Постанова від 07.10.2020 по справі 128/2705/20

Справа № 128/2705/20

ПОСТАНОВА

07 жовтня 2020 року місто Вінниця

Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Карпінська Ю.Ф., отримавши адміністративний матеріал, що надійшов з Вінницького районного відділення поліції Вінницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

07.10.2020 до Вінницького районного суду Вінницької області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП.

Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Протокол про адміністративне правопорушення повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС 06.11.2015 № 1376, зареєстрованої в МЮ України 01.12.2015 за № 1496/27941.

Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Вимогам, встановленим ст. 256 КУпАП та вищевказаною Інструкцією, протокол про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 542406 від 01.10.2020 не відповідає з таких підстав.

Згідно з фабулою протоколу: «17 вересня 2020 року о 19 год 10 хв в смт Вороновиця по вул. Гагаріна, 20, Вінницького району Вінницької області в терапевтичному відділенні № 2 Вінницької ЦРКЛ гр. ОСОБА_1 перебувала без засобів індивідуального захисту, а саме: без маски, чим порушила п.п. 1, п. 10 постанови КМУ № 641 від 22.07.2020, постанову від 26.08.2020 зі змінами», тобто правопорушення було вчинено ще 17 вересня 2020 року, тоді як протокол складено через значний проміжок часу - 01 жовтня 2020 року.

Також до протоколу в якості доказів вчиненого ОСОБА_1 правопорушення долучено копію рапорта, в якому згідно з фабулою ЄО зазначено, що ОСОБА_2 29.09.2020 звернулась в поліцію з заявою про те, що 29.09.2020 о 19 год 19 хв за адресою: смт Вороновиця, Вінницького району в лікарні пацієнт погрожує фізичною розправою, а також копію протоколу про прийняття заяви від гр. ОСОБА_2 про вчинене кримінальне правопорушення від 29.09.2020, згідно з яким остання просить прийняти міри до пацієнтки реабілітаційного центру в смт Вороновиця по вул. Гагаріна, 20, гр. ОСОБА_3 , яка 17 вересня 2020 року, прийшовши у відділення ВЦРЛ № 2 погрожувала їй фізичною розправою та висловлювалась нецензурною лайкою в її адресу, також висловлювала погрози пошкодити належне їй авто, однак до протоколу не долучено відомостей про прийняті рішення за даними зверненнями.

Копія долучених до протоколу письмових пояснень гр. ОСОБА_2 від 29.09.2020 взагалі нечитабельна, в зв'язку з чим встановити її зміст неможливо.

До протоколу долучено письмові пояснення свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , відомості про яких в протоколі відсутні.

В протоколі в графі «потерпіла» зазначено гр. ОСОБА_2 , а в графі «поняті» ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (інформація щодо яких взагалі відсутня), але не зазначено яку шкоду було завдано особі, яку визнано потерпілою, а також не зазначено при яких діях були залучені поняті.

Так, згідно зі статтею 269 КУпАП потерпілим є особа, якій адміністративним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду.

Крім того, в главі 21 КУпАП, в переліку осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення, такий учасник як «понятий» - відсутній.

Адміністративна відповідальність, передбачена статтею 44-3 КУпАП, застосовується за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.

З огляду на викладене, є незрозумілим, яким чином в даному випадку адміністративним правопорушенням, передбаченим ст. 44-3 КУпАП, заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду гр. ОСОБА_2 .

Крім того, всі долучені до протоколу докази містять інформацію лише щодо конфлікту, який виник 17.09.2020 між гр. ОСОБА_2 та пацієнткою на ім'я ОСОБА_8 , яка перебувала в той час в терапевтичному відділенні Вінницької ЦРКЛ, а не щодо обставин, зазначених в протоколі.

Відповідно до абзацу першого статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно зі статтею 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Крім того, з протоколу серії АПР 18 № 542406 від 01.10.2020 вбачається, що його було складено у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, останній не було роз'яснено її права, а також не вручено другий примірник протоколу, що є неприпустимим згідно з чинним законодавством.

Враховуючи вищевикладене, недоліки матеріалу про адміністративне правопорушення перешкоджають суду розглянути його у відповідності до вимог КУпАП, повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення.

Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення»звернута увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

Тому вважаю за доцільне повернути адміністративний матеріал, що надійшов з Вінницького районного відділення поліції Вінницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП для належного оформлення.

Слід звернути увагу, що згідно ч. 2 ст. 38 КУпАП стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - п'ятій цієї статті, тому недоліки протоколу слід усунути негайно.

Керуючись ст.ст. 38, 256, 276, 278, 283 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Повернути для належного оформлення адміністративний матеріал, що надійшов з Вінницького районного відділення поліції Вінницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП.

Постанова оскарженню не підлягає.

СУДДЯ Ю.Ф.Карпінська