№ 242/4235/20
№ 3/242/1793/20
09 жовтня 2020 року суддя Селидівського міського суду Донецької області Переясловська Ю.А., розглянувши матеріал, що надійшов від ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Старобільськ Луганської області, громадянина України, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 172-10 КУпАП, -
До Селидівського міського суду Донецької області надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-10 КУпАП.
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення серії ДНК2/3167 від 30.09.2020 року, посадовими особами військової комендатури м. Авдіївка спільно з працівниками Авдіївського ВП Покровського ВП ГУНП в Донецькій області 30.09.2020 року близько 20 год. 30 хв., було виявлено старшого солдата ОСОБА_1 , військовослужбовця військової частини за контрактом військової частини НОМЕР_1 , який керував особистим автотранспортом OPEL ASCONA (д/н НОМЕР_2 ) в н.п. м. Авдіївка, Ясинуватського району, Донецької області, всупереч розпорядження начальника штабу першого заступника Командувавача об'єднаних сил від 14.08.2020 року № 4359.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до пункту 3 глави ІІ Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом № 374 від 18.07.2017 року Міністерства оборони України, протокол складається з дотриманням вимог щодо форми та змісту, установлених статтею 256 КУпАП.
Відповідно вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В порушення вимог ст. 256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначається стаття, за якою кваліфікуються дії ОСОБА_1 , а саме, ст. 172-10 ч. 2 КУпАП, тоді як в графі «Склад адміністративного правопорушення» не зазначено диспозиції ч. 2 ст. 172-10 КУпАП, а саме, вчинення вищевказаного правопорушення в умовах особливого періоду.
Суд звертає увагу, що виклад інкримінованих правопорушнику діянь має бути гранично конкретизований, це означає, що у формулюванні адміністративного правопорушення повинні включатися всі ті дії (бездіяльність), які відповідають опису об'єктивної сторони адміністративного правопорушення в адміністративно-правовій нормі, в якій передбачена відповідальність за вчинення даного адміністративного правопорушення.
Крім того, у вищевказаному протоколі в графі «дата, час, місце вчинення і суть адміністративного правопорушення» не вказано, в чому полягає порушення розпорядження начальника штабу першого заступника Командувавача об'єднаних сил від 14.08.2020 року № 4359, тобто які саме заборони чи обмеження, передбачені зазначеним розпорядженням, порушено ОСОБА_1 .
Крім того, в матеріалах справи відсутні будь-які докази про ознайомлення ОСОБА_1 з розпорядженням начальника штабу першого заступника Командувавача об'єднаних сил від 14.08.2020 року № 4359.
Відповідно до ч.2 ст. 251 КУпАП, обовязок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення від 17 жовтня 2014 року № 11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Виходячи з наведеного, вважаю за необхідне справу про адміністративне правопорушення відносно повернути для належного оформлення до Військової комендатури м. Авдіївка.
Керуючись ст. ст. 276, 278 КУпАП, суд -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративного правопорушення за ч. 2 ст. 172-10 КУпАП повернути для належного оформлення до Військової комендатури м. Авдіївка.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.А. Переясловська