09 жовтня 2020 року м. Ужгород№ 260/3293/20
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді - Дору Ю.Ю.,
суддів: Ващилін Р.О. та Луцович М.М.,
за участі:
секретаря судового засідання - Завидняк А.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Радя І.І.,
представника відповідача - Фекете Ю.Ю.,
представника третьої особи - Карпинець І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата в депутати Закарпатської обласної ради ОСОБА_1 до Закарпатської обласної територіальної виборчої комісії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Закарпатська обласна організація політичної партії "Слуга Народу" про скасування постанови, -
Кандидат в депутати Закарпатської обласної ради ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Закарпатської обласної територіальної виборчої комісії (надалі також - відповідач, Закарпатська обласна ТВК), в якому просить: визнати протиправним та скасувати постанову від 05.10.2020 року за №59 «Про скасування реєстрації кандидата в депутати Закарпатської обласної ради включеного до єдиного та територіального виборчих списків Закарпатської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» з виборів депутатів Закарпатської обласної ради на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року» Закарпатської обласної територіальної виборчої комісії (88008, Закарпатська область, м.Ужгород, пл.Народна, буд.4, код ЄДРПОУ 43757021).
Позивач вважає оскаржувану постанову від 05 жовтня 2020 року за №59 «Про скасування реєстрації кандидата в депутати Закарпатської обласної ради включеного до єдиного та територіального виборчих списків Закарпатської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» з виборів депутатів Закарпатської обласної ради на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року» такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки вона прийнята з порушенням норм Виборчого кодексу України та порушує права позивача, як особи, яка обирається до органів місцевого самоврядування, порушує його права, як суб'єкта виборчого процесу та підлягає скасуванню в судовому порядку.
Аргументуючи власні доводи, позивач відсилається до приписів частини 2 ст. 231 Виборчого кодексу України та вказує, що присутність його як кандидата у депутати на розгляді відповідачем питання про скасування реєстрації позивача кандидатом в депутати Закарпатської обласної ради та належного його повідомлення є імперативною нормою і не може нівелюватись відповідачем. У судовому засіданні позивач наголошував про відсутність його на засіданні відповідача при прийнятті оскаржуваної постанови і про відсутність будь-якого повідомлення про розгляд такого питання, а відтак вважає, що порушення вказаної норми Виборчого кодексу України є самодостатньою підставою для скасування постанови відповідача та відновлення його порушених прав.
08 жовтня 2020 року у судовому засіданні представником відповідача подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач заперечує проти заявлених позовних вимог та вважає такі безпідставними та необґрунтованими. Зокрема зазначив, що з аналізу норм статті 231 ВК України можна прийти до висновку, що у Закарпатської обласної територіальної комісії відсутній обов'язок здійснювати повідомлення кандидата в депутати про розгляд звернення про скасування реєстрації кандидата у депутати, коли таке здійснюється за рішенням організації політичної партії. Відтак, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
У судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили суд такі задовольнити.
Представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, вказавши, що відповідач діяв у межах та порядку визначеного приписами Виборчого кодексу України.
Представник третьої особи у судовому засіданні заперечував проти заявлених позовних вимог та просив суд відмовити у задоволенні позову, зокрема вказав, що Закарпатською обласною організацією політичної партії "Слуга Народу" дотримано порядок подачі звернення про скасування реєстрації кандидата в депутати Закарпатської обласної ради ОСОБА_1 , відтак вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі. Вказаною ухвалою суду встановлено строк для подання зав по суті справи та витребувано від відповідача додаткові докази.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2020 року залучено до участі в адміністративній справі №260/3293/20 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Закарпатську обласну організацію політичної партії "Слуга Народу".
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Закарпатською обласною територіальною виборчою комісією прийнято Постанову від 26.09.2020 року за №30 «Про реєстрацію кандидатів у депутати Закарпатської обласної ради на чергових місцевих виборах депутатів Закарпатської обласної ради від 25 жовтня 2020 року, включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати від Закарпатської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» згідно якої Закарпатська ОВК зареєструвала ОСОБА_1 в кандидати у депутати Закарпатської обласної ради на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, включеного до єдиного та територіального виборчих списків у територіальному виборчому окрузі №4 Закарпатської обласної організації політичної партії «Слуга Народу».
