Постанова від 09.10.2020 по справі 243/8721/20

Єд. унік. № 243/8721/20

Провадження № 3/243/4064/2020

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 жовтня 2020 року м. Слов'янськ

Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Мінаєв І.М., за участю секретаря судового засідання Мержоєвої О.Ю., прокурора Борисова А.А., захисника Лещенка С.В., розглянувши матеріали, які надійшли з управління стратегічних розслідувань в Донецькій області департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянки України, працюючої головним бухгалтером КП Миколаївської міської ради “Миколаївське управління капітального будівництва”, яка зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КУпАП), -

ВСТАНОВИВ:

Головний бухгалтер комунального підприємства Миколаївської міської ради Миколаївського управління капітального будівництва ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права згідно п.п. “а” п.2 ч.1 ст.3 Закону України “Про запобігання корупції”, тобто суб'єктом, на яку поширюється дія вказаного закону, та відповідно до цього зобов'язана щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, знаходилася на території України, не перебувала на лікарняному або у відпустці, отже мала фізичну можливість своєчасно до 01.04.2019 подати щорічну декларацію за 2018 рік, але у зв'язку з особистою зухвалістю та безвідповідальністю, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України “Про запобігання корупції”, несвоєчасно без поважних причин подала вказану декларацію лише 24.06.2020 о 16-15 год., що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Окрім того, головний бухгалтер комунального підприємства Миколаївської міської ради Миколаївського управління капітального будівництва ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права згідно п.п. “а” п.2 ч.1 ст.3 Закону України “Про запобігання корупції”, тобто суб'єктом, на яку поширюється дія вказаного закону, та відповідно до цього зобов'язана щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, знаходилася на території України, не перебувала на лікарняному або у відпустці, отже мала фізичну можливість своєчасно до 01.04.2018 подати щорічну декларацію за 2017 рік, але у зв'язку з особистою зухвалістю та безвідповідальністю, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України “Про запобігання корупції”, несвоєчасно без поважних причин подала вказану декларацію лише 25.06.2020 о 10-30 год., що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Прокурор у судовому засіданні, вбачаючи в діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, просив визнати її винною та накласти адміністративне стягнення.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 частково визнала себе винною, зазначила, що дійсно подала декларацію в 2020 р. за 2017 та 2018 роки, тобто з пропуском встановленого строку. Пояснила, що їй не було відомо, що вона має подавати декларацію, а електронний цифровий підпис нею було отримано за півгодини до подання першої декларації.

Захисник Лещенко С.В. в судовому засіданні зазначив, що працівники поліції не мали повноважень складати протоколи про адміністративні правопорушення, оскільки лише НАЗК має такі повноваження. Окрім того, минув строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за подання декларації за 2017 р., тому просив провадження у справі закрити.

Адміністративним правопорушенням відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП визнається несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

За змістом примітки до ст.172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч.1 та ч.2 ст.45 Закону України “Про запобігання корупції” зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до п.п. “а” п.2 ч.1 ст.3 Закону України “Про запобігання корупції” до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону, віднесено посадових осіб юридичної особи публічного права.

З протоколу про адміністративне правопорушення № 519 від 29.09.2020 р. вбачається, що головний бухгалтер комунального підприємства Миколаївської міської ради Миколаївського управління капітального будівництва ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права згідно п.п. “а” п.2 ч.1 ст.3 Закону України “Про запобігання корупції”, тобто суб'єктом, на яку поширюється дія вказаного закону, та відповідно до цього зобов'язана щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, знаходилася на території України, не перебувала на лікарняному або у відпустці, отже мала фізичну можливість своєчасно до 01.04.2019 подати щорічну декларацію за 2018 рік, але у зв'язку з особистою зухвалістю та безвідповідальністю, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України “Про запобігання корупції”, несвоєчасно без поважних причин подала вказану декларацію лише 24.06.2020 о 16-15 год., що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП (а.с.5-13).

