22-ц/804/3289/20
264/1817/20
Головуючий в 1 інстанції Кузнецов Д.В.
Доповідач Гаврилова Г.Л.
про залишення апеляційної скарги без руху
09 жовтня 2020 року місто Маріуполь
Донецький апеляційний суд у складі судді Гаврилової Г.Л., розглянувши апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради на рішення Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької від 20 серпня 2020 року у цивільній справі за позовом Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,
Рішенням Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької від 20 серпня 2020 року відмовлено у задоволенні позову Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради подав апеляційну скаргу, яка разом з матеріалами справи надійшла до апеляційного суду.
Ознайомившись з апеляційною скаргою та доданими до неї матеріалами, апеляційний суд доходить висновку, що у зазначеній справі не може бути відкрито апеляційне провадження, оскільки апеляційна скарга не відповідає вимогам ЦПК України, а саме, заявником при поданні апеляційної скарги не сплачено судовий збір, передбачений Законом України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» (далі - Закон).
Відповідно до п.3 ч.4 ст.356 ЦПК України до апеляційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
До апеляційної скарги Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради додано клопотання про звільнення від сплати судового збору з посиланням на необхідність додаткового часу для взяття юридичних та фінансових зобов'язань, отримання фінансування та перерахування коштів згідно призначення.
Відповідно до ч.1 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно з ч.3 ст. 136 ЦПК України з підстав, зазначених у ч. 3 цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за таких умов:1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або З) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Однак, за змістом статті 8 Закону № 3674-VI суд може звільнити від сплати судового збору лише за клопотанням фізичної особи. Звільнення від сплати судового збору за відповідним клопотанням юридичної особи чинним законодавством не передбачено, а відтак у суду відсутні законні підстави для задоволення клопотання скаржника про звільнення від сплати судового збору.
Крім того, статтею 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, в тому числі й органів державної влади, та інших юридичних осіб, а тому самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації та відсутністю у них коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Відповідно до ч.2 ст.357 ЦПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених ст.356 цього Кодексу, застосовуються положення ст.185 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.185 ЦПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Так, відповідно до п. 6 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (далі - Закон) при поданні апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, апеляційної скарги на судовий наказ, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами сплачується 150 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви та скарги.
Згідно з пп. 1 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону за подання юридичною особою позовної заяви майнового характеру судовий збір справлявся у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ціна позову становить 320 573,83 грн.
Розміри ставок судового збору визначаються з урахуванням розміру прожиткового мінімуму, встановленого на 01 січня календарного року, в якому відповідна позовна заява, інша заява чи скарга подані до суду. Це стосуються, зокрема, і випадків, коли апеляційна скарга подана пізніше. При цьому ставки судового збору також визначаються розміром прожиткового мінімуму, коли позовну заяву подано до суду.
Позовну заяву було подано Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради у 2020 році.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» № 294-IX від 14 листопада 2019 року на 01 січня 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений у розмірі 2 102 грн.
Частиною 1 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі, в тому числі з використанням платіжних систем через мережу Інтернет у режимі реального часу.
Згідно з вимогами ст. 9 Закону судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Враховуючи викладене заявнику пропонується сплатити судовий збір у розмірі 7 212 грн 91 коп. (320 573,81*1,5*150%) за наступними реквізитами:
Отримувач: Маріупольське УК/м. Маріуполь/22030101
р/р UA108999980313181206080005051
Код ЄДРПОУ 37989721
Банк одержувач: Казначейство України (ЕАП)
В розділі «призначення платежу» зазначити - *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький апеляційний суд (м. Маріуполь) (назва суду, де розглядається справа).
Відповідно до ст.357 ЦПК України при вказаних недоліках апеляційне провадження у справі не може бути відкрито судом апеляційної інстанції та апеляційна скарга залишається без руху для усунення недоліків, а саме:
- проведення оплати судового збору з наданням оригіналу відповідного документа, що підтверджує сплату;
Керуючись п.6 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст.185, 356, 357 ЦПК України
Клопотання Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про звільнення від сплати судового збору при поданні апеляційної скарги на рішення Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької від 20 серпня 2020 року - залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради на рішення Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької від 20 серпня 2020 року - залишити без руху.
Надати строк для усунення недоліків апеляційної скарги - десять днів з дня вручення ухвали.
Роз'яснити, що у разі невиконання вимог ухвали суду апеляційна скарга буде вважатися неподаною і повернута.
Суддя Донецького апеляційного суду Г.Л.Гаврилова?