КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ
Справа №552/2432/16-ц
Провадження № 4-с/552/49/20
05.10.2020 року Київський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого - судді Шаповал Т.В.
секретаря - Дубовик І.О.,
за участі:
скаржника - ОСОБА_1 ,
представника скаржника - Литовченка Р.В.,
представника Київського відділу державної виконавчої служби у м. Полтаві Північно - Східного міжрегіонального управління юстиції ( м. Суми) - Тихонова О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві в приміщенні суду справу за скаргою ОСОБА_1 на дії головного державного виконавця Київського відділу державної виконавчої служби у м. Полтаві Північно - Східного міжрегіонального управління юстиції ( м. Суми) О.О. Тихонова,-
Скаржник ОСОБА_1 звернувся до суду зі скаргою на дії головного державного виконавця Київського відділу державної виконавчої служби у м. Полтаві Північно - Східного міжрегіонального управління юстиції ( м. Суми) О.О. Тихонова.
У скарзі посилався на те, що у провадженні головного державного виконавця Київського ВДВС у м. Полтаві Північно - Східного міжрегіонального управління юстиції ( м. Суми) Тихонова О.О. перебуває виконавче провадження №61770507, відкрите на підставі виконавчого листа №552/2432/16-ц, виданого Київським районним судом м. Полтави, про стягнення з нього на користь ОСОБА_2 грошових коштів.01.09.2020 року він отримав засобами поштового зв'язку від державного виконавця повідомлення про результати оцінки майна та копію висновку про незалежну оцінку вартості майна, а саме 1/6 частини квартири АДРЕСА_1 у розмірі 101 300 грн.. Із зазначеною оцінкою вартості майна він не згоден, вважає її значно заниженою та такою, що не відповідає дійсній ринковій вартості, адже суб'єкт оціночної діяльності не здійснював належного обстеження квартири АДРЕСА_1 . Для обстеження належного йому майна його не було запрошено, йому не було надано жодного документу, який підтверджує факт здійснення огляду об'єкта оцінки, у надісланому йому повідомленні про оцінку відсутня інформація про дату проведення оцінки, також звіт не містить інформації особистого огляду саме оцінювачем об'єкту оцінки. Оцінювачем було використано порівняльний підхід, але в той же час при порівняння інших аналогічних об'єктів нерухомого майна з квартирою АДРЕСА_1 , випливає те, що вартість досліджуваного об'єкту значно занижено.
Тому, ОСОБА_1 , просив суд визнати неправомірними дії головного державного виконавця Київського відділу державної виконавчої служби у м. Полтаві Північно - Східного міжрегіонального управління юстиції ( м. Суми) Тихонова О.О. по проведенню оцінки майна - 1/6 частини квартири АДРЕСА_1 .
Визнати протиправною оцінку майна згідно зі звітом ПП «Центр незалежної оцінки та експертизи» від 07.08.2020 року про оцінку майна - 1/6 частини квартири АДРЕСА_1 .
Зобов'язати головного державного виконавця Київського відділу державної виконавчої служби у м. Полтаві Північно - Східного міжрегіонального управління юстиції ( м. Суми) Тихонова О.О. для проведення повторної оцінки майна.
16.09.2020 року до суду від головного державного виконавця Київського відділу державної виконавчої служби у м. Полтаві Північно - Східного міжрегіонального управління юстиції ( м. Суми) Тихонова О.О. надійшов відзив на скаргу, відповідно до якого зазначив, що із скаргою не згоден в повному обсязі та вважає її такою, що не підлягає задоволенню, адже державним виконавцем вчинено виконавчі дії згідно вимог Закону.
05.10.2020 року до суду від головного державного виконавця Київського відділу державної виконавчої служби у м. Полтаві Північно - Східного міжрегіонального управління юстиції ( м. Суми) Тихонова О.О. надійшли додаткові пояснення до відзиву на скаргу, відповідно до яких останній просив суд залишити скаргу без задоволення.
У судовому засіданні скаржник ОСОБА_1 та його представник скаргу підтримали в повному обсязі та просили її задовольнити.
У судовому засіданні представник Київського відділу державної виконавчої служби у м. Полтаві Північно - Східного міжрегіонального управління юстиції ( м. Суми) Тихонов О.О., просив суд у задоволенні скарги відмовити.
Представник заінтересованої особи ПП «Центр незалежної оцінки та експертизи» належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, клопотання про відкладення розгляду справи не надавав.
Стягувач ОСОБА_2 належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, клопотання про відкладення розгляду справи не надавав
Відповідно до ч.2 ст. 450 ЦПК України неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду.
Враховуючи, що їх неявка не перешкоджає розгляду, суд вважає за можливе розглянути скаргу за відсутності осіб, що в засідання не з'явились.
Суд, заслухавши пояснення скаржника, представника скаржника, представника Київського відділу державної виконавчої служби у м. Полтаві Північно - Східного міжрегіонального управління юстиції ( м. Суми), дослідивши матеріали скарги, приходить до наступних висновків.
Рішенням Київського районного суду м. Полтави від 14.07.2016 року з ОСОБА_1 стягнуто на користь ОСОБА_2 111763,04 гривень інфляційних збитків, 9239,22 гривень 3% річних та 20000 гривень моральної шкоди, всього 141002,26 гривень..
У провадженні державного виконавця Київського відділу державної виконавчої служби по м. Полтава Головного територіального управління юстиції у Полтавській області знаходиться зведене виконавче провадження № 46184175 з примусового виконання рішень Київського районного суду м. Полтави, до складу якого входять виконавчі провадження: № 41608054; № 52367634; № 54646280; № 55128188; №60840456 ; №60440018.
Ухвалою Київського районного суду м. Полтави від 21.12.2018 року подання державного виконавця про звернення стягнення на нерухоме майно, право власності на яке не зареєстровано у встановленому законом порядку задоволено.
Дозволено головному державному виконавцеві Київського відділу державної виконавчої служби м. Полтава Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Тихонову О.О. звернути стягнення на 1/6 частину квартири АДРЕСА_1 , як на нерухоме майно боржника ОСОБА_1 , право власності на яке не зареєстроване у встановленому законом порядку, в рахунок погашення заборгованості по виконавчим провадженням, де боржником є ОСОБА_1 ..
Постановою державного виконавця від 15.01.2019 року майно ОСОБА_1 , а саме 1/6 частина квартири АДРЕСА_1 а описане.
Постановою головного державного виконавця Київського відділу державної виконавчої служби у м. Полтаві Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Суми) Тихонова О.О. від 15.05.2020 року з метою визначення ринкової вартості майна призначено суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання Приватне підприємство «Центр незалежної оцінки та експертизи».
Вартість майна,а саме 1/6 частина трикімнатної квартири АДРЕСА_2 , становить 101 300 грн. без урахування ПДВ, згідно звіту Приватного підприємства «Центр незалежної оцінки та експертизи».
Частиною першою статті 13 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що для з'ясування та роз'яснення питань, що виникають під час здійснення виконавчого провадження і потребують спеціальних знань, виконавець виносить постанову про залучення експерта або спеціаліста (кількох експертів або спеціалістів), а для проведення оцінки майна - суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання.
Відповідно до ст..57 Закону України « Про виконавче провадження» у разі якщо сторони виконавчого провадження не дійшли згоди щодо визначення вартості майна, визначення вартості майна боржника здійснюється виконавцем за ринковими цінами, що діють на день визначення вартості майна. Для проведення оцінки за регульованими цінами, оцінки нерухомого майна, транспортних засобів, повітряних, морських та річкових суден виконавець залучає суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання. У разі якщо визначити вартість майна (окремих предметів) складно, виконавець має право залучити суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання для проведення оцінки майна. Виконавець повідомляє про результати визначення вартості чи оцінки майна сторонам не пізніше наступного робочого дня після дня визначення вартості чи отримання звіту про оцінку. У разі якщо сторони не згодні з результатами визначення вартості чи оцінки майна, вони мають право оскаржити їх у судовому порядку в 10-денний строк з дня отримання відповідного повідомлення. Сторона вважається ознайомленою з результатами визначення вартості чи оцінки арештованого майна, якщо їй надіслано повідомлення про результати визначення вартості чи оцінки майна за адресою, зазначеною у виконавчому документі, або за місцем фактичного проживання чи перебування такої сторони, достовірно встановленим виконавцем. Оскарження в судовому порядку результатів визначення вартості чи оцінки майна не зупиняє передачі майна на реалізацію, крім випадків зупинення передачі майна на реалізацію судом.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» , встановлено, що оцінка майна - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними в статті 9 цього Закону (далі - нормативно-правові акти з оцінки майна), і є результатом практичної діяльності суб'єкта оціночної діяльності.
Відповідно до ст..12 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб'єкта оціночної діяльності. Вимоги до змісту звіту про оцінку майна, порядку його оформлення та рецензування встановлюються положеннями (національними стандартами) оцінки майна. Зміст звіту про оцінку майна повинен містити розділи, що розкривають зміст проведених процедур та використаної нормативно-правової бази з оцінки майна.
Статтею 32 Закону України 3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» передбачено відповідальність оцінювачів та суб'єктів оціночної діяльності, а згідно з частиною 2 цієї статті оцінювачі та суб'єкти оціночної діяльності - суб'єкти господарювання несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору, зокрема, за недостовірність чи необ'єктивність оцінки майна, відповідно до умов договору та закону.
Отже, чинним законодавством України передбачено підстави відповідальності суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання в разі неналежного виконання (зокрема недостовірності чи необ'єктивності оцінки майна) ним своїх обов'язків.
В п.24 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 року №6 «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах» роз'яснено, що у справах за скаргами стягувача чи боржника на дії державного виконавця, пов'язанні з арештом і вилученням майна та визначенням вартості й оцінки цього майна, суд перевіряє відповідність цих дій положенням статей 57,58 Закону «Про виконавче провадження». При цьому судам необхідно врахувати, що визначення вартості майна боржника проводиться самим державним виконавцем за ринковими цінами, що діють на день визначення вартості, крім випадків, коли застосовуються оцінки за регульованими цінами, оцінки нерухомого майна, транспортних засобів, повітряних, морських та річкових суден. При складності визначення вартості майна (окремих предметів) чи наявності у боржника або стягувача заперечень проти передачі арештованого майна боржника для реалізації за ціною, визначеною державним виконавцем, до участі у виконавчому провадженні і проведення оцінки за регульованими цінами, оцінки нерухомого майна, транспортних засобів, повітряних, морських та річкових суден залучається суб'єкт оціночної діяльності-суб'єкт господарювання, який проводить свою діяльність відповідно до Закону України від 12.07.2001 року №2658-ІІІ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».
При цьому суди мають враховувати, суб'єкт оціночної діяльності є учасником виконавчого провадження, а не посадовою особою державної виконавчої служби і його висновок про оцінку майна є результатом практичної діяльності фахівця-оцінювача, а не актом державного органу. Тому вимоги заявника в частині оскарження оцінки майна, підлягають розгляду у порядку цивільного судочинства.
Таким чином, приписи вищенаведеної норми надають учаснику виконавчого провадження право на оскарження оцінки майна, а не процесуальної дії державного виконавця, оскільки відповідно до ст.57 Закону державний виконавець лише залучає оцінювача, який здійснює свою діяльність відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну діяльність в Україні».
У статті 447 ЦПК України передбачено право сторін виконавчого провадження звернутися до суду із скаргою, якщо вони вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цьогоКодексу, порушено їхні права чи свободи.
Судом встановлено, що дії державного виконавця щодо оцінки майна відповідали положенням статті 57 Закону України «Про виконавче провадження».
При цьому, суд враховує, що у своїй діяльності суб'єкт оціночної діяльності є самостійним, а тому виконавець жодним чином не може впливати на порядок проведення оцінки майна.
Крім того, згідно з ст.4 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» однією із форм оцінки майна є рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна), яке полягає в їх критичному розгляді та наданні висновків щодо їх повноти, правильності виконання та відповідності застосованих процедур оцінки майна вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, в порядку, визначеному цим Законом та нормативно-правовими актами з оцінки майна.
Згідно з частиною 1 статті 13 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» передбачено, що рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) здійснюється на вимогу особи, яка використовує оцінку майна та її результати для прийняття рішень, у тому числі на вимогу замовників (платників) оцінки майна, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, судів та інших осіб, які мають заінтересованість у неупередженому критичному розгляді оцінки майна, а також за власною ініціативою суб'єкта оціночної діяльності. Підставою для проведення рецензування є письмовий запит до осіб, які відповідно до цієї статті мають право здійснювати рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна).
Таким чином, законодавством визначений порядок спростування та оспорювання результатів оцінки майна, а саме шляхом проведення рецензування звіту про оцінку.
Закон України « Про виконавче провадження» не містить обов'язку державного виконавця здійснювати рецензування звіту про оцінку майна.
Скаржник ОСОБА_1 мав право самостійно звернутись із письмовим запитом щодо рецензування звіту про оцінку майна до осіб, які відповідно до Закону мають право здійснювати рецензування звіту про оцінку майна, але ним даних дій вчинено не було.
У зв'язку з вищевикладеним, суд приходить до висновку, що скарга ОСОБА_1 є необґрунтованою та безпідставною, а тому у її задоволенні необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 450-451 ЦПК України, суд, -
У задоволенні скарги ОСОБА_1 на дії головного державного виконавця Київського відділу державної виконавчої служби у м. Полтаві Північно - Східного міжрегіонального управління юстиції ( м. Суми) О.О. Тихонова відмовити.
Ухвала суду може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі в 15-денний термін апеляційної скарги.
Повний текст ухвали виготовлено 09.10.2020 року.
Головуючий суддя Т.В.Шаповал