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 518 від 29.09.2020 р. головний бухгалтер комунального підприємства Миколаївської міської ради Миколаївського управління капітального будівництва ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права згідно п.п. “а” п.2 ч.1 ст.3 Закону України “Про запобігання корупції”, тобто суб'єктом, на яку поширюється дія вказаного закону, та відповідно до цього зобов'язана щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, знаходилася на території України, не перебувала на лікарняному або у відпустці, отже мала фізичну можливість своєчасно до 01.04.2018 подати щорічну декларацію за 2017 рік, але у зв'язку з особистою зухвалістю та безвідповідальністю, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України “Про запобігання корупції”, несвоєчасно без поважних причин подала вказану декларацію лише 25.06.2020 о 10-30 год., що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП (а.с.62-70).

Постановою судді від 05.10.2020 р. протоколи про адміністративне правопорушення № 518 та № 519 від 29.09.2020 року об'єднані в одне провадження (а.с.56).

Зі Статуту комунального підприємства Миколаївської міської ради “Миколаївське управління капітального будівництва” (далі - КП “Миколаївське УКБ”) вбачається, що засновником підприємства є територіальна громада м.Миколаївка в особі Миколаївської міської ради (п.1.1 Статуту (а.с.20-29).

Наказом директора КП “Миколаївське УКБ” № 3 від 01.09.2017 р. ОСОБА_1 призначено на посаду бухгалтера (а.с.31).

Наказом директора КП “Миколаївське УКБ” № 4 від 22.09.2017 р. ОСОБА_1 призначено на посаду головного бухгалтера (а.с.32).

Зі змісту п.5.1 посадової інструкції головного бухгалтера, затвердженої директором КП “Миколаївське УКБ”, вбачається, що головному бухгалтерові для забезпечення його діяльності надається право підпису організаційно-розпорядчих документів, що входять у його функціональні обов'язки, а також платіжних та інших фінансових документів (а.с.33-34).

Зі змісту пояснень ОСОБА_1 , доданих до протоколів про адміністративні правопорушення, вбачається, що вона відмовилася від надання пояснень на підставі ст.63 Конституції України (а.с.35, 92).

Частиною 1 ст.45 Закону України “Про запобігання корупції” визначено, що особи, зокрема, зазначені у підпункті “а” пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Положенням п.п.1 п.5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3, суб'єкти декларування подають декларації відповідно до статті 45 Закону з додержанням таких вимог: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному кабінеті після реєстрації в Реєстрі.

Пунктом 3 розділу II Порядку також визначено, що суб'єкт декларування повинен зареєструватися у Реєстрі з використанням особистого ключа та посиленого сертифіката відкритого ключа електронного цифрового підпису.

Відповідно до вимог законодавства останнім днем подання декларації за 2017 рік для осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є 31 березня 2018 року, а за 2018 рік - 31 березня 2019 року.

За відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2017 р. 25 червня 2020 о 10-30 год., а за 2018 рік - 24.06.2020 о 16-15 год. (а.с.46, 103). Як вбачається з роздруківки послідовності дій користувача “Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування”, вчинених ОСОБА_1 за період з 01.01.2018, 24.06.2020 у період часу з 15-53 год. до 16-15 год. вчинені дії з заповнення розділів декларації та збереження її чернетки, 24.06.2020 о 16-15 год. декларацію успішно подано. Окрім того, 25.06.2020 у період часу з 10-24 год. до 10-30 год. вчинені дії з заповнення розділів декларації та збереження її чернетки, 25.06.2020 о 10-30 год. декларацію успішно подано. (а.с.43-45, 100-102).