Згідно посвідчення №504 ОСОБА_1 зареєстрований кандидатом у депутати Закарпатської обласної ради на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, включеного до єдиного та територіального виборчих списків у територіальному виборчому окрузі №4 Закарпатської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» (а.с.17).
З поданих у судовому засіданні 08.10.2020 представником відповідача матеріалів, судом встановлено, що уповноваженим представником Закарпатської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» 05 жовтня 2020 року до Закарпатської обласної територіальної виборчої комісії було подано звернення про скасування реєстрації кандидата в депутати Закарпатської обласної ради включеного до єдиного та територіального виборчих списків у територіальному виборчому окрузі №4 Закарпатської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» з виборів депутатів Закарпатської обласної ради на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
До вказаного звернення додано рішення №1 конференції Закарпатської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» від 02.10.2020.
05 жовтня 2020 року Закарпатською обласною територіальною виборчою комісією о 19:30 год. винесено Постанову №59 «Про скасування реєстрації кандидата в депутати Закарпатської обласної ради включеного до єдиного та територіального виборчих списків Закарпатської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» з виборів депутатів Закарпатської обласної ради на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року»
Згідно вказаної вище Постанови від 05 жовтня 2020 року за №59 Закарпатської обласної територіальної виборчої комісії скасовано реєстрацію ОСОБА_1 , як кандидата в депутати Закарпатської обласної ради на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, включеного до єдиного та територіального виборчих списків у територіальному виборчому окрузі №4 Закарпатської обласної організації політичної партії «Слуга Народу».
Вважаючи вказану постанову протиправною позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Пунктом 6 частини другої статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Особливості судового провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначені статтею 273 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 273 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Частиною 4 статті 273 КАС України передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів, виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Положення статті 64 ВК України визначають, що суб'єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Виключно до суду шляхом подання позовної заяви оскаржуються, зокрема, рішення чи дії окружної виборчої комісії, рішення чи дії територіальної виборчої комісії, крім встановлених цим Кодексом випадків; дії чи бездіяльність члена окружної виборчої комісії, територіальної виборчої комісії України п.п.1-1,1-2 ч.1 ст.64 ВК України).
Статтею 231 ВК України визначено порядок скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 231 ВК України територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, окремого кандидата у депутати, включеного до єдиного та/або єдиного та територіального виборчих списків організації партії (під час виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) із виключенням його з відповідних виборчих списків, про скасування реєстрації окремого кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі (під час виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) у разі звернення організації партії не пізніш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування щодо скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови відповідно до рішення, прийнятого у порядку, передбаченому статутом партії, яке додається до такого звернення. Зазначені документи підписуються керівником та засвідчуються печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня або печаткою партії;
Згідно абзацу десятого-дванадцятого частини першої статті 231 ВК України у разі надходження звернень, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї частини, територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, кандидата у депутати у триденний строк з дня надходження звернення, але не пізніш як за вісімнадцять днів до дня голосування.
У разі скасування реєстрації кандидата у депутати, включеного до єдиного та територіального виборчих списків організації партії, такий кандидат одночасно виключається із відповідних виборчих списків. При цьому черговість (порядкові номери у відповідних виборчих списках) інших кандидатів не змінюється.
У разі надходження звернень, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї частини, менш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування такі звернення територіальною виборчою комісією не розглядаються, рішення щодо них не приймаються, про що суб'єкт звернення повідомляється листом за підписом голови або за його дорученням - члена відповідної виборчої комісії.
Згідно частини 2 статті 231 ВК України рішення про скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови з підстав, передбачених у пунктах 3-8 частини першої цієї статті, приймається відповідною виборчою комісією не пізніш як на третій день після отримання нею документів, що встановлюють відповідні факти чи підтверджують настання відповідних обставин.
Територіальна виборча комісія може прийняти рішення про скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови не пізніше ніж за 18 днів до дня голосування.
Відповідно до абзацу 3 частини 2 статті 231 ВК України територіальна виборча комісія розглядає питання про скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у присутності такого кандидата та представника організації партії у виборчій комісії. Про час розгляду такого питання зазначені особи повідомляються не пізніш як у день, що передує дню розгляду. У разі відсутності зазначених осіб, належним чином повідомлених про засідання з розгляду цього питання, питання розглядається територіальною виборчою комісією за відсутності зазначених осіб.
Згідно частини 3 статті 231 ВК України територіальна виборча комісія надає представнику організації партії у виборчій комісії або кандидату в депутати, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови копію рішення про скасування реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови не пізніш як наступного дня після його прийняття.
Частиною 5 статті 231 ВК України визначено, що рішення про скасування реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, про вибуття кандидата з балотування оприлюднюються на офіційному веб-сайті (за наявності) відповідної виборчої комісії, веб-сайтах відповідних місцевих рад (за наявності) або в інший визначений цими комісіями спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії не пізніш як наступного дня після його прийняття.
Рішення про скасування реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови невідкладно надсилається до Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Так, у ході розгляду даної адміністративної справи предметом розгляду якої є правомірність прийнятої постанови від 05.10.2020 року за №59 «Про скасування реєстрації кандидата в депутати Закарпатської обласної ради включеного до єдиного та територіального виборчих списків Закарпатської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» з виборів депутатів Закарпатської обласної ради на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року» судом встановлено, що така прийнята 05.10.2020 на підставі звернення поданого уповноваженим представником Закарпатська обласна організація політичної партії "Слуга Народу" 05.10.2020 та без повідомлення позивача про розгляд вказаного звернення, зокрема вказані обставини підтверджуються витягом з протоколу №9 засідання Закарпатської обласної територіальної виборчої комісії.
Суд зауважує, що структура статті 231 ВК України побудована таким чином, що законодавцем виокремлено декілька підстав скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, окремого кандидата у депутати, а саме, згідно частини 1 статті 231 ВК України територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, окремого кандидата у депутати, включеного до єдиного та/або єдиного та територіального виборчих списків організації партії (під час виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) із виключенням його з відповідних виборчих списків, про скасування реєстрації окремого кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі (під час виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) у разі:
1) звернення кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови не пізніш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування із заявою про відмову від балотування. Така заява може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", або подана до відповідної виборчої комісії особисто;
2) звернення організації партії не пізніш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування щодо скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови відповідно до рішення, прийнятого у порядку, передбаченому статутом партії, яке додається до такого звернення. Зазначені документи підписуються керівником та засвідчуються печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня або печаткою партії;
3) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт припинення громадянства України кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови;
4) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт виїзду кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови за межі України для постійного проживання;
5) отримання від суду належним чином засвідченої копії судового рішення, яким кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови визнано недієздатним;
6) набрання щодо кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення або виявлення територіальною виборчою комісією факту наявності у кандидата судимості за такий злочин, не погашеної або не знятої в установленому законом порядку;
7) порушення порядку висування кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого частиною четвертою статті 216 цього Кодексу, в тому числі неподання кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови у порядку, встановленому цим Кодексом, заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від організації партії у разі виявлення включення цієї особи до виборчих списків, списків кандидатів до відповідної ради кількох організацій партій;
8) виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом, сільським, селищним, міським головою.
Водночас, згідно абзацу 10 частини 1 статті 231 ВК України визначено, що у разі надходження звернень, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї частини, територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, кандидата у депутати у триденний строк з дня надходження звернення, але не пізніш як за вісімнадцять днів до дня голосування.
Тобто законодавцем визначено виключно часові рамки прийняття рішення про скасування реєстрації кандидата у депутати з підстав зазначених у пунктах 1 і 2 частини 1 статті 231 ВК України.
Разом з тим, у частині 2 стаття 231 ВК України законодавцем виокремлено порядок прийняття рішення про скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови з підстав, передбачених у пунктах 3-8 частини першої цієї статті.
Згідно вказаної частини 2 статті 231 ВК України, зокрема у абзаці другому вказано, що територіальна виборча комісія розглядає питання про скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у присутності такого кандидата та представника організації партії у виборчій комісії. Про час розгляду такого питання зазначені особи повідомляються не пізніш як у день, що передує дню розгляду. У разі відсутності зазначених осіб, належним чином повідомлених про засідання з розгляду цього питання, питання розглядається територіальною виборчою комісією за відсутності зазначених осіб.
