішення форма «Ш» №0005455304 від 28.01.2020 на суму - 42,11 грн. винесеного на підставі акту камеральної перевірки №1519/09- 19-53-04/22189564 від 26.12.2019 відповідно до ст.126 ПК України.
Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів (код платежу 13010200 26) на суму 10 912,74 грн виникла в результаті несплати:
І) основного зобов'язання на загальну суму 9573,54 грн:
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації №9333867581 від 07.02.2020, додаток 9 №9333867579 на суму 8 122,94 грн (з вирахуванням із загальної суми 9 289,50 грн часткової сплати в розмірі 1 166,56 грн);
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації №9096039569 від 05.05.2020, додаток 9 №9096039526 на суму 1 450,60 грн;
ІІ) штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1339,20 грн нарахованих на підставі податкового повідомлення рішення форма «Ш» №0005485304 від 28.01.2020 на суму - 1339,20 грн винесеного на підставі акту камеральної перевірки №1519/09-19-53-04/22189564 від 26.12.2019р відповідно до ст.126 ПК України.
Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів (код платежу 13010200 20) на суму 923 526,93 грн, виникла в результаті несплати:
І) основного зобов'язання на загальну суму 873 442,50 грн:
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації №9333867581 від 07.02.2020, додаток 9 №9333867587 на суму 803 844,19 грн (з вирахуванням із загальної суми 835 124,92 грн часткової сплати в розмірі 31 280,73 грн);
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації №9096039569 від 05.05.2020 додаток 9 №9096039572 на суму 69 598,31 грн;
ІІ) штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 50 084,43 грн нарахованих на підставі податкового повідомлення рішення форма «Ш» №0005445304 від 28.01.2020 на суму 50084,43 грн винесеного на підставі акту камеральної перевірки №1519/09-19-53-04/22189564 від 26.12.2019 відповідно до ст. 126 ПК України.
Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів (код платежу 13010200 33) на суму 184 787,82 грн виникла в результаті несплати:
І) основного зобов'язання на загальну суму 184 499,47 грн:
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації №9333867581 від 07.02.2020, додаток 9 №9333867599 на суму 128 682,43 грн. (з урахування часткової сплати в розмірі 97,58 грн);
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації №9096039569 від 05.05.2020, додаток 9 №9096039559 на суму 55 817,04 грн;
ІІ) штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 288,35 грн нарахованих на підставі податкового повідомлення рішення форма «Ш» №0005475304 від 28.01.2020 на суму 288,35 грн, винесеного на підставі акту камеральної перевірки №1519/09- 19-53-04/22189564 від 26.12.2019 відповідно до ст.126 ПК України.
Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів (код платежу 13010200 13) на суму 1 213 318,01 грн виникла в результаті несплати:
І) основного зобов'язання на загальну суму 1 137 468,23 грн:
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації №9333867581 від 07.02.2020 додаток 9 №9333867580 на суму 1 020 267,58 грн (з вирахуванням із загальної суми 1 021 665,76 грн часткової сплати в сумі 1398,18 грн);
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації №9096039569 від 05.05.2020 додаток 9 №9096039561 на суму 117 200,65 грн;
ІІ) штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 75 849,78 грн нарахованих на підставі податкового повідомлення рішення форма «Ш» № 0005415304 від 28.01.2020 на суму 75 849,78 грн, винесеного на підставі акту камеральної перевірки №1519/09- 19-53-04/22189564 від 26.12.2019.
Земельний податок з юридичних осіб (код платежу 18010500 08) на суму 25 824,41 грн виник в результаті несплати:
І) основного зобов'язання на загальну суму 24 982,98 грн:
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації № 9023151086 від 15.02.2019 на суму 14 378,78 грн, по терміну сплати за листопад, грудень 2019 з урахуванням часткової сплати;
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації № 9028020694 від 18.02.2020 на суму 10 604,20 грн., по трьох термінах сплати з початку року з урахуванням;
ІІ) штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 851,43 грн нарахованих на підставі податкового повідомлення рішення форма «Ш» №0005275304 від 28.01.2020 на суму - 851,43 грн відповідно до акту камеральної перевірки №1519/09-19-53-04/22189564 від 26.12.2019, винесеного відповідно до ст.126 ПК України.
Земельний податок з юридичних осіб (код платежу 18010500 28) на суму 125109,91 грн, виник в результаті несплати:
І) основного зобов'язання на загальну суму 123 054,21 грн:
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації № 9023153596 від 15.02.2019 на суму 13 801,93 грн, по терміну сплати за грудень 2019 з урахуванням часткової сплати;
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації № 9028030040 від 18.02.2020 на суму 10 161,28 грн, включно по чотирьох термінах сплати з початку року;
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації № 9028032681 від 18.02.2020 на суму 18 017,8 грн по чотирьох термінах сплати з початку року включно;
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації №9028033340 від 18.02.2020 на суму 81 073,20 грн, по чотирьох термінах сплати з початку року включно;
ІІ) штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2 055,70 грн нарахованих на підставі податкового повідомлення рішення форма «Ш» № 0005285304 від 28.01.2020 на суму - 2055,70 грн, винесеного на підставі акту камеральної перевірки № 1519/09-19-53-04/22189564 від 26.12.2019.
Земельний податок з юридичних осіб (код платежу 1801050013) на суму 234 257,25 грн виник в результаті несплати:
І) основного зобов'язання на загальну суму 229 664,34 грн:
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації № 9023155024 від 15.02.2019 на суму 45 929,14 грн, по терміну сплати за грудень 2019 з врахуванням часткової сплати;
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації № 9028034673 від 18.02.2020 на суму 183 735,20 грн, по чотирьох термінах сплати з початку року включно з врахуванням часткової сплати;
ІІ) штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 4 592,91 грн нарахованих на підставі податкового повідомлення - рішення форма «Ш» №0005325304 від 28.01.2020 на суму - 4592,91 грн. винесеного на підставі акту камеральної перевірки №1519/09-19-53-04/22189564 від 26.12.2019 відповідно до ст. 126 ПК України.
Земельний податок з юридичних осіб (код платежу 18010500 22) на суму 2 995,50 грн виник в результаті несплати основного зобов'язання нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації № 9028023545 від 18.02.2020 на суму 2 995,5 грн. по трьох термінах сплати з початку року з врахуванням часткової сплати.
Земельний податок з юридичних осіб (18010500 33) на суму 3 730,44 грн, виник в результаті несплати основного зобов'язання нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації № 9028036190 від 18.02.2020 на суму 3 730,44 грн, по трьох термінах сплати включно з початку року з врахуванням часткової сплати.
Земельний податок з юридичних осіб (18010500 24) на суму 10 346,36 грн виник в результаті несплати:
І) основного зобов'язання на загальну суму 10 143,49 грн:
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації № 9023156257 від 15.02.2019 на суму 2 028,69 грн, по терміну сплати за грудень 2019;
- нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації № 9028036747 від 18.02.2020 на суму 8 114,80 грн по чотирьох термінах сплати включно з початку року;
ІІ) штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 202,87 грн нарахованих на підставі податкового повідомлення - рішення форма «Ш» №0005295304 від 28.01.2020 на суму - 202,87 грн, винесеного на підставі акту камеральної перевірки №1519/09-19-53-04/22189564 від 26.12.2019.
Земельний податок з юридичних осіб (18010500 26) на суму 3 064,25 грн виник в результаті несплати основного зобов'язання нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації № 9028022744 від 18.02.2020 на суму 3 064,25 грн, по трьох термінах сплати включно з початку року.
Земельний податок з юридичних осіб (18010500 09) на суму 9 457,61 грн виник в результаті несплати:
І) основного зобов'язання на загальну суму 9 007,32 грн нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації № 9023152826 від 15.02.2019 на суму 9 007,32 грн по терміну сплати за листопад, грудень 2019 з врахуванням часткової сплати;
ІІ) штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 450,29 грн нарахованих на підставі податкового повідомлення - рішення форма «Ш» №0005315304 від 28.01.2020 на суму - 450,29 грн. винесеного на підставі акту камеральної перевірки №1519/09-19-53-04/22189564 від 26.12.2019 відповідно до ст. 126 ПК України.
Земельний податок з юридичних осіб - (18010500 20) на суму 102 372,53 грн виник в результаті несплати:
І) основного зобов'язання на загальну суму 101 781,10 грн нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації № 9028033969 від 18.02.2020 на суму 101 781,10 грн по чотирьох термінах сплати включно з початку року з врахуванням часткової сплати;
ІІ) штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 591,43 грн нарахованих на підставі податкового повідомлення - рішення форма «Ш» №0005305304 від 28.01.2020 на суму 591,43 грн винесеного на підставі акту камеральної перевірки №1519/09-19-53-04/22189564 від 26.12.2019 відповідно до ст. 126 ПК України.
Земельний податок з юридичних осіб (18010500 30) 7 421,48 грн виник в результаті несплати:
І) основного зобов'язання на загальну суму 7074,99 грн нарахованого платником самостійно основного платежу по податковій декларації № 9023152530 від 15.02.2019 на суму 7 074,99 грн, по терміну сплати за листопад, грудень 2019 з врахуванням часткової сплати;
ІІ) штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 346,49 грн нарахованих на підставі податкового повідомлення - рішення форма «Ш» №0005265304 від 28.01.2020 на суму - 346,49 грн винесеного на підставі акту камеральної перевірки №1519/09-19-53-04/22189564 від 26.12.2019.
Позивач направив на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ю» від 22.11.2019 року № 100820-53, де зазначено, що загальна сума податкового боргу платника податків станом на 21.11.2019 року становить 929079,40 грн., яка отримана підприємством 26.11.2019 (а.с.112).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України є обов'язком платника податку подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням податків і зборів. Та відповідно пункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 58.1. статті 58 Податкового кодексу України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт: невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації; завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу; заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
У відповідності до п. 285.1 ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Згідно до п. 286.2 ст. 286 розділу ХІІІ ПКУ платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст.287 ПКУ).
Відповідно до п. 256.1 ст. 256 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями платниками рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів є лісокористувачі - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження з України або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, фізичні особи (крім фізичних осіб, які мають право безоплатно без видачі спеціального дозволу використовувати лісові ресурси відповідно до лісового законодавства), а також фізичні особи - підприємці, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів на підставі спеціального дозволу (лісорубного квитка або лісового квитка) або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами.
Пунктом 87.1 статті 87 ПК України передбачено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти.
Не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків (п.56.11 ст.56 ПК України).
Податкові повідомлення-рішення, відповідачем не були оскаржені ні в адміністративному, ні в судовому порядку, а тому грошові зобов'язання визначені в них, вважаються узгодженими.
Виконанням податкового обов'язку згідно п. 38.1 ст. 38 ПК України є сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Виникнення та існування такого податкового боргу також підтверджується наявними у матеріалах справи доказами: випискою з інтегрованої картки платника податку та розрахунками суми боргу.
Згідно пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
За правилами, визначеними пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до підпункту 20.1.34. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Проаналізувавши подані суду докази та норми податкового законодавства, судом встановлено, що контролюючим органом у межах повноважень віднесено до узгодженого податкового боргу суми податкового зобов'язання по рентній платі за спеціальне користування лісових ресурсів, по рентній платі за спеціальне користування лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування та з орендної плати за землю в загальному розмірі 4 861 166,27 грн.
Винесена контролюючим органом податкова вимога від 22.11.2009 № 100830-53 за попередній період вручена відповідачу та не відкликана, а тому нова податкова вимога відповідачу на надсилалася( а.с.112).
Відтак, контролюючим органом дотримано процедури набуття податкового зобов'язання статусу податкового боргу.
Тому, враховуючи, що податковий борг в розмірі 4 861 166,27 грн виник в результаті порушення відповідачем вимог податкового законодавства, останнім не подано доказу його сплати в цій частині або оскарження його нарахування, суд дійшов висновку, що вимоги позивача обґрунтовані та підлягають до задоволення в повному обсязі.
При цьому суд приймає заявлене у відзиві на позовну заяву представником відповідача - директором ДП "Надвірнянське лісове господарство" часткове визнання позовних вимог в частині податкового боргу, яка не була сплачена підприємством у розмірі 5 868 963,06 грн(а.с.139-141).
Суд повторно зазначає, що позивачем подано заяву про зменшення позовних вимог до суми 4 861 166, 27 грн від 21.08.2020, яка прийнята судом до розгляду.
Відповідно до ч.4 ст.47 КАС України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, відповідач має право визнати позов повністю або частково.
Позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві (ч.1 ст.189 КАС України).
Згідно із ч. 4 ст. 189 КАС України, у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Відповідно до ч.ч. 5, 6 ст. 189 КАС України суд не приймає відмови від позову, визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси. Суд не приймає відмову позивача від позову, визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє.
Оскільки матеріалами справи підтверджено наявність податкового боргу у розмірі 4 861 166,27 грн., підстави для неприйняття визнання відповідачем позову відсутні.
Таким чином, позовні вимоги Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" про стягнення податкового боргу є такими, що підлягають задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" з рахунків у банках, що його обслуговують та за рахунок готівки, що належить відповідачу, в дохід бюджету заборгованість в розмірі 4 861 166 (чотири мільйони вісімсот шістдесят одна тисяча сто шістесят шість) гривень 27 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач: Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43142559, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018);
відповідач: державне підприємство "Надвірнянське лісове господарство" (код ЄДРПОУ 22189564, вул. Соборна, 163, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405).
Суддя /підпис/ Микитин Н.М.
Рішення складене в повному обсязі 05 жовтня 2020 р.