Суд відхиляє доводи захисника Лещенка С.В. в тій частині, що протоколи про адміністративні правопорушення складені не уповноваженою особою, з огляду на наступне. Так, положеннями ст.12 Закону України “Про запобігання корупції” не передбачено затвердження НАЗК обґрунтованого висновку або повідомлення із встановленим фактом порушення вимог фінансового контролю у разі виявлення адміністративного правопорушення, пов?язаного з корупцією, за ч.1, 2 ст.172-6 КУпАП. Згідно з ч.1 ст.1 цього Закону спеціально уповноваженими суб?єктами у сфері протидії корупції є органи прокуратури, Національної поліції, НАБУ, НАЗК. Відповідно до ст.255 КУпАП уповноваженими особами на складання протоколів про адміністративні правопорушення, пов?язані з корупцією, що передбачені ст.172-4 - 172-9 КУпАП, є уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ (Національної поліції). НАЗК уповноважено проводити перевірки лише декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вирішуючи питання щодо наявності в діях ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, суддя виходить з того, що суб'єктивна сторона правопорушень, пов'язаних з корупцією, характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Умисною є форма вини, яка характеризується тим, що особа усвідомлює суспільну небезпечність свого діяння, передбачає можливість настання негативних наслідків та бажає настання таких наслідків (прямий умисел), або байдуже ставиться до їх настання чи свідомо допускає їх настання (непрямий умисел). Необережна форма вини характеризується тим, що особа не усвідомлює суспільну небезпечність свого діяння, не передбачає можливість настання негативних наслідків, хоча могла і повинна була усвідомлювати та передбачати - недбалість, або коли особа усвідомлює суспільну небезпечність свого діяння, передбачає можливість настання негативних наслідків, але легковажно розраховує на не настання таких наслідків - самовпевненість.

ОСОБА_1 , достовірно знаючи про необхідність подати у період часу з 00 годин 00 хвилин 01.01.2018 до 00 годин 00 хвилин 01.04.2018 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, та у період часу з 00 годин 00 хвилин 01.01.2019 до 00 годин 00 хвилин 01.04.2019 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік в порушення вимог статті 45 Закону України “Про запобігання корупції”, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції електронну декларацію про свій майновий стан, а саме 24.06.2020 о 16-15 год. (за 2018 рік) та 25.06.2020 о 10-30 год. (за 2017 рік), що підтверджується даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Такі дії містять склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, тобто порушення вимог фінансового контролю: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування. За таких обставин, оцінивши наведені докази в їх сукупності, приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та доведеність її вини.

Додатково слід зазначити, що справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 надійшли до суду 02.10.2020 р. Згідно до положень ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення може бути накладено протягом шести місяців із дня виявлення, але не пізніше двох років із дня його вчинення. Для визначення початку перебігу строку давності притягнення особи до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, важливу роль відіграють як день вчинення, так і день виявлення правопорушення. З матеріалів справи вбачається, що відомості про несвоєчасне подання ОСОБА_1 щорічної декларації вже були наявні в Департаменті стратегічних розслідувань Національної поліції України 24.06.2020 року, оскільки 24.06.2020 р. управлінням отримано всі необхідні документи згідно запиту від КП “Миколаївське УКБ”, зокрема, накази про прийняття працівників на роботу, Статут КП “Миколаївське УКБ”, свідоцтво про державну реєстрацію підприємства (а.с.18). За результатами перевірки 29.09.2020 року старшим оперуповноваженим 6-го відділу (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань в Донецькій області ДСР Національної поліції України капітаном Костюком А.О. було складено протоколи про вчинення адміністративних корупційних правопорушень, які направлені на розгляд до суду.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку, що про існування обставин несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларацій за 2017 та 2018 роки управління стратегічних розслідувань було обізнане 24.06.2020 року, тобто саме з цієї дати необхідно обчислювати строк, який становить шість місяців, протягом якого винна особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності.

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що на момент розгляду справи судом в даній справі строки накладення адміністративного стягнення відповідно до вимог ст. 38 КУпАП не спливли.

Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративні правопорушення, судом не встановлено.

Враховуючи вищевикладене, особу правопорушника, те що вона працевлаштована, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити покарання у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження нових правопорушень.

Окрім того, в порядку ст. 401 КУпАП з правопорушника ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 420,40 грн.

На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 172-6, 283-284, 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , винною у скоєнні правопорушень, передбачених ст. 1726 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави в розмірі п'ятидесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн. (вісімсот п'ятдесят грн. 00 коп.), який перерахувати на р/р: UA588999980313030106000005075, отримувач коштів: Слов'янске УК/м.Слов'янськ /21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37803368, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 899998.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь держави на рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030106, судовий збір у розмірі 420 гривень 40 копійок (чотириста двадцять гривень 40 копійок).

Скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання - 3 (три) місяці.

Суддя

Слов'янського міськрайонного суду І.М. Мінаєв