Суд зауважує, що підстави скасування реєстрації кандидата у депутати, зазначені у пунктах 1 і 2 частини 1 статті 231 ВК України (звернення кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови із заявою про відмову від балотування; звернення організації партії щодо скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови відповідно до рішення) не передбачають можливості спростування та/чи підтвердження доводів кандидата у депутати, а відтак не мають наслідком обов'язку заслуховування думки кандидата чи надання можливості останньому спростовувати відомості щодо нього, на відміну від підстав скасування реєстрації кандидата у депутати передбаченого п.п.3-8 частини 1 статті 231 ВК України, які стосуються обставин, що можуть бути спростовані кандидатом у депутати у ході розгляду питання про скасування його реєстрації.
Окрім цього, варто вказати, що політична партія вільна у виборі подачі кандидатів та скасуванню реєстрацію висунутих кандидатів у депутати політичної партії.
Відтак, наведений у абз.2 частини 2 статті 231 ВК України імперативний припис, щодо розгляду територіальною виборчою комісією питання про скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у присутності такого кандидата та представника організації партії у виборчій комісії та те, що про час розгляду такого питання зазначені особи повідомляються не пізніш як у день, що передує дню розгляду стосується порядку прийняття рішення про скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови з підстав, передбачених у пунктах 3-8 частини першої статті 231 ВК України.
На підставі викладеного суд відхиляє доводи позивача щодо порушення відповідачем приписів частини 2 статті 231 ВК України при розгляді питання про скасування реєстрації позивача кандидатом в депутати Закарпатської обласної ради, оскільки у даних спірних правовідносинах питання щодо скасування його реєстрації як кандидата у депутати врегульоване частиною 1 статті 231 ВК України.
Відтак, судом встановлено, що оскаржувана постанова винесена відповідачем у межах строку та повноважень визначених приписами Виборчого Кодексу України.
Проаналізувавши приписи зазначеного законодавства у взаємозв'язку з обставинами даної справи, суд дійшов переконання, що заявлені позивачем вимоги є безпідставними й спростованими долученими до матеріалів справи письмовими доказами.
Відповідно до ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ст. 76 КАС України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на викладене, судом не встановлено порушень критеріїв правомірності постановою від 05.10.2020 року за №59 «Про скасування реєстрації кандидата в депутати Закарпатської обласної ради включеного до єдиного та територіального виборчих списків Закарпатської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» з виборів депутатів Закарпатської обласної ради на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року» визначених ч.2 ст.2 КАС України, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд бере до уваги те, що на момент вирішення справи позивачем не сплачено судовий збір.
Відповідно до частини 4 статті 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів до розгляду незалежно від сплати судового збору.
У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" передбачено, що розмір прожиткового мінімуму з 01 січня 2020 року встановлено у розмірі 2102 гривень.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою сплачується 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Позивачем фактично заявлено одну вимогу немайнового характеру, а тому сума судового збору яка підлягала сплаті при зверненні до суду з цим позовом складає 840,80 гривень.
Враховуючи несплату позивачем судового збору на момент вирішення справи необхідно стягнути з ОСОБА_1 в дохід Державного бюджету України судовий збір в розмірі 840,80 грн.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову кандидата в депутати Закарпатської обласної ради ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Закарпатської обласної територіальної виборчої комісії (88008, Закарпатська область, м.Ужгород, пл.Народна, буд.4, код ЄДРПОУ 43757021), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Закарпатська обласна організація політичної партії "Слуга Народу" (88000, Закарпатська область, місто Ужгород, Православна набережна, будинок 7, Код ЄДРПОУ 43715217) про скасування постанови Закарпатської обласної територіальної виборчої комісії від 05.10.2020 року за №59 «Про скасування реєстрації кандидата в депутати Закарпатської обласної ради включеного до єдиного та територіального виборчих списків Закарпатської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» з виборів депутатів Закарпатської обласної ради на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року» - відмовити повністю.
Стягнути із ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Державної судової адміністрації України (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом двох днів з дня його проголошення.
Головуючий суддя Судді:Ю.Ю.Дору Р.О. Ващилін М.М. Луцович