Справа № 683/1060/20
3/683/945/2020
02 вересня 2020 року суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Андрощук Є.М., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого заступником головного бухгалтера Філії «Старокостянтинівський завод залізобетонних шпал» АТ «Укрзалізниця», проживає по АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
07 травня 2020р. до Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області надійшли матеріали адмінсправи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постановою судді Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 21 липня 2020 року матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-14 КУпАП, повернуто до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, оскільки з 19 квітня 2020 справи про адміністративні правопорушення, передбачені в тому числі ч.1 ст.164-14 КУпАП не підвідомчі районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судам та розглядаються органами державного фінансового контролю.
10 серпня 2020р. до Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області повторно надійшли матеріали адмінсправи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення з посиланням на те, що відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 05.05.2020 №13-07-0001/20, що міститься в матеріалах справи №683/1060/20, начальником відділу контролю у галузі промисловості, енергетики, транспорту та фінансових послуг ОСОБА_2 під час проведення планової виїзної ревізії фінансово господарської діяльності - AT Укрзалізниця за період з 01.01.2018 по 30.09.2019, в тому числі діяльності Філії «Староконстянтинівський залізобетонних шпал, було встановлено, що заступником головного бухгалтера ОСОБА_1 07.02.2019, 19.02.2019, 09.07.2019, 23.07.2019, 07.08.2019, 21.08.2019, 06.09.2019, 11.09.2019 по 24.09.2019 здійснено закупівлю товарів без застосування визначених Закону України «Про публічні закупівлі»від 25.12.2015 №922-УІІІ процедурта укладення відповідних договорів купівлі - продажу. Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель» від 19.09.2019 №114-ІХ, статтю 164-14 КУпАП викладено в новій редакції та внесено зміни: у статті 221цифри "164-5 - 164-19" замінено словами і цифрами "164-5 - 164-13", частини третя - шоста статті 164-14, статті 164-15 - 164-19"; частину першу статті 234-1 доповнено словами та цифрами "порушенням законодавства про закупівлі (частини перша і друга статті 164-14)"; в абзаці "органів державного фінансового контролю (статті 163-12,164-12 , 164-14)" пункту 1 частини першої статті 255 цифри "164-14" замінено словами і цифрами "частини третя - шоста статті 164-14".
Відповідно до ч.3 ст.164-14 КУпАП придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону; застосування конкурентного діалогу або торгів з обмеженою участю, або переговорної процедури закупівлі на умовах, не передбачених законом; невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону; відхилення тендерних пропозицій на підставах, не передбачених законом або не у відповідності до вимог закону (безпідставне відхилення); укладення з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договору про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом; внесення недостовірних персональних даних до електронної системи закупівель та неоновлення у разі їх зміни; порушення строків оприлюднення тендерної документації тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника від тисячі п'ятсот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та зазначається, що таким чином, справа №683/1060/20 підвідомча Старокостянтинівському районному суду.
З наведеного вбачається, що Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області в діянні ОСОБА_1 вбачає вчинення ним адміністративного правопорушення відповідальність за яке передбачене ч.3 ст.164-14 КУпАП.
Разом з тим, як вбачається з даних протоколу про адміністративне правопорушення №13-07-0001-2020 від 05.05.2020р., складений уповноваженою особою Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, ОСОБА_1 ставиться в вину те, що він перебуваючи на посаді заступника головного бухгалтера Філії «ЗЗБШ» в адміністративному приміщенні за адресою: вул.Гончара,2 в м.Старокостянтинів Хмельницької області, в порушення законодавства про закупівлі, а саме: здійснення закупівлі товарів без застосування визначених законодавством процедур закупівель та без укладення відповідних договорів купівлі-продажу, підписав розрахункові документи та провів оплату за товар (шайби п-подібна та кутники) придбані у приватного підприємства «Яромак» по видаткових накладних від 07.02.2019 №9, від 19.02.2019 №16, від 09.07.2019 №112, 23.07.2019 №117, від 07.08.2019 №б/н, від 21.08.2019 №126, від 06.09.2019 №138 та від 11.09.2019 №142, на загальну суму 504060 грн, чим порушив вимоги ч. 7 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі», та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.164-14 КУпАП.
Положеннями ст.276 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п.2).
Відповідно до виписаних у ст.ст.252, 254, 255, 256 КУпАП положень, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд.
З наведено слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Разом з тим, ст.221 КУпАП визначений перелік справ про адміністративні правопорушення, які підвідомчі районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судам.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель» № 114-ІХ від 19.09.2019, внесено зміни, в тому числі до ст. 221 та 234-1 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст.234-1 КУпАП, органи державного фінансового контролю розглядають справи, передбачені ч.1, 2 ст.164-14 КУпАП.
Відповідно до ч.1, 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Разом з тим, нормами КУпАП під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, не передбачено право чи обов'язок суду перекваліфіковувати діяння особи, яка притягується до адмінвідповідальності, поза межами ознак адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП та відповідним чином оформленного уповноваженою особою у протоколі протоколі про адміністративне правопорушення.
За таких обставин, враховуючи, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складений 05.05.2020р., беручи до уваги, що з 19.04.2020 справи про адміністративні правопорушення, передбачені в тому числі ч.1 ст.164-14 КУпАП не підвідомчі районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судам та розглядаються органами державного фінансового контролю, вважаю за необхідне повернути матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.164-14 КУпАП до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст. 7, 278, 280, 283 КУпАП,
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-14 КУпАП повернути до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя