Справа № 426/7198/20
09 жовтня 2020 року , м.Сватове
Суддя Сватівського районного суду Луганської області Половинка В.О. розглянувши матеріал про адміністративне правопорушення, який надійшов від Головного управління ДФС у Луганській області, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.164 КУпАП, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ,не працює, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , -
До Сватівського районного суду Луганської області надійшов матеріал про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП .
У протоколі про адміністративне правопорушення №216 від 28.07.2020 зазначено, що 28.07.2020 об 22:00 год., на БПЗП004+ВСП перехресті автомобільних доріг 5 км західніше н.п.Сватове, виявлено факт надання послуг з перевезення ТМЦ горіхів кедрових з міста Старобільськ до міста Києва з метою отримання прибутку громадянином ОСОБА_1 без одержання реєстрації як суб'єкта господарювання або без надання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, та без одержання ліцензії на перевезення певного виду діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства України, на автомобілі VOLKSWAGEN, державний номерний знак НОМЕР_1 .
Під час розгляду адміністративної справи, ОСОБА_1 пояснив наступне: господарською діяльністю не займається, дане перевезення здійснив одноразово. ОСОБА_1 зазначив, що 28.07.2020 після складання на нього протоколу про адміністративне правопорушення, будучи у стані нервового стресу дав пояснення щодо обставин справи, які запропонував йому викласти працівник податкової поліції саме тим змістом, який викладений у тексті пояснення (а.с.4). Свою вину не визнає, просить суд закрити справу про адміністративне правопорушення. Ці обставини, ОСОБА_1 , виклав у заяві та долучив до матеріалів справи про адміністративне правопорушення копії свідоцтва про шлюб , народження дитини, довідку з попереднього місця роботи, довідку з місця реєстрації дітей та дружини.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження по справі у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 подій і складу адміністративного правопорушення з наступних підстав.
Суд розглядає справу у межах обставин, викладених у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення та на основі тих доказів, які стосуються обставин вчинення адміністративного правопорушення, які покладено в основу складання зазначеного вище протоколу.
Згідно ст.ст.252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ч. 1 ст. 164 КУпАП, відповідальність за цією нормою настає за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Тобто, диспозицією ч. 1 ст.164 КУпАП передбачено відповідальність за дії, які полягають у провадженні господарської діяльності: без державної реєстрації як суб'єкта господарювання, без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, без одержання іншого документа дозвільного характеру.
Об'єктивною стороною складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 164 КУпАП, є здійснення винною особою господарської діяльності.
Під господарською діяльністю згідно з ч.1 ст.3 Господарського КодексуУкраїни розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Згідно з ч. 2 ст. 3 Господарського Кодексу України господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.
Відповідно до ст. 42 Господарського Кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Таким чином, істотною ознакою адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, є не тільки факт надання послуг за винагороду, а систематичний характер таких дій, їх самостійний та ініціативний характер, що і становить суть господарської діяльності.
Протоколом про адміністративне правопорушення встановлено, що ОСОБА_1 здійснював господарську діяльність з надання послуг з перевезення вантажу без одержання реєстрації як суб'єкта господарювання, чим порушив ст. 58 Господарського Кодексу України.
До протоколу про адміністративне правопорушення на підтвердження подій адміністративного правопорушення, вчиненого 28 липня 2020 року додано копію товарно-транспортної накладної № 5/11 (а.с.8); відомості про вантаж (а.с.9) фотознімки із зображенням транспортного засобу з товаром ( а.с. 10-11 ),
Будь-яких інших доказів, передбачених ч.1 ст. 251 КУпАП до протоколу додано не було.
Згідно товарно-транспортної накладної № 5/11 від 28.07.2020 року на перевезення вантажу, у графі «водій» зазначено « ОСОБА_1 », вантажовідправник - ФОП ОСОБА_2 , вантажоодержувач - ФОП ОСОБА_2 , у відомостях про вантаж, зазначено «горіх кедровий» вагою 230 кг.
Також у поясненні до протоколу про адміністративне правопорушення №216 від 28.07.2020 року у графі «місце роботи, посада» зазначено, що ОСОБА_1 тимчасово не працює (а.с. 4).
Відправником вантажу згідно товарно-транспортної накладної є ФОП ОСОБА_2 . На фотознімку зображено лише транспортний засіб, що не є належним та достатнім доказом здійснення господарської діяльності з перевезення вантажу на постійні основі, систематично два і більше рази.
Тобто, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 тимчасово не працює та не займається здійсненням господарської діяльності з перевезення вантажу.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи додані до протоколу про адміністративне правопорушення докази, оскільки по даній справі не підтверджено належними, достовірними та достатніми доказами факт здійснення 28.07.2020 року господарської діяльності без одержання реєстрації як суб'єкта господарювання ОСОБА_1 , тому вважаю що справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.164 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП, п.3 ч.1 ст.284 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п.1 ст. 247, 280, 283-284, 294 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.164 КУпАП закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Автомобіль VOLKSWAGEN LT 46, державний номерний знак НОМЕР_1 , який переданий на відповідальне зберігання відповідно до акту прийому - передачі від 28.07.2020 ОСОБА_1 та розписки від 28.07.2020 залишити ОСОБА_1
Товарно - матеріальні цінності,виявлені працівниками податкової міліції 28.07.2020, а саме горіх кедровий у кількості 2300 кг, який переданий на відповідальне зберігання відповідно до акту прийому - передачі від 28.07.2020 ОСОБА_1 та розписки від 28.07.2020 повернути замовнику ФОП ОСОБА_2 .
Постанова може бути оскаржена до Луганського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови через Сватівський районний суд Луганської області.
Суддя В.О. Половинка